Вибори в США | Трамп проти Байдена. Що буде зі світовою економікою і чого чекати Україні?

26.10.2020, 12:33
Вибори в США |  Трамп проти Байдена. Що буде зі світовою економікою і чого чекати Україні? - Фото
Дональд Трамп і Джозеф Байден (Колаж – Дмитро Шелестинський – LIGA.net)

Розповідає один із кращих економістів світу, професор економіки Університету Каліфорнії Берклі і уродженець Києва Юрій Городніченко

3 листопада в США відбудуться вибори президента. На пост президента претендують нинішній глава Білого дому республіканець Дональд Трамп, і демократ Джозеф Байден – досвідчений політик, віцепрезидент США часів президента Барака Обами.

Ключове завдання для нового американського президента – відновлення економіки, яка серйозно здала позиції в результаті пандемії коронавірусу.

LIGA.net поспілкувалася з професором економіки Університету Каліфорнії Берклі Юрієм Городніченком про те, як кандидати в президенти США обіцяють стимулювати економіку і який сценарій вигідний для України.

Читайте також: За два тижні до виборів у США: Байден випереджає Трампа на 11% – опитування YouGov

Трамп vs Байден: чиї обіцянки реальніші

Зараз основна полеміка між Байденом і Трампом – як прискорити, стимулювати американську економіку в умовах пандемії. Політика Трампа дуже непередбачувана, зрозуміти, який сценарій розвитку економіки він пропонує виборцям, досить складно. Вранці з'являються одні заяви, ввечері – інші, тому його економічний підхід важко розгледіти.

Але основний посил Трампа наступний: до того, як почалася коронакриза, економіка зростала бурхливими темпами, ринок цінних паперів був на високих позиціях, рівень безробіття – мінімальним. Він не бачить своєї провини в тому, що відбувається з економікою зараз – передбачити COVID-19 було неможливо. При цьому президент обіцяє, що як тільки вірус візьмуть під контроль, економіка знову зростатиме. Але вплив президента на економіку будь-якої великої країни досить обмежений у короткостроковій перспективі (тобто за 2-3 роки) і зовсім неочевидно, кому повинні дістатися лаври за економічний бум до ковіда.

Політика Байдена зводиться до простих речей. Він часто порівнює те, що відбувається з часом Великої Депресії. У його програмі – підтримка економіки, активні інтервенції для підтримки і людей, і бізнесу. Він не виключає пряму підтримку американських громадян, як це вже було на початку пандемії. А для малого бізнесу, шоста частина якого за період пандемії закрилася без шансів на відновлення, планує передбачити окремі дотаційні програми.

У Байдена є досвід виходу з Великої Рецесії. Коли президентом став Барак Обама, і Байден був у нього віцепрезидентом, вони теж починали фактично з руїни. Були величезні вливання і з боку монетарної політики, і з боку фіскальної політики. І тоді вдалося зупинити Велику Рецесію, яка мала всі шанси стати ще однією Великою Депресією.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Зараз Байден, очевидно, буде заходити з ще більш жорсткими початковими умовами. Це говорить про те, що вливань потрібно буде робити ще більше. Навесні до економіки США влили близько $2 трлн. фіскальної допомоги. І, я думаю, буде ще стільки ж, якщо не більше. Я не бачу проблем для того, щоб США привернули гроші для підтримки економіки. На відміну від України, штатам набагато легше брати в борг, тому що це стабільна економіка із сильними інституціями.

Три головних економічних завдання нового президента США

Зараз перед американською економікою стоять три ключових завдання. По-перше, якщо дивитися на індекси невизначеності економічної політики, то вони зашкалюють систематично вже чотири роки. І я думаю, що, якщо Байден стане президентом, індекс невизначеності набагато впаде. Це важливо, адже якщо невизначеність знижується, це збільшує інвестиції, стимулює купівельну спроможність, що допомагає економіці відновлюватися.

Друге завдання для нового президента Америки – нерівність і проблема великого державного боргу. Очевидно, що Байден буде підвищувати податки для великого бізнесу і людей із високими доходами. Це, з одного боку, має згладити нерівність у доходах, з іншого – закрити боргову діру, яка активно розросталася за часів Трампа ще до коронакризи. При цьому він не Робін Гуд і не Йосип Троцький, ніякого розкуркулення проводити не буде. Він розуміє, що багато речей, які він хотів би зробити, залежать від того, хто потрапить до Конгресу і Сенату. Якщо республіканці збережуть за собою більшість у Сенаті, то зовсім не очевидно, що відбудуться якісь великі перерозподіли в економіці.

Третє завдання – налагодження відносин із міжнародними торговими партнерами, які в умовах глобалізації можуть стати стимулом для зростання як американської, так і світової економіки. Фішка Трампа була в тому, що він постійно з усіма воює, щоб домогтися максимальної вигоди для американських споживачів і експортерів. Складно сказати, чи виграв він щось, але ворогів собі точно нажив.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

За часів Трампа джерело напруги і нервозності в міжнародних відносинах перебувало в Штатах. Наприклад, свого часу саме США були головними адвокатами створення СОТ. Але адміністрація Трампа стала першою порушувати положення СОТ, і багато країн перестали грати за загальними правилами.

Я думаю, що Байдену цю напругу легко вдасться згладити.

Чи залишаться США економікою №1

Американці дуже уважно стежать за тим, як розвивається економіка. За останні 100 років, жоден президент жодного разу не був переобраний під час економічної кризи. Тобто, якщо ти президент, коли економіка знаходиться в стані рецесії, шансів бути переобраним дуже-дуже мало.

Президент Трамп мав усі важелі для того, щоб, якщо не зменшити темпи падіння економіки, то дозволити їй відновлюватися швидкими темпами. Він свій шанс не використав.

Чи зможе Байден скористатися шансом? Подивимося. Якщо йому вдалося зупинити рецесію і запустити зростання економіки в 2009 році, то чому б не зупинити її і зараз?

Я оптиміст із приводу економічного розвитку США. Економіка Штатів буде розвиватися, незважаючи ні на які віруси. Після будь-якого потрясіння – чи то вірус або теракт 11 вересня – економіка відновлюється. Звичайно, будуть втрати і якісь галузі не відновляться повністю. Але в глобальному сенсі, я думаю, після карантину ми повернемося до того ж режиму, в якому жили раніше, і економіка почне зростати. Темпи відновлення найближчим часом безпосередньо залежать від термінів припинення пандемії.

Нова реальність США і України

Українська економіка має всі задатки для того, щоб швидко зростати. Але економічно країна залежить від зарубіжних партнерів і того, що відбувається на світових ринках. Поки Україна має в США неоднозначну репутацію. Дуже складно позбуватися від ярликів про корумпованість і невиконання взятих на себе зобов'язань. З іншого боку, є розуміння, що Україна – стратегічний партнер, і їй потрібно допомагати, зокрема через МВФ, де США має дуже важливий голос.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Результат виборів у США може вплинути на можливості України. Трамп, наприклад, дуже суперечлива людина. З одного боку, він декларує дружбу з Путіними, з іншого – за часів Трампа Україна отримала "джавеліни". Я не бачу, за рахунок чого Україна може радикально посилити зростання за часів Трампа.

Байден – людина, яка бувала в Україні. Це дуже важливо. Як то кажуть, старий друг краще нових двох. Я вважаю, що при ньому американська економіка має більше шансів на відновлення і розвиток, ніж за часів Трампа. А оскільки США – це локомотив світової економіки, то і Україні економічна стабільність США допоможе швидше відновитися. Якщо Байден буде стимулювати економіку США, то побічно стимули торкнуться і України: експорт зростатиме, процентні ставки знижуватимуться. Та й пряма підтримка за часів можливого президентства Байдена, я думаю, буде більш потужною. Раніше Україна отримувала $1 млрд під гарантії уряду США під смішні відсотки. Зараз цієї програми немає. Думаю, цю практику вдасться повернути.

Але, боюся, цього для відновлення буде недостатньо. Україні потрібно виконати рекомендації МВФ і заручитися підтримкою фонду. Це критично важливо. Я думаю, що з МВФ за традицією все "доведуть до ручки", а за півгодини до прийняття рішення виконають всі умови і підпишуть меморандуми.

Читайте російською: Выборы в США | Трамп против Байдена. Что будет с мировой экономикой и чего ждать Украине?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини