RU

Урізання зарплат і звільнення: в IT-фахівців теж криза. Що відбувається в галузі

Урізання зарплат і звільнення: в IT-фахівців теж криза. Що відбувається в галузі - Фото
Фото: unsplach.com
29.04.2020, 14:52

IT-сектор відчув вплив кризи із запізненням. 30% IT-компаній почали втрачати клієнтів тільки в кінці березня. Що трапилося в квітні

За даними Європейської Бізнес Асоціації, 70% українських компаній втратили до половини своїх доходів через обмежувальні заходи уряду. На відміну від сфери обслуговування, IT-компанії відчули вплив кризи не відразу.

За даними дослідження DOU, в кінці березня-початку квітня третина українських IT-компаній втратили клієнтів. Найбільше постраждали компанії, які працюють на аутсорс (38%) і в телекомі (35,5%). Вони були змушені оптимізувати свої витрати, зменшувати зарплати і премії, а іноді й звільняти співробітників.

Liga.Tech дізнавалася, на які заходи йдуть IT-компанії в Україні, щоб не закритися і залишатися на плаву. Не всі компанії готові розповідати про такі заходи публічно, тому деякі коментарі співробітників включені в текст на умовах анонімності. Назви кількох компаній не вказані, так як співробітники, які про них розповіли, не авторизовані розкривати таку інформацію.

Звільнення працівників

Згідно з даними опитування компанії INDIGO Tech Recruiters, скорочення персоналу не першочерговий спосіб економії для IT-компаній. Лише 15,6% заявили про звільнення персоналу. Більшість опитаних компаній не планували скорочувати співробітників, ще третина відповіли, що будуть орієнтуватися за ситуацією.

Ситуації бувають різні. У всьому світі десятки тисяч айтішників втрачають роботу: гучний кейс - звільнення 1000 співробітників в американському стартапі Magic Leap, який займається розробкою гарнітур доповненої реальності. Це торкнулося всієї компанії - як топ-менеджменту, так і співробітників, які працюють на виробництві.

Хвиля звільнень накрила Кремнієву долину. За три тижні березня в Долині було звільнено 6000 фахівців, а кількість відкритих вакансій у 30 найбільших технологічних компаніях знизилася на 19%.


Uber планує звільнити 20% співробітників. А компанія Bird, що займається прокатом самокатів, показала приклад того, як можуть виглядати скорочення під час карантину - 400 співробітників дізналися про своє звільнення із записаного повідомлення в Zoom-конференції.

Серед стартапів з українським корінням найгучнішим поки що стало звільнення 18% персоналу в стартапі People.ai, котрий підвищує ефективність відділів продажів компаній. За словами фаундера проекту Олега Рогинського, під скорочення потрапили люди, які "не тягнули" і в яких була "не та мотивація". "Але були і спеціалісти, про звільнення яких компанія шкодує і котрих сподівається знову найняти через деякий час", - уточнює РогинськийВсього було звільнено 30 співробітників із 170, в основному з американських офісів компанії. З київського офісу звільнили чотирьох співробітників.

Про звільнення розповідають на умовах анонімності і співробітники великої київської IT-компанії, що працює в сфері нерухомості. Через кризу скоротилася кількість угод на ринку нерухомості, як результат, у компанії просіла виручка, а 10% співробітників втратили роботу. В основному ті, хто був на випробувальному терміні або недавно його пройшов. Усім звільненим працівникам було виплачено компенсацію. Обійшлося без записаних повідомлень - з кожним переговорили особисто.

Відмова від найму нових співробітників

За даними дослідження засновника Growth Factory Павла Обода, у 59% компаній кількість проектів впала на 10-40%. Через це у 45% компаній збільшився розмір бенча, тобто, кількість співробітників без проектів. В IT-сфері з'явився призабутий страх безробіття: опитування DOU показало, що 52% IT-фахівців бояться втратити роботу.

Те, що роботи стало відчутно менше, підтверджують і дані про вакансії в IT-сфері. В кінці березня на рекрутинг-платформі Djinni було 5145 опублікованих вакансій - це найнижчий показник за два роки. Для порівняння, в січні-лютому відкритих вакансій було 7300-7500.

Кількість відгуків на вакансії зросла - 8900 в кінці березня в порівнянні з 8500 в лютому, а кількість кандидатів в пошуку зросла з 17000 на початку лютого до 18000.


 IT-компанії призупинили пошук і найм нових співробітників. Наприклад, в SoftServe вакансії закривають внутрішніми резервами компанії або шляхом оптимізації команд.

Зменшення рівня зарплати і відмова від премій

Тільки п'ята частина (21,9%) українських IT-компаній заявила про наміри зменшити заробітну плату своїм фахівцям. Більшість IT-роботодавців хочуть зберегти рівень заробітної плати на колишньому рівні. Однак наміри і реальність не завжди збігаються. До початку квітня українські IT-компанії почали урізати зарплати і бонуси співробітникам. Зниження рівня заробітної плати відчули 9,5% IT-фахівців, в основному - сисадміни і фрілансери. У 3% айтішників доходи впали на 25% і більше.

Для економії коштів в IT-компаніях відмовляються від преміювання. За даними Liga.Tech, в канадській IT-компанії, яка займається розробкою продукту для отримання даних із документів, скоротили премії керівникам відділів. Зменшили зарплати й у великій IT-компанії, що працює у сфері нерухомості. За словами співробітників, зарплати в $500 скоротили на 5%, в $1500 - на 15%.

Ще одна несподівана проблема, що виникла в березні, - нестача готівкових доларів. "Скорочень немає, але складно стало розширювати штат. Як і раніше платимо в доларах, але з «папером» проблеми. Зараз усіх переводимо на ФОП, щоб платити в нацвалюті з прив'язкою до долара", - розповідає співрозмовник у компанії, що займається інтернет-маркетингом.

Призупинення частини проектів і переорієнтація

З метою економії ресурсів багато IT-компаній переглядають свої плани і відмовляються від частини запланованих проектів. Багато компаній змушені "на льоту" змінювати продукт під потреби нової реальності.

Наприклад, стартап ClassPass до карантину допомагав клієнтам підібрати програму для занять фітнесом. Після початку обмежень і закриття студій і спортзалів доходи компанії за 10 днів упали на 95%. Щоб вижити, компанія відмовилася від найму нових співробітників, скоротила витрати і переорієнтувалася на потокове відео для тренувань вдома.

На ходу був змушений перебудовуватися стартап Allset, заснований українцями Стасом Матвієнко та Ганною Поліщук. Розроблений ними додаток дозволяв робити передзамовлення в ресторанах і бронювати столики. Коли ресторани закрилися, додаток переорієнтували на передзамовлення їжі на виніс.

На час карантину фаундери поставили на паузу стартап з вітрогенерації Sirocco Energy. "Поки чекаємо грошей на проект, вирішили допомогти  проекту BIOsens у виготовленні їх пристроїв для визначення кількості мікотоксинів", - розповів Liga.Tech один із засновників Sirocco Energy Олександр Приймак.

В IT-компанії, що працює у сфері нерухомості, з початком карантину відмовилися від двох проектів. Двох із трьох співробітників, які працювали в одному з проектів, звільнили.

Усі ріжуть "кости"

Серед найпоширеніших способів економії - скорочення витрат на маркетингові компанії, відмова від оренди офісів у центрі міста, а також скорочення бюджетів на HR і внутрішні комунікації. Наприклад, карантин змусив онлайн-сервіс для замовлення послуг Kabanchik.ua переглянути маркетингові активності.

У великому стартапі, який працює в сфері інтернет-маркетингу, скоротили бюджети на внутрішні комунікації. "До карантину у нас було дуже багато різних активностей: квартальні зустрічі зі співробітниками, свята, школа менеджерів для керівництва, зустрічі з топовими бізнес-лідерами, обіди для співробітників, кава/чай. Ми від цього відмовилися і зараз передаємо кошти на благодійність. Вийшли дуже солідні суми", - повідомили Liga.Tech у компанії на умовах анонімності.

Читайте матеріал російською: Урезание зарплат и увольнения: у IT-шников тоже кризис. Что происходит в отрасли

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини