RU

Війна за Нацбанк: що відбувається в Раді НБУ й чому це важливо

Війна за Нацбанк: що відбувається в Раді НБУ й чому це важливо - Фото
Богдан Данилишин, Яков Смолий (Фото - пресс-служба НБУ, коллаж - LIGA.net)
12.12.2019, 10:27

Рада НБУ розкололася на дві фракції, одна з них жорстко критикує правління Нацбанку й хоче отримати більше повноважень. Що далі?

Останні три тижні в будівлі Нацбанку шумно. З ранку і до пізнього вечора всі співробітники регулятора слухають мітинг працівників Нікопольського феросплавного заводу Ігоря Коломойського перед центральним входом до НБУ. Протестувальники дуже гучними способами вимагають відставки керівництва НБУ, в першу чергу, Якова Смолія та Катерини Рожкової.

Минулого тижня до вимог про відставку "зовні" додалася гостра критика "всередині" будівлі НБУ. П'ятого грудня відбулося засідання наглядового органу НБУ - Ради Нацбанку, ці збори проходять у будівлі НБУ. На засіданні обговорювалася робота правління НБУ, а підсумком зустрічі став небувало жорсткий вердикт правлінню НБУ: керівництво регулятора проводить "неефективну валютно-курсову політику". На додачу, голова Ради Богдан Данилишин закликав Верховну Раду обмежити повноваження керівництва НБУ. Що повертає реформу 2015 року, у процесі якої НБУ став незалежним.

Рада НБУ не вперше критикує політику Нацбанку, але до сих пір не йшлося про відкриту конфронтацію. В принципі, ці події підтвердили стійкий слух, що рада НБУ стала ще однією точкою тиску на регулятора.

Така політика фактично розколола раду на дві "фракції": тих, хто підтримує риторику Данилишина, та інших, включаючи голову Нацбанку Якова Смолія.

LIGA.net дізналася подробиці "розколу". До яких наслідків це може призвести?

ДОВІДКА. ЯК ВЛАШТОВАНИЙ НБУ І НАВІЩО ЙОМУ РАДА

Організаційна структура НБУ нагадує велику корпорацію європейського зразка: у нього є борд директорів (правління) і наглядова рада (Рада НБУ).

Завдання правління Нацбанку - вирішувати оперативні питання від банківського нагляду до випуску власних платіжних карток. За кожний із напрямків відповідає окремий член правління. Зараз "борд" НБУ виглядає так:

Голова Нацбанку Яків Смолій. На посаді - до 15 березня 2025 року. Перший заступник голови - Катерина Рожкова. Сфера відповідальності: нагляд за банками і фінкомпаніями, фінмоніторинг, ліцензування. Повноваження - до 16 червня 2025 року. Заступники: Олег Чурій (операції на валютному ринку, кредитування банків), Дмитро Сологуб (монетарна політика), Сергій Холод (платіжні системи, IT, золотовалютний запас), Роман Борисенко (бухгалтерія, кадри, адміністративний блок).

За їх роботою стежить Рада Нацбанку - наглядовий орган, який встановлює формальні рамки для грошово-кредитної політики регулятора, проводить у НБУ внутрішній аудит, затверджує витрати на наступний рік і призначає заступників голови Нацбанку.

У складі Ради - 9 членів: 4 делегата від Верховної Ради, 4 - від президента, а також голова НБУ.

З 2016 від Ради до складу Ради НБУ входять Віктор Козюк (професор Тернопільського національного економічного університету), Олена Щербакова (в 2005 - 2014 роках директор департаменту валютного регулювання і директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ), Віра Ричаківська (екс-головний бухгалтер Нацбанку , в "нульових" - заступник голови НБУ). Від президента (тоді ще Петра Порошенка) - Богдан Данилишин (екс-міністр економіки кінця "нульових") і Василь Фурман (до 2016 року - ректор Київського інституту банківської справи, екс-менеджер Промінвестбанку). Пізніше Порошенко ввів до складу Ради Олександра Петрика (колишній представник України в МВФ) і Миколу Каленського (екс-директор київського територіального управління НБУ).

Єдине нововведення після зміни влади: оновлена ​​Верховна Рада делегувала до Ради НБУ (керував агентством Експерт-Рейтинг, працював у Секретаріаті Ради НБУ) на заміну Тимофію Милованову, який став міністром економіки.

Зараз Раду очолює Данилишин, його заступник - Фурман.

За що рада НБУ не любить керівництво НБУ

Позапланове засідання Ради 5 грудня - етап у непростих відносинах цього органу з правлінням Нацбанку. Рада вперше видала надзвичайно жорстку оцінку валютному блоку, який курирує Олег Чурій: "курсова політика неефективна і не відповідає викликам розвитку України в 2019 році".

Рішення не було одностайним: таке формулювання підтримали п'ятеро із восьми тих, хто проголосував. В авангарді критики правління Нацбанку - голова Ради, досвідчений економіст з політичним бекграундом (в 2007-2010 міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко) Богдан Данилишин.

Данилишин завжди славився своїми "немейнстрімними" поглядами, але тепер його риторика посилилася. За інформацією трьох джерел LIGA.net, близько знайомих із ситуацією в Раді, в ідейному протистоянні з правлінням НБУ його підтримують четверо з дев'яти членів Ради.

"Фракція Данилишина" готувала проект рішення під засідання 5 грудня, в кінцевому підсумку документ змінили (прибрали деякі рекомендації до НБУ і все - до Кабміну, і додали висновок про неефективність). Але перша редакція добре показує найактуальніші "больові точки" нинішнього керівництва НБУ. Текст підсумкового рішення можна знайти тут, проект - тут.

Претензії до керівництва НБУ можна об'єднати в шість великих груп:

Нацбанк не справляється з інфляцією і гальмує економіку. НБУ в 2015 році оголосив інфляцію своєю головною метою, приєднавшись до клубу "центробанків-таргетерів інфляції", в який входить понад 50 країн світу. Головний принцип регулятора в цій системі - інфляцію можна знизити за рахунок високих ставок в економіці. Незважаючи на те, що з 2014 році облікова ставка в Україні не опускалася нижче 12,5%, НБУ тільки в 2016 році зміг вписатися в установлений ще в 2015-му інфляційний коридор на рік (12 ± 2% в 2016, 10 ± 2% в 2017, 8 ± 2% в 2018 і 5 ± 1% - середньостроково). Рада НБУ запропонувала розширити поточний коридор, щоб не було необхідності тримати облікову ставку настільки високою (це погано для кредитування та економічного зростання). Данилишин описував монетарну політику правління як "надмірно жорстку" та "ортодоксальну".

НБУ спровокував «піраміду ОВДП». Висока ставка НБУ - головна причина, через яку іноземні інвестори зацікавилися українським держборгом (вперше це сталося в січні 2018 - відразу ж після того, як Нацбанк підвищив ставку з 14,5 до 16%). Данилишин у своїх заявах прямо називає інвестиції нерезидентів в ОВДП (майже $4 млрд від початку цього року) "фінансовою пірамідою".

Занадто міцна гривня. Саме гроші іноземців стали головним чинником зміцнення гривні цього року. У Раді Нацбанку вважають, що НБУ повинен виробити правило, щоб згладжувати приплив валюти нерезидентів і тим самим не давати гривні зміцнюватися (міцна гривня шкодить експортерам і митним доходам держбюджету). "Якби НБУ купував більше валюти для поповнення резервів, можливо, інфляція не знижувалася б настільки швидко, але експортери були б більш здоровими, торговий баланс - кращим, а промисловість - міцнішою", - написав у facebook член Ради НБУ Віталій Шапран.

Банкопад. Як виводилися з ринку майже 100 банків? Чому одним вдавалося затриматися на ринку, а інших визнавали банкрутами відразу? Як НБУ дозволив більшості майбутніх банкрутів вивести свої активи прямо перед тимчасовою адміністрацією Фонду гарантування вкладів? Питань щодо теми "банкопаду" до НБУ дійсно багато.

Роль МВФ. У початковій редакції тексту рішення Данилишин і його колеги рекомендували НБУ "оцінити вплив кредитів МВФ на інвестиційний клімат в Україні" (з фінальної версії цей пункт прибрали). Саме НБУ частіше за інші держструктури виступає з комунікаціями про важливість збереження програми Фонду для України.

Повноваження Нацбанку. Данилишин пропонує змінити закон: у правління НБУ має бути менше повноважень, проте Раду потрібно зробити більш впливовою. "Після зміни закону "Про НБУ" в 2015 році правління отримало безмежні повноваження і фактично вийшло з-під будь-якого дієвого контролю, - написав у facebook Данилишин. - Звертаюся до Верховної Ради: НБУ потрібно зробити дійсно незалежним від рішень нинішніх або майбутніх членів правління, які приймаються на власний розсуд".

Відновлення кредитування і зниження вартості кредитів - тема наступної розмови між Радою і правлінням НБУ. За інформацією близького до Ради співрозмовника LIGA.net, 17 грудня члени наглядового органу будуть оцінювати роботу Катерини Рожкової (веде в НБУ блок банківського нагляду) і Дмитра Сологуба (монетарна політика, зокрема, щодо ставок).

"Розкол" у Раді. Хто на чиєму боці

Рожкову і Сологуба чекає непроста розмова в Раді. Після того, як орган покинув Тимофій Милованов (очолив у Мінекономіки), в ньому недовго тривало безвладдя, але тепер ситуація докорінно змінилася.

Милованова замінив Віталій Шапран (колишній топ-менеджер рейтингового агентства Експерт-Рейтинг, донедавна - штатний експерт секретаріату Ради НБУ). І якщо Милованов часто був опонентом і критиком Данилишина, то замінив його Шапран, навпаки, - лояльний до Данилишина, стверджують три співрозмовники LIGA.net, близько знайомі з ситуацією.

Співрозмовники стверджують: голову Ради в цілому підтримують четверо членів органу, разом - п'ять голосів і стабільна більшість на користь Данилишина. Серед них:

Василь Фурман. Заступник голови Ради. Став на бік Данилишина ситуативно: до останнього сумнівався, чи варто допомагати голові на голосуваннях, кажуть обізнані джерела.

Віталій Шапран. Найближчий до Данилишина член Ради. На виборах у фінансовому комітеті Ради з серйозною перевагою (17 голосів проти 10) обійшов таких відомих фінансистів, як Віктор Пинзеник і Василь Горбаль.

Віра Ричаківська і Олена Щербакова. Екс-чиновниці Нацбанку, які покинули посади після приходу до НБУ Валерії Гонтаревої. Ричаківська працює в Раді до липня 2020 року. Далі її, швидше за все, замінять іншою людиною: свого часу вона пройшла до наглядового органу НБУ як представник парламенту за квотою Радикальної партії (не потрапила до ВРУ-IX).

Ця п'ятірка голосувала за незадовільний вердикт Чурію. Решта троє виступили проти. "В опозиції" до голови Ради Яків Смолій, Віктор Козюк, Олександр Петрик і Микола Каленський.

Каленський знаходиться під домашнім арештом, як підозрюваний у справі про виведення коштів рефінансування НБУ з VAB Банку в 2014 році. У зв'язку з цим Данилишин навіть звернувся до Офісу президента (Каленський потрапив до Ради за президентською квотою) з проханням відкликати Каленського через зіпсовану ділову репутацію, хоча його вина поки не була доведена в суді.

Він може відвідувати засідання Ради з дозволу слідчого, але не має права спілкуватися зі Смолієм, як одним зі свідків. П'ятого грудня протиріччя не було, оскільки Смолій не зміг прийти на засідання. Далі можуть бути нюанси: ймовірно, 17 грудня розташування сил в Раді знову буде 3 на 5 на користь "фракції Данилишина".

В офіційних коментарях члени ради заперечують факт розколу, сам Данилишин у коментарі LIGA.net підкреслив, що у нього немає конфлікту з правлінням або іншими членами. "Рада НБУ незалежна, вона поза політикою, - заявив LIGA.net заступник голови органу Василь Фурман. - У кожного члена своя думка, усі голосують самостійно".

Інші члени все ж побоюються, що Рада ризикує стати інструментом політичної боротьби. "З огляду на характер останніх обговорень у Раді, виникають сумніви в тому, що орган зберігає політичну нейтральність", - написав член Ради Віктор Козюк.

Що далі. Як і на що впливає Рада НБУ

Прес-служба НБУ досить різко відреагувала на останню активність Ради, назвавши рішення від 5 грудня з незадовільною оцінкою таким, що "перевищує повноваження органу". Але саме собою рішення Ради не впливає на роботу керівництва НБУ: згідно із законом у правління немає зобов'язань щодо виконання рекомендацій, кажуть співрозмовники LIGA.net в самому Нацбанку.

Рада - Наглядовий орган НБУ, його дійсно складно назвати впливовою структурою. Але у Данилишина все ж є кілька важливих козирів: Рада може вирішувати важливі кадрові питання і навіть вносити корективи в політику регулятора.

Подальша ревізія роботи поточних керівників Нацбанку може привести до кількох значних наслідків.

Олег Чурій близький до того, щоб покинути Нацбанк. Мандат куратора валютного блоку НБУ закінчується в червні 2020 року. Далі він або йде, або залишається на посаді ще на сім років. Рада не призначила заступників голови НБУ, але саме вона затверджує кандидатури заступників (їх пропонує голова Нацбанку). Ситуація з незадовільною оцінкою може стати приводом не брати Чурія ще на один термін, допускають співрозмовники LIGA.net у НБУ.

Смолія зможе звільнити тільки Зеленський. Рада Нацбанку може порадити президенту звільнити голову НБУ (вона подає до Ради персональні пропозиції щодо голови НБУ), відкликати свою людину з НБУ через проблеми з діловою репутацією. На практиці це вкрай складно: в українському законодавстві нічого не сказано про репутацію топ-менеджерів центробанку. Тому відставка голови Нацбанку через Раду можлива тільки при політичному рішенні керівництва країни.

Зміна закону про НБУ: поки не актуально. Заклик Данилишина до депутатів щодо зміни закону про повноваження правління Нацбанку поки не спрацював: у Раді поки не обговорюють це питання, воно не опрацьоване навіть на рівні чернетки законопроекту, розповів LIGA.net один із керівників фінансового комітету Ради. "Концептуальних змін найближчим часом не буде, - сказав він. - У нас багато питань до рішень керівництва НБУ, але він повинен залишатися незалежним і цю незалежність потрібно тільки посилювати, а не послаблювати".

Політику Нацбанку можуть поміняти. Одна з ключових функцій Ради: раз на рік стверджує окремий документ - Основні засади грошово-кредитної політики Нацбанку, на яких регулятор будує свої оперативні рішення. Основи приймають до 15 вересня, тобто рамки політики НБУ на 2020-й уже є, але їх можна змінити. "Ми бачили в риториці Ради, наприклад, ідеї з розширенням цільового коридору щодо інфляції, - говорить співрозмовник LIGA.net у НБУ. - Тому не виключено, що можуть бути спроби змінити основи політики НБУ".

Читайте російською: Война за Нацбанк: что происходит в Совете НБУ и почему это важно

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини