У Львові відкрили лазерну лабораторію за $1 млн. Які чудеса там творять?

09.12.2019, 14:18
У Львові відкрили лазерну лабораторію за $1 млн. Які чудеса там творять? - Фото
Це лазер для точної різки деталей для гаджетів або медицини. Таким нас уже не здивуєш. Але про нанолазер ми знаємо досить мало. Фото - pixabay.com

На початку року у Львові відкрили лабораторію з дуже крутим нанолазером. Інвестиції - $1 млн. Серед замовників - топ-компанії світу. Що ж там роблять

Уявіть собі дуже точний лазер. Настільки точний і тонкий, що якщо направити його на будь-яку поверхню, її властивості сильно зміняться. Наприклад, вона почне повністю відштовхувати воду. Або притягувати дуже багато світла.

"Так це якісь нанотехнології!" - скажете ви. І матимете рацію - це дійсно нанотехнології. Тільки робляться вони не десь там у Штатах, Європах або Японії, а прямо у нас у Львові.

Здавалося б, де й навіщо таке потрібно? Наприклад, в авіації. Взимку частини літака обмерзають, і їх обробляють спеціальною рідиною, щоб політ був безпечним. Можливо, завдяки українській технології в цьому більше не буде потреби. І це тільки один кейс.

Liga.Tech довідалася, хто придумав чудо-технологію і завдяки кому вона залишилася в Україні. А також скільки можна на такому заробити (спойлер: дуже навіть пристойно).

Українець з італійським досвідом

Автор технології - Ярослав Гніліцький. Родом із Київської області, він спочатку вступив до КПІ на факультет радіотехніки, але пізніше захопився темою лазерів і перевівся на кафедру лазерної техніки та фізико-технічних технологій. У 2013 році виїхав до Італії - працювати над дисертацією в Університет Модени і Реджо Емілії.

Там, на сучасному лазерному обладнанні, Ярославу вдалося розробити кілька нових методик обробки поверхонь на нанорівні. За його словами, вони дуже зацікавили багато компаній та університетів.

"Мене запрошували на роботу в США, але найбільш грошове запрошення було в Катар. Я вже оформляв документи для переїзду", - згадує вчений.

Причина була типово українська - фінансова. За словами Ярослава Гніліцького, для відкриття нанолабораторії обробки поверхонь потрібно було обладнання, як у його італійській альма-матер. Це обійшлося б у $1 млн. Важкуватий проект для України. Катарці ж були готові все облаштувати і забрати вченого. Зрозуміло, разом із технологією.

У Львові відкрили лазерну лабораторію за $1 млн. Які чудеса там творять?

Ярослав Гніліцький після перемоги на київському фіналі  Falling Walls Lab 2017

Їхати відмовила колега Інна Полякова. За її наводкою в 2017 році Ярослав виступив на конкурсі Falling Walls Lab, зайняв у національному відборі перше місце і представляв Україну на світовому фіналі в Берліні.

Тоді ж інноватором зацікавилися його ментори з Falling Walls Lab - IT-компанія SoftServe. Ярослав Гніліцький зустрівся з її президентом Крісом Бейкером і директорами компанії. Топи пообіцяли фінансування й остаточно переконали вченого залишитися в Україні.

Лазерна лабораторія Novinano відкрилася на початку 2019 року. Спираючись на п'ятирічний досвід в італійському університеті, Ярослав сам налаштував потрібне обладнання, навчив людей. Крім SoftServe, в проект вклалися зарубіжні та українські інвестори. Їх імена співзасновники не розкривають.

Згідно з Єдиним реєстром юросіб, Новінано Лаб зареєстрована у Львові. Її основний власник - компанія Novinano LTD, зареєстрована на Мальті. Ярослав Гнилицький - контролер Novinano LTD. Ще одним засновником і керівником лабораторії числиться Богдан Самотіс, також керівник Софтсерв Смарт Солюшнс. На сайті Novinano також є адреса в Остіні, Техас, США.

Як зробити метал ненамокаючим, а сонячну панель - удвічі ефективнішою

При слові "лазер" в голові обивателя миготять червоні промені з очей Супермена, які плавлять товстий метал. Але Ярослав Гніліцький працює з лазерним променем, який у мільярд разів тонший.

Серце обладнання лабораторії - фемтосекундний лазер. Він працює на нанорівні, тобто рівні атомів і молекул. Завдяки такій точності і правильній методиці можна змінити властивості будь-якої поверхні. Для цього не доведеться впливати на неї хімічно або робити напилення.

"Можна обробити поверхню нанолазером - і вона перестане змочуватися, буде повністю відштовхувати лід. Це дуже цікаво авіабудівним компаніям. Також ми можемо обробити сонячний елемент - і він буде поглинати вдвічі більше сонячної енергії, виросте ККД панелі", - розповідає Ярослав Гніліцький.

За його словами, застосовувати технологію можна де завгодно - від медицини до механіки.

До речі, про медицину. Після нанообробки лазером імпланти починають краще приживатися до кістки і тіла. Як розповідає вчений, загоєння скорочується з двох місяців до одного. Плюс це допомагає уникнути крововиливів і подразнень під час імплантації.

За словами одного із співзасновників Novinano Ярослава Любінця, лабораторія робить перші успішні експерименти з одним із найбільших світових виробників медичних імплантів.

А шкіру теж можна так обробити? "До шкіри ми поки ще не дісталися", - сміється Ярослав Гніліцький. Зараз лабораторія працює з металами, напівпровідниками, діелектриками - наприклад, пластиком і склом.

У Львові відкрили лазерну лабораторію за $1 млн. Які чудеса там творять?

Команда Novinano

У Novinano працює шість чоловік і ще кілька студентів. Вчений з особливою гордістю говорить: дали імпульс українській науці. Адже лабораторія співпрацює з великими українськими вузами від Львова до Харкова, а також підприємствами - від хімічних до поліграфічних. Студенти роблять наукові роботи, підключилися і викладачі. Сам господар лабораторії веде у Львівській політехніці курс лекцій з лазерних технологій.

Швидше за конкурентів у тисячі разів

За словами інноватора, в Україні подібного обладнання немає або воно вже застаріле. Але лазер, навіть такий дорогущий - тільки півсправи. За чим же полювали американці й  катарці, коли хотіли переманити вченого?

"Перевага - в умінні робити унікальні наноструктури. Ніхто такого не домігся. І швидкість обробки зразка дуже висока", - пояснює Ярослав Гніліцький.


Він розповідає, що раніше один дослідний зразок розміром 1х1 см оброблявся цілий день. У кожен невидимий оку нанометр лазер видавав по 1000 імпульсів. Потім у лабораторії прийшли до нової фізичної концепції, яка була визнана й опублікована у відомому науковому журналі Nature: Scientific Report. При правильному підборі лазерних режимів все потрібне стали робити за 1 імпульс. Час обробки скоротився до секунд.

У Львові відкрили лазерну лабораторію за $1 млн. Які чудеса там творять?

Ярослав Гніліцький с колегою Інною Поляковою у Мюнхені на всесвітній лазерній конференції CLEO Europe 2019

На думку вченого, є кілька конкурентських груп - у Китаї, Європі та США.

Лабораторія може працювати і з великими зразками - довжиною-шириною від півметра. Але поки вчені тільки набирають швидкість і кейси. Та й конвеєр з обробки деталей замовника у Львові вони влаштовувати не збираються.

Цілком грошова наука

"Ідея така. Ми працюємо над якоюсь темою, доводимо її до комерційного рівня. Розробляємо методологію і технологію, ліцензуємо та передаємо її компанії-замовнику. Допомагаємо налаштувати обладнання. За все це й отримуємо компенсацію", - розповідає Ярослав Гніліцький.

Його колега Ярослав Любінець додає: готових договорів немає, але є багато протоколів про наміри. За його словами, при таких високоризикових наукомістких інвестиціях немає сенсу розглядати ліцензування технологій менше, ніж за кілька мільйонів доларів.

У Львові відкрили лазерну лабораторію за $1 млн. Які чудеса там творять?

Ярослав Любінець на відкритті Novinano

"Наша співпраця зараз - із лідерами різних глобальних ринків. Такі гіганти роблять багато поглинань наукових компаній щорічно, щоб іти в ногу з інноваціями. Тому такі ціни для них нормальні", - пояснює бізнесмен.

За його словами, зараз у лабораторії десятки контактів. З багатьма з них компанія робить первинні або серію робочих експериментів.

Клієнти під грифом "секретно" і контакт з Apple

Співзасновники уникають називати клієнтів - мовляв, дуже суворі NDA. Поверхнево описують сфери: виробники гаджетів, літакобудівні та медичні компанії. А на самому старті навіть встигли зробити пробний проект для Apple: "шліфували" їм кольоровий логотип яблука. Поки що купертинівці тримають львів'ян на замітці.

Є інтерес і в Україні.

"Тут багато ентузіастів і набагато простіше зробити перші експерименти, ніж за кордоном. Причому тут у нас уже кілька несподіваних ідей. Наприклад, використовувати обробку лазером, щоб друкувати на поверхнях, до яких не пристає звичайна фарба. Є дуже великі перспективи використання в нанесенні захисного маркування проти контрафактної продукції - на зразок голограми, яка наноситься на виріб, а не робиться наклейкою", - пояснює Ярослав Любінець.

Співзасновники хочуть за два роки досягти бізнес-ефекту та реального виробничого застосування технології. У Novinano розуміють, що проект фінансово може не злетіти. Але це все одно буде великий позитивний вплив на науку.

"Ми вже зараз можемо технологію продати за суму більшу, ніж інвестували. Але таких планів немає", - каже Ярослав Любінець.

Читайте матеріал російською: Во Львове открыли лазерную лабораторию за $1 млн. Какие чудеса там творят?

Евгений Шишацкий
Евгений Шишацкий
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини