Україна вже заплатить за "ВВП-варранти Яресько" $100 млн. Що з ними робити далі?

Україна вже заплатить за
Наталія Яресько (Фото: прес-служба YES©2019. Фотограф: Олександр Пилюгін)
20.01.2020, 15:55

Дискусії про реструктуризацію держборгу 2015 року не припиняються. Чи є проблема і що з нею робити? Розбір LIGA.net

Що ви збираєтеся робити з ВВП-варрантами? Адже якщо ваші прогнози економічного зростання стануть реальністю, то уряду доведеться заплатити мільярди доларів, - задав модератор питання міністру фінансів Оксані Маркаровій під час презентації стратегії фінансового сектору, яка відбулася 16 січня.

- Це питання для обговорення в більш вузькому й експертному колі, - уникла відповіді міністр.

А шкода. Сотні фінансистів у залі КВЦ "Парковий", де проходила презентація, напевно хотіли знати, яка стратегія в уряду щодо ВВП-варрантів - екзотичних цінних паперів, виплати за якими залежать від економічного зростання в Україні. Під час "реструктуризації Яресько" в 2015-му уряд Арсенія Яценюка обміняв списання понад $3,5 млрд зовнішнього боргу на ці варранти.

У 2021 році Україна вперше заплатить власникам варрантів відсоток від свого економічного зростання. Сума вже відома - в Нацбанку порахували, що заплатити доведеться близько $100 млн. У 2019-му Україна "виконала" всі умови для початку виплат: номінальний розмір економіки перевищив $125,4 млрд, а реальне зростання ВВП згідно з прогнозами буде близько 3,5%: з кредиторами потрібно ділитися, якщо темпи зростання ВВП перевищують 3%. І так - до 2038 року.

Реструктуризація держборгу 2015 року, якою займалася тодішній міністр фінансів Наталія Яресько, - одна з найбільш неоднозначних фінансових угод останніх років в Україні. Частина учасників ринку вважають її єдино можливим виходом із ситуації, коли Україна перебувала в кроці від дефолту. Інші - критикують за жорстку і тривалу прив'язку до економічного зростання.

Чому навколо "формули Яресько" так багато суперечок і чи дійсно вона загрожує Україні?

ВТЕЧА ВІД ДЕФОЛТУ АБО РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ-2015
На момент переговорів команди Яресько з кредиторами влітку 2015 року, ситуація з держборгом була плачевною: в 2015-2019 роках Україні потрібно було погасити близько $15 млрд за зобов'язаннями минулих років. Грошей на це критично не вистачало: у серпні 2015-го золотовалютні резерви були меншими - $12,6 млрд, а чисті резерви - близько нуля.

Після декількох місяців складних дискусій сторони домовилися: кредитори списали 20% боргу (близько $3,7 млрд) і дали Мінфіну відтермінування на чотири роки. Натомість вони отримали облігації з більш високою ставкою (7,75% замість 7,22%, але на меншу суму) і бонус - ВВП-варранти на $3,2 млрд, за якими Україна взяла на себе зобов'язання протягом 20 років віддавати їм відсоток від економічного зростання.

Перша умова запуску формули - номінальний ВВП вище $125,4 млрд - Україна вже виконала: обсяги економіки перевищили $130 млрд ще в 2018 році. З другим ключовим пунктом до останнього було неясно: ще в червні 2019-го прогноз зростання ВВП Нацбанку становив 3%, тоді як виплати за варрантами починаються при реальному зростанні ВВП більше 3%.

Зараз прогнозують зростання близько 3,5% за 2019-й. Відповідно до формули, при темпах від 3% до 4% Україна віддає кредиторам 15% від кожного відсотка приросту ВВП понад 3%, від 4% - 40% кожного додаткового відсотка. У 2021-2025 виплати за цими інструментами не можуть перевищувати 1% ВВП країни.

Формула діє з 2019 року з дворічним лагом (перші виплати не раніше 2021). Останній рік дії варрантів - 2038. Виплати за його результатами потрібно зробити в 2040-му.

Заплатити все ж доведеться. Поки - трохи

Щоб уникнути виплат уже в 2021 році, Україні потрібно серйозно провалити економіку в кінці 2019-го. Після хороших другого і третього кварталів (4,6% і 4,1% зростання) вийти на 3% і менше за підсумками року, що дозволить відтермінувати запуск механізму варрантів, вийде, тільки якщо економіка сповільниться до 0,8% і нижче в четвертому кварталі.

Це малоймовірно. Згідно з базовим прогнозом НБУ за підсумками 2019-го буде 3,5%, заявив на одному з недавніх брифінгів заступник голови НБУ Дмитро Сологуб. Раніше він озвучив мінімальну суму, яку потрібно виплатити в 2021 за варрантами: $100-110 млн.

ЯК ПОРАХУВАТИ ВИПЛАТИ

Зростання на 3,5% означає, що в абсолютних сумах ВВП у 2019 склав близько 3,683 трлн грн (точну цифру Держстат озвучить пізніше). Виплати за варрантами залежать від доларового еквівалента: виходячи із середньорічного курсу в 25,8 грн/$, виходить близько $143 млрд.

Базова сума, від якої відраховуються виплати - 1% ВВП, в даному випадку - $1,43 млрд. 3,5% зростання означають, що Україна на 0,5 процентних пункту перевищила мінімальне значення для виплат за ВВП-варрантами (від 3 до 4 % зростання платимо 15%). Виплатити потрібно 7,5% від 1% ВВП - $107,1 млн.

$100 млн - не дуже велика сума для України. Для порівняння, згідно з бюджетом-2020, загальні витрати на обслуговування та погашення валютного держборгу складуть близько $9 млрд.

Подальші виплати спрогнозувати складно. Вони залежать від курсу гривні, оскільки для формули важливий доларовий еквівалент ВВП України: чим нижче курс, тим він вищий, відповідно зі зміцненням гривні ростуть і виплати за варрантами.

Згідно з прогнозом МВФ, до 2040 року Україні доведеться заплатити кредиторам близько $14 млрд - формально майже в чотири рази вище за  суму, яку нам списали при реструктуризації-2015 ($3,7 млрд). Але ці суми некоректно порівнювати між собою: варранти, які розтягнуті на 20 років і залежать від безлічі факторів і нічого не гарантують, замінили собою фіксовані виплати в 2015-2019 роках.

Правильніше оцінювати суми за формулою дисконтування грошових потоків. Таку оцінку в 2016-му робили в інвесткомпанії ICU: в залежності від темпів зростання ВВП і середньої швидкості девальвації гривні, $14 млрд в 2021-2040 роках перетворюються в еквівалент $0,8 - $3,1 млрд в 2015-2019.

Про те, що Україні зовсім скоро потрібно буде виплатити перші гроші за ВВП-варрантами, можна було здогадатися і без заяв чиновників:

Фондовий ринок оцінив перспективи варрантів раніше, ніж чиновники підтвердили майбутні виплати.

На початку січня їх вартість уперше в історії перевищила 100% від номіналу. Це дійсно знакова подія: ще в липні 2019 варранти коштували 70%, відразу після випуску - в 2016-му році - 30%.

Менше 100% означає, що фінансисти розглядають актив, як ризикований (ви позичили $1, але продаєте право вимоги боргу за меншу суму, щоб отримати хоч щось). Зараз українські варранти, навпаки, користуються попитом на ринку. Опитані LIGA.net аналітики називають дві головні причини:

По-перше, власники варрантів зрозуміли, що Україна точно не "відкрутиться" від виплат: на викуп паперів за поточною ціною ($3,2 млрд) у бюджеті просто немає грошей, пояснює голова аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

По-друге, домовленості з Газпромом про транзит газу підтвердили, що проблем із платоспроможністю України найближчим часом бути не повинно, додає головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Платити чи є варіанти?
Сама концепція ВВП-варрантів не несе великої загрози для України за умови стабільного розвитку країни в найближчі роки: за рахунок дворічного лага, додаткове боргове навантаження буде компенсуватися хорошими темпами зростання, вважає Паращій.

Але проблема в тому, що економіка не росте рівно на 4% за рік протягом 20 років. А при непередбачуваній волатильності ризики є:

По-перше, навантаження від варантів стане відчутним, коли ВВП буде рости темпами вище 5% на рік, говорить Білан із Dragon Capital. Особливо це буде помітно в періоди нестабільних темпів зростання, оскільки, за успішний рік доведеться платити пізніше.

По-друге, - бурхливе зростання = великі витрати. За підрахунками Паращія, втілення плану Кабміну Олексія Гончарука щодо зростання економіки в 40% за п'ять років (5% у 2020 і далі по 7% щорічно), "коштує" близько $9 млрд довиплат кредиторам у 2022 - 2026 роках.

По-третє, варранти не враховують ризику рецесії. "Якщо в світі трапиться нова криза, як у 2008, українська економіка знову обвалиться на 10-15%, а потім буде відновлюватися темпами в районі 5% щорічно, ВВП-варранти здатні боляче нагадати про себе", - вважає Паращій.

Викуп - один із сценаріїв, який дозволив би Україні уникнути важкопрогнозованих виплат протягом наступних 20 років. За таким планом розраховував іти Мінфін Яресько, але його не вдалося реалізувати через її відставку (після того як Арсенія Яценюка в прем'єрському кріслі замінив Володимир Гройсман), розповідала в інтерв'ю LIGA.net сама екс-міністр.

Зараз викуп обійдеться бюджету занадто дорого, крім того, бажання уряду одномоментно викупити папери, призведе до різкого підвищення цін на них, кажуть фінансисти.

Альтернативний сценарій - обмін варрантів на звичайні облігації, допускають СЕО інвесткомпанії Універ Тарас Козак і Паращій з Concorde Capital. "Ми могли б випустити класичні євробонди, але з великим номіналом. Думаю, варранти на $3,2 млрд можна було б замістити облігаціями приблизно на $4 млрд".

Що про це думають у Мінфіні Оксани Маркарової - невідомо.

"Подібні речі зазвичай тримаються в секреті, тому що будь-які витоки приводять до подорожчання активів і спекуляцій", - говорить Козак.

Ще одна важлива обставина - політика, додає Білан із Dragon Capital. "У поточній ситуації витрати на викуп або обмін перевищили б суму списання боргу, - відзначає вона. - Тому питання такої складності навряд чи буде вирішуватися тільки на рівні Мінфіну або навіть уряду: потрібна консолідована позиція усіх гілок влади".

Схоже, що варранти стануть частиною політичної боротьби, і ми будемо про них дуже часто чути: в кінці 2019 року у Верховній Раді була створена тимчасова слідча комісія, яка збирається провести ревізію реструктуризації-2015. Комісію очолює депутат від фракції "Слуга народу" Максим Бужанський, якого вважають лояльним до олігарха Ігоря Коломойського.

Читайте матеріал російською: Украина уже заплатит по “ВВП-варрантам Яресько” $100 млн. Что с ними делать дальше?

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини