Ціни не зростають, замовлення впали втричі. Як карантин вплинув на роботу таксі

Замовлення просіли, ціни застигли, затори зникли. Служби таксі переживають кризу разом з усією Україною
17 березня о 23:00 метрополітен Києва зупинив роботу. Людям, яких не перевели на дистанційну роботу, залишилося не так багато варіантів дістатися на роботу.
Маршрутки і комунальний транспорт не справлялися з потоком. Незважаючи на те, що обмеження на перевезення до 10 пасажирів в одному автобусі не виконувалося, в години пік на зупинках можна було спостерігати довгі черги з пасажирів.
Один із популярних цими днями способів пересуватися містом - таксі. LIGA.net розбиралася, як служби таксі відреагували на карантин, скільки у них пасажирів і як вони змінили ціни.
Читайте також: Розвезення автобусами, на таксі і кар-шерінг. Як українці добираються на роботу під час карантину
Ціни на місці, попит падає
Зазвичай в умовах підвищеного попиту таксомоторні служби вводять підвищений коефіцієнт до тарифу. Так працює автоматична система ціноутворення в Uklon, Uber та інших великих агрегаторах.
Наприклад, якщо в Києві проходить великий музичний фестиваль і вам потрібно з нього виїхати, замовляючи машину ви побачите, що тариф в околицях проведення заходу буде вдвічі-втричі вищий від звичайного.
Оскільки багато людей намагається замовити таксі, система фіксує і реагує ціною на підвищення попиту. Схожа ситуація спостерігається в години пік, коли люди їдуть на роботу або повертаються додому ввечері, особливо якщо на вулиці дощ або сніг.
Логічно припустити, що із закриттям метрополітену, попит на таксі повинен збільшитися (навіть з урахуванням карантину багатьом потрібно на роботу, громадський транспорт не справляється), що потягне ціни вгору. Журналісти LIGA.net порівнювали ціни в онлайн-сервісах таксі до і після зупинки метро, але зростання не помітили.
Чому так?
"Ми спостерігаємо істотне падіння кількості викликів таксі, - каже голова таксомоторної асоціації Андрій Антонюк. - До пандемії Київ робив 300 000 замовлень на добу, зараз не більше 100 000. Основна причина - закриття шкіл і падіння ділової активності".
Читайте також: Чи зможуть МАУ і SkyUp пережити найбільшу кризу в історії авіації
Замовлення служби таксі Bond, яка працює в Києві і Одесі, впали в два рази, каже її засновник Петро Обухов.
"Ціни ми не змінюємо. Але звичайно націнки через велике навантаження немає, навіть навпаки – через велику кількість вільних машин автоматично включається знижка в 10%", - говорить Обухов.
Схожа ситуація в Uklon. Компанія не збирається піднімати ціни на час карантину, розповів її керівник Сергій Смусь.

Сергій Смусь (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)
"Прогнозуємо, що це затягнеться надовго, навряд чи до 3 квітня. На цьому спекулювати і заробляти не хочемо. У нас все стандартно, іноді бувають коефіцієнти в годину пік, але в програмі можна від них відмовитися".
За словами Смуся, ціни не змінилися, тому що багато компаній перейшли на віддалений режим роботи. Uklon з понеділка також працює віддалено. "Тому вийшов баланс. Зараз на лінії така ж кількість водіїв, як зазвичай", додає він.
Uber також не змінює ціни, "мінімізує можливе підвищення під час збільшення попиту" і відмовляється від додаткових акцій для пасажирів.
Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе
Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати
Що з водіями?
За словами Антонюка, невеликий відсоток від загальної кількості водіїв звільняється, оскільки не хочуть контактувати з потенційно інфікованими людьми.
"Поки це дуже незначна, маленька кількість людей: вони кажуть, що немає замовлень і не хочуть ризикувати. Але це не критично для бізнесу", - говорить Антонюк.
В Uklon і Bolt кажуть, що не відчувають дефіциту або надлишку водіїв.
Нові горизонти для таксі
Чи є постраждалі від карантину?
"У посередницькому бізнесі, типу Uber, збитків не буде - додаток є у всіх, вони беруть 25-30% комісії - там про збитки не може бути мови", - прогнозує Антонюк. Інша справа - перевізники зі своїм парком машин. Лізинг, кредити, ремонт залишаються, а дохідність знижується. "Якщо раніше у тебе було 13 замовлень на день, зараз три", - говорить Антонюк.
Таксокомпанії розраховують, що пом'якшити коронакризу їм допоможе доставка їжі і товарів.
"А що ми можемо зробити? Є об'єктивні чинники. Всі сидять вдома. Так що падіння попиту мене навіть у деякому сенсі радує, - говорить Обухов з Bond. - В Одесі у нас дуже розвинена служба доставки страв і продуктів з магазинів. І я думаю попит на такі послуги буде підвищуватися".
Аналогічні сегменти розвиває Uklon і Bolt. "Зараз у нас спостерігається збільшення кількості замовлень кур'єрської доставки Delivery. Аптеки, що пропонують доставку товарів та ліків, часом не справляються з кількістю замовлень і звертаються до нас, а ми допомагаємо розвозити замовлення містом", - розповідає регіональний менеджер Bolt в Україні Тарас Потічний.
Позитивний ефект карантину - дороги стали вільнішими, а швидкість доставки пасажирів зросла - як у безлюдний вихідний день.
"У Києві 19 березня середня швидкість - 30 км/год. Тоді як зазвичай у четверг - 22. В Одесі: 25 км/год замість 21 км/ч. Карантин і соціальне дистанціювання працюють", - говорить Обухов.
Читайте російською: Цены не растут, заказы упали втрое. Как карантин повлиял на работу такси
Коментарі