RU

Володар доріг. Кого Янукович призначив головою Укравтодору

24.04.2013, 15:55
Володар доріг. Кого Янукович призначив головою Укравтодору - Фото
Головним по українських дорогах став Євген Прусенко - давній соратник екс-голови Укравтодору Демішкана

Хто стоїть за новим головою Державного агентства автомобільних доріг України Євгеном Прусенком і як це відіб'ється на якості автотрас

Президент України призначив нового керівника Укравтодору: ним став виходець з Донецької області Євген Прусенко. Після цього призначення навряд чи варто очікувати принципової зміни політики цього відомства і радикального поліпшення якості українських доріг. Швидше за все, Прусенко стане продовжувачем господарських традицій Володимира Демішкана - попереднього голови Укравтодору та друга президента Віктора Януковича.

Офіційна біографія

Біографія Прусенка на сайті Держслужби автодоріг України виглядає гранично офіційно і сухо. Народився в 1956 році в Горлівці Донецької області (з 2010 року "донецькі корені" - чи не обов'язковий атрибут для кандидата на високу державну посаду в Україні). Випускник Харківського автомобільно-дорожнього інституту. Займався науковою і викладацькою діяльністю в альма-матер. Почав зі скромної посади молодшого наукового співробітника, закінчив завідувачем кафедрою будівництва та експлуатації автодоріг. Кандидат технічних наук, професор.

У 2001 році Прусенко змінив стілець викладача на крісло чиновника. Переїхав з Харкова до Києва, чотири роки очолював управління науково-технічної політики Укравтодору. У 2005-му став директором департаменту технічного розвитку дорожнього сектору корпорації Золоті ворота, але вже через рік повернувся в Укравтодор - на посаду заступника голови. У 2008-му році Прусенко знову пішов з Укравтодору, очолив ТОВ Дорожній науково-технічний центр. А в 2010-му знову вренулся - і знову на посаду заступника голови.

Вчора Прусенко пішов на підвищення - президент Віктор Янукович призначив його головою Укравтодору.

Прусенко, Демішкан і Янукович

На перший погляд, поява Прусенка в Укравтодорі і відходи з нього виглядають хаотично. Але варто ввести ключові дати його біографії в політичний контекст - і всьому знаходиться просте пояснення: Прусенко прийшов до Держслужби автодоріг і двічі ставав заступником її голови в роки, коли її очолював  Володимир Демішкан.

Демішкан вважається соратником і близьким другом Януковича. Він один із засновників товариства мисливців і рибалок Кедр, зареєстрованого на території президентської резиденції Межигір'я. Як тільки Янукович займав відповідальний пост, Демішкан тут же отримував посаду голови Укравтодору та запрошував Прусенку. Двічі - у 2001-2003 і 2006-2007 рр. - Демішкан керував будівництвом, ремонтом і поточним обслуговуванням українських доріг за Януковича-прем'єра і в 2010-2012 рр. - за Януковича-президента У грудні минулого року ставленик Партії регіонів виграв вибори в окрузі в Луганській області і пішов працювати до Верховної Ради, а Прусенко залишився в Укравтодорі. Словом, все це означає, що рулити Укравтодором буде людина Демішкана і Януковича.

Деякі ЗМІ з посиланням на Єдиний державний реєстр підприємств і організацій повідомляють, що з січня 2009 по вересень 2011 рр. Прусенко був співзасновником ТОВ Гипродор - разом з сином Демішкана Миколою.

Крім того, за даними видання Наші гроші, Прусенко є співзасновником ТОВ Євродорінжпроект разом з одним із засновників ТОВ Дорстроймонтаж Анатолієм Туніком. Згідно Вісником державних закупівель, саме через Дорстроймонтаж в 2011 році пройшли 39,16 млн.грн. на освітлення кількох ділянок дороги в Харківській області. А восени 2012-го той же партнер Прусенко  отримав 4 млн.грн. на освітлення трьох кілометрів траси на під'їзді до Житомира з боку Києва - за умовами тендеру, гроші пішли на 88 ліхтарів та 147 світильників. Всього за останні чотири роки Дорстроймонтаж отримав підрядів на 66,16 млн.грн.

У березні на питання журналістів, як він ставиться до того, що його ім'я ЗМІ періодично згадують серед тих, хто отримує державні підряди, Прусенко відповів: "Може бути. Я не читаю".

Що Прусенко буде робити з дорогами


Укравтодор - головний будівельник і ремонтник доріг за межами населених пунктів (у тому числі - великих автомагістралей) і, відповідно, розпорядник величезних сум бюджетних грошей. На балансі відомства міститься 172 тисячі кілометрів доріг, з яких 70% потребують капітального ремонту. У 2012 році, згідно з бюджетним звітом, Укравтодор "з'їв" більше 10 млрд.грн. Але з лютневим потеплінням з українських доріг разом зі снігом зійшов і асфальт. Укравтодор почав черговий ямковий косметичний ремонт. Це призвело до акцій протесту: активісти навалили біля відомства гору розбитих деталей від машин.

З чого Прусенко почне і якому напрямку рушить - стане зрозуміло вже незабаром. У минулому році він став одним з авторів концепції розвитку українських доріг на 2013-2018 рр., для реалізації якої необхідно більш 264,5 млрд.грн. Кабмін схвалив її 3 вересня 2012 року. Згідно концепції, як розповів Прусенко в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ, привести 169,5 тисяч кілометрів доріг загального користування в пристойний стан, виконати ремонт 30 тисяч кілометрів доріг, побудувати і реконструювати 2,2 тисячі кілометрів доріг за сучасними європейськими стандартами з відповідною дорожньою інфраструктурою.

Але поки що це тільки плани. "Якщо не будуть вжиті заходи, ситуація з дорогами буде тільки посилюватися", - сказав Прусенко без оптимізму два місяці тому. За його словами, на ремонт доріг у цілому необхідно витратити 450-500 млрд.грн. - це річний бюджет України. Щоб за десять років підтягнути автотраси, треба витрачати 35-40 млрд. на рік.

Міністр інфраструктури України Володимир Козак сьогодні представив Прусенка колективу Укравтодору та змалював завдання, які ставить перед ним уряд. На першому плані, за його словами - "подальший розвиток якісної сучасної мережі автомобільних доріг". "У нас єдина мета - розвивати дорожню інфраструктуру України, яка на сьогодні є однією з найважливіших ланок державної економіки, з беззастережним дотриманням стандартів безпеки руху і впровадженням сучасних технологій як при будівництві, так і при експлуатаційному утриманні об'єктів дорожнього господарства", - зазначив міністр.

Заступник голови Укравтодору Прусенко: Дороги вбили дефіцит грошей і погода (інтерв'ю)

Досьє на Євгения Прусенка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини