RU

Топ-9 питань про розподіл газу: скільки і за що ми реально платимо

30.11.2020, 12:34
Топ-9 питань про розподіл газу: скільки і за що ми реально платимо - Фото
Фото - пресслужба РГК

І ще сім не менш важливих

У жовтні споживачі газу побачили в квитанціях обсяг споживання за минулий газовий рік. Багатьом цікаво, коли буде перерахунок плати за доставку газу. Детальніше про це LIGA.net розповідає в спільному проєкті з 104.ua.

Чому я плачу за минулий рік? Я вже заплатив!

У 2020 році в Україні змінився порядок оплати за доставку (розподіл) газу. Ще рік тому споживач отримував за все одну платіжку за газ, де в фінальну суму платежу входила фіксована вартість розподілу. Але з січня система розрахунків змінилася.

Тепер плата за доставку газу у кожного споживача залежить від обсягу споживання за попередній рік, розділеного на 12 рівних платежів на рік.

Для кожного споживача вона буде різною, але буде відбуватися рівними частинами протягом року. Наприклад, якщо за попередній рік клієнт спожив 120 кубометрів газу, в цьому році він повинен буде щомісяця оплачувати доставку 10 кубів.

Знаючи, скільки він повинен буде платити за розподіл газу, клієнт може планувати свої витрати. Якщо ж клієнт спожив меншу кількість газу, то в наступному році він буде платити за меншу замовлену потужність.

Чому я не можу платити за поточний обсяг споживання?

У новому ринку кожен клієнт платить не за обсяг споживання, а за доступ до потужності. Ви платите за потужність, тому що газорозподільні компанії (оператори ГРМ), забезпечують замовлену потужність в системі незалежно від того, скільки газу споживається.

Навіть коли газ не споживається, оператори ГРМ тримають його в системі під потрібним тиском, щоб він був доступний в будь-який момент. Саме на ці роботи йде плата за доставку газу – її розмір визначений в тарифі кожної газорозподільної компанії.

Чому газовий рік завершився 1 жовтня, а плату перерахують лише з 1 січня?

НКРЕКП затверджує тарифи газорозподільним компаніям на календарний рік традиційно з 1 січня. Встановлюючи тарифи, регулятор враховує безліч економічних факторів, включаючи зміни в економіці за рік і ринкову вартість газу.

Трохи цифр. Наприклад, у вересні 2020 року мінімальна зарплата в Україні зросла на 5,9% – з 4723 до 5000 грн. При цьому інфляція в цьому році склала близько 3%.

Все це в сукупності з витратами на виплату зарплат і купівлю газу для підтримки тиску в "трубі" впливає на виручку газорозподільних компаній. Вони інвестують ці кошти в сервіс і розвиток газових мереж.

Як самостійно розрахувати вартість доставки газу?

Щоб самому порахувати ціну доставки газу, клієнту треба подивитися свій обсяг споживання в минулому газовому році і помножити його на тариф своєї газорозподільної компанії.

Розділивши отриману суму на 12 рівних платежів, він отримає розмір щомісячної плати за доставку газу.

Таку модель оплати ввели, в тому числі, в інтересах самих же споживачів. Так, вони зможуть знизити фінансове навантаження в зимовий час і прогнозувати свої витрати на плату за доставку.

Як змінилося споживання газу в Україні за минулий газовий рік?

У минулому газовому році, з 1 жовтня 2019 по 30 вересня 2020 року, 58% клієнтів газорозподільних компаній скоротили споживання газу на 400 млн кубометрів.

Це означає, що всі, хто спожив в минулому "газовому" році менше, наступного календарного року будуть платити за меншу замовлену потужність.

Що таке мінімальна плата за розподіл (доставку) газу?

У минулому році широко обговорювали тему замовленої потужності для клієнтів з нульовим споживанням газу. Для них в березні НКРЕКП ввела мінімальну плату за доставку газу, розрахувавши її за нормами споживання газу. Ці норми розписані в постанові Кабінету міністрів №409.

З 2021 року аналогічний платіж ввели і для тих, хто використовує газ мінімально. Якщо клієнт користується тільки газовою плитою і спожив в минулому газовому році всього 15 кубометрів газу – його замовлену потужність регулятор встановив на рівні 39 кубів в рік. Тобто протягом року він оплатить доставку 39 кубічних метрів газу.

Для клієнтів з газовою плитою і колонкою мінімальна замовлена ​​потужність складе 126 кубів газу. Якщо домогосподарство спожило менше 100 кубометрів в газовий рік – воно сплатить протягом року за доставку 126 кубів.

На що йдуть кошти за доставку газу?

Кошти, які ви платите за доставку газу, йдуть на підтримку роботи і модернізацію газових мереж. В тому числі, забезпечення аварійно-диспетчерської служби, повірку і установку лічильників і оплату праці фахівців газорозподільних компаній. Вони підтримують стабільний тиск в мережах, яке змінюється в залежності від сезону і використання газу різними категоріями споживачів.

Так само газорозподільні компанії інвестують в модернізацію газових мереж, а це 347 000 км розподільних газопроводів і 63 000 одиниць обладнання на них.

Що таке газорозподільні мережі?

Ця інфраструктура потрібна, щоб газ потрапляв до клієнтів з достатнім тиском для роботи всіх газових приладів.

По дорозі до споживача газ долає десятки кілометрів від газорозподільних станцій по газопроводах високого, середнього та низького тиску. Мережі в Україні належать багатьом власникам: державі, громадам, приватним компаніям. Але всі платять однакову плату за доставку кубометра газу, що йде по трубах різних власників.

Як здійснюють доставку газу споживачам?

Щоб газ надходив до клієнтів, фахівці газорозподільних компаній підтримують стабільний тиск в мережах. У магістральних трубопроводах газ знаходиться під високим тиском. По дорозі до клієнтів його знижують – спочатку до середнього, потім до низького, з яким працює обладнання споживачів.

Тиск в мережах змінюється в залежності від сезону і використання газу різними категоріями споживачів. Від гідравлічного розрахунку, проведеного облгазами, залежить, чи буде тиск газу на обладнанні кожного споживача достатнім для роботи всіх газових приладів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини