RU

У питаннях газу все більше стресу

02.09.2011, 10:14
У питаннях газу все більше стресу - Фото
74a4daac92173933af28bfaef10d81f7.jpg

Україна дійшла висновку, що треба якось приходити до загального знаменника з РФ в газових питаннях, але переговори поки не складаються. В уряді України вже не виключають роз'вязання ситуації через суд, і готуються ставати енергонезалежними

Незважаючи на те, що керівництво України дійшло висновку, що треба якось домовлятися і приходити до загального знаменника в газовому питанні, переговори поки не складаються.

Україна тривалий час досить скептично оцінювала всі газові пропозиції Росії, оскільки вони мали відверто митний формат – знижка на газ в обмін на вступ України до Митного союзу. Прем'єр-міністр Микола Азаров вчергове підтвердив, що подібні пропозиції Україні категорично не цікаві, оскільки переглядати абсолютно всі домовленості, укладені з ВТО, ніхто не буде. При цьому прем'єр наголосив, що Україна взагалі не потребує знижок на газ в обмін на приєднання до чого б то не було. Їй потрібен новий газовий контракт, укладений на ринкових умовах.

Азаров уточнив, що ще раз спробує домовитися з Росією. "Ми зробимо ще одну спробу домовитися з нашими російським колегами... Ми ще раз спробуємо домовитися. Якщо цього не станеться, то, безумовно, вся відповідальність за наслідки ляже на тих керівників, які не хочуть прислухатися до наших аргументів", - сказав він.

Зі слів глави адміністрації президента Сергія Льовочкіна, намагатися домовлятися будуть в обмежені терміни - дедлайном для України в цьому питанні є початок опалювального сезону, тобто 15 жовтня.

Російська сторона, в свою чергу, демонстративно нікуди не поспішає і запевняє, що шанси домовитись ще є. "У нас немає жодної години ікс. Якщо у них (української сторони, - ред.) немає жодних пропозицій, які можуть нас зацікавити, то ми виходимо з того, що у нас є діюча угода, яка повинна виконуватися", - заявив президент Росії Дмитро Медведєв.

Він також на конкретному прикладі пояснив, чим саме Україна може бути цікава російській стороні: газотранспортною системою. "Мені здалося, що ми зробили зрозумілу пропозицію: якщо ви хочете знижку на газ, ви повинні стати частиною інтеграційного простору. Або, якщо ви цього не хочете, то ви робите нам комерційну пропозицію, вигідну Росії, наприклад, таку, як пропозиція (від Білорусі – ред.) продати газотранспортну систему", - сказав Медведєв.

"Вони не хочуть ні того, ні іншого. Знову "за рибу гроші". Дайте знижку - і все", - зазначив президент. З його слів, така переговорна позиція - "це дуже сумно, це утриманство".

Втішає, що міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко категорично виключив і білоруський сценарій, і варіант злиття Газпрому з Нафтогазом. Він також зазначив, що незабаром газові переговори з Росією перейдуть зі стадії робочих у стадію офіційних.

Крім інших залишається ще радикальний, але вже цілком реальний варіант виходу із ситуації, що склалася через суд. В уряді України вже не виключають початку подібного судового процесу до кінця 2011 року. Що цікаво, що цього не виключають навіть з російської сторони. Тут варто нагадати, що згідно з договорами, підписаними НАК Нафтогаз України і ВАТ Газпром, всі спірні питання, пов'язані з поставками російського газу в Україну, вирішуються в Стокгольмському арбітражному суді.

З іншого боку, Україна почала набагато активніше говорити про енергетичну незалежність. На цьому тижні Азаров заявив, що Україна збирається протягом найближчих років втричі зменшити закупівлю газу в Росії. Після цього Київ подав заявку на придбання у Газпрому в наступному році 27 млрд. кубометрів газу проти 40 млрд. кубометрів в нинішньому.

У відповідь на це голова російського газового холдингу Олексій Міллер заявив, що Нафтогаз України, згідно з контрактом, зобов'язаний оплачувати Газпрому поставки з розрахунку не менше 33 млрд. кубометрів газу на рік. Але українську сторону така заява, здається, не збентежила.

Так, Бойко заявив, що сьогодні в Україні реалізується низка програм, спрямованих на зменшення залежності від імпортних енергоносіїв. Зокрема, Бойко наголосив, що Україна збирається зменшити споживання газу в 2012 році приблизно на 10 млрд. кубометрів в порівнянні з нинішніми показниками. Разом з тим, протягом 5 років планується збільшення власного видобутку газу з 20 млрд. кубометрів до 27 млрд. і скорочення обсягів закупівлі російського газу до 12 млрд. кубометрів, зокрема, за рахунок програми енергозбереження і заміни газу на вугілля.

Українські експерти подібні наміри коментують приблизно однаково. З одного боку вони визнають, що відв'язуватися від російського газу необхідно, з іншого – сумніваються, що це можливо зробити в такі стислі терміни, як планує влада. Російські експерти в цьому питанні не менш одностайні, але більш категоричні – за їх словами, економіка України без російського газу довго не протримається.

Однак, апокаліптичні прогнози російських фахівців трохи передчасні. Принаймні, шанси на те, що в Україні з'явиться гідна альтернатива російському газу, все ще є. Наприклад, напередодні, Укргазвидобування та компанія Shell підписали оновлений договір про спільну діяльність щодо пошуку і видобування вуглеводнів у Дніпровсько-Донецькому басейні. Новий договір дозволить застосувати в Україні новітні технології пошуку вуглеводнів і залучити до видобування раніше незадіяні ресурси газу, в тому числі нетрадиційні. Нафтогазова компанія Shell планує інвестувати у видобуток сланцевого газу в Україні до $800 млн. "Це перший значний договір, який дає можливість найближчим часом збільшити видобуток газу в нашій країні, що є дуже важливим завданням, поставленим президентом перед урядом, і ми його виконуємо", - прокоментував підписання договору голова Міненерго.

У свою чергу, головний виконавчий директор Royal Dutch Shell Пітер Возер зазначив важливість підписання договору для розвитку відносин між Україною і Shell і видобутку технічно складних покладів природного газу в Україні.

Ринок газу, нафти й нафтопродуктів: всі новини>>>
Енергетична безпека: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини