RU

Супермаркет держактивів. Що й кому продасть ФДМ - перше інтерв'ю з новим головою

Супермаркет держактивів. Що й кому продасть ФДМ - перше інтерв'ю з новим головою - Фото
Дмитро Сенниченко (Фото: прес-служба Кабміну)
04.11.2019, 11:46

Фонд держмайна готує великий розпродаж. Як буде проходити велика і мала приватизація - в інтерв'ю з Дмитром Сенниченком

За п'ять років президентства Петра Порошенка в Україні так і не стартувала "велика приватизація". Багато що заважало - законодавчі зволікання, корпоративні інтереси представників великого бізнесу і парламентської коаліції, а іноді і банальна відсутність претендентів, як у випадку з багатостраждальним Одеським припортовим заводом.

З іншого боку, робота цілого ряду активів, наприклад, державних обленерго, привернула увагу правоохоронців. У гості до НАБУ в зв'язку з цим заглядали брати Ігор і Григорій Суркіси, екс-президент Петро Порошенко і його багаторічний бізнес-партнер Ігор Кононенко.

Новий голова ФДМ Дмитро Сенниченко запевняє, що держава налаштована по-максимуму позбутися держактивів. Але з більшим інтересом говорить про підхід до приватизації в цілому, ніж про умови і терміни продажу конкретних компаній. Поки що для цього є поважна причина - на посаді голови відомства він перебуває трохи більше місяця.

У своєму першому інтерв'ю Сенниченко розповідає, як і для чого став головою ФДМ, з ким зустрічався перед призначенням, що робити з "майданчиками Яценка" і чи збирається він знайомитися з Ігорем Коломойським.

Про призначення у ФДМ і супермаркет держпідприємств

- Уже розмовляли по цих жовтих телефонах? Хто зазвичай телефонує? [Запитуємо Дмитра, показуючи на телефони спецзв'язку біля столу керівника ФДМ].

- Один раз телефонував голова ДУС (Державне управління справами, - Ред.). "Держава в смартфоні" реально працює. З усіма спілкуємося в месенджерах. Є, наприклад, група, в якій прем'єр, я, [міністр енергетики Олексій] Оржель і [голова НАК Нафтогаз Україна] Андрій Коболєв - вирішуємо запуск ТЕЦ. З Мінкультом, Міносвіти - оперативні питання про передачу об'єктів у Фонд.

- Який месенджер найбільш захищений? Де обговорюєте секретні питання?

- Так, від кого ховатися? У мене встановлені всі, тому кажу: пишіть, куди зручно. До речі, іноді допомагає.

Наприклад, коли виносив на затвердження Кабміну радників, мені написав журналіст, що незадовго до мого призначення підписаний наказ про те, що підприємство "Індар" йде на приватизацію не шляхом конкурсного продажу, а шляхом викупу акцій міноритаріями. Поміняли статут. Я прямо у Кабміні кажу: стоп - знімаємо. Мене запитують: а чого? Та так, кажу, ось у мене нова інформація.

- Розкажіть, як ви стали головою ФДМ? Коли з'явилася пропозиція? Хто вас хантив?

- Після того, як в 1997 році закінчив інститут міжнародних відносин, працював в МЗС. Потім Нацбанк служба прем'єр-міністра Віктора Ющенка. Тоді починали робити реформи, вдалося запустити першу приватизацію. Пам'ятаю, сто разів запрошували зараз вже покійного Чечетова - хотіли сформулювати умови приватизації так, щоб вони не були прописані під певну ФПГ. Якраз тоді американці купили обленерго. З Тимуром Хромаєвим (зараз голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. - Ред.) реструктуризували зовнішній борг, боролися з бартерними схемами - в загальному щось намагалися робити.

Потім була відставка Ющенка і формування партії Наша Україна. Я працював помічником з міжнародних відносин. Потім мені політика набридла і я, кажу: "я вже стільки років помічник, піду кудись начальником". Так почалася кар'єра в неурядових організаціях та бізнесі. Був директором німецького агентства технічної допомоги GIZ. У 2005 році, після Помаранчевої революції, коли Україну почали заливати грошима, перейшов у британську девелоперську компанію - розвивали логістику, будували. У 2008-му все це накрилося, ми продали те, що було. Далі - директор Jones Lang LaSalle (JLL) в Україні.

У 2016 році я допомагав команді Айвараса Абромавичуса (тоді - міністр економрозвитку України. - Ред.) і Адомаса Аудіцкаса (радник Абромавичуса, - Ред.) у справах управління державними активами. Коли побачив, що керувати Укрпоштою обрали людину зі здоровим глуздом, Смілянського, запропонував провести консалтинг компанії.

- Ви були знайомі?

- До речі, ні. Написав в месенджері і він мене запросив на зустріч. Це відповідь на питання про те, як я куди потрапляю.

На зустрічі сказав йому: у вас в управлінні 1,3 млн м кв власної нерухомості, плюс 600 000 м кв орендуєте. Все це будувалося за радянських часів, сортувальні станції на вокзалах, а пошта вже поїздами не возить. Потрібно це все міняти, сформувати окрему компанію, яка буде займатися нерухомістю. До того ж JLL знає, як це все робити, оскільки займалася цим у всьому світі.

- Ви хотіли продати послуги компанії?

- Хотів порадити. Він каже: "Діма, порадників багато, працювати нікому. Хочеш - іди, роби". Я подумав, залишив свій гарний бізнес-центр в Леонардо і пішов в Укрпошту міняти філософію держпідприємства. Провів там 2,5 роки. Провели корпоратизацію, звели воєдино всі об'єкти, описали їх, зробили оцінку, внесли в статутний капітал і почали намагатися цим господарством управляти.

Щоб ви розуміли масштаби - 1,3 млн м кв - це більше 500 окремих будинків і власних споруд. І ще 7500 орендованих.

- Ваш профіль в Укрпошті був пов'язаний із нерухомістю?

- Управління активами нерухомості і інфраструктурою - нерухомість, оренда, управління з точки зору експлуатації. Ми першими серед усіх підприємств запустили передачу прав оренди через Prozorro.Продажі. З 11 млн грн в 2017 році, в 2019-му Укрпошта отримає вже 60 млн грн. Поміняли частину співробітників, перебудували процеси і стали здавати [нерухомість] в оренду тільки через прозорі аукціони.

- У чому була ваша мотивація переходу з приватного бізнесу в державну Укрпошту. В альтруїстичні наміри мало хто вірить. Вам дали високу зарплату або це робота на резюме?

- Згоден, реформаторський настрій без справедливої ​​компенсації довго не працює. Просто ідея не працює. Або тільки гроші - не працюють. Є ідея, щирі прагнення і якесь фінансування - в комплексі це працює.

Для мене важлива комплексна мотивація. Перше - цікава справа, виклик. Друге - з ким я це роблю - команда. З огляду на те, що це держпідприємство, я міг залучати директорів департаментів, начальників управлінь. На 60 000 грн в місяць вже можна кликати професіонала з комплексною мотивацією.

І вже третє - фінансова компенсація. Хоча платили набагато менше, ніж я отримував до цього, але з огляду на те, що це було держпідприємство, близько 100 000 грн в місяць з KPI можна було заробляти.

- А скільки ви заробляли в приватному бізнесі?

- З 2005 по 2016 рр, я заробляв пристойні гроші легально. Іноді до $100 000+ на рік.

Для мене історія (з Укрпоштою, - Ред.) - це цікавий кейс плюс виклик - зробити масштабну трансформацію. Розглядав це як амбітний проект. Коли ще вдасться покерувати 1,6 млн м кв і перебудувати компанію, де працює 75 000 чоловік?

- Давайте повернемося до фонду. Очолити ФДМ - це ваша ідея чи була пропозиція?

- Я не в політиці, але завжди мав широке коло спілкування. Знайомий із більшістю членів уряду і з частиною народних депутатів з різних фракцій. На етапі формування Кабміну мені почали телефонувати і говорити: "Діма, тут буде двіжуха і реально є шанс перезавантажити країну".

Сам по собі я людина активна, відвідав купу світових тренінгів, намагався завжди робити щось соціальне, завжди шукав відповіді на питання, як можна швидко реформувати Україну. На світових економічних форумах спілкувався з Кваснєвським, Бальцеровичем, Вацлавом Гавелом. Мене цікавило питання: а чи може Україна пройти шлях реформ стрімко, як в Грузії, або Польщі?

Відповідь проста, не треба вигадувати велосипед: досить налаштувати країну як ефективну компанію. В Україні це не виходило, весь час два кроки вперед і крок назад. Не було єдності влади, існували клептократичні, а не ідеологічні коаліції. Зараз є вертикаль і я побачив, що таким єдиним фронтом можна створити механізми працюючої держави. Не ідеально, але швидко і потім поступово шліфувати.

- До речі, така модель з монополією однієї партії, вже була в Радянському Союзі.

- Так, але це була планова економіка, а не створення екосистеми, яка б себе регулювала.

Так ось, повертаючись до вашого запитання. На етапі формування уряду Олексій Гончарук (прем'єр-міністр України, - Ред.) обговорював зі мною завдання, які бачить перед Фондом держмайна. Я тоді серйозно це не сприйняв. Потім зустрічався з міністром економіки Миловановим, з Павлом Кухтою, з депутатами в Раді, які зайшли за різними списками.

Мені кажуть: "Діма, от, Фонд держмайна - це ж твоє. Ти розумієш і в інфраструктурі, і нерухомості, управлінні великими холдингами. У тебе є професіоналізм і етичність. Розумієш, як ця бюрократична машина працює". Тому що сюди хорошу людину з вулиці постав, апарат з'їсть.

Постало питання щодо завдань і поглядів на їх рішення. Якщо ми всі беремося вирішувати ці завдання - тоді давайте.

Я зробив книжечку-презентацію, з моїм розумінням вирішення завдань і пішов з нею до президента, прем'єра, міністрів, до фракції Слуга народу. Грубо кажучи - пішов на співбесіду.

- Що в цій презентації?

- Дивіться, в Україні 3600 держпідприємств - нереальна кількість. Ще є 23 000 юридичних осіб, організацій, органів, у 11 000 з них є своє майно. На частині з них хтось сидить, якось здають, хтось користується. Тому ми домовилися про policy - навіщо ми робимо приватизацію.

Я був радий отримати підтримку такої політики і від [міністра фінансів] Оксани Маркарової, що робимо приватизацію не для того, щоб заробити на цьому гроші. Так, надходження повинні бути, але це одноразовий продаж. Основна мета - позбутися компаній "присосок", передати їх приватному власнику і залучити інвесторів. Мало в Європі місць, де можна купити (а ми зараз будемо робити прозорі аукціони), як в супермаркеті щось: об'єкт нерухомості, підприємство.

Моє завдання створити такий супермаркет, щоб там по поличках було все розкладено, підписано і можна було туди зазирнути і купити.

- Концептуально, це різні завдання - створити супермаркет і продати все.

- Чому? Дивіться, мова не йде про те, щоб продати все. Є важливе світоглядне питання, що залишати, а що продавати. Згоден, тут треба визначитися. Ви про це?

- Так. Нещодавно міністр економіки Тимофій Милованов назвав три критерії, за якими підприємство повинно залишатися у власності держави.

- Так - це ті policy і критерії, які ми як команда поділяємо. Перший - не можна продавати те, що необхідно для забезпечення безпеки держави. Друге - природна монополія. Проте і тут треба думати. Можливо, якщо є регулятор монополії, то можна пускати на якусь частку і приватника. Третє - мають життєво-важливе значення для суспільства, несуть соціальні функції, які не можуть виконуватися ринком.

Наприклад, Укрпошта, але не контрольний пакет, а міноритарний. Щоб з'явився компетентний і вмотивований акціонер всередині компанії, який буде стежити за ефективністю.

Зараз Верховна Рада прийняла закон про скасування списку об'єктів, заборонених до приватизації. Тепер Кабінет міністрів протягом 60 днів повинен подати перелік підприємств, які треба залишити. Там є ідеї про Фонд національного добробуту. Така собі макро-керуюча компанія. У будь-якому випадку, тим, що залишається, потрібно краще управляти.

Але те, що точно не потрапляє під ці три критерії, - нехай цим займається ринок. Це і є принцип, про який я домовився, йдучи сюди, про це ми домовилися.

Фонд сам цього не зробить - потрібно тільки спільно. Зараз допрацьовується ряд законів. І Кабмін повинен приймати постанови, для того щоб процеси передачі відбувалися ефективніше і прозоріше.

Про домовленості, гарантії і зобов'язання

- Хто гарантує дотримання домовленостей?

- Що значить, хто гарантує? Я з Олексієм Гончаруком це обговорював, з Володимиром Зеленським, обговорювали у фракції.

- З Андрієм Богданом?

- Так, зустрічалися теж і з головою Офісу президента. Протиріч ми не зустрічали.

Я собі ставлю планку в два роки. До цього моменту процеси повинні бути налагоджені, конкретні результати показані і організація повинна працювати без мене.

- І ви підете через два роки?

- Чесно кажучи, я б не хотів все життя працювати в ФДМ. Я все-таки за приватний бізнес і велику свободу дій.

- Ви згодні, що посада міністра, голови відомства в нашій країні - політична.

- Так і є. Я не держслужбовець, а політична фігура. І мої заступники теж.

- Так ось. Ви уявляєте партію влади, яка за вас проголосувала. Виходить, що, по суті, підзвітні за партійною лінією?

- У законі про ФДМ написано, що голову обирає Верховна Рада, стверджує президент. У законі про центральні органи виконавчої влади написано, що обирає прем'єр-міністр, а голосує парламент. А по суті, я як один із п'яти органів виконавчої влади зі спеціальним статусом, підкоряюся Кабміну. Тобто мій начальник Олексій Гончарук.

Хто увійшов до команди

- Що з минулою командою і хто буде у вашій? Як буде відбуватися відбір?

- Мені ніхто не нав'язує кандидатів у заступники, не впливає на інші кадрові питання, і це добре. Я можу сформувати команду, як вважаю за потрібне, але і відповідальність виключно на мені.

Коли я прийшов, зібрав всіх заступників. Після розмови всі написали заяви. Трубаров, Асташев, Коротка, Герц, Нікітін - були заступниками. Всі пішли за власним бажанням (згідно з інормацією на сайті ФДМ, на посаді першого заступника залишився працювати Дмитро Парфененко, який потрапив і в минулий склад відомства за квотою "Народного фронту". - Ред.).

Що стосується нової команди. У мене є функція - приватизація (мала і велика). За це буде відповідати Тарас Єлейко. Він починає працювати на посаді заступника з приватизації. До цього він був директором департаменту продажів Фонду гарантування вкладів.

Заступника з регулювання оціночної діяльності шукаємо. Вже призначено заступника з питань трансформації та реорганізації - Юлію Бєлову.

Сергій Ігнатовський буде займатися корпоративним блоком. Він керував проектом реструктуризації на мільярди в процесі продажу компанії "Мрія", починав кар'єру у великій четвірці. Тут теж треба багато всього реструктуризувати, ліквідувати і готувати до приватизації.

- Юрій Нікітін зараз же є у Фонді в якійсь якості?

- Він мій радник на громадських засадах. Є такий термін - тацитне знання. Для того, щоб щось дізнатися, треба, щоб людина відкрила шафу, тумбочку і показала, де лежить історія питання.

Тому що перший мій місяць був пов'язаний із тим, щоб стратегію роботи Фонду покласти в план і тактику. Ми деталізуємо, що ми робимо за тиждень, розробляємо статус приватизації малих підприємств, видряпуємо разом з Мінекономіки непрофільні підприємства з інших міністерств. Навіщо міністерствам і відомствам утримувати свої конярства, свинарства, яхтклуби тощо.

Розраховуємо, що до грудня буде прийнято рішення Кабміну про передачу на приватизацію близько 500 підприємств. Запит був на 800. Дивимося, хто передає нам ці 500 об'єктів і як.

- "Конярство України" та подібні активи теж перейдуть до вас?

- Думаю так. Рішення приймає Кабмін. Наше бачення, що міністерства повинні формувати політику. Зараз вони розглядають список на передачу - щодо одних об'єктів дають згоду, щодо інших - ні. Частина, повне сміття, піде на ліквідацію.

Міністри не проти в цілому позбуватися від непрофільних активів, але як тільки рішення опускається на рівень завгоспів, відразу з'ясовується, що все це потрібно і без цього міністерству ніяк не прожити.

Далі я працюю з бюджетом. Бюджет був створений ще до мого призначення. Щоб виконати мегафункціі покладені на нас - потрібні гроші.

- Ви хочете гроші з бюджету?

- Фонд гарантування вкладів витрачав 12% на те, щоб отримати 14 млрд грн надходження. Ми говоримо про хоча б 5% з поставлених планів щодо доходів в 16 млрд. Середня зарплата в ФДМ - 12 000 грн. У Національного телебачення і радіомовлення - 17 000 грн. Можна нам хоча б таку ж?

Будемо робити реорганізацію, вводити премії для співробітників, прив'язані до конкретних завдань і KPI. Будемо прощатися з неефективними. Хочу, щоб люди тут працювали за зарплату, а не за зовнішні вливання і пишалися, що вони працюють в ФДМ.

- Я правильно розумію, що команду мрії ви вже набрали в топ-менеджмент?

- Ще шукаю зама на оцінку. Домовився зі Світовим банком про реалізацію реформи системи оцінки в Україні в принципі. Це буде новий закон про оцінку. Зараз ми активно увійшли в конфліктні процеси руйнування монополій, тому що тематика не сильно зрозуміла.

Про "майданчики Яценка"

- Розкажіть, яке відношення до ФДМ має історія з майданчиками?

Контекст: Після прийняття бюджету на 2018 рік усіх продавців або покупців нерухомості зобов'язали звіряти ціни на квартири, приміщення, будинки і землю з електронною базою ФДМ. Мета - зробити неможливим заниження оціночної вартості об'єктів. Доступ до електронної бази забезпечували компанії-посередники, які називали "авторизованими електронними майданчиками". Майданчики пересилали дані від оцінювача до Єдиної бази ФДМУ і отримували за це від 500 до 1800 грн.

Журналісти програми "Наші гроші" з'ясували, що посередники, ймовірно, мають одного бенефіціара і можу бути пов'язані з депутатом Антоном Яценком. У минулому скликанні ВР він входив до депутатської групи "Відродження", а в 2019 був обраний за мажоритарним округом, як безпартійний. 31 жовтня комітет з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав ліквідацію приватних електронних майданчиків для оцінки нерухомого майна. Яценко заперечує звинувачення.

- Проблематика заплутана-заплутана. І іноді намагаються пустити інформаційну хвилю, щоб не сталося головне - не внести зміни до Податкового кодексу.

Як це працює. Громадянин йде до оцінювача. Оцінювачів на ринку - 5000 і тут конкуренція є. Інша справа, що ряди оцінювачів теж чистити потрібно. В цілому ринок вже досить зрілий, щоб зайнятися і самоочищенням. Однак важливо домовитися про принципи. Навіщо все це робиться? Щоб в кінцевому підсумку врахувати інтереси громадянина і держави, які завжди в протиріччі. Громадянин хоче заплатити менше, держава - отримати податки. Потрібно визначити справедливу суму податку при операціях з нерухомістю та дати комфортний державний сервіс.

- Ну ось, як раз ваші попередники придумали спосіб з майданчиками.

- Ну, не впевнений, що цей креатив виник у Фонді. Дивіться, два роки поспіль в новорічну ніч хтось в Раді вбивав цю схему до Податкового кодексу. Між оцінювачем і базою даних, яка знаходиться у Фонді, поставили чотири прокладки. І ніхто інший туди до них влізти п'ятим не може - тільки коли вони всі домовляться, обміняються протоколами.

- Що будете з цим робити?

- Все одно потрібно вносити зміни в законодавство. Поки вони в парламенті "чубляться", ми внесли проект регуляторного акту, який винесли на обговорення для того, щоб внести нову можливість акредитації додаткових майданчиків і як мінімум створити тут конкуренцію.

- Ви пропонуєте зробити більше посередників?

- Зараз як швидке рішення - так. Це тимчасовий вихід.

- Може взагалі їх прибрати?

- Я не можу, у ФДМ законодавчо немає таких повноважень. У Податковому кодексі дуже все тонко прописано. Називають різні прізвища дуже креативних товаришів, які це придумали.

- Яценко?

- І так говорять. Не важливо.

- Вам щодо цього питання телефонували вже?

- Ні. Мені, чесно кажучи, не телефонують. Пишуть - відповідаю, що не обговорюю.

- Чому не виходить прибрати це з Податкового кодексу?

- Я вніс листом пропозицію. Від Кабміну направили головам відповідних фракцій. Я пропоную і готовий забезпечити наступне: громадянин, без оцінювача має можливість вносити інформацію в нашу базу даних і вона у відкритому доступі визначає ціну. Нотаріус, як податковий агент частину платить державі, частину бере собі за нотаріальну послугу.

Ця система працює чітко, тільки якщо вона наповнена актуальними даними. Моя пропозиція, щоб нотаріуси вносили в договір реальну суму угоди. Тоді буде зрозуміло, в якому ціновому проміжку реально знаходиться квартира на Печерську або в селі. Оцінювачі начебто не проти вийти з кола обов'язкових учасників процесу. Але якщо заявника не влаштовує ціна, можна апелювати саме до оцінювачів. Також є багато нестандартних об'єктів, що вимагають "ручного підходу", цілісні майнові комплекси тощо.

План 16 млрд грн: що хочуть приватизувати

- Який у вас план з приватизації на 2020 рік?

- На наступний рік у мене є KPI продати великі підприємства на суму не менше 6 млрд грн. Плюс мала приватизація - теж 6 млрд грн. Від оренди плануємо отримати 3-4 млрд грн. Будемо дуже намагатися, щоб вийшло.

Важлива робота зараз - це розробити чіткі внутрішні процеси, стандарти розкриття інформації та шаблони перед розміщенням на Prozorro. Продажі. Зараз, згідно із законом про приватизацію, сума вартості активів понад 250 млн грн - це велика приватизація і складна процедура. Мала - це ми просто взяли компанію, подали лот на Prozorro.Продажі, люди прийшли і купили. Але під неї потрапляють активи в 249 млн грн, наприклад, і там є багато великих підприємств.

Проблема в тому, що є компанія, у якої є борги, але є і санаторій, наприклад, в центрі міста Вишневе. Можна про це не сказати і воно піде за 3 копійки, а можна сказати і за нього поторгуються.

Будемо створювати ресурс, де перед подачею на Prozorro.Продажі можна найкращим чином дізнатися, що саме продається і вже, розуміючи справу, поторгуватися - такий собі інтернет супермаркет.

- Що у вас у списку великих підприємств для приватизації?

- Об'єднана гірничо-хімічна компанія, Електроважмаш, Краснолиманське, Центренерго, Одеський припортовий завод, Президент Готель. Це ті, де вже призначені радники із приватизації. До них ще додасться близько 15 підприємств.

Зараз створюється загальна рамка - напрямок руху. Паралельно потрібно запустити процеси із передачі нам інших 500 підприємств, якими володіють держструктури різного рівня. Окремий проект - трансформація самого фонду.

- Як будуть приватизувати державні обленерго: транспортування (електромережі) і збут разом або окремо? Вони вже розділені чи ні? І якщо так, то в якій пропорції з приватними акціонерами? [Питання направлене до Фонду в процесі узгодження інтерв'ю]

- З підприємствами великої приватизації працюватимуть радники, які вивчать ситуацію, проаналізують поточний стан кожного з них. Саме вони запропонують варіанти вирішення. Зараз ще рано говорити, як саме буде здійснюватися приватизація обленерго.

- Розкажіть про плани щодо реформи ФДМ? Обговорюється створення Фонду національного добробуту, є ідеї щодо секторальних держхолдингів із управління майном. Що це має бути за відомство через 3 роки?

- Те, що потрібно державі продати - це в майбутньому завдання частини Фонду, яка називається Агентство з продажу активів.

Здійснювати регулювання ринку оцінки - це ми зараз реорганізуємо спільно зі Світовим банком.

Управління проданими підприємствами точно має бути не в ФДМ. Мета і KPI наглядової ради і кожного керівника, який сюди прийде, отримати премію за те, що ти продаєш.

- Підготовку до продажу?

- Так, і висновок на приватизацію.

Оренда - буде новий закон і підзаконні документи, які потрібно розробити до лютого. Я всім повторюю Prozorro - це інструмент. Але молоток теж інструмент. Їм можна цвяхи забивати, а можна по голові вдарити. Тому, якщо ми не зробимо хорошу підготовку, не створимо справжню мотивацію учасників процесу передавати в оренду все, що не використовується в основній діяльності, то інструмент буде неефективний.

- Скільки у вас великих компаній в управлінні (дорожче 250 млн грн)? За який термін їх можна продати?

- Більше 20 і буде ще 10-15 плюсом.

Про "Центренерго" і вплив Коломойського

- Є кілька компаній у процедурі банкрутства. Той же "Центренерго".

- Ми нещодавно виграли суд і зупинили процедуру. Це ще не остаточна інстанція, але ймовірність, що таке рішення залишиться, велика.

- Давайте підемо по кейсам. Ви за продаж "Центренерго"?

- Я - так.

- На ринку говорять, що компанія працює в інтересах Ігоря Коломойського. Він підтверджує, що його підприємства - найбільші покупці електроенергії з Центренерго, і дуже добре розбирається в економіці підприємства. Так, ось Коломойський говорив, що державі не слід його зараз продавати.

- У приватних осіб можуть бути різні думки, а є державна політика. Я дотримуюся того формального рішення, яке було прийняте щодо того, що об'єкт передано на приватизацію.

- Вас як голову відомства влаштовує, що компанія може працювати в інтересах Коломойського? Буде змінюватися менеджмент?

- Ми точно в кожному підприємстві будемо розбиратися. Так як змінювати наглядові ради, менеджмент, здійснювати контроль - це тепер моя відповідальність, будемо робити свою справу. А що там пише інтернет ... пишуть різне.

- Це не тільки інтернет. І сам Ігор Валерійович не приховує, що добре знайомий з цією компанією.

- Я з ним не знайомий і знайомитися не збираюся. У мене є мій начальник - прем'єр-міністр, з яким ми узгоджуємо дії. У тому числі з приводу контролю і забезпечення ефективної роботи щодо цих та інших компаній.

- Перший конкурс з приватизації великих державних компаній президент доручив провести до 1 квітня 2020 року. Ви вже розумієте, що це буде? Адже на підготовку треба закласти як мінімум півроку.

- Президент сказав - треба зробити (посміхається).

Про ОПЗ і борги Фірташу

- Так склалося, що перше підприємство, куди їде новий голова ФДМ після призначення - Одеський припортовий завод (ОПЗ). Ви там вже були?

- Поїду через три тижні.

- Приватизація заводу заблокована через борг Фірташу в $250 млн.

- Там не тільки це. Є ряд проблем, які ми доручили детально проаналізувати найнятому раднику (щодо приватизації ОПЗ - Ред.) - компанії Pericles. Вона працює в консорціумі з KPMG та іншими. Після мого призначення я відразу ж затвердив їх на Кабміні. І зараз забезпечив доступ до документації. Тобто, вони зараз знаходяться на заводі, збирають інформацію про все.

- Борг перед Osthem тягнеться кілька років. У вас є думки щодо того, як розплачуватися?

- Є борг, є давальницькі схеми, є технічний стан, є борг бюджету - після Революції гідності компанія заплатила близько $15 млн податків наперед і тепер у неї немає ніяких оборотних коштів. Тому там цілий клубок питань.

- І все ж, розглядаєте банкрутство, реструктуризацію?

- Ви вимагаєте відповіді на питання, на яке зараз немає відповіді. Для того, щоб приймати обґрунтовані рішення, потрібно володіти повноцінною інформацією - який борг, відсотки, дивіденди.

- Фірташ виграв Стокгольм і легалізував це рішення в українських судах.

- Так, там суми прописані, але, можливо, due diligence покаже дещо інші суми. Для того, щоб приймати рішення щодо стратегії (або щодо боргу, або щодо ставок газу), потрібно володіти інформацією. Ми зараз активно займаємося збором цієї інформації і будемо протягом місяця-двох мати затверджену стратегію щодо того, як ми виводимо проблемні підприємства на приватизацію.

Читайте російською: Супермаркет госактивов. Что и кому продаст ФГИ – первое интервью с новым главой

Андрей Самофалов
Андрей Самофалов
руководитель деловой редакции
Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини