RU

Україна рекордно дешево розмістила єврооблігації. Що ми пообіцяли інвесторам: 6 інсайтів

Україна рекордно дешево розмістила єврооблігації. Що ми пообіцяли інвесторам: 6 інсайтів - Фото
Оксана Маркарова (Фото: прес-служба Кабміну)
23.01.2020, 10:13

Український Мінфін розмістив найдешевші єврооблігації за 28 років. Як це трактувати? Розбір LIGA.net

Україна взяла в борг понад мільярд євро: увечері 22 січня Мінфін оголосив про розміщення 10-річних єврооблігацій на €1,25 млрд. Ставка - найнижча в історії: 4,375% річних.

Історичну угоду оформили дуже швидко. Ще вранці, 22 січня, команда міністерства разом з НБУ проводила конференц-колл з потенційними інвесторами, а банки-партнери розміщення надсилали до інвестфондів велику презентацію, щоб представити їх з Україною-позичальником. Уже ввечері розміщення закрили: охочих прокредитувати український уряд на цей раз було більш ніж достатньо.

Що означає ця угода, які інсайти про Україну, Мінфін і НБУ показали інвесторам і скільки ще грошей нам доведеться позичити в 2020 році? Про це - в розборі LIGA.net.

Як Україна позичала мільярд. Деталі

Вихід Мінфіну за новою партією євробондів вийшов досить несподіваним. Почав з короткого повідомлення: Україна розміщує папери в євро на 10 років. Менеджерами потенційної угоди обрали BNP Paribas, Raiffeisen Bank і J.P. Morgan.

Об 11:30 22 січня міністр фінансів Оксана Маркарова (по телефону з Давосу), її заступник Юрій Буца та заступник голови НБУ Дмитро Сологуб провели конференц-колл з потенційними кредиторами.

Тягнути з угодою не стали. Спочатку ЗМІ писали про розміщення €1 млрд під 5% річних, але вже близько 16:00 стали відомі остаточні параметри розміщення: €1,25 млрд під 4,375%. Українські держструктури підтвердили угоду лише пізно ввечері 22 січня.

"Сума заявок на придбання цінних паперів для нової емісії становить понад €7 млрд від понад 350 інвесторів з усього світу, - уточнили в Мінфіні. - Залучені кошти будуть спрямовані на фінансування державного бюджету".

Гроші Україна отримає до 27 числа.

Кращий борг в історії? Шість питань про рекорд Мінфіну

Після повернення на зовнішні ринки капіталу восени 2017 року (перерва в 4 роки була пов'язана зі зміною влади і війною), Україна п'ять разів позичала великі суми у валюті. Сукупно вдалося залучити €2,125 млрд і $4,125 млрд. Ставки в доларах коливалися від 7,375 до 9,75%, в євро - від 4,375 до 6,75%.

На даний момент активність України, як валютного позичальника, виглядає так:

Як трактувати останню операцію і чи потрібні Україні інші запозичення цього року? LIGA.net зібрала відповіді на головні питання про мільярдну позику Мінфіну.

Навіщо Україні зараз гроші?

Перший квартал – один із пікових періодів валютних виплат Мінфіну в 2020 році: за оцінкою інвесткомпанії ICU, потрібно заплатити $2,2 млрд, половина суми – зовнішній борг. Наступний складний період – третій квартал: 4,4 млрд виплат у валюті, близько 3 млрд – зовнішнім кредиторам.

Розміщення саме зараз могло мати і політичні причини. По-перше, 31 січня починається вирішальний етап судових розглядів навколо ПриватБанку. По-друге, в лютому відбудеться засідання Ради директорів МВФ, на якому Україна розраховувала отримати нову програму фінансування ($5,5 млрд на 3 роки) – поки є ризик, що ми не встигнемо з виконанням обов'язкових prior actions (насамперед "антиколомойський закон"). Неприємні новини від МВФ або українських судів могли б зашкодити переговорам з кредиторами.

Позичили дешево чи ні?

4,375% – рекордно низька прибутковість українських держоблігацій за всі 28 років незалежності. Це досить хороша ставка не тільки щодо колишніх запозичень України, але і в порівнянні зі схожими на нас країнами. Найближчий приклад – Єгипет (кредитний рейтинг B, як і в України) – має прибутковість із облігацій у євро з погашенням в 2030-31 році в 5-5,3%. Аналогічні папери країн з рейтингом на одну сходинку вище – Кот-д'Івуар і Чорногорія, у яких B+, – 4,6-4,9% і 2,6% відповідно (дані аналітиків ICU).

Чому рік тому було майже 7%? Одна з глобальних причин – зниження ставок у США (за 2019 рік – з 2,5 до 1,75%). Це мотивує міжнародних інвесторів шукати більш високу прибутковість у країнах, що розвиваються. Непряме підтвердження – більш ніж п'ятикратне перевищення попиту над вчорашньою пропозицією України (€7 млрд проти €1,25 млрд). Саме ажіотаж дозволив Мінфіну знизити ставку з очікуваних 5% до 4,375%.

Чому почали розміщувати в євро?

У закритій презентації, яку Мінфін підготував під вчорашній випуск єврооблігацій (є в розпорядженні LIGA.net), зазначається, що за останні роки євро став домінуючою валютою в українському платіжному балансі: за підсумками 9 місяців 2019 майже 43% платежів (насамперед імпорт) і 23,5% надходжень до України були саме в євро. В сумі – €37 млрд.

З точки зору боргу, перевага євро – більш низькі ставки, ніж у доларах. Мінус – обмежене коло потенційних кредиторів: євровий борг відсікає інвесторів із США та інших "доларових країн" (Канада, Австралія, Японія тощо).

Чому на 10 років?

Період 2029-2030 років досі був єдиним часовим проміжком за найближчі 10 років, вільним від великих виплат за єврооблігаціями України минулих випусків (дані аналітичного відділу Альфа-Банку Україна). Новий борг з погашенням у цей період – наслідок логічного бажання Мінфіну рівномірно розподіляти боргове навантаження майбутніх років.

Скільки ще потрібно позичити?

Співрозмовники LIGA.net в українських інвесткомпаніях і банках вважають, що Мінфін до кінця ще, як мінімум, раз розмістить єврооблігації. Згідно з презентацією міністерства для інвесторів, загальні потреби у запозиченнях на 2020 рік становлять $13,3 млрд, з них плани із зовнішнього боргу – $4,9 млрд. Враховуючи вчорашнє розміщення, залишилося близько $3,5 млрд.

Чим заманювали інвесторів? Закриті інсайти

Спеціально під розміщення Мінфін підготував презентацію з останніми ключовими цифрами, які дають уявлення про українську економіку. Документ призначався суто для інвесторів, LIGA.net ознайомилася з його змістом.

Головний меседж – економіка зростає 15 кварталів поспіль (останні дані – 3 квартал 2019), інфляція знизилася до нижньої межі цільового діапазону НБУ. Головні драйвери зростання минулого року – будівництво (+21,3% зростання рік до року), торгівля (+10), агросектор (+2,4% після зростання на 8% в 2018).

Агроекспортери збільшили поставки на $2,8 млрд (+22%), закріпивши за собою 40% у структурі всього українського експорту. Друге місце – у металургії, 19%. Весь експорт за три квартали – $37,1 млрд (41% – в країни ЄС, 24% – Азія, 11% – Росія), імпорт – $41,2 млрд.

Серед реформ автори презентації акцентували увагу на створенні антикорупційної інфраструктури, децентралізації та успіхах Нафтогазу. Результати зміни влади в Україні були охарактеризовані як "перемога прозахідної партії, яка отримала більшість у парламенті".

Читайте російською: Украина рекордно дёшево разместила еврооблигации. Что мы пообещали инвесторам: 6 инсайтов

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини