Великий продаж: німецький гігант купив "Біофарму". Що відомо про угоду?

03.12.2019, 16:32
Великий продаж: німецький гігант купив
Фото - facebook.com/biopharma.ua

Василь Хмельницький і Костянтин Єфименко поділилися фармацевтичним бізнесом із німецькою Stada. "Дарниці" та "Фармаку" приготуватися?

У понеділок, 2 грудня, німецький фармацевтичний гігант Stada Arzneimittel AG оголосив про купівлю частини бізнесу "Біофарма". Інформацію підтвердив на своїй станиці у Facebook глава наглядової ради компанії Костянтин Єфименко.

"Я пишаюся тим, що ми побудували підприємство, що відповідає найвищим європейським стандартам. Десятки аудитів ми пройшли без суттєвих зауважень", - написав він. За словами Єфименка, операція буде закрита до кінця поточного року.

Захоплені пости про угоду відразу ж з'явилися на сторінках прем'єр-міністра Олексія Гончарука, глави фракції Слуга народу в парламенті Давида Арахамії, а також кількох інвестбанкірів.

LIGA.net розбиралася, що продали українці та навіщо це німецької компанії.

КОРИСНІ ДАНІ. До групи компаній Біофарма входять чотири юрособи: ТОВ "Біофарма інвест", ТОВ "Біофарма плазма інвест", ТОВ "Біофарма плазма", ТОВ "ФЗ Біофарма". Компанія щорічно випускає близько 200 000 упаковок препаратів. Вона експортує свою продукцію у 36 країн. Акціонерами компанії є Костянтин Єфименко, Василь Хмельницький, а також фонд Horizon Capital. Stada Arzneimittel AG продає свою продукцію приблизно в 120 країн. Її EBITDA в минулому році зросла до 503,5 млн євро. У групі працює більше 10 000 людей. Компанія входить у ТОП-15 імпортерів медпрепаратів в Україні.

Що продали?

У прес-релізі компанії Stada йдеться, що група купує виробничі потужності в місті Біла Церква Київської області. Восени там відкрилося нове біотехнологічне виробництво "Біофарма" вартістю $75 млн. Але продано не цей об'єкт.

Німецька компанія купила Фармацевтичний завод Біофарма, котрий виробляє генерики, уточнив у коментарі LIGA.net Єфименко. "Вирішили продати, щоб знайти ресурси для розвитку плазмового бізнесу", - пояснив він рішення про продаж. Переговори, за його словами, тривали недовго - менше року.

Така угода є цілком логічною, говорить керуючий партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун. "У компанію кілька років тому інвестував інвестиційний фонд Horizon Capital. А фонд інвестує в активи, щоб збільшити свої вкладення і вийти з бізнесу", - відзначає Почкун. Частка Horizon у капіталі компанії не розголошується.

Почкун допускає, що саме наявність серед акціонерів великого інвестиційного фонду стала однією з причин входження в бізнес міжнародного стратегічного інвестора.

Скільки коштує фармбізнес Біофарми?

Дохід фармзаводу "Біофарма" у 2018 році склав 1,3 млрд грн, випливає зі звіту компанії. "У цифрі 1,3 млрд є подвійний рахунок, а саме перепродажі плазми. Коректна цифра - 700 млн грн. EBITDA - $8 млн", - повідомив він.

Оцінити вартість операції публічно інвестиційні банкіри не беруться. Спеціаліст із інвестбанкінгу однієї з найбільших інвестиційних компаній на правах анонімності оцінив угоду максимум у $60 млн. Оцінка топ-менеджера однієї з найбільших фармкомпаній України скромніша: $36-30 млн.

Офіційно фінансові деталі сторони не коментують.

Навіщо німцям Біофарма

Біофарма - перший виробничий актив, придбаний компанією в нашій країні. "Ми бачимо великий потенціал на українському ринку. Завдяки цьому придбанню ми станемо важливим гравцем на українському фармринку з сильною локальною виробничою присутністю", - наводяться в заяві компанії слова генерального директора Stada Пітера Гольдшмідта. Керувати українським бізнесом Stada буде гендиректор Борис Лабенський.

В Україні представництво компанії відкрито в 2003 році. З 2005 року на території України функціонує власний склад фармгіганта, але виробництвом компанія обзавелася лише зараз.

Цікаво, що на сусідній ринок РФ Stada вийшла на рік раніше, ніж в Україні, і там у компанії вже функціонують два заводи - в Нижньому Новгороді (з 2004 року) й Обнінську (куплений у 2010). У Росії продажі компанії в першому півріччі 2019 року досягли 1,26 млрд євро.

У листопаді STADA Arzneimittel AG уклала угоду про придбання портфеля із 20 брендових безрецептурних (ОТС) і рецептурних продуктів у японської компанії Takeda Pharmaceutical Company Limited за $660 млн.

Читайте матеріал російською: Большая продажа: немецкий гигант купил "Биофарму". Что известно о сделке?

Мария Бровинская
Мария Бровинская
журналист Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини