RU

Укрзалізниця йде на IPO. Що це таке і для чого потрібно? Розбір

31.10.2019, 11:09
Укрзалізниця йде на IPO. Що це таке і для чого потрібно? Розбір - Фото
Фото: depositphotos.com

Навіщо Укрзалізниця розпочала підготовку до IPO і як зміниться компанія після публічного розміщення акцій

29 жовтня, в Маріуполі, на форумі RE:THINK, Мінінфраструктури (МІУ), Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) і Укрзалізниця (УЗ) підписали угоду про початок процедури IPO компанії.

Пояснюємо, що це означає.

Що таке IPO

IPO (Initial Public Offering) - це публічне розміщення акцій на фондовій біржі. IPO є загальноприйнятим у світі фінансовим механізмом продажу акцій компанії широкому колу інвесторів.

Підписаний в Маріуполі меморандум свідчить про те, що вихід УЗ на IPO підтримують в МІУ і ЄБРР.

Навіщо УЗ готують до IPO?

За словами голови правління УЗ Євгена Кравцова, продаж акцій на фондовій біржі дозволить компанії залучити кошти з ринку капіталу на більш вигідних умовах, ніж при класичному кредитуванні. Також вихід на IPO підвищить прозорість залізниці, оскільки - це обов'язкова вимога для розміщення.

Зазвичай первинний продаж акцій на біржі переслідує дві мети: залучити фінансування і дати можливість існуючим акціонерам продати свою частку в бізнесі.

"Очевидно, що у випадку з УЗ ідея IPO є способом привернути фінансування для розвитку підприємства, а не отримання коштів до бюджету від продажу держвласності. Відповідно, варто очікувати, що УЗ зробить додатковий випуск акцій, який і буде проданий через біржу широкому колу інвесторів", - пояснює голова аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

УЗ відводить на підготовку до IPO до трьох років. Компанія розглядає для розміщення Лондонську або Нью-Йоркську біржі, розповів Кравцов.

УЗ приватизують?

Ні. 2 жовтня Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №1054-1, яким пропонується змінити перелік держкомпаній, які не підлягають приватизації. Укрзалізниця потрапила до списку.

За словами Кравцова, виключення УЗ із переліку підприємств, заборонених до приватизації, руйнує останню перешкоду, яка заважала залучати великих інвесторів для модернізації компанії.

А що хочуть продати?

Зараз одне з основних питань для УЗ: яка частина компанії буде виходити на IPO, чи буде вона включати в себе збиткову пасажирську частину, вантажну з інфраструктурною або прибуткову вантажну без інфраструктурної. Під час форуму Кравцов розповів, що один із варіантів - створення субхолдингу, який буде включати вантажну і інфраструктурну частини.

За інформацією директора компанії Квадро Центр Олександра Ткачука, який знайомий із ситуацією справ в УЗ, через IPO планують продати 25% статутного капіталу (цілісного комплексу) УЗ.

У прес-службі УЗ кажуть, що можливе розміщення міноритарного пакету акцій - 15% (з частиною вантажного сегмента), або - 20% (з частиною вантажного+пасажирського сегментів).

"Ми найближчим часом опрацюємо спільно з ЄБРР і Міністерством інфраструктури", - сказав Кравцов.

Скільки залучать і на що витратять?

За підрахунками УЗ, в найближчі 5 років компанії знадобляться $6 млрд (150 млрд грн) на модернізацію інфраструктури та оновлення рухомого складу (вагонів і локомотивів), який зношений на 90%.

Від $1,8 млрд до $3 млрд компанія планує залучити в результаті IPO, $2,2 млрд - за рахунок власних ресурсів і ще $2 млрд - кредити МФО.

Вийде?

Чурін каже, що для УЗ потрібно концентруватися не на самому процесі підготовки до виходу на біржу, а на складанні зрозумілої і реалістичної стратегії розвитку УЗ. Для успішного IPO необхідні сприятливі умови на фінансових ринках, щоб інвестори високо оцінили бізнес УЗ. "Наприклад, Саудівська Аравія вже кілька разів відкладала IPO своєї найбільшої нафтової компанії Saudi Aramco, так як хоче досягти оцінки в $2 трлн, яку інвестори не готові давати на тлі спадного цінового тренда на нафту", - відзначає аналітик.

За словами транспортного експерта Олександра Кави, зараз УЗ не є привабливим активом для інвесторів. Причина в поганих показниках вантажоперевезень (які погіршуються 6 років поспіль) і в моделі роботи. Він пояснює, що УЗ доводиться виконувати соціальні функції (без компенсації), а також перевозити вантажі для окремих фінансово-промислових груп за тарифами нижче собівартості. Поки така ситуація зберігається, УЗ не буде цікава інвесторам, і не вийде на IPO в заявлені терміни, вважає Кава.

Для успішності IPO потрібна тривала і ретельна підготовка, зазначає заступник директора ЦЕС Дмитро Яблунівський. Її ключовий елемент - поліпшення корпоративного управління. "Реформа корпоративного управління вже відбувається, але доведеться зробити ще чимало, щоб переконати інвесторів, що УЗ - прозора і ефективна компанія", - зазначає Яблунівський.

Плюси і мінуси IPO для УЗ

За словами Олександра Ткачука, підготовка до IPO вирішує ряд завдань залізниці, а саме: скорочення мережі і персоналу, оптимізації операційної діяльності, впровадження належного обліку, залучення позик, субсидування з бюджету.

Серед ризиків Ткачук виділяє:

- відсутність нормативної бази для розміщення державного активу на іноземній біржі (що зменшує можливість такого розміщення);

- ризик "провалу" самого розміщення через низьку привабливість активу (тренди, початкова вартість, непідготовленість активу, небажані покупці тощо);

- підготовка активу до IPO може розтягнутися від 5 років і до безкінечності, в залежності від політичної волі власника. Крім того, виділення непрофільних активів зі статутного капіталу компанії займе багато часу.

"У короткостроковій перспективі шлях до IPO поліпшить фінансовий стан компанії, - зазначає Ткачук. - Під "тиском конкуренції" УЗ стане ефективнішою, але це не про глибокі реформи і суттєві поліпшення.

Читайте російською: Укрзалізниця идет на IPO. Что это такое и для чего нужно? Разбор

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини