RU

Транш спотикання. Кредит МВФ розколює Кабмін

17.11.2011, 15:13
Транш спотикання. Кредит МВФ розколює Кабмін - Фото
Керівництво Кабміну по-різному дивиться на черговий транш від МВФ: Тігіпко - за, його шеф Азаров - проти

В уряді України розділилися думки з приводу співпраці з Міжнародним валютним фондом. Очевидний розкол по лінії Азаров - Тігіпко

Прем'єр-міністр Микола Азаров, який і раніше не був помічений серед прихильників головних кредиторів України, вважає, що без грошей МВФ в 2012 році можна обійтися. Водночас віце-прем'єр Сергій Тігіпко наполягає - в ситуації, що склалася, країні просто необхідний новий транш. Експерти більше згодні з позицією Тігіпка, а в бажанні Азарова відстрочити співпрацю з фондом вбачають політичний підтекст.

3 листопада місія МВФ завершила двотижневе перебування в Україні. Результатом її роботи мало стати рішення керівництва фонду про виділення чергового траншу кредиту за програмою "стенд-бай". Однак МВФ прийняв рішення взяти паузу у співпраці з Києвом - до завершення переговорів України з Росією про ціну на газ.

Україна повинна була до кінця нинішнього року отримати два транші МВФ по $1,5 млрд. кожен. Кошти планувалося направити в резерви Нацбанку для підтримки курсу гривні. Умовою отримання грошей було подолання дефіциту Нафтогазу України, для чого фонд наполягає на підвищенні тарифів на газ для населення.

Азаров - проти, Тігіпко - за

Днями Азаров зазначив, що уряд вже майже рік обходиться без ресурсів МВФ. За словами прем'єра, відсутність кредитних міжнародних ресурсів не призвела до проблем у країні: всі зовнішні зобов'язання уряд виконує сумлінно, всі соціальні програми фінансуються. "Ми цей рік прожили без проблем, проживемо і наступний", - запевнив прем'єр. І додав, що в 2011-му за рахунок виваженої економіко-фінансової політики уряду вдалося стабілізувати як внутрішню ситуацію, так і скоротити співвідношення зовнішнього боргу до ВВП.

Нагадаємо, що програма співпраці МВФ з Україною була ухвалена в липні 2010 року і передбачає видачу кредиту майже на $16 млрд. В останній раз Україна отримала транш $1,5 млрд. у грудні минулого року.

На думку віце-прем'єра Тігіпка, одного з головних парламентерів з міжнародними кредиторами, в умовах скорочення експорту та попиту на український метал, нові транші МВФ просто необхідні. "Я розумію, що ця тема непопулярна, але вважаю, що в таких умовах у нас повинен бути кредитором МВФ. Коли загострюється ситуація на зовнішніх ринках - для України це надзвичайно болісно, ​​тому що у нас експортно-орієнтована економіка, і 58% ВВП становить експорт", - заявив Тігіпко.

Віце-прем'єр зазначив, що сьогодні жодні інші фінансові установи, зокрема російські банки, не зможуть надавати Україні більш дешеві кредити, ніж МВФ. Крім того, на думку чиновника, якщо Україна не буде позичати саме у МВФ, це викличе негативну реакцію інвесторів.

У Азарова і Тігіпка різне бачення подальшої співпраці з МВФ, вважає політолог Володимир Фесенко. "Азаров дивиться на ситуацію суто з політичного боку. Він розуміє, що йти на виконання вимог МВФ (підвищення комунальних тарифів і цін на газ) - це величезні ризики і для уряду, і для влади в цілому. Азаров не може собі цього дозволити. Крім того, він як досвідчений економіст і чиновник прекрасно знає, що зараз, хоча б тимчасово, можна обійтися без чергового траншу МВФ ", - зазначив політолог.

За словами Фесенка, для Тігіпка з політичної точки зору ризики не настільки критичні. Ризикує, в першу чергу, Азаров як голова уряду, а не Тігіпко. "Мені здається, що віце-прем'єр в даному випадку артикулює не політичний, а фінансово-бізнесовий інтерес. Він ретранслює позицію банківського сектора, а банкам потрібні гроші. Якщо уряд деякий час може обійтися без них, то банківський сектор не може. Їм потрібно джерело для підживлення активності", - говорить експерт.

Можна і без МВФ, але з ним краще

Без грошей МВФ в Україні не трапиться економічного колапсу, вважає керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. Але, за словами експерта, в цій ситуації є й зворотна сторона медалі - затягування пасків. "Якщо грошей немає, то потрібно розраховувати на якісь інші ресурси. Крім того, якщо, наприклад, позичати у Росії, то це загрожує певними політичними вимогами", - вважає Бураковський.

"Якщо мова йде про реалізацію реформ й удосконалення економічної політики, то кошти МВФ критично необхідні. Вони не прив'язані до якихось політичних чи бізнес-інтересів. На сьогодні все залежить від самої країни, наскільки вона готова запропонувати адекватну програму і реалізувати її таким чином , щоб домогтися відповідних результатів і згодом повернути борг. Кредити МВФ - це колосальна відповідальність уряду з точки зору їх повернення ", - наголосив експерт.

При цьому Бураковський скептично додає, що, незважаючи на позитивні тенденції в економіці, в Україні немає фундаментальних засад для довгострокового економічного зростання. "Ці принципи закладаються через економічну політику, для підтримки якої, на мою думку, і потрібні гроші МВФ", - резюмує експерт.

На думку директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, на сьогодні в Україні вже відчувається дефіцит валютних коштів, а відстрочка надання чергового траншу МВФ може створити додаткові ризики для фінансової системи. "В умовах значного зростання негативного сальдо у зовнішній торгівлі, низького притоку прямих іноземних інвестицій, високих боргових зобов'язань, а також невисоких рейтингів Україні (в плані ведення бізнесу, економічних свобод тощо), ситуація складається не дуже сприятлива. Тому відмовлятися від коштів МВФ не варто", - вважає експерт.

Крім того, за словами Юрчишина, альтернативи грошам МВФ теж немає. Це найдешевші кредити, які може дозволити собі Україна.

Юрій ТАРАСОВСЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини