RU

Розбір | Тариф на газ – 6,99 грн. Чому це важливо для Зеленського, українців і МВФ. Розбір

Тариф на газ – 6,99 грн. Чому це важливо для Зеленського, українців і МВФ. Розбір - Фото
Володимир Зеленський (Фото: пресслужба президента)
19.01.2021, 10:41

Зеленський і тарифи на газ. Газові компанії Фірташа будуть виконувати постанову Кабміну і продавати газ за 6,99 грн/кубометр

Що сталося?

Кабінет міністрів 18 січня додав природний газ до товарів першої необхідності на час боротьби з коронавірусом і встановив граничну ціну на газ для населення – 6,99 грн за кубометр. Вона буде чинною з 1 лютого до завершення карантину, але не пізніше ніж 31 березня.

Таким чином фактично Кабмін зафіксував ціну для побутових споживачів на наступні два місяці опалювального сезону.

Обмеження цін не вплине на виплату субсидій, заявив прем'єр Денис Шмигаль. Платіжки з новими цінами за лютий українці отримають вже в березні. За січень доведеться заплатити повну ціну без обмежень.

Як зараз?

Це істотне зниження. У січні ціна газу для населення коливається від 7 до 10,8 грн за кубометр. У середньому – 9,04 грн за куб, але більшість українців платять за блакитне паливо ближче до верхньої позначки.

Натисніть для збільшення

Тариф постачальника – ще не вся сума, яку сплачує споживач. З січня минулого року для домогосподарств діє окремий тариф на розподіл газу. До цього він був частиною загального рахунку.

З 1 січня 2021-го тариф на розподіл газу збільшився в середньому в країні з 1,2 грн до 2 грн за кубометр.

Тепер його планують обмежити позначкою 1,79 грн, заявив минулого тижня прем'єр Шмигаль. Нацкомісія регулювання енергетики і комунальних послуг вже підготувала проєкт постанови про зниження тарифу.

Чому обмежили ціни?

Перша причина – політична. З початку року країною прокотилися мітинги проти підвищення цін на газ. У деяких областях дійшло до перекриття доріг.

Високі тарифи традиційно завдають шкоди рейтингу влади. Згідно з результатами опитування групи "Рейтинг", за чинного президента готові були проголосувати 26,2%, в жовтні-листопаді – 31,2%. 11 січня Володимир Зеленський доручив Кабміну терміново вирішити питання з тарифами.

Є й інша причина. З 1 серпня 2020 року в Україні немає фіксованого тарифу на газ для населення. Українці можуть змінювати постачальника, вибираючи нижчу ціну. Але споживачі поки масово не користуються цією можливістю, зокрема через протидію традиційних газзбутів.

Останні зберегли після реформи клієнтів і високі ціни. Контролює більшість газзбутів група, афілійована з Дмитром Фірташем.

"Різниця між ціною Нафтогазу й облгаззбутами зросла з 5% у липні до 40-47%. Єдиний виняток – вересень (21%)", – написав Тимофій Милованов, позаштатний радник глави Офісу президента.

Що говорять газові компанії?

Перша реакція – стримана. Газові компанії готові виконувати обмеження Кабміну, заявили в Асоціації постачальників енергоресурсів (включає газзбути Фірташа). Хоча зазначили, що ефективніше було б збільшувати субсидії або продавати газ українського видобутку за пільговою ціною всім постачальникам з обмеженням їх подальшої маржі.

"Під час дії карантину члени асоціації не здійснюватимуть щодо боржників штрафних нарахувань", – додали в асоціації.

У Нафтогазі до завершення опалювального сезону також готові продавати населенню газ по 6,99 грн за кубометр.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес у Facebook: головні бізнес-новини

Реакція невеликих компаній поки невідома. НАК пообіцяв продавати газ усім постачальникам за ціною, яка дозволить їм дотримуватися цінового обмеження Кабміну, розповів співрозмовник, близький до ОП. В Асоціації постачальників енергоресурсів кажуть, що Нафтогаз не продавав її учасникам газ без 100% передоплати, що фактично відрізає їх від співпраці. Якщо ситуація повториться, їм доведеться шукати інше джерело.

А що з теплом?

У проєкті постанові Кабміну про обмеження ціни газу, зі змістом якої до її прийняття ознайомився журналіст LIGA.net, не згадувалися підприємства теплокомуненерго. Якщо в лютому зросте ціна газу, зростуть і витрати тепловиків. У структурі тарифу ТЕЦ газ займає близько 80%. Чи означає зростання ціни газу автоматичне зростання тарифу на тепло?

З 1 січня тарифи на тепло для 23 ТЕЦ у всій країні вже зросли на 5,5-50% залежно від галузі. Середньозважений тариф на тепло становить 1121,7 грн/Гкал.

Натисніть для збільшення

Рішення про нове підвищення, залежно від конкретної ТЕЦ, можуть прийняти Нацкомісія або місцева влада. Поки таких планів немає.

Це добре для споживачів. Але для підприємств ТКЕ воно означає, що протягом найближчих двох місяців вони будуть нарощувати борги. У Кабміні ще шукають вихід із ситуації, розповів інформований співрозмовник  LIGA.net.

Що може піти не так?

Що завгодно.

"Рішення Кабміну закладає бомбу уповільненої дії, до того ж у різних місцях", – зазначає експерт у питаннях ЖКГ громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко. – Усі незадоволені мають можливість звернутися до суду".

За чинним законодавством, Кабмін може регулювати ціни тільки через так званий механізм ПСО (спецзобов’язання продавати газ зі знижкою для окремих учасників ринку), але в постанові про це не йдеться.

Позивачами можуть виступити не тільки великі учасники газового ринку, на кшталт структур Дмитра Фірташа. Постачанням газу населенню займаються й новачки, добре знайомі з особливостями роботи української судової системи. Наприклад, ДТЕК Ріната Ахметова або TAS Сергія Тігіпка.

Що говорить МВФ?

Достеменно цього ніхто не знає. У МФВ були стурбовані можливим поверненням держрегулювання цін на газ – це суперечить умовам співпраці з Фондом, говорив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю Радіо НВ.

Двомісячне обмеження не порушує домовленостей, наполягає Милованов, оскільки не змінює принципів роботи газового ринку, не повертає ПСО – ні у кого немає привілеїв, Нафтогаз не зобов'язують продавати газ приватним компаніям дешево. Постанова втратить силу, і вся архітектура ринку залишиться колишньою, зазначає Милованов.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес у Telegram: тільки важливе

Чи задовольнило це пояснення МВФ? Співрозмовник LIGA.net, близький до переговорного процесу каже, що діалог триває.

Критерієм його успішності буде продовження співпраці з Фондом. Україна сподівається отримати від МВФ $1,5 млрд у березні, розповів високопоставлений співрозмовник у НБУ. 

Андрей Самофалов
Андрей Самофалов
руководитель деловой редакции
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини