RU

Велике свято Зеленського і Шмигаля: Укргазбанк "продали". Поки – лише на папері

Велике свято Зеленського і Шмигаля: Укргазбанк
Угода IFC та Укргазбанку. Фото – пресслужба Кабміну
26.01.2021, 10:44

Укргазбанк десять років тому рятувався від банкрутства, а тепер – на радість Зеленському – готується до приватизації. Що відомо про угоду?

Президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко, глава Нацбанку Кирило Шевченко, двоє ексміністрів фінансів і ще з десяток колишніх і нинішніх топчиновників. Такий високопоставлений десант зібрався, щоб особисто привітати порівняно невелику за світовими мірками угоду між державним Укргазбанком і "дочкою" Світового банку IFC про п'ятирічний кредит на €30 млн. Документ підписали 25 січня.

"Це велике свято", – заявив Зеленський, відкриваючи захід.

І дійсно, ця подія цілком могла б претендувати на статус історичної для фінансової системи України. Якщо надії Укргазу виправдаються і IFC обміняє кредит на акції, він стане першим великим держбанком, якому вдалося залучити зовнішнього інвестора.

Ключове слово в цій конструкції – "якщо". IFC не бере на себе жодних зобов'язань, але натомість отримає від українського держбанку досить непогані відсотки за кредитом. Подальші перспективи "історичної події" поки що туманні.

Чому? Коротка відповідь – навіть "найякісніший держбанк" Укргаз поки надмірно співпрацює з державою і заграє зі специфічним бізнесом.

Що це означає для перспектив приватизації Укргазу? LIGA.net розповідає про деталі угоди IFC.

Три роки надії. Хто такі IFC і ​​що таке Укргазбанк

Продаж Укргазбанку – колись приватного банку, націоналізованого під час кризи 2008-09 років – обговорюється українською владою, щонайменше, протягом п'яти останніх років.

У листопаді 2017-го Мінфін підписав з IFC – дочірньою структурою СБ – перший предметний документ на цю тему: меморандум про співпрацю. Уже в ньому йшлося про те, що IFC в невизначеному майбутньому стане першим недержавним інвестором, з якого може початися повна приватизація Укргазу.

Багато в чому завдяки тим домовленостям, банк переорієнтувався на модель "еко-банкінгу" (фінансування "зелених" інвестпроєктів і бізнесів: поновлювана енергетика, переробка тощо) і став активніше кредитувати МСБ. До 2021 року банк видав еко-кредитів на мільярд доларів і став п'ятою фінустановою в країні з кредитування малого-середнього бізнесу, розповів під час підписання угоди з IFC голова правління Укргазу Андрій Кравець.

Довідка Укгразбанк і IFC

Держава стала власником Укргазбанку в 2009 році – тоді банк опинився на межі банкрутства через фінансову кризу і був націоналізований. Колишній власник банку Василь Горбаль – чинний член Ради Нацбанку.

У власності Міністерства фінансів – 94,94% акцій банку. Станом на кінець листопада 2020 року, Укргаз був четвертим банком України за розміром активів – 160,4 млрд грн. Частка ринку Украгазбанку, за даними Світового банку – 9%. Чистий прибуток за 11 місяців 2020 року – 765,4 млн грн (11 результат в системі). До середини липня 2020 року Укргазбанком керував нинішній глава НБУ Кирило Шевченко.

IFC або Міжнародна фінансова корпорація – одна з п'яти дочірніх структур Світового банку, яка спеціалізується на фінансуванні приватного підприємництва в країнах, що розвиваються. У 2020 році IFC інвестувала близько $22 млрд. Серед великих проєктів IFC в Україні – фінансування компаній Сандора, Нова лінія і банку Аваль.

У 2017 мова не йшла про пряме входження IFC в капітал Укргазбанку – вже тоді учасники переговорів говорили про "перехідний" варіант з кредитною лінією, яку можна конвертувати в акції.

Таких прикладів в українській практиці вистачає: подібна схема привела до числа акціонерів харківського Мегабанку ЄБРР, IFC і ​​німецький KfW; в 2003 році IFC видавала схожий за структурою кредит (субординований борг) банку Аваль ще до його продажу австрійському Raiffeisen.

Для вчорашньої угоди знадобилося три роки і п'ятдесят раундів переговорів, зазначив на пресбрифінгу міністр фінансів Сергій Марченко.

"Не все залежить від нас. Важливим є те, наскільки зараз вдалий момент для входження інвестора в капітал банку і наскільки він готовий до цього", – сказав міністр.

(Не)продаж. Про що домовилися IFC та Укргаз. Три питання до угоди

До чого прийшли IFC і ​​Укргазбанк після таких тривалих переговорів? Угода викликає три головних питання.

Укргаз продають? Спойлер: поки що – ні.

Угода складається з трьох основних позицій.

Перше, перш за все це – кредит, за який потрібно платити. Укргазбанк отримає €30 млн на п'ять років. Гроші підуть на кредитування МСБ та кліматичні проєкти, уточнила на брифінгу в.о. виконавчого директора IFC Стефані фон Фрідербург.

За інформацією високопоставленого співрозмовника LIGA.net у фінансових держструктурах з української сторони, ставка запозичення буде ринковою – 5,5%+LIBOR (London Interbank Offered Rate – еталонний орієнтир для короткострокових процентних ставок на глобальному фінансовому ринку, зараз 12-місячна LIBOR складає 0,499%).

За даними інвесткомпанії Adamant Capital, зараз єврооблігації інших державних компаній торгуються приблизно на цьому ж рівні: бонди НАК Нафтогаз у євро з погашенням у 2024 році котируються із прибутковістю 6%, доларові папери Ощадбанку-2025 – 6%, доларовий Укрексімбанк-2025 – 5,5%, Укрзалізниця-2024 в доларах – 6,6%, борги уряду України-2024 і 2027 в доларах – 4,5 і 5,6% річних відповідно.

Друге, IFC поки не брала на себе жодних зобов'язань. Купівля 20% акцій в рахунок погашення боргу – її право (фінансовою мовою – опціон), яке IFC може реалізувати будь-якого моменту протягом дії кредитного договору. Якщо це станеться, IFC викупить акцій додаткової емісії Укргазбанку, говориться в тексті договору, частина якого є в розпорядженні LIGA.net.

Третє, входження IFC в капітал Укргазу – це проміжний етап приватизації. "Поки ми говоримо про кредит, але сподіваюся, що незабаром ми познайомимо вас із новим стратегічним інвестором Укргазбанку", – сказав під час брифінгу регіональний представник IFC в Україні, Білорусі та Молдові Джейсон Палмер.

Новий дедлайн для повного переходу Укргазу в приватну власність – 2025 рік.

Скільки коштує Укргазбанк?

У 2017 році на той момент голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко говорив в інтерв'ю LIGA.net, що банк можна продати "як мінімум за номіналом" (номінальна вартість капіталу).

Виходячи з параметрів нинішньої угоди, можна припустити, що IFC оцінює 20% Укргазбанку в €30 млн. Це означає, що весь банк коштує $150 млн або 5,1 млрд грн за поточним курсом – майже вдвічі менше за статутний капітал на кінець 2020 року (близько 9 млрд грн).

Чи є справедливою така ціна за банк із топ-5 найбільших в Україні? Загалом – так. "Банки зараз не в "фаворі": світ живе в епоху низьких ставок, до того ж Україна має свої ризики", – говорить на правах анонімності співрозмовник LIGA.net в одній із найбільших українських інвесткомпаній.

За даними Bloomberg, схожий з Укргазбанком коефіцієнт співвідношення ринкової вартості до капіталу мають багато банків із країн, що розвиваються.

За оцінкою ексзаступника директора департаменту фінансової стабільності НБУ Євгена Дубогриза, термін окупності інвестиції IFC в Укргазбанк складе 4-5 років.

"Я на боці тих, хто вважає ціну розміром €150 млн за 100% нинішнього Укргазу не те щоб справедливою, а навіть завищеною, з урахуванням всіх нюансів банку і ринку, – відзначає він. – Логіка цієї інвестиції тільки в тому, щоб підрихтувати і почистити банк, і продати стратегічному інвестору дорожче".

Чому продаж Укргазбанку постійно переносять?

Необхідність "чистити" банк – одна із причин його відносно невисокої вартості і постійних переносів угод про хоча б часткову приватизацію. Незважаючи на статус найякіснішого держбанку, баланс Укргазу досі обтяжений трьома обставинами.

По-перше, держкомпанії. Станом на кінець третього кварталу 2020 року частка кредитів держпідприємствам у портфелі Укргазбанку становила 26% (плюс 0,7 процентного пункту до 2019-го). Про те, що банку потрібно позбутися великих держклієнтів (зокрема, від традиційного позичальника – Енергоатому), йшлося ще під час підписання меморандуму з IFC у 2017 році, проте Укргаз досі не закрив це питання, розповідає високопоставлений співрозмовник LIGA.net у фінансових держструткурах.

Проблема далека від вирішення і навіть посилюється. В кінці 2020 року Укргаз був також одним із кредиторів держкомпанії Укренерго, якій дав 1,25 млрд грн на погашення боргів перед підприємствами електрогенерації.

По-друге, концентрація кредитів. 41,7% кредитного портфеля займають компанії з двох галузей – "зелена" енергетика і транспортування газу.

Крім того, що така концентрація сама створює ризики для банку, обидві галузі вже зараз відчувають внутрішні проблеми: "зеленка" страждає через суперечки з державою за зеленим тарифом (загальний кредитний портфель "зелених" енергетиків у держбанках оцінюється в €1,5 млрд), а трубопровідний транспорт рахує збитки через падіння транзиту російського газу через Україну в 2020 майже на 40%.

По-третє, борги уряду. У 2020 році Укргазбанк подвоїв вкладення в ОВДП. Портфель банку зріс із 20,7 до 45,9 млрд грн.

Позитив із застереженнями. Три висновки угоди

Опитані LIGA.net фінансисти загалом позитивно оцінюють угоду Укргазбанку і IFC, але разом із тим параметри співпраці виявилися скромнішими, ніж можна було очікувати.

За підсумками угоди можна зробити три висновки:

Українські держбанки коштують менше за їхній капітал. Оцінка Укргазбанку з коефіцієнтом в 0,55 капіталу дасть орієнтир щодо ціни, яку врахують при подібних угодах для інших держбанків, говорить фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

Найближчий на черзі до продажу – Ощадбанк, який також ще в 2017 підписав меморандум про потенційну участь у приватизації з боку ЄБРР. Переговори поки тривають, зазначив на пресконференції з УкрГаз міністр фінансів Марченко.

Україна – це ризики. Угода IFC і ​​Укргазу – позитивний момент для іміджу українського держбанку, однак вона також свідчить про те, що зовнішні інвестори поки не готові серйозно занурюватися в ризики, пов'язані з українським бізнесом.

"Точно судити можна буде, коли отримаємо документи з умовами конвертації, але поки ситуація виглядає так, що IFC, як кредитора, влаштовує кредитний ризик держбанку, на відміну від прямої інвестиції в акції", – вважає заступниця виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Приватизація держбанків затягнулася на десятиліття. Україна поки погано справляється з досягненням озвученої Мінфіном мети щодо скорочення держчастки в банківському секторі до 25% до 2024 року. Неоднозначний прогрес у відносинах Укргазбанку і IFC посилює ризики того, що плани із приватизації держбанків знову доведеться переписувати.

"Як для угоди, яка готувалася три роки, параметри досить скромні. Шанси Укргазбанку бути повністю приватизованим будуть залежати від рішення IFC увійти в капітал банку – поки перспективи такого кроку незрозумілі, – зазначає глава аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. – І схоже, що іншим банкам найближчими роками навіть часткова приватизація зовсім не світить".

Читайте російською: Большой праздник Зеленского и Шмыгаля: Укргазбанк "продали". Пока – только на бумаге

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини