RU

В Україну зайшов російський Wildberries. Як він веде бізнес і що на нього тут чекає

В Україну зайшов російський  Wildberries. Як він веде бізнес і що на нього тут чекає  - Фото
Візитівка Wildberries – постійні знижки
23.09.2020, 19:11

Як компанія стала лідером російського ринку і що думають українські експерти в сфері e-commerce про перспективи російського Amazon в Україні

21 вересня російський маркетплейс fashion і споживчих товарів Wildberries зайшов в Україну: запустив українську версію сайту й iOS-застосунок (у Google Play він теж скоро стане доступним). У Росії Wildberries – найбільший гравець у сфері продажу одягу та взуття, а його засновниця, Тетяна Бакальчук – одна з найбагатших жінок країни.

Редакція  Liga.Tech  зібрала, що відомо про нового гравця на українському ринку e-commerce і що про нього думають конкуренти.

Головні цифри і факти про Wildberries

  • Асортимент маркетплейсу – понад 50 000 брендів і 3 млн найменувань. Категорії товарів: одяг і взуття, електроніка, косметика, продукти харчування, товари для дітей, аксесуари, книги, іграшки, товари для дому та ремонту. За добу сайт маркетплейсу відвідує понад 7 млн ​​користувачів.
  • Компанія заснована 2004 року.
  • До 2019 року 100% компанії належало засновниці Тетяні Бакальчук. Наприкінці року вона переписала на чоловіка Владислава символічний 1%.
  • Forbes оцінює статки Бакальчук в $1,1 млрд.
  • Виручка Wildberries у 2019 році – $3 млрд.
  • Країни, де працює Wildberries – Росія, Білорусь, Вірменія, Польща, Казахстан, Словаччина, Киргизія.
  • Повна передоплата, 10-12 днів на доставку і повернення Укрпоштою – такі умови пропонує Wildberries в Україні

Чому Wildberries став гігантом
У більшості російських видань історія Wildberries виглядає як казка, в якій бідна жінка, викладачка іноземних мов, Тетяна Бакальчук змогла заробити $1 млрд та ввійти до списку Forbes без протекціонізму.

Але наприкінці серпня 2020-го російське видання The Bell опублікувало велике розслідування про "російський Amazon". Історія The Bell відрізняється від відполірованих фічер Forbes про бренд. Forbes двічі писав про компанію (2012 і 2017 роках). Друга публікація допомогла компанії відновити репутацію після конфлікту Wildberries із постачальниками. The Bell знайшов багато незручних моментів в історії бізнесу і Бакальчук. Наводимо головне з публікації про те, як Wildberries став гігантом російського ринку.

Досвідчений бізнесмен у команді. Бакальчук позиціонує себе як людина, яка створила бізнес без досвіду і фактично через значну потребу. Головний fashion-маркетплейс Росії починався із продажу одягу з німецьких каталогів, як робили багато на той час. Ні експертизи, ні стартового капіталу у неї не було, розповідає Forbes. Грошей на перший сайт ледь вистачило, довгий час не було можливості наймати працівників тощо.

Выручка Wildberries. Данные The Bell

Виручка Wildberries. Дані The Bell

Як виявилося, чоловік Бакальчук успішно займався бізнесом із кінця 90-х – торгував комп'ютерами, а потім став співзасновником інтернет-провайдера UTech. 2006 року оборот UTech склав 30 млн рублів, а прибуток – 1,2 млн рублів. 2007-го компанію продали; за даними джерел The Bell, Бакальчук виручив від продажу $3-5 млн. Видання натякає, що чоловік допомагав Тетяні розпочати бізнес (у Wildberries це заперечують).

Єдині умови для покупців і відсутність передоплати. У той час більшість інтернет-магазинів пропонували різну націнку для Москви і регіонів: 15% і 30% відповідно. Бакальчук встановила єдину націнку в 10% для всіх регіонів. Крім того, сервіс працював без передоплати. Аж до карантину покупці Wildberries могли замовити на сайті необмежену кількість товарів, приміряти їх і лише після цього оплатити обране.

Хороші зв'язки. The Bell встановили зв'язки між працівниками компанії і родичами Бакальчук, а також великим російським бізнесом і владою. Зокрема, головою Роснєфті Сєчиним, віцепрезидентом Роснєфті Сергієм Цоєм і колишнім мером Москви Юрієм Лужковим.

Безкоштовна доставка. Wildberries першими запропонували безкоштовну доставку. Конкуренти цього не робили, тому що це було невигідно. Але Wildberries зростав за рахунок кількості замовлень.

Понад 8000 пунктів видачі замовлень (ПВЗ) по всій країні. Компанія не розкриває свої показники у регіонах. Але співрозмовники The Bell із конкуруючих інтернет-магазинів вважають, що доставка в регіони становить 80% замовлень Wildberries.

"У Wildberries, найуспішнішого гравця в російському e-commerce, офлайнових точок більше, ніж у DNS – одного з найбільших ритейлерів країни", – сказав в інтерв'ю The Bell співвласник DNS Дмитро Алєксєєв. Пункти видачі замовлень із примірочними – важлива складова успіху Wildberries у регіонах.

Як розповіли в коментарі  Liga.Tech клієнти магазину з Криму, де продавець також активно зростає, "точки видачі знаходяться на кожному кроці, а замовлення доставляються протягом трьох днів, це дуже зручно".

У Wildberries, найуспішнішого гравця в російському e-commerce, офлайнових точок більше, ніж у DNS – одного з найбільших ритейлерів країни


Ще один важливий нюанс – логістика повернень, однієї з найбільш збиткових категорій в онлайн fashion-ритейлі. Wildberries змогла оптимізувати її завдяки великій мережі ПВЗ. Деякі пункти видачі використовують як мікророзподільчі центри, куди стікаються товари з усієї країни. Тут і формується замовлення. "Інші маркетплейси збирають замовлення на одному складі або звозять із декількох складів та пакують в одну коробку, яка і їде до покупця", – пояснює різницю The Bell.

Невикуплені товари можуть залишати в точці видачі, перевозити в інший пункт видачі або повертати на склад. Товари від постачальників також приймаються не на один склад, а на склади в багатьох великих містах РФ.

Зовнішні інвестиції. Експерти видання запевняють: компанія змогла рости швидше за ринок саме завдяки зовнішнім вливанням грошей.

За оцінками співрозмовників The Bell, інвестиції у ПВЗ могли досягати 5 млрд рублів. Ще в кілька мільярдів рублів обходилося їх утримування. У конкурентів, які починали в той же час, що і Wildberries, таких ресурсів не було. Витрати на будівництво складів у Москві і регіонах співрозмовники видання також оцінюють у два-три рази вище, ніж говорять у Wildberries.

Видання не виключає, що гроші на будівництво складів і пунктів видачі були взяті в банку. У Wildberries високий рівень закредитованості, висловлює думку колишній федеральний чиновник у коментарі The Bell. Основним кредитором, на його думку, є банк ВТБ. А загальний обсяг кредитів 2019 року досяг 17,2 млрд рублів ($2,26 млрд).

Кредиты Wildberries. Данные The Bell

Кредити Wildberries. Дані The Bell

Жорсткі відносини з постачальниками. Лише 2017 року постачальники подали позови на Wildberries за борги на суму близько 50 млн рублів. Wildberries виграла суди.

Постачальники скаржаться, що компанія викручує їм руки, але не можуть не співпрацювати з найбільшим онлайн-ритейлером у країні. Wildberries підсадили покупців в онлайні на знижки. Демпінг дозволив магазину завоювати частку ринку. І тепер партнери скаржаться, що люди не хочуть нічого купувати за повну вартість.

В Україну зайшов російський  Wildberries. Як він веде бізнес і що на нього тут чекає

Wildberries-sale

Wildberries працює за схемою маркетплейсу. Компанія нічого не купує у постачальників і заробляє на комісії (в середньому 19%). До того ж ціни встановлює Wildberries. З великими брендами магазин постійно свариться. Наприклад, Nike то з'являється, то зникає з асортименту Wildberries. E-commerce гіганту він віддає тільки доступні лінійки рівня Спортмайстера. Натомість товари, які продаються в Wildberries, недоступні в інших магазинах.

Михайло Мішустін, нинішній голова уряду РФ, підтримував компанію за часів, коли очолював податкову службу


Реальні покупці в коментарі для  Liga.Tech розповідають, що товари відомих брендів, представлені на Wildberries з великою знижкою, можна знайти в інших магазинах за ту ж ціну без знижки. Можливо, раніше на Wildberries можна було заощадити, але не зараз.

Заступництво чиновників. Від 2018 року Бакальчук бере участь у публічних зустрічах чиновників і міністрів. Міністр промисловості і торгівлі РФ Денис Мантуров на закритих зустрічах із підприємцями відкрито говорив про підтримку Wildberries "до того, як це стало трендом". Михайло Мішустін, нинішній голова уряду РФ, підтримував компанію за часів, коли очолював податкову службу. Бакальчук відвідувала публічні зустрічі із заступником міністра промисловості і торгівлі Віктором Євтуховим.


Перше відеоінтерв'ю з Бакальчук

У Бакальчук виходить диктувати умови ринку. Наприклад, після її пропозиції всі російські маркетплейси ввели передоплату за банківськими картками. Цю ініціативу Бакальчук обґрунтувала боротьбою з поширенням коронавірусу, щоб скоротити контакти кур'єрів і покупців. Таким чином Wildberries припинила постачати замовлення без передоплати, не поступившись клієнтами конкурентам і не втративши репутацію.

Що думає український e-commerce про Wildberries
Керівник групи компаній EVO (їй належать усі найбільші українські маркетплейси) Микола Палієнко, засновник Розетки Владислав Чечоткін і найбільший fashion-маркетплейс Kasta відмовилися коментувати вихід конкурентів на ринок.

Думки інших експертів розходяться. Одне з джерел на ринку зі сфери онлайн fashion-ритейлу повідомило в коментарі Liga.Tech, що поява Wildberries в Україні була передбачуваною. Але оцінювати потенційний успіх радить за умовами доставки та повернення – а вони гірші, ніж пропонують діючі на ринку маркетплейси.

Співзасновник компанії idnt та експерт у сфері ритейлу і e-commerce Микола Чумак також вважає, що конкурувати в Україні Wildberries буде складно. Існуючі гравці добре знають ринок і зробили багато, щоб захистити його від експансії. Крім того, серед брендів Wildberries немає улюблених українцями, зате є власні російські, які українці свідомо намагаються обходити стороною.

В Україні є аудиторія і під замовлення з-за кордону з тривалою доставкою. Швидше за все Wildberries може розраховувати на частку в цьому сегменті і ціновій категорії "середній-"


Те, що пропонує Wildberries, – це фактично замовлення товарів зі складу в Польщі. Але український споживач розпещений доставками протягом пари днів, зручними умовами примірки та повернення товару. "В Україні є аудиторія і під замовлення з-за кордону з тривалою доставкою. Швидше за все Wildberries може розраховувати на частку в цьому сегменті і ціновій категорії "середній-", – вважає Чумак.

Крім того, проблемою для бізнес-моделі маркетплейсу може стати відсутність власної логістики. Українські гравці багато інвестували в цей напрямок.

З іншого боку, посилення конкуренції – це завжди плюс для покупця. Для інших компаній вигідно те, що Wildberries дозволяє купувати товари лише з передоплатою і буде інвестувати в розвиток цієї звички, пояснює експерт.

Скептично налаштована і видавець Retailers.ua та експерт у сфері ритейлу Юлія Белінська. Вона нагадує, що до 2013 року на український ринок намагалися вийти офлайнові російські ритейлери, але зазнали невдачі. Ринок був дуже конкурентним, а покупець – неплатоспроможним. З цієї ж причини Wildberries може зазнати невдачі в онлайні.

Сегмент fashion також дуже конкурентний, і локальні гравці тут сильні. Навіть інтернет-магазинам H&M і Zara далеко до Розетки і Kasta. Ситуацію могли б виправити ексклюзивні бренди, але, по суті, в українського покупця вже все є: від найдешевших до люксових брендів, нагадує експерт.

У завоювання ринку великими знижками вона не вірить. З цього починали Kasta і LeBoutique, але потім відмовилися від такої стратегії. Єдиний варіант зростання, який вона бачить – це придбання когось із існуючих гравців.

IT-бізнесмен, засновник онлайн супермаркету Foodex24 Владислав Савченко, навпаки, вважає, що Wildberries можна порівняти з виходом Amazon, нехай навіть із РФ. "У Wildberries у РФ за рахунок розкрученості бренду конверсія в покупки становить 9-10%, в українських онлайн-маркетплейсів цей показник коливається від 1% до 4,5%", – пояснює свою позицію експерт. Також він порівнює розміри аудиторії. У Kasta це 34 млн відвідувачів на рік, у Lamoda – 9 млн (з України), у LeBoutique – 7 млн. У той час як у Wildberries – 1,5 млрд.

На його думку, вихід конкурента такого масштабу прискорить зростання онлайн-комерції в країні з поточних 3-5% до 50-60% протягом п'яти років, а також підштовхне розвиток логістики.

Комерційний директор Zakaz.ua Євген Нетреба вважає, що великий і системний бізнес з оцінкою $1+ млрд буде готовий агресивно і багато інвестувати в маркетинг для формування лояльної аудиторії. На руку йому грає перехід fashion в онлайн, зараз це п'ята категорія за популярністю.

Точний прогноз, на його думку, можна робити, коли Wildberries вийде на ринок із конкретною пропозицією: безкоштовної доставки, цікавих ексклюзивних брендів, якісно іншого рівня операційних процесів. "У будь-якому разі для e-commerce та економіки згалом я бачу лише позитивні моменти. Транспортні оператори отримають більше замовлень, компанія буде вибудовувати мережу шоурумів, а значить орендувати нерухомість і створювати нові робочі місця", – вважає він.

Читайте матеріал російською: В Украину зашел "российский Amazon" Wildberries. Как он ведет бизнес и что его тут ждет

Нина Глущенко
Нина Глущенко
корреспондент ЛІГА.Tech
Мария Бровинская
Мария Бровинская
журналист Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини