RU

Як карантин відіб'ється на посівній і врожаї. П'ять страхів аграріїв

07.04.2020, 13:28
Як карантин відіб'ється на посівній і врожаї. П'ять страхів аграріїв - Фото
Фото: LIGA.net

Як коронавірус скорегував весняну посівну. Розбір

Майже місяць Україна живе в умовах жорсткого карантину. Але весняні польові роботи ніхто не відміняв - аграрії повинні, як і раніше, виходити в поле, сіяти, садити ярі культури, обробляти озимі.

Щоб не заблокувати посівну, уряд послабив карантин для аграріїв, дозволивши їм повноцінно працювати нарівні з продуктовими ритейлерами, аптеками і господарськими магазинами.

LIGA.net розбиралася, як агрокомпанії проводять посівну в умовах карантину і якого врожаю очікують у сезоні-2020.

Що посіють і що пожнуть

Весняно-польові роботи проводяться в штатному режимі, запевнив LIGA.net заступник міністра економіки Тарас Висоцький. Вже посіяли близько 1 млн га ранніх ярових зернових і зернобобових культур з 15 млн га площ. Почали сіяти цукровий буряк і соняшник.

Компанії на 100% забезпечені насінням за всіма видами продукції, з добривами також не буде проблем. Аграрії вже закупили 1,06 млн т - це 81% від потреб.

Є і відмінності від минулого року. Цього сезону в структурі посівних площ збільшиться частка кукурудзи і соняшника, скоротяться посіви ячменю, сої та цукрового буряка, прогнозують у Мінекономіки.

Що про підготовку до посівної кажуть в агрохолдингах?

Більшість погоджується з міністерством - з польовими роботами і майбутнім урожаєм не повинно бути великих проблем. Однак побоювання є. Нинішня посівна має свої особливості.

Мінімум контактів

Головне завдання під час карантину - організувати роботу підприємства так, щоб мінімізувати контакти не тільки між основними працівниками, але й з постачальниками і партнерами.

"Якщо з робочого ритму випадає один із співробітників, людей, з якими він контактував, доведеться відправити на самоізоляцію. І тут питання – ким їх замінити? Нових людей треба навчати, а часу немає", - говорить генеральний директор агрохолдингу ІМК Алекс Ліссітса.

Така ж ситуація не лише в полях, але і в цілому в агросекторі - на фермах, птахофабриках.

Погоджується з Ліссітсею і директор агрохолдингу Епіцентр Агро Василь Мороз. "Зараз головний виклик - це зберегти здоров'я і життя наших людей, які працюють у полях. Польові роботи почалися ще з лютого, але основна їхня фаза - посів кукурудзи і соняшника - стартує після 7 квітня", - додає він.

Деякі компанії пішли на жорсткі заходи. Наприклад в холдингу Астарта для мінімізації масових скупчень людей закрили столові. "Але тепер компенсуємо витрати на харчування", - говорить директор департаменту сільгоспвиробництва Астарти Вадим Скрипник.

Доставити робітників і забезпечити захист

У аграріїв виникають складнощі з організацією підвезення працівників до місця роботи, говорить гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон.

"Також були певні проблеми із забезпеченням масками та дезінфікуючими засобами, - додає він. - Але поки ці питання вирішені, більшість вже активно проводить польові роботи".

Знайти техніку

Карантин ускладнив роботу із зовнішніми підрядниками та партнерами. "Деякі з наших партнерів, зокрема, компанії, що надають свої послуги з оренди техніки і різних агротехнічних операцій, зараз взагалі не працюють", - каже Мороз з Епіцентр Агро.

Частині компаній доводиться розраховувати цієї весни тільки на власну техніку і сили.

Рекордні терміни

"Часу на посів цього року реально дуже мало, вологи в землі після безсніжної зими і бездощової весни залишилося небагато. Треба поспішати", - розповідає Ліссітса.

Якщо найближчими тижнями не буде рясних дощів, стан посівів поступово почне погіршуватися, додає Сластьон з УКАБ.

Ризик введення НС

Аграрії занепокоєні можливим введенням надзвичайного стану, якщо ситуація із захворюванням коронавірусом посилиться.

"Введення надзвичайного стану спровокує обмеження з транспортування техніки та засобів виробництва, що вкрай негативно позначиться на посівній. Приміром, простоювання протягом дня техніки в полі через несправність і відсутність сервісу або запчастин може не тільки затягнути посівну, але і призвести до істотного зниження врожайності через відхилення від технології", - говорить Ліссітса.

Що в підсумку?

Нинішні проблеми не варто переоцінювати. Карантин порівняно з пережитими складнощами в 2014 році - це "дрібні неприємності", говорить гендиректор холдингу HarvEast Дмитро Скорняков.

І все ж оптимізм аграріїв може змінитися песимізмом: пік польових робіт в Україні збігається з прогнозованим піком захворюваності коронавірусом, і якщо уряд знову продовжить або посилить карантин, для агросектору це може стати ударом.

Читайте російською: Как карантин отразится на посевной и урожае. Пять страхов аграриев

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини