RU

Україна - МВФ: пауза, яка нікого не шокувала

07.11.2011, 15:15
Україна - МВФ: пауза, яка нікого не шокувала - Фото
9b02f149062616050d4bfc93f3da1dca.jpg

Чергова відстрочка ще одного траншу кредиту Міжнародного валютного фонду некритична, вважають експерти. Тим більше що є альтернатива на Сході

Минулого тижня місія Міжнародного валютного фонду завершила двотижневу роботу в Україні. Результатом цієї роботи повинно було стати рішення керівництва фонду про виділення чергового траншу кредиту за програмою "стенд-бай". Однак МВФ прийняв рішення взяти паузу у співпраці з Києвом - до закінчення переговорів України з Росією про ціну на газ. Експерти вважають, що рішення Фонду було прогнозованим і не вплине на фінансову стабільність в країні. На крайній випадок, на думку аналітиків, в уряду України є альтернатива - новий кредит від російського банку ВТБ.

Перебуваючи минулої п'ятниці з робочою поїздкою в Сербії, прем'єр-міністр Микола Азаров повідомив, що МВФ відстрочив перегляд програми "стенд-бай" до завершення газових переговорів з Росією. За словами прем'єра, про це у Вашингтоні з керівництвом фонду домовилися віце-прем'єр Сергій Тігіпко та міністр фінансів Федір Ярошенко.

"Керівництво Міжнародного валютного фонду з розумінням підходить до вирішення проблем, які стоять перед Україною. І ми домовилися про те, що після завершення переговорів з Росією щодо ціни на газ та вирішення інших питань, ми почнемо тісну співпрацю з місією МВФ...", - заявив Азаров. Його слова підтвердив пізніше постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр. Він повідомив, що пауза пов'язана з вирішенням технічних питань, але яких саме - не уточнив.

Як відомо, одна з основних вимог МВФ - бездефіцитний Нафтогаз України (або за рахунок підвищення тарифів на газ для населення і теплокомуненерго, або за рахунок зниження ціни на імпортоване паливо). Особливого ​​просування на цьому фронті за останній рік фонд не помітив, і, очевидно, саме це зіграло основну роль в ухваленні рішення про перенесення консультацій.

Як зазначив президент Центру ринкових реформ Ярослав Жаліло, щодо паузи в кредитуванні з самого початку не було жодних ілюзій. "Головну умову - зменшення дефіциту Нафтогазу і підвищення цін на природний газ - не виконано. І уряд про це відкрито заявляв. Ситуація абсолютно прогнозована", - зазначив експерт.

За словами директора Центру економічного і політичного аналізу Олександра Кави, МВФ хоче побачити нові умови поставок російського газу в Україну, і в цьому немає нічого дивного. "Я на сьогодні не бачу гострої необхідності в новий транш МВФ. Думаю, Україні може обійтися без цих коштів", - зазначив він.

Втім, експерти погоджуються, що так звані "дешеві" гроші МВФ могли б додати впевненості фінансовій системі України, враховуючи ситуацію, що склалася в світі. "Зараз все залежить від того, наскільки уряд і Нацбанк будуть відстоювати терміновість отримання цих коштів. Я не чув жодного експерта, який стверджував би, що ситуація для економіки критична. Звичайно, існує додаткове навантаження і на резерви НБУ, і на курс національної валюти, але навряд чи можна говорити, що це призведе до якоїсь реальної загрози", - зазначив Жаліло.

"Отримавши черговий транш, Нацбанк був би більш спокійний і захищений від зовнішніх ризиків", - додає експерт. За словами Жаліло, при відсутності траншу НБУ доведеться придумувати додаткові інструменти для утримання фінансової стабільності.

Враховуючи ситуацію в єврозоні, прогноз на середньострокову перспективу не дуже оптимістичний, зазначив керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко. Але, за його словами, в України може бути альтернатива. "Наскільки мені відомо, на сьогодні обговорюється можливість пролонгації отриманого раніше кредиту від російського ВТБ і отримання нового. За наявною інформацією, ВТБ може позичити Україні від $2 до $6 млрд. Хоча російський кредит буде коштувати майже в два рази дорожче, він, в крайньому випадку, може замінити кошти МВФ. Якщо вдасться отримати російський кредит, це позитивно позначиться на фінансовому ринку країни", - вважає експерт.

Нагадаємо, МВФ в середині минулого року погодився виділити Києву кредит на $15,15 млрд. Україна отримала два транші на суму понад $3,4 млрд., але в грудні минулого року видача кредиту була припинена.

Юрій ТАРАСОВСЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини