Від зерна до чашки. Що входить в ціну вашої кави? Головне з матеріалу FT

15.08.2019, 16:43
Від зерна до чашки. Що входить в ціну вашої кави? Головне з матеріалу FT - Фото
Зерна кави (фото - Myriam Zilles з сайту pixabay.com)

Financial Times розібралися, хто отримує найбільший прибуток в кавовому бізнесі

Люди споживають все більше і більше кави. Здавалося б - прекрасна пора для виробників кавових зерен. Проте, вартість зерен сорту арабіки на Нью-Йоркській фондовій біржі - трохи вище $1 за 453,6 м. Це наполовину менше, ніж п'ять років тому. Причина - рекордний урожай зерен в Бразилії, лідера кавового виробництва.

Фермери, компанії зі смаження зерен, кав'ярні та мережеві магазини ... Хто отримує найбільший прибуток в кавовому бізнесі? Financial Times відповіли на головні фінансові питання в матеріалі "Від зерна до чашки. Що входить в ціну вашої кави?".

LIGA.net вибрали найцікавіше зі статті.

Частка фермера

За даними консалтингової фірми Allegra Strategies, безпосередньо на каву припадає всього лише 4% (приблизно 10 пенсів) в загальній вартості чашки ціною £2.50. Саме ці 10 пенсів - частка фермера.

Оренда, робоча сила і податки забирають три чверті загальної ціни за чашку.

Протягом багатьох років прибуток посередників, таких як торгові та логістичні компанії, скорочувалася. "З тих пір, коли я починав 30 років тому, ціна знижувалася все більше, а прибуток ставав все меншим", - говорить Раф Роггермен, комерційний менеджер логістичної групи Pacorini.

Прибуток компаній зі смаження зерен

В результаті дослідження, яке в 2012 році провела International Trade Centre's Coffee Exporter's Guide, вдалося з'ясувати, що більше 80% від оптової ціни кави отримують компанії зі смаження зерен.

У той час як кав’ярні та магазини беруть більшу частину прибутку за готову чашку, компанії зі смаження зерен отримують найбільшу частку від оптової ціни кави.

Джеймі Банвелл, директор з європейських продажів в Diedrich Roasters, пояснює, що хороша компанія зі смаження зерен  пробує і оцінює продукт на різних фермах. Таким чином, вона отримує кращий результат.

Nestlé і Starbucks вже давно отримують прибуток від смаження зерен. Тепер і маленькі мережеві кавярні також починають наслідувати їх приклад.

"З одного боку, компанії зі смаження зерен були єдиними, хто міг тримати власну кав'ярню, але тепер відбувається зворотне: майже кожна кав’ярня з більш, ніж одним закладом, цікавиться самостійним смаженням кави", - говорить Ден Веббер, засновник Chimney Fire Coffee.

Частка, яку отримують фермери від однієї чашки кави, вартістю 2,5 фунта стерлінгів (інфографіка - FT)

Мережеві гравці

Великі гравці кавового ринку і мережі роздрібної торгівлі почали купувати маленькі кавові жаровні. За даними звіту Coffee Barometer, 10 найбільших компаній світу зі смаження зерен на чолі з Nestlé, JAB і Lavazza розпоряджаються близько 35% кави в світі.

Витрати, що впливають на ціну чашки кави, значно варіюються в залежності від країни. "Велика частина того, за що ви платите на будь-якому ринку, - це простір, в якому ви перебуваєте, досвід персоналу, що створює продукт, а також цінність бренду в порівнянні з конкурентами", - говорить Майкл Шефер, глава напрямку "Напої та громадське харчування "в Euromonitor International.

Наприклад, великий латте в російському Starbucks в чотири рази дорожче того ж напою в США, якщо враховувати вартість інших товарів. На деяких ринках, де Starbucks як і раніше позиціонується як бренд класу люкс, їх кав'ярню можна знайти в районах з високою орендною платою. У таких місцях клієнтська база більш забезпечена, до того ж люди готові витрачати більше на бренди, які їм подобаються.

В одному закладі оплата праці персоналу може становити значну частину витрат, в іншому - має значення курс валюти: сильна місцева валюта може зробити латте досить дорогим, якщо розглядати його в доларовому вираженні.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини