RU

Якою буде ціна на газ і як її регулює Зеленський. До чого тут РНБО, Фірташ і Нафтогаз

Якою буде ціна на газ і як її регулює Зеленський. До чого тут РНБО, Фірташ і Нафтогаз - Фото
Володимир Зеленський і Дмитро Фірташ (колаж: Аліна Подлєсна/LIGA.net)
30.03.2021, 12:01

1 квітня в Україні скасовуються обмеження цін на газ для населення. Що буде з цінами далі, і як президент умовив монополію РГК Дмитра Фірташа

13 січня, напередодні старого Нового року, в Офісі президента було не до свята. Повернувшись із відпочинку в Буковелі, президент Володимир Зеленський зібрав на Банковій екстрену нараду, на якій були: прем'єр Денис Шмигаль, в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко, глави енергорегулятора (НКРЕКП) – Валерій Тарасюк, Нафтогазу – Андрій Коболєв, АМКУ – Ольга Піщанська, депутат Андрій Герус і радник глави Офісу президента Тимофій Милованов.

До цього часу в країні вже розгорявся "тарифний Майдан", жителі мало не половини областей, обурені різким зростанням цін на газ, перекривали траси і влаштовували мітинги.

Завдання, яке вирішували присутні у Зеленського: як погасити невдоволення населення і зупинити зростання цін на газ, а краще – знизити ціни. "Повернулися з відпусток, і всі перетворилися на газовиків", – описує атмосферу в Офісі президента один із учасників зустрічі.

Щоб приборкати ціни, зважилися на сміливий крок. Всупереч зобов'язанням перед МВФ, Кабінет міністрів обмежив вартість блакитного палива для домогосподарств ціною в 6,99 грн за кубометр. Ідею подав Андрій Герус (глава енергокомітету в Раді), розповіли LIGA.net відразу кілька учасників зустрічі. Цифру взяли не зі стелі. Це була найнижча на той момент ціна на ринку, її пропонувала невелика компанія Газ АП.

"Ринкові ціни сьогодні занадто великі, особливо, якщо враховувати пандемію. Ми як держава повинні стояти на захисті своїх громадян", – заявив Володимир Зеленський за підсумками зустрічі.
"Політичний тариф", який позбавив президента протестів і падіння рейтингу, набув чинності 1 лютого і закінчується 31 березня.

1 квітня газовий бізнес знову стає ринковим. Що буде з цінами на газ?

Від реформи до тарифного майдану

2020 рік – період кардинальних змін на газовому ринку України. У серпні, після п'ятирічної підготовки, Кабінет міністрів відпустив ціни на газ для населення у вільне плавання.

Щоб згладити ринкову силу монополій (68% населення купувало в 2019-му газ у компаній Дмитра Фірташа), Кабмін максимально спростив домогосподарствам заміну постачальників газу. На ринку з'явилися десятки нових гравців. Це повинно було запустити конкуренцію і поліпшити сервіс. Але не склалося. У перші місяці роботи ринку постачальника змінили тільки 5% споживачів або понад 600 000 домогосподарств.

Ціна газу змінювалася набагато стрімкіше. За п'ять місяців після лібералізації ринку вартість газу для населення зросла більш ніж удвічі – з 4 грн за куб у серпні до 9,5 грн – в січні. До того ж, з 2021 року для домогосподарств подорожчала абонплата за розподіл газу – з 1,2 до 2 грн за кубометр в середньому у країні.

Так, підсумкова цифра в газових рахунках у більшості домогосподарств зросла до 11-12 грн за куб, що і викликало масові протести в 11 областях України.

Дані за січень 2021 року не враховують перегляду цін на газ для населення, яке відбулося заднім числом у лютому. Тоді, після резонансу в ЗМІ та рішення Кабміну ввести максимальну ціну на газ (6,99 грн за кубометр), 33 газових постачальники – в основному облгаззбути – знизили свої пропозиції до 6,99 грн. Через це середня ціна за січень впала до 7,4 грн за куб.

Наприклад, у Полтаві, Харкові, Миколаєві та Лубнах демонстранти перекривали дороги і вулиці, в Житомирі протестувальники "штурмували" місцеву облраду.

У Києві та області – "брали в облогу" Офіс президента і резиденцію Зеленського в Конча-Заспі в день його народження.

Влада почула людей.

18 січня Кабінет міністрів обмежив на лютий-березень максимальні ціни на газ для населення до 6,99 грн за кубометр, а Національна комісія з регулювання енергетики та компослуг (НКРЕКП) знизила максимальний тариф на розподіл газу до 1,79 грн за куб (без ПДВ).

Винним у різкому зростанні цін на газ "призначили" Дмитра Фірташа. Керівники Міністерства енергетики та Антимонопольного комітету заявляли, що у високих цінах нібито винна компанія РГК, якій підконтрольні 36 газових компаній – 20 облгазів і 16 облгаззбутів, які розподіляють і постачають газ приблизно до 65% домогосподарств в Україні.

В АМКУ вважають, що облгаззбути олігарха нібито завищили ціни на газ для населення на 40%. За підрахунками Міненерго, тільки за останні три місяці 2020 року, кожен клієнт облгаззбутів переплатив за 670 грн, давши можливість газовому бізнесу Фірташа отримати 8,4 млрд грн надприбутку.

Президент і його найближче оточення в спонтанність і аполітичність масових "газових" протестів не повірили.

За словами двох співрозмовників LIGA.net з ОП і президентської партії, комунальний Майдан "роздмухувало крило Віктора Медведчука з ОПЗЖ". Депутат ОПЗЖ Ілля Ківа навіть публічно відкривав у Лубнах штаб із координації протестів. Після того, як у цьому місті пройшли перші "газові" мітинги.

Один зі співрозмовників у президентському оточенні говорить, що участь Медведчука в газовому Майдані могла бути додатковим аргументом на користь введення санкцій проти членів його сім'ї і найближчого оточення.

Боротьба монополій: чому в Україні зросли ціни на газ

Минулої осені на тлі лібералізації ринку газу загострилася боротьба між Нафтогазом і компаніями Фірташа. Глава НАКу Андрій Коболєв неодноразово заявляв, що газзбути олігарха користуються монопольним становищем, ставлять 30-40% націнку на газ для населення і максимізують прибуток. При цьому асоціація ФРНГ, яка представляє інтереси Нафтогазу, неодноразово звинувачувала газзбути Фірташа в спробах не дати своїм клієнтам піти до конкурентів.

НАК планував відвоювати істотну частку роздрібного ринку у облгаззбутів Фірташа і пропонував паливо споживачам на 30-40% дешевше, ніж газзбути. Ті, в свою чергу, звинувачували держкомпанію в демпінгу цін і неконкурентній боротьбі.

Структура газового бізнесу Дмитра Фірташа. Дані: інформація ФБР і державних реєстрів юридичних осіб України та Кіпру

У облгазів Фірташа складна структура власності. Відповідно до реєстру Мін'юсту, 20 облгазів РГК належать різною мірою 14 компаніям (12 із них – офшори), Нафтогазу і двом фізичним особам: колишньому фіндиректору Group DF Сергію Січкарю і громадянину Росії Володимиру Луняку.

Найбільший акціонер облгазів – компанія Газтек. Вона володіє частками в 14 "облах" РГК, її кінцеві власники – чотири кіпрських офшори, яких ФБР називає афілійованими з Фірташем.

Йдеться, зокрема, про Nesiba Ventures Limited, Pasler Enterprises Limited, Krezer Holding Limited і Porala Ventures Limited. Цим же компаніям у партнерстві з офшором Materon Limited належать два інших великих акціонера облгазів – Транзит-Інвест і Омега-Капітал. Вони контролюють частки в чотирьох газових компаніях РГК.

З 2016 наглядові ради облгазів РГК очолює британець Девід Браун, який займав у 2011 році посаду директора відділу злиттів і поглинань у Group DF Дмитра Фірташа. "Обли" володіють газзбутами, які відокремилися від материнських структур у жовтні 2015 року.

Однак у Фірташа дотримуються іншої версії зростання цін для населення. Частково подорожчання газу викликано стрибком цін на блакитне паливо на європейських хабах – орієнтирах для українських газових компаній при підрахунку тарифу.

За словами голови Асоціації газових постачальників (представляє інтереси 30 облгаззбутів) Артема Компана, з серпня минулого року велика частина "збуту" купують газ в основному не на українському ринку, а постачають його з Європи, додаючи свої 10% націнки.

"Як тільки на світових ринках ціни на газ почали зростати, наша ціна для кінцевого споживача почала підвищуватися. Це – міф, що є якісь надприбутки або надмаржа", – заявив Компан в інтерв'ю Економічній правді. (Компан також очолює компанію ЙЕ-Енергія Дмитра Фірташа, яка постачає газ до облгаззбутів).

Чому облгаззбути закуповували газ в Європі? Причина – відмова Нафтогазу, який добуває 70% газу в Україні, продавати паливо компаніям Фірташа без передоплати і розкриття даних споживачів (EIC-кодів).

Співрозмовник в оточенні Зеленського вважає, що Нафтогаз скористався своїм монопольним становищем на оптовому ринку – "продавав газ за тією ціною, яку він вважав ринковою і в тому обсязі, якому хотів". Мовляв, при бажанні міг продавати дешевше і більше.

Нафтогаз справді не був зацікавлений у низьких цінах. За даними співрозмовника LIGA.net із НАКу, навіть при ціні 7,2 грн за кубометр, яку він виставив у січні, газовий монополіст отримував 2 грн збитку, оскільки накачував у 2019-му цей газ до підземних сховищ набагато дорожче.

У лютому в ефірі програми ICTV "Свобода слова" в.о. міністра Юрій Вітренко заявив, що при досконалій конкуренції, на тлі рекордних 28 млрд кубометрів газу, накопичених до зими в ПСГ, один куб для населення повинен був коштувати в січні 6,05 грн.

Це на 3-4 грн дешевше, ніж виставляли "збути", але і на 1,15 грн – чим продавав Нафтогаз.

Що буде з цінами на газ

Ще в січні Компан, який представляє інтереси газового бізнесу Фірташа, заявляв, що облгаззбути допускають оскарження в суді "політичної ціни" 6,99 грн за кубометр.

Але ті швидко передумали, знизивши заднім числом свої ціни на газ до 6,99 грн в січневих платіжках, не чекаючи 1 лютого, коли мав запрацювати тариф від Кабміну.

Чому газовий бізнес Фірташа вирішив не йти на конфлікт? За однією з версій, постачальники газу не хотіли втратити клієнтів, які могли піти до того ж НАКу. Але вона не єдина.

Двоє співрозмовників LIGA.net в Офісі президента і НКРЕКП кажуть, щоб домогтися зниження цін Фірташу пригрозили санкціями РНБО. Побічно їх слова підтвердив також співрозмовник у Нафтогазі. За його словами, збут Регіональної газової компанії "поставили перед вибором: погано або дуже погано".

"Вони зробили раціональний вибір", – відзначає він.

Що буде далі? Ціна 6,99 грн за куб діє до 31 березня, після чого ціни на газ повинен буде диктувати ринок. Поки що удача на боці споживачів: оголошуючи квітневі ціни, велика частина постачальників газу виставила 6,99 грн за куб. Але через місяць ринок знову чекає змін.

Читайте також: Від 6,70 до 8,85 грн/куб. Постачальники газу опублікували ціни на квітень

НКРЕКП допрацьовує проєкт, згідно з яким з 1 травня всі постачальники газу в Україні повинні будуть представити домогосподарствам річні контракти. Вони будуть розраховані до 31 квітня 2022 року і запрацюють для всіх споживачів за замовчуванням.

При бажанні споживачі зможуть контрактувати газ і на місяць, але річна ціна повинна страхувати споживачів від цінових шоків у холодну пору року, пояснював журналістам на звітній пресконференції прем'єр-міністр Шмигаль.

Побічний ефект, про який він промовчав, – "річний тариф" – точно так само страхує і Зеленського від нових тарифних майданів.

Найдивовижніше, що для реалізації цих планів помирилися навіть Нафтогаз і група Фірташа. 23 березня Нафтогаз підписав контракт із постачальником газу для облгаззбутів – компанією ЙЕ-Енергія – на постачання газу протягом року.

Сума контракту не розголошується. Однак двоє співрозмовників (топчиновник і людина з оточення Зеленського) говорять, що завдяки цій угоді, ціна одного кубометру газу для домогосподарств до 30 квітня 2022 коливатиметься від 7,4 до 8 грн.

Таким чином, ціни на газ для населення протягом наступного року залишаться стабільними, навіть якщо він подорожчає взимку. В Офісі президента вважають, що річні контракти загострять цінову конкуренцію і змусять постачальників знижувати націнку.

При такому сценарії у компаній із власним видобутком буде більше шансів перемогти в конкуренції і частку облгаззбутів будуть "від'їдати" Нафтогаз і компанія YASNO (входить до групи ДТЕК Ріната Ахметова), у яких крім власного газу є і своя абонентська база.

Але це буде нешвидкий процес.

"Нафтогаз збільшив свою присутність на ринку, але йому знадобляться роки, щоб перевищити частку монополії Фірташа", – говорив Вітренко 24 березня на конференції "Інституту майбутнього".

Поки що у Нафтогазу куди краще виходить нарощувати свою частку на роздрібному ринку за рахунок споживачів "нефірташевських" компаній: як порахували в самому НАКу, частка газзбутів РГК (Фірташа) скоротилася на три процентних пункти, до 65%, тоді як частка НАКу – навпаки зросла з 3% до 13%.

Читайте російською: Какой будет цена на газ и как ее регулирует Зеленский. При чем тут СНБО, Фирташ и Нафтогаз

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини