RU

Ціна електроенергії для населення зросте майже вдвічі. Що і чому вирішив Кабмін

Ціна електроенергії для населення зросте майже вдвічі. Що і чому вирішив Кабмін - Фото
Денис Шмигаль на засіданні Кабміну (Фото: пресслужба КМУ)
29.12.2020, 12:08

Кабінет міністрів вперше за майже три роки переглянув тарифи на електроенергію для населення. Тепер один кіловат-година електроенергії коштує 1,68 грн

28 грудня Кабінет міністрів скасував так званий "пільговий тариф" на перші 100 кВт-год спожитої населенням електроенергії за 90 копійок. Так, уряд фактично ввів для побутових споживачів єдиний тариф на електроенергію розміром 1,68 грн за кВт-год.

В рамках прийнятої Кабміном постанови №483 (прийнята з доопрацюванням у Секретаріаті), єдиний тариф для населення має стати тимчасовим і діяти з 1 січня до 31 березня 2021 року.

Далі, за словами співрозмовника LIGA.net в енергетичному комітеті Верховної Ради, Кабмін може знову розділити тарифи: споживання понад 300 кВт-год буде обходитися споживачеві за 3,36 грн за за кВт-год.

Чому Кабмін підвищує ціни на електроенергію для домогосподарств і який компенсатор уряд пропонує натомість?

Неминуче рішення

Ціни на електроенергію для населення не переглядалися з березня 2017 року. Тоді в рамках підготовки до запуску оптової моделі енергоринку Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підвищила тарифи для населення на 26-30%. За перші спожиті протягом місяця 100 кВт-год електроенергії споживач повинен був платити всього 90 копійок за кВт-год. Все, що вище – майже вдвічі більше – 1,68 грн за кВт-год.

За таким принципом побутові споживачі купували електроенергію майже три роки. За цей час в Україні відбулося як мінімум дві енергетичних реформи – відкрився оптовий ринок електроенергії (в липні 2019-го) і запрацював газовий ринок для населення (в серпні 2020-го).

В кінці листопада 2020-го колишній в.о. міністра енергетики Юрій Бойко анонсував підвищення цін на електроенергію для населення. Це завдання Міністерству енергетики в травні поточного року поставив так званий антикризовий енергетичний штаб, створений при Кабміні.

У чому причина підвищення? За словами Бойка, головний недолік колишньої моделі – збитки для постачальників електроенергії (так звані ПУПи), які утворилися через різницю цін для бізнесу та побутових споживачів. Цей же недолік ринку закликав усунути в листопаді Кабмін і Енергетичне співтовариство ЄС у своєму звіті про енергетичний сектор України.

Так, за даними Міненерго, за останні два місяці 2020 року населення в середньому платило за електроенергію по 1,04 за кВт-год. Це на 8 копійок менше, ніж кінцевий тариф на передачу електроенергії в грудні і на 34 копійки нижче, ніж тариф на передачу е/е з 2021 року, коли в Україні запрацює так званий RAB-тариф для обленерго (докладніше про те, що це, ми писали тут>>>).

"Постачальники продають електроенергію населенню собі у збиток. Збиток – 65-70 млрд грн (на рік – Ред.), – зазначав Бойко на брифінгу 26 листопада. – Тому останні півтора місяця ми розробляємо комплексне рішення, яке буде включати перегляд умов виплат субсидій, підвищення мінімальних зарплат і виплату анонсованих президентом карантинних виплат".

Підвищення під ялинку

За словами Бойка, Кабінет міністрів повинен був підвищити ціни на електроенергію для домогосподарств ще на початку грудня. Але рішення забуксувало.

Знову до цього питання Уряд повернувся лише в кінці грудня, після зміни в.о. глави Міненерго Юрія Бойка на колишнього топменеджера Нафтогазу Юрія Вітренка. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив йому "врегулювати баланс на ринку електроенергії" разом із НКРЕКП до кінця 2020 року.

За інформацією агентства Інтерфакс-Україна, до кінця не було зрозуміло, чи зважиться Кабмін підвищувати ціни на електроенергію для домогосподарств. Цю ідею нібито вперто не підтримували в уряді "з політичної точки зору".

Замість цього, як стверджує співрозмовник агентства, Кабмін розглядав можливість підняти ціну на електроенергію для Енергоатому, за якою той продає 40% свого виробництва державному трейдеру Гарантований покупець.

Купуючи атомну електроенергію за 1 копійку за кВт-год держкомпанія перепродує її ПУПам, але вже за ціною ринку, щоб за рахунок різниці компенсувати купівлю "зеленого" тарифу.

Але ця версія виявилася не точною. 28 грудня, після майже двох із половиною місяців пошуку рішення, Кабмін не тільки зобов'язав Енергоатом продавати 40% своєї електроенергії Гарпоку за 15 копійок за кВт-год, а й скасував "пільговий тариф" для населення – 90 копійок за перші 100 кВт-год.

Як тимчасовий захід зафіксували з 1 січня до 31 березня 2021 року ціну для побутових споживачів на рівні 1,68 за кВт-год.

Подібні заходи, на думку Вітренка, дозволять стабілізувати наступного року ринок електроенергії, зокрема поліпшити роботу держкомпаній Енергоатом, Укгідроенерго і Укренерго.

Новий перегляд через три місяці

Скасування "пільгового" тарифу для населення лише перехідний етап. За словами Вітренка, навіть після вчорашнього рішення Кабміну в Україні зберігаються занижені вдвічі тарифи на електроенергію для населення.

"На сьогодні Міненерго разом з учасниками ринку розробляє вдосконалений сценарій фінансового збалансування ринку електроенергії'', – не вдаючись у деталі говорив в.о. міністра енергетики на урядовому засіданні 28 грудня.

Точні плани в Міненерго поки не розкривають, але деякі інсайди вже відомі. За словами співрозмовника LIGA.net у комітеті Верховної Ради з енергетики та ЖКГ, наступний перегляд цін на електроенергію для населення може відбутися вже в квітні 2021 року.

За його словами, вже після опалювального сезону Кабмін знову може розділити тарифи для домогосподарств на дві частини: все, що менше 300 кВт-год – за 1,68 грн за кВт-год, а все, що вище – за 3,36 грн.

Це рішення може бути вкрай вигідним для всього бізнесу. "Воно дасть (ринку – Ред.) близько 20 млрд грн на рік", – розповів депутат.

Читайте російською: Кабмин повысил цену электроэнергии для населения вырастет почти вдвое. И это не предел

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини