RU

Валютне ралі. Коли фініш?

19.12.2008, 13:15

Сьогодні важко підібрати визначення для ситуації, що склалася на валютному ринку України. Курс 10 грн./1$ шокував не лише пересічних українців, але й чиновників. Чим спричинений такий "сплеск" на ринку, кореспондент ЛІГА<

Сьогодні важко підібрати відповідні слова чи визначення для ситуації, що склалася на валютному ринку України. Курс 10 грн./1$ шокував не лише пересічних українців, але й чиновників. Чим спричинений такий "сплеск" на ринку, кореспондент ЛІГАБізнесІнформ дізнавався у експертів.

На думку аналітика інвестиційної групи "Сократ" Михайла Сальникова, економічно обґрунтований курс гривні - вже в минулому. Зараз підвищення курсу спричинене тотальною панікою на ринку. Ні населення, ні банки, ні експортери вже не вірять регулярним заявам керівництва країни про те, що ситуація на міжбанку стабілізувалася. "Адже вже наступного дня після подібних заяв або НБУ займає пасивну позицію, або Президент заявляє про те, що НБУ не зобов'язаний утримувати стабільність гривні. Така непослідовна політика керівництва лякає і населення, і корпоративний сектор і змушує скуповувати долар за явно завищеним курсом. Саме тому майже вся підтримка, видана НБУ комерційним банкам, йде на скуповування долара, а експортери не поспішають розлучатися з валютою, накопичуючи її на своїх рахунках в офшорах", - вважає М. Сальников.

Проте, не всі експерти схильні вважати, що таке різке зростання курсу американської валюти пов'язане з панікою на ринку. "Сплеск викликаний дисбалансом попиту і пропозиції на міжбанківському валютному ринку", - вважає керівник інформаційно-аналітичного центру "Форекс клуб" Микола Івченко. За його словами, зараз з купівлею долара на ринок вийдуть комерційні банки, компанії нефінансового сектору (металурги, хіміки, будівельні компанії), які купують долари для повернення кредитів нерезидентам. Також комерційні банки купують долари для повернення строкових валютних депозитів і депозитів до запитання фізичним особам. "А пропозиція валюти на міжбанківському ринку обмежена експортом, що знизився в абсолютному вираженні в доларах і небажанням експортерів виводити валютну виручку одразу ж на ринок", - відзначив експерт.

Ще одним чинником впливу на знецінення української валюти експерти називають спекулятивні тенденції на ринку. Так, директор департаменту пасивних операцій АБ "Діамантбанк" Лариса Корень вважає, що таке стрімке зростання курсу валют спричинене, передусім, спекулятивними тенденціями, що яскраво виражені на сьогодні. При цьому вчора Прем'єр-міністр розкритикувала керівництво НБУ і зажадала негайно "припинити спекулятивні операції" з гривнею.

Генеральний директор КУА "Інеко-Інвест" Олег Морква називає те, що відбувається на валютному ринку "некерованим ралі із знецінення української валюти". За його словами, якщо у перспективі найближчих тижнів українська влада не зуміє повернути гривню хоча б у коридор 7-8 грн./$, тоді в наступному році країну чекає не просто падіння економіки на 5-10% від нинішнього рівня річного ВВП, а повний фінансово-економічний занепад, який призведе як фінансову, так і економічну систему країни до дефолту.

Також існує думка, що однією з основних причин знецінення гривні є недовіра до національної валюти. "Недовіра існує, але це недовіра не до гривні, а до керівництва країни, яке не проводить прозору, зрозумілу і послідовну монетарну політику", - відзначає М. Сальников. На його думку, зараз можна констатувати, що та репутація стабільної національної валюти, яку НБУ створював ось вже десять років, зараз повністю зведена нанівець. "Ми повертаємося на 10 років назад, і буде потрібно ще багато років процвітання перед тим, як гривня зможе повернути втрачену довіру українців", - вважає аналітик інвестгрупи "Сократ".

М. Івченко також вважає, що недовіра до національної валюти не є основною причиною падіння гривні. "Є чисто економічні причини падіння гривні і спекулятивні дії учасників ринку. Вони в основному і формують такий рівень гривні", - каже він.

Думки експертів збігаються у тому, що на сьогодні немає істотних економічних підстав для значного зміцнення гривні. "Курс долара до кінця року складно спрогнозувати через відсутність параметрів для побудови макроекономічної моделі. Проте ми впевнені, що зараз гривня досягла свого мінімуму. Подальше падіння більше ніж на 0,8-1,3 гривні за долар є малоймовірним", - вважає Л. Корень.

На думку О. Моркви, в Нацбанка на сьогодні просто немає необхідних ресурсів, щоб стабілізувати курсову ситуацію в країні, тому поки триватиме ажіотажний, у тому числі багато в чому і спекулятивний, попит на валюту, українська гривня продовжить дешевшати, причому 10 гривень за долар може виявитися далеко не межею такої девальвації.

М. Івченко прогнозує курс долара до кінця року з урахуванням всіх чинників в діапазоні від 9 до 10 грн./$.

На думку М. Сальникова, прогнозувати що-небудь в умовах паніки на ринку - неможливо. "Недавня непослідовна політика регулятора багатьох переконала у тому, що навіть дії НБУ, які зумовлюють стан ринку, є абсолютно непрогнозованими. Одне можна сказати впевнено: ні курсу 5 грн./$, ні навіть 7 грн. ми не побачимо в найближчому майбутньому", - вважає аналітик.

Примітно, що сьогодні Мінфін оприлюднив зміст пакету першочергових заходів із стабілізації ситуації на валютному ринку України, який обговорювався під час зустрічі Президента України В. Ющенка з главою НБУ В. Стельмахом і Міністром фінансів В. Пинзеником 18 грудня 2008 року.

Водночас, курс готівкового долара в українських банках у п'ятницю дещо знизився. Лише кілька банків пропонують американську валюту по 10 гривень за $1.

Фінансова криза: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини