RU

Вето для Ахметова. Зеленський відхилив меморандум із "зеленим" бізнесом: два сценарії

Вето для Ахметова. Зеленський відхилив меморандум із
Володимир Зеленський і Денис Шмигаль (Фото: прес-служба президента)
26.05.2020, 11:44

Президент не підтримав проект меморандуму уряду з бізнесом про скорочення "зеленого" тарифу. Інвестори загрожують арбітражем

Суперечка інвесторів в українську відновлювальну енергетику і влади щодо "зеленого" тарифу триває.

22 травня прем'єр-міністр Денис Шмигаль представив президенту Володимиру Зеленському меморандум. Міністерство енергетики виклало на 17 сторінках компромісну з бізнесом модель добровільного зниження "зеленого" тарифу.

Здавалося, що сторони близькі до фінального рішення. Інвестори і Кабінет міністрів повинні були підписати "мирову" після узгодження фінального варіанту з Офісом президента. Але на останньому етапі угода зависла.

Як розповіли LIGA.net два співрозмовника, що беруть участь у переговорах з боку бізнесу, Зеленський не підтримав нові умови меморандуму, пояснивши, що вони "занадто м'які". Цю ж інформацію повідомило виданню БізнесЦензор джерело в Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища.

Що не сподобалося президенту в новому, вже третьому, сценарії від міністерства розвитку "зеленої" генерації?

Зелена проблема

Минулий рік став проривним для альтернативної енергетики в Україні. За даними Мінекоенерго, за рік в експлуатацію ввели понад 4,3 ГВт "зелених" потужностей, до травня 2020 року загальна встановлена ​​потужність "альтернативної" генерації зросла до майже 7 ГВт. Це на 71% більше, ніж в 2018 році.

Ключ успіху – так званий "зелений" тариф, який діє в Україні до 2030 року для усіх відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Для кожної електростанції він різний – все залежить від дати введення в експлуатацію (чим раніше запущена – тим більше тариф). Її середній розмір на сьогодні - від 11 до 12 євроцентів (на 4% менше, ніж у 2019 році) за кВт-год.

Це найбільший розмір тарифу в Європі, де, на відміну від України, працюють так звані "зелені" аукціони – спеціальні біржі, де виробники конкурують між собою за держдотацію.

Відповідно до звіту європейської асоціації вітроенергетики WindEurope, в країнах Європи на березень 2020 року середній розмір "зеленого" тарифу був у межах 6-7 євроцентів.

Встановлений у Європі тариф дозволяє окупати "зелені" проекти протягом 9-12 років, тоді як в Україні за останні роки, строк окупності таких потужностей коливається від 3 до 5 років, зазначає голова профільного комітету Верховної Ради Андрій Герус. Самі енергетики називають більший термін. "З нинішнім тарифом окупність десь сім років", - розповідав в інтерв'ю LIGA.net співвласник компанії Віндкрафт Україна Карл Стурен.

Як в Україні працює "зелена" генерація? Всю відновлювану енергію в країні купує державне підприємство Гарантований покупець (Гарпок). Гарпок дотує "зелених" за рахунок двох складових – компенсацій системного оператора Укренерго та перепродажу за ринковою ціною дешевої атомної та гідроенергії.

Обсяги виплат "зеленим" ростуть швидше за обсяги виробництва. За підрахунками НКРЕКП, до травня поточного року альтернативна генерація, займаючи всього 8,6% ринку, почала забирати до 26% грошового обороту. За даними Мінекоенерго, у 2020 році "зелена" електроенергія обійдеться "Гарантованому покупцеві" в 52 млрд грн. Це на 26 млрд грн більше, ніж ДП здатне покрити протягом року, відзначають у міністерстві.

Через фінансові проблеми, Гарпок вже більше трьох місяців не повністю розраховується з генерацією. Загальний борг ДП за "зеленим" тарифом - 9 млрд грн, підрахували в Міненерго.

Накопичені борги й енергетична криза в країні змусили міністерство ініціювати з бізнесом переговори.

Меморандум з інвесторами передбачає добровільне зниження "зеленої" ставки. Його розробкою з квітня займається Антикризовий штаб, який ініціював і очолив прем'єр Шмигаль, який обіймав до приходу до влади посаду в енергохолдингу ДТЕК - найбільшому виробнику "зеленої" електроенергії в країні.

Довгі переговори

Добровільне скорочення "зеленого" тарифу – тема восьмимісячних переговорів Міністерства енергетики з бізнесом, де модератором виступало Енергетичне співтовариство ЄС. За цей час міністерство представило, як мінімум, два варіанти реструктуризації тарифу – м'який і жорсткий. Бізнес не підтримав обидва сценарії, назвавши їх "добровільно-примусовими".

"Нас намагалися дуже жорстко покарати за небаланси виробництва електроенергії, - пояснював Стурен. - Друге, була спроба додати пункт, що держава має право "відключити" станції без компенсації на 150 годин за рік". По-перше, такого немає в Європі ніде, по-друге, в цьому є корупційна складова, заявляв бізнесмен.

Минулий варіант пропонували підписати за часів в. о. міністра енергетики Олексія Оржеля. Ситуація змінилася, коли в квітні президент оновив склад Кабінету міністрів. Поки не було рішення, зростали борги за вироблену електроенергію.

З приходом до міністерства Ольги Буславець та підключення до переговорів прем'єра Дениса Шмигаля, попередні пропозиції Мінекоенерго заморозили, а нові - переговорники напрацювали буквально за місяць.

"У результаті складних переговорів інвестори знайшли компроміс з прем'єр-міністром і міністром енергетики, - розповів LIGA.net глава Української вітрової асоціації Андрій Конеченков. - Домовилися, що "зелений" тариф може бути скорочений на 7,5% для ВЕС і на 15% - для СЕС. На це погодилася велика частина інвесторів".

Згідно з презентацією меморандуму, який є у розпорядженні LIGA.net, сторони домовилися скоротити максимальний розмір державної дотації на 52%, до 22 євроцентів за кВт-год. Тариф знижувався б для всіх "зелених" електростанцій, а разом зі скороченням зростала б їхня відповідальність за небаланси – "плюс" 50% протягом наступних двох років, поки до 2022 року не настане 100% відповідальність.

Держава зі свого боку обіцяла своєчасно оплачувати "зелений" тариф з 1 липня 2020 року, погасити всі борги перед інвесторами до кінця 2021 року, не переглядати умови підтримки і запустити "зелені" аукціони.

"Умови реструктуризації боргів планувалося прописати в окремій угоді, розписавши покроково графік виплат. Міністерство планувало підготувати документ вже після підписання меморандуму", - уточнив LIGA.net один із учасників переговорів.

Також меморандум передбачав скорочення термінів дії так званих договорів Pre-PPA (договір купівлі-продажу електроенергії з Гарпоком), який дозволяв ВДЕ обійти в 2020 році "зелені" аукціони. Стаття 9 закону "Про альтернативні джерела енергії" передбачає, що за умови підписання договору pre-PPA інвестор отримує додатково два-три роки на запуск електростанції з гарантійним зеленим тарифом. Сумарно цей договір Гарпок підписав із потужностями ще на 12 ГВт.

За умовами меморандуму для СЕС договір Pre-PPA пропонувалося обмежити до 30 червня 2020 року, для ВЕС – до 31 грудня 2022 року. Таким чином, міністерство планує призупинити будівництво нових "зелених" електростанцій до введення необхідних балансуючих потужностей.

Фінансову стабільність Гарпока в меморандумі передбачалося забезпечити за рахунок підвищення цін на електроенергію для бізнесу до 1,55 грн за кВт-год і скасування з жовтня 2020 року пільгової ціни для населення за перші 100 кВт-год (90 копійок за кВт-год).

Також меморандум пропонував збільшення тарифу для Укренерго на передачу, збільшивши тим самим суму компенсації для "зелених".

В сукупності, запропонований варіант угоди, за прогнозами Мінекоенерго, дозволив би державі економити 6,6 млрд грн на рік, а дефіцит Гарантованого покупця скоротити більш ніж на 12 млрд грн. Іншу частину дефіциту пропонувалося покрити за рахунок кредитів, зокрема в ЄБРР.

Для підстраховки, фінальний проект меморандуму повинен був затвердити президент, після чого з боку держави його б підписали прем'єр Шмигаль і міністр Буславець, розповів LIGA.net один із учасників переговорів. Але в останній момент Зеленський компромісний проект не підтримав.

"На жаль, меморандум, який я вважаю, був узгоджений між інвесторами та міністерством, був відхилений профільним комітетом Верховної Ради і не знайшов підтримки у президента", - поскаржився Стурен, третій за розмірами інвестор в "зелену" генерацію.

Чому президент не підтримав меморандум?

Два співрозмовника LIGA.net з боку бізнесу кажуть, що Зеленський нібито не підтримав проект меморандуму після консультації з головою профільного комітету Андрієм Герусом.

"Наскільки нам відомо, президент консультувався з Герусом щодо умов меморандуму. Йому [Зеленському] Герус сказав, що меморандум не підходить, хоча сам практично не брав участі у переговорах", - заявив Конеченков з вітрової асоціації.

Сам Герус відмовився коментувати LIGA.net, чи обговорював він із президентом умови меморандуму. Він вважає компромісні норми в документі несправедливими. Виглядає дивно, коли СЕС дозволяють будуватися тільки до липня 2020 року, а ВЕС, де є кілька великих гравців, зокрема і ДТЕК, - до 2023 року, розповів депутат.

"Побудувати "вітер" у 2,5-3 рази довше, ніж "сонце". Тому одним - три місяці, іншим дев'ять місяців - це справедливо. Або одним - півроку, іншим - півтора року. Але коли одним - місяць, а іншим - 30 місяців - це трохи схоже на лобізм", - уточнив Герус. - Нам потрібне рішення, яке ми приймемо один раз, але з яким зможемо жити наступні 10 років.

Схожої позиції дотримуються і у президента. За словами співрозмовника LIGA.net, знайомого з позицією Зеленського, в ОП вважають, що умови меморандуму не вирішать кризу, яка склалася в країні.

"Умови меморандуму президент вважає занадто м'якими. Тому він відхилив", - заявив LIGA.net співвласник компанії з топ-10 інвесторів у "зелену" генерацію.

Арбітражна загроза

За словами Стурена, якщо бізнес не підпише компромісний меморандум з урядом, проти держави готові піти до арбітражу всі великі інвестори. Подати позов проти України, зокрема, вже пригрозив енергохолдинг ДТЕК.

"Наша історія успіху [інвестицій у сектор ВДЕ] може стати історією провалу: як запросити інвесторів, а потім їх обдурити, прикриваючись боротьбою з кризою або міфічними розмовами, що у нас високі тарифи", - заявляв на одному з брифінгів генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.

Можуть бути й інші варіанти. "У разі непідписання меморандуму профільний комітет Верховної ради висуне свій варіант, який може не задовольнити інвесторів, - припустив Конеченков. – Далі багато залежатиме від позиції членів комітету, наскільки вони ці пропозиції підтримають".

Планом "Б", за словами співрозмовника LIGA.net із десяти найбільших інвесторів у "зелену" генерацію, стане спроба через "своїх" депутатів у комітеті внести зміни до запропонованого варіанту реструктуризації.

В гіршому випадку державі загрожують арбітражі, додав Конеченков.

Позов до арбітражу ще не гарантує перемогу над державою. "По-перше, не кожен зможе собі дозволити арбітраж, один арбітражний позов обійдеться в 3-7 млн євро. По-друге, арбітражі можуть не відкрити справи проти держави, з огляду на те, що інвестори заходили до України при високих ризиках скорочення тарифу, - визнав на правах анонімності один із співрозмовників LIGA.net з боку бізнесу.

Читайте російською: Вето для Ахметова. Зеленский отклонил меморандум с "зеленым" бизнесом: два сценария

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини