Тонкий зв'язок. Позов до Порошенка може перешкодити Суркісам повернути мільярди Привату

Тонкий зв'язок. Позов до Порошенка може перешкодити Суркісам повернути мільярди Привату - Фото
Григорій Суркіс (Фото: LIGA.net)
03.02.2020, 11:21

Ключовий процес для всіх судів із націоналізації ПриватБанку зупинений на певний час. Чому так і чим він такий важливий?

31 січня Велика палата Верховного суду поставила на паузу розгляд спору братів Ігоря та Григорія Суркісів з ПриватБанком, де бізнесмени оскаржують свій зв'язок з Ігорем Коломойським - колишнім власником банку.

Це великий успіх для адвокатів держави. Зараз "справа Суркісів" - ключовий процес у великій історії націоналізації Привату. Всі інші суди, зокрема ті, де Коломойський оскаржує саму націоналізацію і вимагає повернути йому акції банку, заморожені до моменту, поки в історії Суркісів не буде поставлено крапку.

Процес поновиться не раніше березня-квітня, очікують співрозмовники LIGA.net серед учасників процесу. Це означає, що у НБУ і Кабміну є в запасі кілька місяців, щоб прийняти в парламенті так званий "антиколомойський закон", який посилить позиції Нацбанку в судах з екс-власниками всіх банків-банкрутів.

Чому суд зупинив справу Суркісів і як братам нашкодили українські ЗМІ з публікацією про їхній позов до Петра Порошенка в Лондонському суді?

LIGA.net розповідає подробиці справи.

За що Суркіси судяться з державою, або Справа на $1 млрд

Брати Ігор і Григорій Суркіси, а також члени їхніх сімей (батько Рахміль Суркіс, дочка Ігоря Суркіса Марина, дочка Григорія Суркіса Світлана, а також перша дружина Григорія Суркіса Поліна Ковалик) були одними з найбільших вкладників ПриватБанку на момент його націоналізації в грудні 2016 року. Сумарно вони зберігали в банку більше 1 млрд грн, ще близько $250 млн – вклади компаній Суркісів у кіпрській філії ПриватБанку.

Всі ці гроші держава забрала, коли націоналізувала Приват. Причина – в НБУ, який визнав родину Суркісів інсайдерами: особами, пов'язаними з екс-власниками банку Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим. Вклади Суркісів підпали під процедуру bail-in (примусова конвертація коштів інсайдерів у капітал банку), загальна сума яких склала 29,4 млрд грн.

Восени 2017 року Суркіси успішно оскаржили рішення Нацбанку в суді: держава програла у першій інстанції і в апеляції. Головний аргумент юристів НБУ та державного ПриватБанку, про те, що Ігор Суркіс і Коломойський разом володіють медіахолдингом 1+1, не спрацював: адвокати держави представили докази з відкритих джерел (виписка з сайту телеканалу ТЕТ), суд послався на те, що в офіційних реєстрах власності немає інформації про спільні активи Суркісів і Коломойського (холдингом 1+1 вони володіють опосередковано через офшорні компанії).

У результаті суд зобов'язав ПриватБанк компенсувати родині бізнесменів втрати: процедуру bail-in щодо Суркісів скасували. Невелику частину суми вони отримали живими грошима, частиною депозитів банк перекрив зобов'язання Суркісів (включаючи належні їм фірми). Схожа ситуація була з А-Банком, який Суркіси купили у ПриватБанку незадовго до націоналізації. Банк виграв всі інстанції, включаючи Верховний Суд, і домігся від Привату виплати понад 300 млн грн.

Якщо рішення щодо А-Банку вже не можна відкотити назад, то для Суркісів особисто історія не закінчилася: вони все ще можуть втратити свої гроші. Юристи ПриватБанку і НБУ подали касаційну скаргу до Верховного суду, в якій вимагають скасувати рішення судів нижчих інстанцій і таким чином фактично визнати законність процедури bail-in, а також змінити юрисдикцію розгляду справи.

Суркіси здобули свої перемоги в адміністративних судах (оскільки йдеться про рішення держструктури – НБУ). Юристи держави вважають, що це класичний комерційний спір: серед позовних вимог Суркісів значиться і скасування угоди з купівлі-продажу акцій ПриватБанку Міністерством фінансів. Це – підсудність господарської юрисдикції. Від рішення Великої палати у справі Суркісів залежать і інші процеси: всі справи ПриватБанку будуть слухатися в єдиній юрисдикції (зараз ключові суди знаходяться в адміністративній і господарській).

Через складність справи, її розглядає Велика палата Верховного Суду, її висновки будуть обов'язковими для всіх українських судів нижчого рангу: це означає, що справа Суркісів може створити серйозний прецедент.

Процес активізувався в грудні минулого року. До його результату прив'язаний розгляд у Шостому апеляційному суді Києва, в якому Коломойський оскаржує законність націоналізації ПриватБанку: справу призупинено до вирішення "питання Суркісів", як і десятки процесів за позовами інших "інсайдерів" ПриватБанку.

Сила медіа: Як Лондонський позов завадив Суркісам

Засідання Великої палати Верховного суду 31 січня щодо справи сім'ї Суркісів проти ПриватБанку почалося з двогодинною затримкою: судді (ВП складається з 24 членів) спізнилися через похорон першого міністра юстиції незалежної України Віталія Бойка.

До моменту початку засідання адвокати обох сторін вже розуміли, що процес, швидше за все, перенесуть. У грудні Кабмін став офіційним власником ПриватБанку замість Міністерства фінансів, тепер уряд клопотав, щоб його також залучили до справи Суркісів, як власника одного з відповідачів.

Велика палата дала юристам Кабміну час, щоб ознайомитися з судовими матеріалами. Це – офіційна причина, через яку суд зупинили. "Суд оголосить про дату наступного засідання додатково", – заявив журналістам директор юрдепартаменту НБУ Віктор Григорчук.

Кілька співрозмовників LIGA.net серед учасників процесу з боку держави (у справі фігурують ПриватБанк, НБУ, Мінфін, Фонд гарантування вкладів фізосіб), припустили, що це займе, як мінімум, кілька місяців. Два юристи прогнозують відновлення процесу не раніше березня-квітня.

Залучення до справи юристів Кабміну – швидше формальний привід для відносно тривалої зупинки справи Суркісів, каже співрозмовник LIGA.net серед адвокатів, що беруть участь у процесі. Прихована причина – позов братів до екс-президента Петра Порошенка до Лондонського міжнародного арбітражу.

Про що мова? У 2015 році Порошенко нібито хотів викупити у Суркісів 25% телеканалу 1+1 за $140 млн із розстрочкою на вісім років, але після укладення контракту передумав. Брати хочуть домогтися виплати цієї суми за невиконання умов угоди, писало Дзеркало тижня.

Публікація інформації про позов з'явилася 16 січня, але офіційно брати Суркіси його не підтверджували. Тим не менш, копія статті стала одним із додаткових доказів юристів держави: на їхню думку, лондонським позовом Суркіси фактично визнали себе співвласниками медіахолдингу Ігоря Коломойського, розповідають співрозмовники LIGA.net.

Це – ознака зв'язку Суркісів із Коломойським, центрального предмету спору братів із ПриватБанком та НБУ.

Від справи Суркісів залежить все. Чотири сценарії

Якщо інформація про позов Суркісів до Порошенка підтвердиться, це може внести серйозні корективи в розгляд за темою bail-in і націоналізацію ПриватБанку в цілому.

Один із варіантів – Велика палата може відправити справу на повторний розгляд до адміністративної юрисдикції через нововиявлені обставини, які не були враховані судами нижчих інстанцій, припускають співрозмовники LIGA.net серед учасників процесу.

Державі такий сценарій вигідний: суди за темою націоналізації ПриватБанку заморозяться на невизначений час. До того моменту Верховна Рада повинна прийняти законопроект №2571, який посилює позиції НБУ в судах з екс-власниками і менеджерами банків-банкрутів. Це prior action для нової програми МВФ, але поки що перспективи прийняття законопроекту дуже туманні: багато депутатів не згодні з його змістом, кажуть співрозмовники LIGA.net у фінкомітеті Ради і НБУ.

З цієї ж причини перемогою для ПриватБанку буде і зміна юрисдикції спору навколо Суркісів з адміністративної на господарську, кажуть співрозмовники LIGA.net серед юристів держави. Чому це важливо? У такому разі питання незаконності націоналізації ПриватБанку, яке спочатку розглядалося в Окружному адміністративному суді Києва, а зараз знаходиться в Шостому апеляційному суді, повинно буде знову повернутися до першої інстанції, але вже у госпсуді.

При зворотному рішенні Великої палати, процес про повернення акцій ПриватБанку Коломойському, який знаходиться в Госпсуді Києва (припинений до завершення процесу націоналізації) потрібно буде відправити до адмінсуду.

Найбільш позитивний сценарій для держави: Велика палата визнає bail-in, саме поняття зв'язку та право НБУ визначати перелік інсайдерів і, як підсумок, скасує рішення нижчестоящих судів на користь Суркісів.

У такому разі ПриватБанк зможе повторно конвертувати гроші бізнесменів та їхніх сімей у капітал, а самим Суркісам виставити рахунок (близько 1 млрд грн) – за кредитами, які були погашені за рахунок депозитів, пояснили LIGA.net юристи, які працюють з ПриватБанком.

Що буде, якщо Приват програє? Фінансові ризики для банку відомі – 29,4 млрд грн. За інформацією близьких до Привату співрозмовників LIGA.net, банк сформував резерви під можливі виплати, пов'язані з рішеннями судів із пов'язаними особами.

Зараз в українських судах знаходиться близько 45 позовів від компаній і фізосіб, які, як і Суркіси, були визнані Нацбанком інсайдерами ПриватБанку. Це далеко не все. Приміром, серед потенційних позивачів може фігурувати і директор Нікопольського феросплавного заводу (контролюється Ігорем Коломойським, працівники НЗФ кілька місяців пікетують головний офіс ПриватБанку в Дніпрі і тривалий час блокували головний вхід до НБУ в Києві) Володимир Куцин, який втратив при націоналізації $500 000, розповів LIGA.net співрозмовник, близько знайомий з переліком інсайдерів, встановлених НБУ.

Окрема група ризиків – єврооблігації на $555 млн: ці гроші були конвертовані в капітал ПриватБанку в 2016 році, а в 2019 власники паперів отримали часткове рішення Лондонського арбітражу на свою користь. Але британський розгляд також залежить від результату судів в Україні.

"НБУ звернувся до Банку Англії з проханням визнати bail-in, - розповідає співрозмовник LIGA.net серед державних юристів. - Але він не буде брати на себе таку відповідальність, поки Україна сама не може розібратися в законності рішень власних держструктур".

Читайте російською: Тонкая связь. Иск к Порошенко может помешать Суркисам вернуть миллиарды Приватбанка

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини