Усі говорять про нову кризу. Що робити: купувати долари чи вже гречку? 5 порад

Усі говорять про нову кризу. Що робити: купувати долари чи вже гречку? 5 порад - Фото
Ілюстративне фото: pixabay
10.03.2020, 18:50

Коронавірус, нафтові війни і перша глобальна криза за останні 12 років. До чого готуватися Україні?

9 березня світові фінансові ринки пережили черговий "чорний понеділок" - це другий великий обвал за останні два тижні.

У вівторок ринки вже відновили частину втрачених позицій. Але паніка, з якою гроші йдуть із ризикових активів по всьому світу, майже не залишає сумнівів: глобальна фінансова криза почалася.

Для України це буде вже третій великий спад в економіці за останні 12 років. Попередні кризи (2008-2009, 2014-2015) обов'язково закінчувалися девальвацією гривні, зростанням цін і збільшенням безробіття.

Що нова криза означає для економіки і звичайних українців? Час купувати валюту чи продукти першої необхідності?

Криза почалася. Хто винен і як довго вона триватиме

Криза почалася не раптово. Багато  з найбільших економік (Німеччина, Японія) відчули проблеми в економіці ще наприкінці 2019 року. У 2020-му ситуацію погіршила епідемія коронавірусу: станом на початок березня хвороба проникла більш ніж у 100 країн.

Березневі вихідні принесли погану новину для всіх, хто сподівався, що коронавірус не похитне світову економіку.

Каталізатором став вихід Росії з нафтової угоди з країнами ОПЕК (навіщо це "Роснефти" і що буде далі - читайте тут). Це викликало справжній обвал: починаючи з нафти, котра обвалилася відразу на 30% (найбільше падіння 1991 року), і закінчуючи американськими фондовими біржами.

Україна, незважаючи на вихідний день, також піддалася паніці. Готівкова валюта в понеділок різко подорожчала: долар коштував близько 26 грн/$, хоча ще в п'ятницю було 25, євро - близько 29 грн/€, перед вихідними було ближче до 28.

Читайте також: Долар знову за 25. Винні коронавірус, Шмигаль і Morgan Stanley. Прогноз до 13 березня

Головний прояв кризи - відхід інвестицій із ризикових активів (державні облігації країн, що розвиваються, акції компаній), які зазвичай користуються попитом у період зростання з високим рівнем продажів/споживання і великими інвестиціями в розвиток виробництва.

Замість кредитування інвестори розвертаються в напрямку "тихих гаваней" - золота (ціни оновили семирічний максимум) і казначейських зобов'язань США (вважаються найбільш безризиковим фінансовим активом, оскільки за ними стоїть найбільша економіка світу).

Згідно з оптимістичним прогнозом МВФ, фінансові наслідки коронавірусу будуть помітні мінімум до кінця другого кварталу 2020. Песимістичний сценарій - світову економіку буде лихоманити протягом усього року.

Що з цього Україні: від дефолту до курсу долара

Для України падіння цін на нафту - це скоріше хороший знак. Все інше - однозначно погані новини. Світова криза означає для нас кілька серйозних наслідків.

Скорочення попиту і цін на метали, падіння експортної виручки. Металургія - головна жертва світових рецесій (менше капітальних інвестицій - менше будівництва - менше споживання металів).

Металургія зараз займає близько 25% у структурі українського експорту (продукція АПК - близько 40%). Поки великого обвалу тут не відбулося, оскільки цей ринок більш конкурентний, ніж нафтовий. Але в перспективі декількох місяців ціни на руду можуть знизитися на 10%, що означає скорочення загальних обсягів експорту для українських компаній, вважає аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун.

На ринках агропродукції аналітики не очікують великого падіння цін: реакція на "чорний понеділок" була помірною, каже заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Які компанії постраждають. Низькі ціни на нафту - це удар по нафтогазовій галузі України, відзначає глава аналітичного департаменту ICU Олександр Мартиненко. Криза уповільнює розвиток власних видобувних потужностей.

Також у зоні ризику готелі і ресторани, торгівля, будівництво, авіаперевезення, перераховує Репко з ЦЕС.

"Банківський сектор більш стабільний, ніж кілька років тому, але ризик зростання проблемних кредитів значно збільшився, - додає Репко. - Можливо, деяким банкам буде потрібна докапіталізація".

З держборгом буде складніше. В цьому році Мінфін планував позичити $13,7 млрд. Із них $8,4 млрд на внутрішньому ринку (ОВДП), $4,9 млрд - на зовнішньому (єврооблігації, офіційні кредити МВФ, Світового банку та Єврокомісії). Гроші потрібні для фінансування дефіциту бюджету і виплати або рефінансування держборгу.

В умовах, коли світові інвестори налякані кризою, найпростіший шлях залучити фінансування - програма МВФ (у кінці 2019 Україна затвердили $5,5 млрд на три роки). Але поки подальша співпраця України з Фондом під питанням.

Читайте також: Кадрові маневри Зеленського лякають інвесторів. Під загрозою реформи і допомога МВФ

Знову розмови про дефолт. Найбільші виплати за держборгом цього року плануються на травень і вересень ($1,5 - 2 млрд). На цьому тлі ймовірно посиляться розмови про дефолт України. Наскільки вони актуальні?

По-перше, за останні роки НБУ накопичив $26 млрд золотовалютних резервів. Згідно з методикою МВФ (ЗВР повинні покривати не менше еквівалента 3 місяців майбутнього імпорту країни), критичний рівень для країни - близько $19 млрд. Це означає, що найближчим часом в України не повинно бути проблем із валютними виплатами.

По-друге, уряд має додаткове джерело валюти - $2,9 млрд, отримані Нафтогазом від Газпрому. У травні НАК має перерахувати ці гроші в бюджет у вигляді дивідендів.

Гривня знову під загрозою девальвації. У минулому році іноземні інвестиції в український держборг зміцнили гривню до долара на 14,5% і допомогли знизити інфляцію до 4,1%. Тоді нерезиденти інвестували в Україну $4,2 млрд, але зараз про це варто забути: іноземці не будуть втрачати жодної можливості скинути гривневі активи.

Завдяки нерозвиненому українському ринку просто так продати місцеві гривневі облігації можна, але Мінфін регулярно виплачує відсотки і погашає старі папери. На цьому тижні погашення відбудеться 11 березня - 1,725 ​​млрд грн, вже 18 числа потрібно виплатити майже в два рази більше - 2,9 млрд грн.

Цю гривню інвестори обов'язково будуть переводити в долар, що означає тиск на курс.

Криза настала, що робити? Долари чи гречка?

Вівторок, 10 березня, розпочався на міжбанку з очікуваної паніки: курс долара з перших хвилин змістився в діапазон 25,3 - 25,5 грн/$ (ще в п'ятницю було 25), НБУ вже в перші півгодини торгів продав $150 млн, щоб підтримати гривню. Поки не допомогло.

Чи потрібно бігти до обмінника за валютою або поповнювати запаси гречки/консервів/туалетного паперу?

Опитані LIGA.net економісти радять звернути увагу на наступне.

Чи потрібно міняти всі гривні на долари?

Не всі, але про "яйця в різних кошиках" варто пам'ятати. "Якщо йдеться про накопичення, потрібно диверсифікувати банки і валюти, потурбуватися про те, щоб був запас грошей на випадок, якщо у вас буде вимушена перерва в роботі, - каже Репко з ЦЕС. - Великі покупки, якщо немає особливої потреби, краще відкласти".

Чи бігти в обмінник прямо зараз?

Не варто. Ринок схильний до паніки, ціни на долар завищені. Приклад схожої ситуації - військовий стан, оголошений Верховною Радою в кінці 2018 року. Тоді ціни на долар на ринку також злетіли відразу на 1 гривню і вище, але вже через кілька днів спекулятивне зростання курсу припинилося. Зараз склалася схожа ситуація, вважає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Читайте також: Як бізнесу пережити кризу, що насувається. 8 рекомендацій

Чи будуть масові звільнення?

Не виключено. Базова порада бізнесу в моменти кризи - перевірити, чи не занадто у нього роздутий штат, писав у facebook заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован. "Так, це боляче, але криза призводить до звільнення частини людей. Робиться це часто, серед іншого, для того, щоб компанії під час кризи могли вижити і в майбутньому повернутися знову до найму", - говорив він.

Чи варто запасатися продуктами?

Однозначно - ні. Паніка здатна хіба що підняти ціни на окремі товари, говорить Ахтирко з Concorde Capital. Можливий дефіцит продукції, яку Україна поставляє з Китаю (в основному електроніка), але проблем із продуктами харчування не має бути.

"Україна виробляє багато продуктів харчування, причому на власних запасах сировини, - зазначає Репко з ЦЕС. - А перебої з поставками китайських товарів, швидше за все, будуть тимчасовими".

Якою буде ця криза - новий 2008 рік?

Фінансисти зазначають: Україна зустрічає глобальну кризу 2020 року в набагато більш кращій формі, ніж було в 2008 і 2014 роках. Причин кілька. По-перше, немає проблеми валютних кредитів, а банки вичистили свої баланси від поганих боргів.

По-друге, Україна не так залежна від металургійного експорту (в структурі валютної виручки набрали вагу АПК та IT).

По-третє, плаваючий курс гривні зробить можливу девальвацію не такою стрімкою.

"Наслідки світової кризи для української валюти на цей раз будуть менш катастрофічними, ніж у 2008 році, - говорить Ахтирко з Concorde Capital. - Але якщо дії влади будуть недостатньо переконливими, негативні очікування від кризи в українській економіці можуть стати такими, що самі здійсняться".

Читайте матеріал російською: Все говорят о новом кризисе. Что делать: покупать доллары или уже гречку? 5 советов

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини