RU

Як знизити витрати на комуналку вдвічі й заощадити мільйони. Історія одного будинку

08.12.2020, 11:28
Як знизити витрати на комуналку вдвічі й заощадити мільйони. Історія одного будинку - Фото
Багатоповерховий будинок по пр. Перемоги, 93 у Святошинському районі Києва (фото: Наталія Ривкіна)

Жителі багатоповерхівки в Києві скоротили витрати на опалення на 50% і заощадили на оновленні будинку 9,5 млн грн. Як їм це вдалося?

8,6 млрд грн. Стільки за останні шість років, за даними Держагентства з енергоефективності, 850 000 українців інвестували в модернізацію та утеплення своїх будинків із запуском держпрограми "теплі кредити".

Її головна мета – відновити старий житловий фонд з великими втратами тепла під час обігріву будинку. Це одна з головних енергоефективних програм Кабінету міністрів. Але не єдина. Паралельно з "теплими кредитами" аналогічні проєкти почали з'являтися в українських містах: "Теплий дім" – у Львові, "Енергодім" – в Одесі, "70/30" – в Києві.

Ефект від них дійсно є. Приклад – 16-поверховий будинок по проспекту Перемоги, 93 у Святошинському районі Києва. Ще п'ять років тому ОСББ багатоповерхівки "Авіатор-4" було на межі банкрутства: ніхто з мешканців навіть не думав про ремонт будинку та його модернізацію.

Переломним став 2015 рік. За наступні п'ять років "Авіатор-4" підключив до модернізації 16-поверхівки близько 10 млн грн, заплативши при цьому "живим грошима" лише 450 000 грн. Решту – покрила держава в рамках "теплого кредиту" в Ощадбанку і програми "70/30".

Утепливши будинок і оновивши тепломережу, будинок майже вдвічі скоротив витрати на опалення. До того ж мешканці отримали оновлену інфраструктуру й доглянуту прибудинкову територію.

У чому секрет? LIGA.net поспілкувалася з очільницею ОСББ цієї багатоповерхівки Наталією Ривкіною. Ми публікує її розповідь від першої особи.

Від банкрутства до великого "апгрейду"

ОСББ "Авіатор-4" я очолила в 2015 році. На той момент будинку було вже 35 років. Він побудований в 1980 році й знаходився в жахливому стані: непрацюючі ліфти, зношена тепломережа, 800 000 грн боргу й заблоковані рахунки в банку. Сміття практично не вивозилося, а прибудинкова територія була, як після бомбардування – яма на ямі.

Нашим головним завданням було врятувати ОСББ від банкрутства. Про красу і комфорт взагалі ніхто не заїкався – найгірше, що могло статися з будинком – сталося.

Насамперед ми оптимізували витрати і створили резервний фонд для обслуговування будинку. Щомісяця він поповнюється внесками мешканців: від 25 до 100 грн. 25 грн в місяць платять пенсіонери, 50 грн – мешканці допенсійного віку і 100 грн – орендарі. Ми це затвердили на загальних зборах ОСББ.

Також ми домовилися про реструктуризацію боргів за комуналку і розблокували розрахункові банківські рахунки ОСББ. Це дозволило розрахуватися з боргами і приступити до поступового "апгрейду" будинку.

Щоб виконати це завдання, я відвідувала різні семінари і навчальні конференції на тему енергоефективності. На одній з них почула про "теплі кредити" і програму "70/30". Ми вирішили скористатися цією можливістю: ОСББ вирішило взяти в них участь.

Наталія Ривкіна (фото: Telegram/Наталія Ривкіна)

"Теплі кредити" – це державна кредитна програма Державного агентства енергоефективності. В Україні вона діє з 2014 року й передбачає компенсацію з державного бюджету частини банківського кредиту на утеплення будинків.

У бюджеті на 2021 рік Кабмін планує виділити на цю програму 160 млн грн. Це в 2,5 рази менше, ніж роком раніше. За підрахунками Держенергоефективності, для задоволення попиту на програму в 2020 році було потрібно близько 2,2 млрд грн. Детальніше про умови програми  тут.

Програма "70/30" – це спеціальна енергоефективна програма від Київської міської державної адміністрації (КМДА). Її учасником може стати будь-який будинок столиці, де створено ОСББ або житловий кооператив, якщо виграє конкурс.

У Києві цей проєкт діє з 2014 року. Він передбачає компенсацію з київського бюджету до 70% витрат учасника програми. За даними КМДА, за шість років роботи 70/30, її можливостями скористалися 600 будинків Києва. Бюджет програми на 2020 рік – 150 млн грн.

Спочатку ми провели енергетичний аудит будинку. Аудитором стала компанія Yasno (займається постачанням електроенергії і газу, розробкою енергоефективних проєктів, належить компанії D. Solutions B.V Ріната Ахметова. – Ред.).

У документі нам докладно розписали по пунктах всі необхідні кроки, починаючи з установки енергоефективних лампочок, закінчуючи реконструкцією теплового пункту та утепленням всього фасаду мінеральною ватою.

У підсумку ми вклали в модернізацію будинку 10 млн грн. 70% з цієї суми компенсувала КМДА в рамках програми "70/30", решту – "теплий" кредит в Ощадбанку, частину якого нам компенсувала Держенергоефективності та особисті внески мешканців (в середньому по 3571 грн з квартири, загальна сума – 450 000 грн).

До теперішнього часу нам залишилося виплатити тільки 300 000 грн кредиту. Ці гроші ми виплачуємо за рахунок здачі в оренду нежитлових приміщень будинку. Тобто мешканці цей кредит не виплачують.

Велике будівництво на 10 млн грн

У програмі "70/30" ми беремо активну участь більше п'яти років. За цей час ми повністю утеплили наш будинок: оновили під'їзд, замінили ліфти, поклали біля будинку новий асфальт, облаштували газон з автополивом і встановили на вулиці сміттєвий бак підземного типу.

Але головна наша гордість – модернізація системи подачі тепла в будинок і установка нового індивідуального теплового пункту з автоматичним погодним регулятором і так званим балансером. Він реагує на погодні умови і подає тепло в квартири в залежності від температури на вулиці.

Так ми домоглися однакових температур в батареях на кожному з 16 поверхів (до цього на верхніх поверхах будинку було спекотно, а на нижніх – холодно) і почали економити близько 50% витрат на тепло.

Пример фантастического прорыва, высочайшего результата и мега эффективности председателя и правления (Наталия Рывкина,...

Опубликовано Nataly Ryvkina Среда, 27 ноября 2019 г.

Наприклад, за січень-березень 2020 року ми заощадили для будинку на опаленні понад 170 000 грн. Якщо сусідній будинок тоді платив за тепло по 30 грн на квадратний метр, то мешканці нашого будинку – всього 19 грн. Уже в березні, коли споживання тепла традиційно менше, економія була дворазовою.

Сумарно за підсумком виконання програми "70/30" у нас залишилися невикористаними ще 90 000 грн. На цю суму в перспективі ми можемо ще щось модернізувати, наприклад, замінити електропроводку або змінити покриття на даху.

Хотілося б звичайно ще поліпшити систему пожежної безпеки, але, на жаль, це не входить в програму.

Як взяти участь в енергоефективних програмах та які проблеми можуть виникнути

Щоб стати учасників конкурсу "70/30", ви повинні обов'язково бути оформлені як ОСББ або житлово-комунальний кооператив, а будинку має бути не менше 10 років.

Має бути загальне рішення мешканців про готовність взяти участь в програмі й документи, які дадуть гарантію, що ви платоспроможні. Це може бути або гарантія мешканців, мовляв, ми готові модернізувати будинок за свій рахунок або письмова обіцянка банку проінвестувати роботи.

Теплі кредити на сьогодні видають лише кілька банків:  ОщадбанкПриватБанкУкргазбанк і Укрсиббанк. Фонд Держенергоефективності виділяє в ці банки певні суми.

Але можуть виникнути проблеми. Іноді банки дуже швидко роздають виділені їм суми і бували випадки, коли їм вже не було чим компенсувати кредити, і деяким ОСББ доводилося повністю виплачувати кредити за власний рахунок.

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини