RU

Це ринок, крихітко! Постачальники газу приховали подвійне підвищення цін для населення

03.09.2020, 15:50
Це ринок, крихітко! Постачальники газу приховали подвійне підвищення цін для населення - Фото
Дмитро Фірташ і Андрій Коболєв (колаж - LIGA.net/Євген Адаменков)

В Україні зросли ціни на газ для населення. Компанії Дмитра Фірташа промовчали про підвищення. Кабмін і АМКУ припускають, що є змова

Що ближче опалювальний сезон, то дорожче природний газ. Це звичне для країн Європи правило ринку вже декілька років діє і в Україні.

У серпні Кабінет міністрів відпустив ціни на газ для населення у вільне плавання. З цього часу вартість "блакитного палива" для українців диктує ринок.

Ще в липні в рамках державного регулювання цін один кубометр газу для домогосподарства коштував 2,3 грн. Але вже у вересні, на другий місяць газової реформи, цей самий обсяг подорожчав мало не до 5,5 грн.

У чому причина такого різкого подорожчання?

Довгоочікувана реформа

Україна йшла до реформи газового ринку для населення з 2015 року. Вона могла відбутися і раніше, але плани змінювалися. Тільки в 2020 році енергореформу переносили двічі – з 1 травня до 1 липня, з 1 липня – до 1 серпня.

Що вона передбачала?

Простими словами держава відмовилася від регулювання цін на газ для населення. До цього державна компанія Нафтогаз в рамках механізму виконання спецобов'язків повинна була продавати газ за "пільговою" ціною так званим газзбутам. Ті в свою чергу постачали його з націнкою домогосподарствам.

В історію цей механізм увійшов як ПСО (Public service obligation). З його допомогою Кабінет міністрів контролював ціни на газ для населення і зберігав їх на відносно низькому рівні.

Відсутність конкуренції і низька ліквідність – головні недоліки цієї моделі газового ринку. Саме ці цілі переслідує газова реформа: адже разом зі скасуванням регулювання цін споживачам дозволили вільно змінювати газового постачальника, навіть за наявності боргу.

За даними Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) на газовому ринку для населення зараз працює понад 40 компаній. Це в 17,5 разів менше, ніж постачальників на ринку промисловості, де ціни на газ не регулюються з 2015 року.

Загальна ємність газового ринку для населення – 8 млрд кубометрів на рік, які споживають 12,5 млн споживачів.

Основний гравець на ринку постачань домогосподарствам – газзбути підконтрольні групі компаній РГК Дмитра Фірташа. Вона контролює понад 20 облгазів і газзбутів, які займали в першому кварталі 2020 року 69% частку ринку. Ще 2% ринку, за оцінкою регулятора, займала на початку цього року держкомпанія Нафтогаз, 29% – інші постачальники.

 

Махінації на ринку


На ринку газу, втім, як і на будь-якому іншому товарному або фінансовому ринку, діють власні правила.

Зі скасуванням ПСО, за словами директора газового департаменту НКРЕКП Тетяни Рябухи, постачальники повинні регулярно попереджати клієнтів про майбутнє підвищення тарифів. Відповідні попередження повинні "виходити" на сайті компанії за п'ять днів до місяця постачання – десь 25-26 числа.

"Чому ціна повинна бути опублікована? Тому що, якщо ця ціна не влаштовує споживача, він спокійно може піти до іншого постачальника. Це основа конкурентного ринку", – пояснила Рябуха LIGA.net.

На практиці так зробили одиниці. За словами члена НКРЕКП Ольги Бабій, на 25 серпня низка газових "провайдерів" цю вимогу проігнорували, чим порушили правила ринку. Вона назвала це "серйозним порушенням", максимальний штраф за нього – 850 000 грн.

"Якщо постачальники не опублікують ціни і не нададуть цю інформацію, ми з 1 вересня йдемо на перевірки і штрафуватимемо за це порушення", – попередила вона в коментарі агентству Інтерфакс-Україна

Судячи з усього попередження не спрацювало.

Протягом двох днів LIGA.net моніторила сайти понад 40 постачальників газу. Вивчаючи їх пропозиції, ми виявили, що на 2 вересня, навіть після  рекомендацій АМКУ публікувати свої розцінки вчасно, щонайменше дев'ять компаній все ще не виконали вимоги регулятора.

Навіщо постачальники приховують свої пропозиції? Версій як мінімум дві.

Перша – боротьба з конкурентами. За словами директора ГПК Нафтогаз Максима Рабіновича, найдовше з публікацією цін "тягнули" саме газзбути. Їх дії він розцінює, як чергову спробу утримати клієнта, щоб той не зміг порівняти ціни і піти до постачальника з більш вигідною пропозицією.

Самі газзбути, велика частина яких входить до групи РГК Дмитра Фірташа, це твердження не коментують.

Друга версія – конспірологічна. В АМКУ вважають, що таким чином, від населення приховали "значне" зростання цін на газ. Ці ж побоювання висловили  LIGA.net високопоставлені співрозмовники в Кабміні, НКРЕКП і Нафтогазі, припустивши, що газзбути могли їх "завищити".

Наскільки ці звинувачення правдиві? На це питання відповісти непросто.

Збіг? Майже всі газзбути афілійовані з РГК, виставили максимальні ціни на ринку – 5,49 грн за куб. Це на 16% більше, ніж запропонував той самий ГПК Нафтогаз.

Чому утворилася така різниця? Ймовірно, причина в різних підходах до ціноутворення.

За словами співрозмовника LIGA.net у Нафтогазі, частина "збутів" зі скасуванням ПСО припинили купувати у групи газ за річним контрактом за 4,2-4,5 грн за кубометр. Замість цього вони нібито пішли до оптового постачальника-трейдера ЄГАЗу (раніше працювала під брендом РГК-трейдинг) – він як імпортує газ, так і закуповує його на внутрішньому ринку.

У вересні, як зазначено на сайті Української енергетичної біржі (УЕБ), середня ціна на газ в Україні для бізнесу становила 4,6 грн за куб. Це означає, що "прайс" постачальником РГК або був завищений, або він відповідав котируванням на спотових торгах (при купівлі газу на наступний день). Наприклад, на 1 вересня, згідно з даними УЕБ, середня вартість газу з поставок протягом місяця, трохи більше 5,4 грн.

Чи буде продовження?


Дії газзбутів не пройшли непоміченими. 28 серпня АМКУ офіційно відкрив справу за фактом прихованого завищення цін постачальниками газу для населення.

Що їм загрожує? У гіршому випадку – 10% штраф від річного доходу за попередній рік. Покарання може стати "бонусом" до штрафу НКРЕКП за публікацію цін на газ пізніше термінів.

Але можуть бути й інші наслідки. Наприклад, у регулятора є підстави підозрювати газзбути в змові через їх однакові пропозиції з максимальною ціною.

"Якщо після аналізу інформації комісія прийде до припущення про можливе порушення збутовими компаніями антимонопольного законодавства, – звернемося в АМКУ", – додала Тетяна Рябуха з НКРЕКП.

Читайте також російською: Это рынок, детка! Поставщики газа скрыли двойное повышение цен для населения. Разбор

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини