RU

Великі очікування Віктора Януковича

03.06.2010, 09:25

Перші сто днів президентства Віктора Януковича ознаменувалися обіцянками та всеохпними реформами, над якими в поті чола будуть трудитися всі гілки влади, і одночасно запевненнями у стабілізації, яку та ж влада буде всіляко підтримувати

Перші сто днів президентства Віктора Януковича ознаменувалися обіцянками та всеохопними реформами, над якими в поті чола будуть трудитися усі гілки влади, і одночасно запевненнями в стабілізації, яку та ж влада буде всіляко підтримувати. У сухому залишку є стабільні реформи, яким би парадоксальним це не здавалося. І, як запевняють "вищі посадові особи", це тільки початок.

Літо для президентської команди почалося з того, що Рада національної безпеки і оборони (РНБО) схвалила запропонований В. Януковичем законопроект про внутрішню і зовнішню політику України і рекомендувала внести його на розгляд парламенту як першочерговий. Глава держави наголосив: "Цей ключовий документ має визначити принципи і пріоритети державної політики на довгострокову перспективу".

В.Янукович пояснив, що вважає питання визначення внутрішньої і зовнішньої політики системоутворюваним, оскільки воно регламентує політику держави, "незалежно від внутрішньої політичної кон'юнктури". На його думку, прийняття законопроекту допоможе "навести порядок у розпиляному і неузгодженому законодавстві", тим більше, що це може стати "надзвичайно важливим кроком на шляху до системних реформ у всіх галузях нашого життя".

Далі - більше. Президент оприлюднив перший етап економічних реформ, "які приведуть Україну до успіху". В.Янукович зазначив, що головна мета реформ, що ініціюються, - забезпечити Україні протягом 20 років входження до 20-ки провідних розвинених країн світу. За словами глави держави, рівень життя українців має відповідати європейським стандартам. Президент також заявив про плани поліпшити місце України в рейтингу бізнес-клімату не менш ніж на 40 позицій, а в рейтингу конкурентоздатності - на 10 позицій.

"Ми знизимо дефіцит бюджету і стабілізуємо державний борг. Ми послабимо податковий тиск і розширимо податкову базу. Ми знизимо інфляцію", - пообіцяв В.Янукович. Він додав, що рівень інфляції планується скоротити з 13%, які закладені в бюджеті поточного року, до 6% в 2014 році.

До того ж він наголосив, що реалізація реформ в Україні має вже у 2013-2014 рр. скоротити дефіцит державного бюджету до рівня 2% ВВП. Крім того, глава держави вважає, що інфляція не повинна перевищувати 5, а середній розмір пенсії має бути встановлений на рівні не менше 45% від середньої заробітної плати. Також, за словами В.Януковича, найближчим часом буде проведено пенсійну реформу, створені гідні умови для працівників і роботодавців, підвищена якість державних соціальних послуг для громадян.

До того ж В.Янукович ініціював створення виконавчого органу Комітету з реформ під керівництвом Прем'єр-міністра України Миколи Азарова. "Я не бачу іншого варіанту для того, щоб далі рухатися вперед", - зазначив глава держави.

Однак у концепції, що пропонується, знайшлися і свої критики, до того ж не тільки з опозиціонерів. Так, постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр вказав на недоліки презентованої програми реформ, зокрема, на дуже загальний виклад питань, відсутність черговості проведення реформ і відсутність чітких строків. Чиновник наголосив, що потрібно звернути увагу на нарощування обсягів охоплення програми реформ і на встановлення чітких термінів їхнього проведення. "Тут дуже важливо, щоб був деталізований план дій, який би додатково посилив ці реформи", - сказав представник МВФ.

"Пропозиції скорочувати дефіцит на 1% недоцільні. При такому підході державний борг зростатиме ще декілька років, перш ніж ситуація стабілізується. Плановий показник дефіциту має сам по собі бути метою, а не розглядатися тільки як індикатор успіху, як це пропонується в плані реформ", - вважає він.

Аналогічна ситуація, за словами М.Альєра, з показником інфляції. Він наголосив, що скорочення інфляції до 5-6% до 2014 року - "не дуже амбіційна мета". Крім того, М.Альєр заявив, що заходи щодо реалізації пенсійної реформи і реформи економічного сектору повинні бути більш амбіційними і з конкретними строками реалізації.

Також представник МВФ акцентував увагу на тому, що великий обсяг пропозицій, викладених у програмі, обумовлює ризик того, що велика частина важливих кроків не буде втілена в життя, тоді як менш важливі реформи будуть впроваджені. Наостанок М.Альєр наголосив, що реалізація деяких реформ, які пропонуються, призведе до більш високих витрат держбюджету, зокрема, на короткострокову перспективу. Враховуючи це, він порадив більшу увагу в деталізованому плані проведення реформ зосередити на вирівнюванні і стабілізації їхнього проведення.

Представника МВФ підтримав і Всесвітній банк. Керівник представництва цієї організації в Україні Мартін Райзер заявив: "На нашу думку, в деяких випадках тимчасові рамки і послідовність є дуже агресивними, у деяких випадках їх можна зробити менш агресивними і більш послідовними і поступовими", - сказав чиновник.

Ще одним важливим моментом він назвав необхідність послідовності в розрахунку вартості реформ. "Йдеться про те, що більш конкретно потрібно враховувати витрати і прибутки уряду. Тобто це та послідовність, яка дуже важлива у впровадженні цього плану реформ", - сказав він.

"Є цілий ряд сфер, в яких цілі недостатньо амбіційні. Зокрема це реформа пенсій, тарифів на енергоносії і адресної соціальної допомоги. На нашу думку, ці реформи треба впроваджувати значно швидше, ніж це викладено у програмі", - наголосив представник Всесвітнього банку.

До того ж В.Янукович пообіцяв, що Україна буде враховувати думки МВФ і Всесвітнього банку. А прослідкує за цим один із провідних експертів МВФ, який вже наступного тижня приїде в Україну.

Сьогодні Президент у палаці "Україна" виступить із зверненням до українського народу, в якому, як очікується, презентує свою програму реформ. Цей день може стати початком великих змін або, як вже не раз бувало, великих обіцянок. Проте час ще є. Але він вже пішов.

Віктор Янукович: біографія та добірка новин >>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини