RU

Як влаштований бізнес підпільних міні-НПЗ на десятки мільярдів. Історія одного заводу

Як влаштований бізнес підпільних міні-НПЗ на десятки мільярдів. Історія одного заводу - Фото
Колаж – Liga.net/Аліна Подлєсна
13.11.2020, 10:07

В Україні працює від 24 до 30 міні-НПЗ, які підпільно виробляють бензин і дизель низької якості. Як із цим боротися?

"Не фотографуйте і не виходьте з машини. Якщо до нас підійде охорона, скажемо, що шукаємо дорогу на Умань", – наставляє журналістів LIGA.net і enkorr оперативник податкової служби Віктор Гайдар на під'їзді до території Кіровоградської нафтової компанії (КНК).

Це невелике підприємство, розташоване за 24 кілометри від міста Кропивницький зі статутним капіталом 1000 грн, але багатомільйонною виручкою від продажу продуктів нафтопереробки.

Подібні запобіжні заходи не випадкові. За останні 13 років проти КНК відкривали виробництва майже всі силові відомства України. В судовому реєстрі можна знайти близько 50 матеріалів суду, де Генеральна прокуратура, ДФС, СБУ та Національна поліція підозрює компанію в ухиленні від сплати податків при виробництві бензину і дизеля.

За цей час КНК пережила банкрутство, арешти обладнання і десятки обшуків із вилученням продукції і документів. Підвищена увага з боку силовиків змусила керівництво КНК посилити систему безпеки і перетворити підприємство на закриту фортецю: з триметровими парканами і посиленою охороною.

"Останнього разу оперативники СБУ заходили на територію підприємства разом зі спецзагоном Альфа", – розповідає LIGA.net начальник управління СБУ Кіровоградської області Іван Осипчук. – Начальник безпеки КНК і його заступник – колишні співробітники правоохоронних органів. Вони знають всі наші правила і методи роботи. Це допомагає заводу уникати відповідальності".

Чим ця історія примітна? Подібні міні-НПЗ, за даними Консалтингової групи А-95, є, як мінімум, в шести областях України, включаючи Харківську і Полтавську області.

Сумарно, за оцінкою двох опитаних LIGA.net учасників ринку, держава щорічно недоодержує податків від підпільної діяльності від 24 до 30 міні-НПЗ близько 3,7 млрд грн. Продукція міні-фабрик займає від 5 до 20% "українського" дизеля і бензину.

Як влаштований світ міні-НПЗ в Україні, і чому до них стільки претензій від правоохоронних органів?

Кіровоградська кухня

Кіровоградська нафтова компанія – один із головних роботодавців для жителів розташованого поруч селища Шостаківка в Кіровоградській області. Компанія створена в 2000 році і належить чотирьом бізнесменам: Олегу Воловику (60% акцій), Сергію Денисенку, Микиті Чернікову (по 5%) і керівнику КНК Геннадію Боєву (30%), повідомляється в реєстрі Мін'юсту.

Спеціалізація підприємства – виробництво продуктів нафтопереробки, вантажні автоперевезення та оптова торгівля паливом. Статутний фонд компанії всього 1000 грн. При цьому, сервіс Contr Agent оцінює виручку компанії за 2019 рік розміром 780 млн грн, збиток – 28 млн грн.

Справу проти КНК податківці Кіровоградської області розслідують з лютого 2020 року, розповів LIGA.net в.о. начальника місцевого управління ДФС Матвій Щербина. Останні півроку, поки тривало слідство, за його словами, силовики пильно стежили за діяльністю компанії: відстежували перевезення товарів, перевіряли їхню якість, документували порушення.

"КНК бере участь у програмі велике будівництво, виробляє бітум, і як побічний продукт від переробки нафти отримує бензин А-92 і дизель екологічного класу євро-3. Це паливо потім відправляють бензовозами дрібним АЗС і продають під виглядом білоруських і кременчуцьких нафтопродуктів", – стверджує Щербина.

Згідно з постановою Кабінету міністрів №927, з 2017 року на українських АЗС можна продавати бензини і дизель не нижче екологічного стандарту євро-5. Чим вище у палива екологічний показник, тим нижчий у ньому рівень сірки і обсяг викидів до атмосфери вуглекислого газу при його спалюванні.

Офіційно, як стверджують у ДФС, за 2019-2020 роки КНК "не виробила жодного літра палива". За паперами компанія нібито виробляє "розчинники та присадки", які на відміну від бензину і дизеля не обкладаються акцизом.

"Обходячи товарні коди, КНК здатне виробляти і продавати до 1000 тонн палива низької якості на місяць", – говорить Щербина. Реалізація, за його інформацією, відбувається в п'яти областях країни: Кіровоградській, Київській, Вінницькій, Івано-Франківській та Чернівецькій.

"На місцях ці нафтопродукти змішують із паливом євро-5 і продають споживачеві за 18-20 грн за літр, – стверджує Щербина. – При цьому самі ж АЗС купують це пальне на 8 грн дешевше".

LIGA.net намагалася отримати коментар КНК у відповідь на звинувачення, проте на підприємстві на наші запитання відповідати відмовилися.

"Директор компанії зараз на лікарняному, він займається цими питаннями. Зателефонуйте через кілька днів", – так відповів LIGA.net за вказаним в реєстрі юросіб номером контактної особи КНК такий собі Василь Іванович, який назвав себе заступником глави компанії.

Загалом, Кіровоградська ДФС підозрює КНК в ухиленні від виплати 8,4 млн грн податку тільки з грудня 2019 до січня 2020 року. Аналогічні кримінальні справи, згідно з реєстром судових рішень, проти компанії також ведуть ДФС Чернігівської та Луганської областей, Генпрокуратура і Національна поліція.

Як влаштований український "світ" міні-НПЗ

Історія КНК – показова. За підрахунками директора Консалтингової групи А-95 Сергія Куюна і директора з комерції Укргазвидобування Сергія Федоренка, в Україні на сьогодні працює від 24 до 30 міні-НПЗ. Їхня головна особливість – це сезонність робіт і близьке розташування до нафтових родовищ: в основному Харківська і Полтавська області.

Як правило, ці НПЗ працюють на легальній сировині, яку купують із великою націнкою у приватних нафтогазових компаній, розповідає Федоренко. Премія видобувачів на одному літрі нафти і конденсату – від $5 до $10 за барель (159 літрів) від вартості на світовому ринку залежно від сезону, уточнює він.

Наприклад, на КНК, за словами податківців, нафта завозиться через залізничну гілку з "двох свердловин у Полтавській області, що належать одеським засновникам компанії".

"Економія відбувається за рахунок несплати акцизу і ПДВ при продажу бензину і дизеля, – розповідає LIGA.net топменеджер УГВ Федоренко. – Заощадивши на податках, завод може продавати своє пальне за демпінговою ціною, наприклад, за 20 000 грн за тонну при ціні ринку – 24 000 грн. До того ж зверху у нього ще буде 4000 грн додаткової маржі".

Але бувають і виключення. Іноді, за словами президентки Нафтогазової асоціації Нелі Привалової, міні-НПЗ використовують за сировину "незаконну" нафту. Наприклад, крадіжка з нафтопродуктопроводів Укртранснафти і конденсатопроводів Укргазвидобування і Укрнафти.

"Максимум, що ці заводи можуть виробляти – це бензин і дизель, що не відповідає стандартам євро-5, – розповіла LIGA.net Привалова. – Це паливо, як правило, продається за готівку без сплати податків або крупному споживачеві (будівельникам, аграріям або перевізнику), або "бочкам"-АЗС".

Сумарно, за оцінкою Куюна і Федоренка, через "підпільну" діяльність міні-НПЗ, держава недоотримує близько 3,7 млрд грн на рік. Такі міні-НПЗ, за їхніми даними, займають від 5 до 20% українського ринку виробництва світлих нафтопродуктів. За даними А-95, за перше півріччя 2020 року в Україні вироблено 429 000 тонн бензину і 1,4 млн тонн дизеля.

Історія із продовженням

Боротьба з виробниками нелегального бензину і дизеля – непросте заняття, нарікають співрозмовники LIGA.net у податковій і СБУ Кіровоградської області.

"Уявіть: як тільки ми під'їжджаємо до заводу, половина селища, розташованого біля підприємства виходить на вулицю і перекриває нам дорогу автомобілями. У них це все за телефонним дзвінком відбувається: начальник зателефонував, і половина села вийшла з криками ''рейдери", – розповідає Щербина з управління ДФС Кіровоградської області.

За словами Осипчука із СБУ, за час розслідування силовики провели 16 обшуків на території КНК і на деяких АЗС, і вилучили близько 550 000 тонн палива на 13,4 млн грн.

Підтримка місцевого населення – не єдина проблема. Територія КНК розбита на чотири кадастрових ділянки. Таким, чином, за словами Осипчука із СБУ, ускладнюється процес підготовки до обшуків заводу, оскільки замість одного рішення суду слідству потрібно отримати чотири.

На якому зараз етапі розслідування ДФС? За словами Щербини, у податковій вже готова вся доказова база в рамках цього виробництва. На сьогодні справа перейшла до суду першої інстанції суду міста Кропивницький.

Тінь розправляє плечі

Сергій Куюн з А-95 розповідає, що після тотального закриття паливного ринку від нелегальних АЗС у грудні минулого року, частина міні-НПЗ почала переходити на "білу" роботу. За його інформацією такі НПЗ відправляли своє пальне на доочистку від зайвої сірки на Укртатнафту (Кременчуцький НПЗ). Це означає, що потім вони могли продавати це паливо легально офіційним АЗС. Але вже влітку ця практика припинилася.

Неля Привалова з паливної асоціації, Куюн з А-95 і Федоренко з УГВ запевняють: відродження діяльності міні-НПЗ – це результат послаблення контролю за тіньовим ринком АЗС, який збігся зі зміною уряду і введенням карантину в березні цього року.

Читайте також: Повернення "нелегалів" і "сірі" схеми. Як працює в Україні тіньовий ринок АЗС

За даними ДФС за перші шість місяців 2020 року в Україні закрили вісім "підпільних" НПЗ і 833 нелегальних автомобільних заправок. Однак підрахунки Нафтогазової асоціації кажуть, що "нелегали" повертаються. Тільки із серпня до вересня 2020-го, асоціація нарахувала 102 нові нелегальні АЗС.

Читайте російською: Как устроен бизнес подпольных мини-НПЗ на десятки миллиардов. История одного завода

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини