RU

Укрнафту могли довести до банкрутства,але врятують. Щоб не платити Коломойському $5,4 млрд

Укрнафту могли довести до банкрутства,але врятують. Щоб не платити Коломойському $5,4 млрд - Фото
Колаж - Євген Адаменков/LIGA.net
14.09.2020, 10:40

Слуга народу воскресила ідею погасити податковий борг Укрнафти на 30 млрд грн за рахунок Нафтогазу. Це може допомогти в арбітражі

Укрнафта може втратити статус найбільшого податкового боржника країни. 21 серпня у Верховній Раді зареєстрували два законопроєкти, завдяки яким напівдержавний добувач нафти може виплатити 30,5 млрд грн податкового боргу.

Допомогти в цьому йому повинен НАК Нафтогаз України.

Другий важливий момент – шанс врегулювати багаторічний арбітражний спір на $5,4 млрд між міноритарними акціонерами Укрнафти, яких асоціюють з Ігорем Коломойським, і державою.

Як вони пов'язані?

Укрнафта – найбільший добувач нафти в країні. У 2019 році компанія видобула 1,5 млрд тонн нафти і 1,16 млрд кубометрів газу. Від загального виробництва країни – це 62,3% і 5,7% відповідно. Також їй належить мережа з 537 АЗС.

В Укрнафти два великих акціонери. Державному Нафтогазу належить 50%+1 акція компанії, офшорам Littop Enterprises Limited Bordo, Bridgemont Ventures Limited і Management Limited, пов'язаним із неформальною групою Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова – близько 40%.

Привату приписують контроль над Укрнафтою з 2003 року, коли її очолив давній друг олігарха Ігор Палиця. У вересні 2020 року Палиця зізнався в інтерв'ю УП, що його родині належить 10% у нафтовому бізнесі неформальної групи.

За другий квартал 2020 року Укрнафта отримала 2,6 млрд грн збитку.

Газовий пакет

У березні 2019 року між міноритарними акціонерами Укрнафти і Нафтогазом відбулася неформальна угода. Партнери оновили акціонерну угоду Укрнафти, яка до цього давала право структурам Коломойського призначати її главу, навіть володіючи меншим пакетом акцій.

Так, у компанії з'явився новий керівник – Олег Гез (до цього був віце-президентом зі збуту Укрнафти), а стара наглядова рада змінилася на нову – із повноваженнями звільняти і призначати правління.

Угода не обмежилася зміною менеджменту. В обмін на нову акціонерну угоду Нафтогаз пообіцяв виплатити Укрнафті близько 30 млрд грн, які та повинна використовувати для погашення податкового боргу.

За ці гроші НАК хотів отримати від напівдержавної компанії 4 млрд кубометрів газу. Половина з них – це так звані "спірні" куби, за які Нафтогаз і Укрнафта судилися з 2011 до 2014 року. [Історія цього конфлікту описана нижче.] Решта 2 млрд кубів – газ майбутньої здобичі.

Друга частина угоди могла б відбутися, якщо б не її ключова умова: гроші для викупу газу Укрнафти Нафтогазу повинен був передати Кабмін за рахунок компенсації "пільгових" цін на газ для населення (так зване ПСЗ, діяло до серпня 2020 року).

Тут виникли проблеми. НАК так і не дочекався грошей від Кабміну, незважаючи на затвердження умов угоди судом у січні 2020 року.

Друге життя

Ідея "обнулити" податковий борг Укрнафти за рахунок коштів Нафтогазу отримала нове дихання в серпні 2020 року.

21 серпня голова фракції Слуга народу Давид Арахамія зареєстрував два законопроєкти (№3004-а і 3005-а), які розписують механізм отримання НАКом компенсації ПСЗ зі спецфонду держбюджету.

Сума компенсації – 32 млрд грн. Її розмір, за словами Вадима Пастушенка, помічника співавтора законопроєкту нардепа Сергія Нагорняка, запропонував Нафтогаз.

У самому НАКу раніше оцінювали борг Кабміну за виконання спецзобов'язань у 100 млрд грн. Чому ця позиція змінилася?

"32 млрд грн – це різниця між витратами на імпортний газ і ціною його продажу для потреб населення за нижчими цінами, встановленими державою, – пояснила LIGA.net GR-директор Нафтогазу Олена Осмоловська. – Це прямі збитки Нафтогазу від виконання спецзобов'язань, які за законом повинні бути компенсовані.

Завдяки механізму, про який йдеться в законопроєктах, ці гроші відразу ж повернуться державі, запевняє Осмоловська.

Спочатку, за словами депутата Нагорняка, Нафтогаз повинен отримати зі спецфонду скарбниці 32 млрд грн, які він визнає як дохід і сплатить із цієї суми 5,8 млрд грн податку на прибуток. Після цього група перерахує двома транзакціями Укрнафті 39,2 млрд грн – за 2 млрд кубометрів "спірного" газу і за газ майбутньої здобичі.

"В результаті Укрнафта отримає гроші за спірний газ, визнає його доходом і виплатить податок, а потім погасить свій податковий борг, включаючи штрафи і пені. Нафтогаз отримає компенсацію за ПСЗ і газ Укрнафти, а держава – 10 млрд грн додаткових податків", – відзначає Осмоловська.

Хроніки розбрату

Взаємовідносини міноритарних акціонерів Укрнафти з державою – історія гучних корпоративних конфліктів і судових розглядів. Протистояння сторін можна умовно розділити на три історії.

Суди за "спірні" кубометри газу

У 2008 році Кабінет міністрів Юлії Тимошенко розпорядився використовувати газ Укрнафти на потреби населення із підземних газосховищ. Вартість палива, згідно з розпорядженням, склала 265,65 грн за тисячу кубометрів, хоча сама Укрнафта наполягала на ціні ринку.

За цим принципом з 2006 до 2012 року Нафтогаз купив у Укрнафти 10 млрд кубометрів "блакитного палива". Юридично "угоди" майже не оформлялися.

Як розповів в інтерв'ю LIGA.net колишній виконавчий директор НАКу Юрій Вітренко, за паперами з 10 проданих млрд кубів газу населенню, оформлено тільки 2. Решта 8 млрд не оформлені через розбіжності в ціні.

Суперечка перейшла до суду. У 2014 році Верховний суд України зобов'язав Нафтогаз компенсувати Укрнафті "відібрані" і офіційно задокументовані 2 млрд кубометрів газу. Гроші за цей газ Укрнафта так і не отримала.

Зустрічний борг

У серпні 2014 року Укрнафта припинила сплачувати рентні платежі. Так напівдержавна компанія відповіла на подвійне підвищення Верховною Радою ставки на видобуток у країні нафти і газу.

Так, Укрнафта перетворювалася з найбільшого платника податків у найбільшого податкового боржника України. Станом на 1 серпня 2020 року, згідно з даними податкової служби, борг Укрнафти склав 15,76 млрд грн, з урахуванням пені і штрафів – 30,5 млрд грн.

До квітня 2018 року Державна фіскальна служба описала (вважай заарештувала) активи Укрнафти на 11,3 млрд грн.

Боротьба за Укрнафту

У жовтні 2014 року Кабмін зажадав, щоб Укрнафта сплатила Нафтогазу 1,8 млрд грн дивідендів за 2011-2013 роки. Менеджмент компанії цю вимогу відхилив, пославшись на борг НАКу за "спірні" куби газу на 2,6 млрд грн.

Відмова сплачувати дивіденди змусила державу діяти активніше. У квітні 2015-го Верховна Рада прийняла закон про акціонерні товариства, який позбавив міноритарних акціонерів Укрнафти можливості блокувати засідання наглядової ради.

Документ знижував з 60 до 50% кворум (необхідну кількість людей для визнання рішень зборів правовими), що дало змогу членам наглядової ради Укрнафти від Нафтогазу приймати рішення навіть без участі представників міноритаріїв.

Відразу була відповідь. За даними НАБУ, протягом березня-серпня 2015 року з Укрнафти вивели 14 млрд грн. Частина цієї суми пішла безоплатним відвантаженням 1 млн тонн нафти п'яти компаніям, з якими міг бути пов'язаний Коломойський. Інша частина – авансові платежі понад 20 компаніям за фіктивну купівлю нафтопродуктів.

Угоди розслідуються НАБУ із серпня 2016 року.

Новий світ

"Спірні" куби, збільшення ренти та зменшення кворуму в кінцевому підсумку стали приводом для міноритарних акціонерів піти проти держави до Стокгольмського і Лондонського арбітражів. У липні 2015 року кіпріоти зажадали від України компенсації на $5,4 млрд через збитки від відбору газу, втрати дивідендів і зниження вартості акцій.

У квітні 2018 року Лондонський суд встав на бік Привату, розповідав в інтерв'ю ЕП Вітренко з Нафтогазу. В арбітражі акціонери Укрнафти сперечалися щодо правомірності акціонерної угоди 2011 року. При цьому в самому НАКу тоді заявили про перемогу.

У березні 2020 року, вже при керівництві Геза, Укрнафта підписала мирові угоди з учасниками схем виведення грошей із компанії. На тлі розслідування НАБУ Укрнафта отримала з травня до липня цього року від них 1 млрд грн.

Слово за Коломойським

Спочатку в Кабінеті міністрів розглядалося п'ять варіантів долі Укрнафти, розповів LIGA.net співрозмовник, знайомий із планами уряду.

"Обговорювалася можливість докапіталізувати Укрнафту і розмити акції Коломойського, але від цього відмовилися. Також були пропозиції довести її до банкрутства – на це Кабмін не зважився, – стверджує співрозмовник LIGA.net. – Був варіант почекати поки Укрнафта сама не виплатить борг або поки НАБУ не поверне виведені з неї гроші. Але це був би дуже довгий процес".

В результаті оптимальним варіантом обрали п'яту пропозицію, яку ще в березні 2019-го пропонував колишній виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко: погасити борг Укрнафти через компенсацію Нафтогазу за ПСЗ.

По суті, законопроєкти можуть створити прецедент в українському праві. Якщо їх приймуть, вони розблокують компенсацію за виконання спецзобов'язань, яка передбачена законом про ринок газу. До теперішнього моменту вона не сплачувалася через відсутність механізму підрахунку збитків і джерела компенсації. Нафтогаз судився з Кабміном за компенсацію ПСЗ із 2018 року.

Що це дасть Укрнафті? В цьому випадку вона не тільки стабілізує свій грошовий потік, а й отримає доступ до банківського фінансування, яке зможе використовувати на розвиток, зазначили в прес-службі компанії LIGA.net.

Ще один ефект – репутаційний. За словами високопоставленого співрозмовника LIGA.net у Нафтогазі, до кінця вересня Стокгольмський арбітраж повинен винести фінальне рішення за позовом міноритарних акціонерів Укрнафти проти України на $5,4 млрд.

"Врегулювання суперечок Нафтогазу і Укрнафти може дати сигнал суддям, що держава не забула про свої зобов'язання і вирішує багаторічну проблему. Ми сподіваємося, що законопроєкт внесуть до порядку денного якомога швидше", – сподівається співрозмовник у НАКу.

Згідно з інформацією із сайту Верховної Ради, з 26 серпня проєкти законів №3004-а і 3005-а розглядає профільний комітет парламенту.

Чи відмовляться міноритарії від арбітражного позову? На це питання кореспонденту LIGA.net Ігор Коломойський не відповів. За словами співрозмовника в Нафтогазі, акціонери Укрнафти цю тему ще не обговорювали.

Читайте російською: Укрнафту могли обанкротить, но будут спасать. Чтобы не платить Коломойскому $5,4 млрд

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини