RU

Тарифи на комуналку. Які послуги подорожчали з 1 січня: газ, електроенергія, тепло і вода

06.01.2021, 11:46
Тарифи на комуналку. Які послуги подорожчали з 1 січня: газ, електроенергія, тепло і вода - Фото
Колаж: Аліна Подлєсна/LIGA.net

З 1 січня в Україні зросли майже всі комунальні тарифи для населення. Розбираємося, чому й наскільки

Новий рік для українців починається з подорожчання комуналки. З 1 січня в Україні зросла для населення ціна на газ, електроенергію, опалення й холодну воду.

Це означає, що вже в середині лютого українці отримають комунальні платежі з уже підвищеними тарифами. Чому й наскільки подорожчали комунальні послуги?

Нові ціни на газ

З 1 серпня 2020 року в Україні немає єдиної ціни на газ для населення. Тепер навіть на одному поверсі багатоквартирного будинку вартість "блакитного палива" в різних квартирах може відрізнятися – десь на 1 грн за кубометр, а десь – майже на 4 грн. Все залежить від пропозицій газового постачальника, з яким споживач уклав контракт на поставку.

Читайте також: Квартал свободи: що змінилося для споживачів газу за три місяці роботи газового ринку

Традиційно з наближенням зими дорожчають газ і електроенергія. Цьому є просте пояснення: чим вище попит, тим дорожче пропозиція. За таким принципом працює ринок і ось уже п'ять місяців це правило діє для українських споживачів.

Натисніть на картинку для збілбшення

Але вартість газу від постачальника – ще не вся сума, яку повинен заплатити споживач.

Так, з 1 січня 2020 року для українських домогосподарств діє окремий тариф на розподіл газу. До цього він був частиною кінцевого рахунку за газ, але в грудні 2019-го НКРЕКП відокремила його в окрему платіжку, розрахувавши платіж за спеціальною формулою (докладніше ми писали тут >>>).

І з 1 січня 2021 року цей тариф зріс майже вдвічі для 42 облгазів. В середньому по країні вартість цієї послуги в цьому році складе близько 2 грн за кубометр замість 1,2 грн, як це було торік.

Стільки різке підвищення тарифу в НКРЕКП пояснили необхідністю компенсувати недоотриманий прибуток облгазів за 2015-2019 роки, коли регулятор не переглядав тарифи на газ для населення і компанії постачали паливо споживачам собі в збиток.

Натисніть на інфографіку, щоб її збільшити

Нові ціни на опалення

Ціни на газ – головний індикатор для тарифу на теплову енергію, яку виробляють теплоелектростанції. У структурі тарифу ТЕЦ вартість газу становить близько 80%.

Тому слідом за зростанням цін на поставку і розподіл "блакитного палива" регулятор повинен переглядати тариф на тепло і гарячу воду. 2021 рік – не виняток.

Так, з 1 січня тарифи на тепло для 23 ТЕЦ по всій країні зростуть на 5,5-50% залежно від галузі. Однак гігакалорії подорожчають всюди – середньозважений тариф на тепло складе 1121,7 грн/Гкал.

Найменше тариф зріс для Дніпровської ТЕЦ (на 5,5%), максимально – для компанії "Євро-реконструкція" (на 49,7%), яка обслуговує лівий берег міста Києва.

Детальніше з тарифами на теплову енергію можна ознайомитися в таблиці.

Натисніть на таблицю для збільшення

Нові ціни на електроенергію


Розмови про необхідність підвищити в Україні ціни на електроенергію для населення не припинялися з липня 2019 року, коли країна перейшла на оптову модель енергоринку. Для цього є об'єктивні причини: до 1 січня 2021-го тариф на електроенеогію для домогосподарств не переглядався з 2017 року.

Протягом останніх чотирьох років побутові споживачі платили за спожиту електроенергію за двома тарифами: перші 100 кВт-год на місяць -\– по 90 копійок/ \кВт-год, а все, що вище – по 1,68 грн/кВт-год (з урахуванням ПДВ та витрат на поставку і передачу).

В середньому, за даними Міністерства енергетики, населення платило в 2020 році за електроенергію близько 1,04 грн/кВт-год. Це майже втричі менше, ніж на сьогодні за цей ресурс платить бізнес.

Наприклад, 6 січня з урахуванням витрат на передачу, ПДВ і котирувань на електроенергію на "ринку на добу вперед" один кіловат-годину електрики для промисловості коштував в середньому 3,01 грн.

Тарифи на комуналку. Які послуги подорожчали з 1 січня: газ, електроенергія, тепло і вода
Натисніть на інфографіку, щоб її збільшити

Різниця в цінах і борги на енергоринку в 50 млрд грн змусили Кабмін скоротити пільги для домогосподарств, щоб зменшити фінансове навантаження на держкомпанію  Енергоатом, Укргідроенерго і Укренерго. 28 грудня уряд фактично ввів єдиний тариф на електроенергію для населення на рівні 1,68 грн/кВт-год.

За цією ціною, згідно з даними НКРЕКП, і до підвищення платило близько 60% населення України. Вона буде діяти до 31 березня 2021 року. При цьому як компенсатор Кабмін залишив в силі для споживачів занижені коефіцієнти, які встановили двох-або трьохзонні лічильники.

Читайте також: Ціна електроенергії для населення зросте майже вдвічі. Що і чому вирішив Кабмін

Нові ціни на холодну воду

Традиційно тарифи на постачання і водовідведення холодної води в Україні переглядаються щороку. Причини для цього різні: підвищення зарплат працівникам, подорожчання рідкого хлору для очищення води і зростання цін на електроенергію.

Останній фактор – одна з головних причин, чому НКРЕКП підвищила тариф на холодну воду для домогосподарств з 1 січня 2021 року приблизно на 19%. За даними Асоціації водоканалів України, вартість електроенергії займає 40% в собівартості послуг з постачання і водовідведення для населення.

Найактивніше тарифи на воду піднялися у постачальників води в п'яти містах: Миколаєві (+25,2%), Полтаві (+21,7%), Луцьку (+19,1%), Кропивницькому (+18,3%) і Херсоні (+18,2%).

Середній по країні тариф – близько 23,6 грн за кубометр води (без ПДВ).

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини