RU

Український дефолт. Долар хитає крісло глави НБУ

31.10.2008, 08:33

Доки українці кидаються між обмінниками у пошуках більш-менш відповідного для гаманця і нервів курсу, "верхи" мають намір вирішити питання економічної нестабільності кардинальніше - "обезглавленням" центробанку країни

Хмари не надто стабільної і загрозливої ситуації у валютних і фінансових справах України у четвер згустилися ще більше: політики у своїх активних пошуках винного посилено тикали пальцями у Володимира Стельмаха; в його ж город летіли всі гострі камені. Не виключено, що фінансова криза, що спалахнула може вдарити, передусім, по главі НБУ, внаслідок чого той позбавиться свого крісла.

Напередодні НБУ видав постанову, якою посилив обмеження на валютні перекази за кордон фізичних осіб за поточними валютними неторговими операціями. До цього з-під пера Нацбанку вийшла постанова N319, якою з 13 жовтня було частково обмежено активні операції банків, заборонено дострокове виконання договорів за вкладами і введено п'ятивідсотковий коридор коливань курсу на готівковому ринку. Крім того, "в люди" вийшов і глава НБУ В. Стельмах, і привселюдно заявив, що до кінця 2008 року курс гривні до долара навряд чи опуститься нижче 6 грн..

Всупереч і завдяки таким діянням Національний банк опинився у центрі уваги представників всіх політичних таборів. Перший заступник глави Секретаріату Президента України Олександр Шлапак, висловлюючи офіційну точку зору, констатував, що НБУ поки не зміг стабілізувати ситуацію на валютному ринку, хоча останнє рішення Ради національної безпеки і оборони дає йому достатній інструментарій протидії курсовій лихоманці. "За три тижні регулятор витрачав майже $5 млрд. із золотовалютного запасу країни, але ринок не відчув позитивного впливу цієї колосальної інтервенції, курс гривні і далі падав. Очевидно, Нацбанк застосував далеко не оптимальну формулу адресації цих коштів. Більш того критерії розподілу цих величезних ресурсів незрозумілі не тільки громадськості, а й самим суб'єктам ринку. Це викликає справедливі підозри щодо корупційного складника у діях НБУ", - заявив при цьому О. Шлапак.

На доказ своїх слів О. Шлапак навів той факт, що днями Нацбанк продавав валюту тільки окремим банкам, і додатково за курсом, значно нижче ринкового. Водночас, сказав він, більшість валютних заявок залишилася незадоволеними, що унеможливлює планомірну девальвацію гривні. Таким чином, окремі суб'єкти ринку були у виграші, тоді як інші банки буквально кожну хвилину несли ще більші збитки. Загальна ситуація на валютному ринку продовжувала стрімко гіршати, - резюмував представник СП.

Він нагадав, що у нинішній ситуації першочерговим завданням Національного банку має стати курсова стабілізація, визначення меж курсу гривні щонайменше до кінця року і неухильне їх дотримання, насичення ринку готівковою валютою. О. Шлапак вважає, що це дасть можливість погасити курсові коливання, припинити паніку населення і укріпити гривню. "Президент підтримає всі кроки НБУ, які за короткий час оздоровлять валютний ринок. На сьогодні є всі можливості для подолання кризових явищ, питання лише у здатності Нацбанку їх уміло використати", - сказав перший заступник глави Секретаріату Президента.

Категорично налаштований Блок Юлії Тимошенко, продовжуючи підняту Секретаріатом Ющенка тему, заявив про готовність розгляди питання про висловлення недовіри керівництву Нацбанку України. "Я би зараз поставив питання про внесення Постанови Верховної Ради про недовіру керівництву Національного банку України за такі їхні дії, які сьогодні всі бачать... Не може впоратися керівництво. Можливо, я сам візьму на себе ініціативу внесення такої постанови", - заявив кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ народний депутат Сергій Міщенко. Парламентар, однак, усвідомлює слабі юридичні сторони такого проекту, оскільки глава Нацбанку призначається і звільняється Верховною Радою з представленням Президента. "Але політично дати оцінку діям Нацбанку на сьогодні ми повинні. Сказати, що вони не роблять все можливе для того, щоб зберегти курс гривні на сьогоднішній день", - відмітив він.

Пропозицію побратима по блоку підхопила уся фракція БЮТ. Народний депутат повідомив журналістам, що профільний парламентський Комітет з питань економічної політики викликав днями В. Стельмаха (який, проте, на засідання Комітету не з'явився і не відправив своїх заступників). "Тому ще раз його маємо викликати. Якщо він не прийде - тоді можна сміливо вносити цю Постанову у залу. Так, ми підтримуємо (відставку глави Нацбанку - ред.), тому що ми вважаємо, що ті дії, які зараз відбуваються на валютному ринку, всі ці заяви щодо блокування депозитних рахунків населення - все це провокації, і я вважаю, що треба якось виходити з цієї ситуації. На сьогодні змінити главу Нацбанку - це буде правильно", - сказав А. Кожемякін.

Запал рішучих в своїх висловлюваннях політиків покликаний був дещо охолодити представники інших парламентських таборів. Партія регіонів, наприклад, не побачила підстав для висловлення недовіри главі Нацбанку. "Ми уважно слухали виступ В. Стельмаха на останній нараді, він різко різнився з тим, що сьогодні розказує Кабінет Міністрів... Якщо ви пам'ятаєте, ще 16 числа Прем'єр-міністр стверджувала, що ніякої кризи в державі немає, сьогодні все перекинулося навпаки, і вона намагається всі свої проблеми перекласти на світову кризу, що не підтверджує керівник Національного банку. Він більш виважено підходить до проблем, які є в державі і сказав, що при вмілому управлінні сьогодні і фінансовими ресурсами, і економікою нашої держави, ми можемо уникнути цілої низки проблем, які є сьогодні, в тому числі й в світовій економіці", - спробував захистити главу НБУ "регіонал" Олександр Єфремов.

На його думку, зараз ситуація не настільки катастрофічна, щоб можна було лякати населення, провокуючи його "забирати останні копійки з банку". "На сьогодні у Національному банку достатній валютно-золотий запас для того, щоб вирішити ті проблеми, які виникають у фінансовому полі, і проблем в найближчий рік у даному напрямі не повинно бути, якщо сам уряд не буде нагнітати ситуацію", - підсумував О. Єфремов.

Нелогічним передбачуване звільнення В. Стельмаха в ситуації, що склалася називає і представник фракції НУНС Роман Зварич. "З одного боку, говорити про те, що країні треба забезпечити стабільність для подолання фінансової кризи, а з іншого - пропонувати звільнити критично-основну особу, яка буде задіяна у заходах щодо забезпечення фінансової стабільності, - це нелогічно", - пояснив він. За словами депутата, це може бути поганим сигналом, у тому числі й для МВФ. "Пропонувати його звільнити, щонайменше, дурість", - прокоментував ініціативи БЮТ Р. Зварич.

Крім цього, він не бачить і доцільності виклику глави НБУ "на парламентський килим". Глава НБУ на погоджувальній раді детально розказав все, що зараз відбувається в фінансовій сфері, в тому числі, і з курсовою політикою. Цією інформацією володіє як Прем'єр-міністр, так і всі керівники фракцій. "Викликати його сюди, у Верховну Раду, для того, щоб він повторив все знову - я не бачу сенсу", - обґрунтував Р. Зварич.

Сенс, очевидно, все ж, є. Політичні і навколополітичні коментатори, фактично, висловлюють думку основної частини населення України: треба щось робити. І, поки українці кидаються між обмінними пунктами у пошуках більш-менш відповідного для гаманця і нервів курсу, "верхи" мають намір вирішити питання нестабільності більш кардинально - "обезглавлюванням" центробанку країни. Питання тільки в одному: що дасть Україні така "зміна коней" на фінансовій переправі?

Про українську боротьбу із кризою читайте у статті "Віддача Тимошенко. Перше читання" >>>

Досьє на Володимира Стельмаха>>>

Усе про фінансову кризу>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини