RU

Втома металу. Головний донор бюджету чекає держдопомоги

20.04.2012, 09:34
Втома металу. Головний донор бюджету чекає держдопомоги - Фото
Експерти рекомендують уряду сформувати великий та стійкий попит на продукцію вітчизняних металургів (фото - ЕРА)

В умовах нестабільного попиту з-за кордону вітчизняний гірничо-металургійний комплекс може врятувати тільки внутрішній ринок

У першому кварталі 2012-го року обсяги виробництва в металургії впали на 2,3%, повідомила Держслужба статистики. При цьому в березні по відношенню до лютого було відзначене зростання на 15%, але в цілому ситуацію це не рятує. Не секрет, що нестабільність і непередбачуваність ситуації в одній з основних бюджетоутворюючих галузей України пояснюється залежністю від кон'юнктури світових ринків. У зв'язку із цим експерти радять владі вжити заходів для стимулювання внутрішнього споживання продукції ГМК.

Металургія була й залишається основним донором бюджету України. Ця галузь також - головний постачальник валюти в країну. До кризи близько 40% валюти надходило в державу саме від металургів. Тому від того, як буде розвиватися ситуація у вітчизняному ГМК, сьогодні залежить стабільність всієї економіки.

За даними асоціації гірничорудних підприємств Укррудпром, в січні-березні цього року вітчизняні гірничорудні підприємства реалізували 16,892 млн. тонн продукції, що на 4,7% менше аналогічного періоду минулого року. Експорт продукції скоротився на 1,1%, до 8,093 млн. тонн. На 7,7%, до 8,799 млн. тонн знизилися поставки на внутрішній ринок.

На 1 квітня на складах підприємств асоціації Укррудпром накопичено 1,7 млн. тонн залізорудної продукції. З початку року обсяги залишків на складах збільшилися на 499,6 тис. тонн.

Для підйому й розвитку ГМК важливо пожвавити галузі вітчизняної промисловості, сировиною для яких є металопродукція, вважають експерти. "Україні необхідний комплекс заходів, спрямований на збільшення потужностей та завантаженості металоспоживаючих галузей, таких, як машинобудування, суднобудування, будівництво. В окремих випадках йдеться про відтворення галузей з нуля, наприклад, сільгоспмашинобудування", - зазначив аналітик ІК Concorde Capital Роман Тополюк.

В даний час ГМК України на внутрішній ринок відвантажує тільки 20% металопродукції, а 80% - експортує.

Аналітики солідарні в думці, що уряду доцільно сформувати державне замовлення на необхідний для забезпечення сталого розвитку економіки країни обсяг металургійної продукції, продукції ГЗК і феросплавних підприємств.

"Держзамовлення може сприяти вирішенню завдання збільшення внутрішнього ринку", - вважає старший аналітик ІК АртКапітал Дмитро Ленда. "Такий крок може бути доповненням до продуманої та довгострокової державної політики з відновлення промислового потенціалу країни", - упевнений Тополюк.

За останнє десятиліття ситуація в галузі практично не змінилася, відзначає генеральний директор ММК ім. Ілліча Володимир Бойко. "Я завжди підкреслював необхідність державної підтримки галузей, що споживають металопродукцію: машинобудівної, суднобудівної, трубної. На жаль, капітальне будівництво сьогодні заморожено, суднобудівні заводи фактично не працюють. Галузі, куди ми повинні були б відвантажувати наш метал, простоюють через відсутність замовлень. Метал в основному сьогодні беруть трохи машинобудівники й трубники нашої групи (Метінвест, - ред.), можна сказати, що на цьому географія українських споживачів і закінчується. Портфель замовлень у нас практично не змінився: як були ми експортоорієнтованим підприємством, так і залишаємося ", - сказав Бойко виданню Ilich.in.ua.

Ще однією причиною скорочення виробництва в металургії стала висока конкуренція на міжнародних ринках. Українську продукцію витісняють виробники з Китаю, Кореї, Індії, відзначає віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин В'ячеслав Бутко. "Підприємства цих країн більш активно проводять модернізацію й технічне переозброєння виробництва, в тому числі й завдяки заходам державної підтримки щодо ГМК", - відзначає експерт.

За словами Бутко, єдиний вихід для стабілізації ситуації - довгострокове сприяння держави в плані розвитку металоспоживаючих галузей. "В якості експерименту вважаю доцільним впровадження державного замовлення на продукцію меткомбінатів, ГЗК і феросплавних заводів. Вироблена в рамках держзамовлення продукція може бути використана при реалізації інфраструктурних проектів на транспорті, в енергетиці, в ЖКГ", - зазначив експерт.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини