RU

Суперечка щодо Привату, зомбі-компанії й нова світова криза. Інтерв'ю з топом Rothschild

Суперечка щодо Привату, зомбі-компанії й нова світова криза. Інтерв'ю з топом Rothschild - Фото
Голова Rothschild & Co в Україні та СНД Джованні Сальветті. Фото: УП
19.11.2019, 10:33

Голова Rothschild & Co в Україні та СНД Джованні Сальветті про конфлікт навколо ПриватБанку, обіцянки Гончарука і очікування інвесторів

Джованні Сальветті - керуючий директор банку Rothschild & Cie, що належить одній з найбагатших сімей світу - династії Ротшильдів. Більше 20 років інвестиційний банкір працює на ринках Центральної і Східної Європи і більше десяти років бере участь в найгучніших угодах в Україні.

Під його керівництвом Rothschild вивів із боргів і продав агрохолдинг Мрія, реструктуризував мільярдні зобов'язання двох головних холдингів Ріната Ахметова - Метінвесту і ДТЕК. У 2017-му у Rothschild був мандат на реструктуризацію кредитів ПриватБанку і організацію переговорів із колишніми акціонерами - Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим. Зараз банківський будинок консультує Міністерство фінансів України в розміщенні єврооблігацій.

Банкір охоче говорить про ринок землі, інвестиційний клімат в Україні, але включає режим "no comments", коли мова заходить про його діючих клієнтів.

Джованні Сальветті в інтерв'ю LIGA.net розповів про фактор ПриватБанку, особисті інвестиції в Україну, шанси земельної реформи та великої приватизації, а також союз із Китаєм і переоцінену світову кризу. Зустріч відбулася в рамках Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ).

Земельна реформа і зростання економіки

- Почнемо з оптимістичної теми. 40% зростання ВВП України за 5 років, в середньому 7% - в рік. Таке зобов'язання взяв на себе прем'єр-міністр України. Ви вважаєте його реальним?

- Думаю, досягти цієї мети можливо. Зокрема, реформа землі може значно прискорити економічне зростання, залучити багато іноземних інвестицій. Я був дуже розчарований, коли дізнався, що через безпідставні протести, законопроект щодо земельної реформи може накласти обмеження на продаж землі компаніям з іноземним капіталом або інвестиціями.

Зберігати популярність серед населення не завжди буде виходити. І якщо чинна влада, маючи в своєму розпорядженні більшість в парламенті, не прийме правильні рішення щодо реформи землі, то сумніваюся, що це коли-небудь вийде зробити.

- Так, в Україні йдуть активні дискусії про продаж землі іноземним інвесторам. Наскільки українська земля привабливий актив?

- Привабливий. Я б і сам був не проти інвестувати в землю.

- Про яку суму інвестицій може йти мова?

- Якщо нинішнім іноземним операторам дозволять купити землю, на якій вони працюють, тобто приблизно 5% сільгоспземлі, то до держбюджету України надійде близько $4 млрд. У цих інвестиціях немає ризиків, і вони, безумовно, можуть прискорити зростання ВВП.

- А у що ви вже інвестували в Україні?

- У нерухомість.

Всі західні банки, які інвестували в Україну, за останні 10 років втратили від 50% до 90% своїх вкладень

- Яка сьогодні в України репутація в очах іноземних інвесторів? Звідки Україні чекати інвестицій?

- Якщо мова йде про діяльність Міністерства фінансів, купівлю єврооблігацій і державний борг, то репутація дуже хороша. Українські цінні папери - одні з найбільш затребуваних на ринках, що розвиваються, так як у країні хороша макроекономічна ситуація і позитивна динаміка ВВП.

З іншого боку, погана репутація в банківському секторі. Всі західні банки, які інвестували в Україну, за останні 10 років втратили від 50% до 90% своїх вкладень. Цих інвесторів непросто повернути. Якщо Україна поліпшить умови ведення бізнесу, усуне такі бар'єри, як корупція і несправедливі суди, то ситуація може бути вирішена.

- Залучити $50 млрд прямих інвестицій за п'ять років - ще одна мета нового Уряду. Чи бачите передумови до цього в Україні?

- Це не неможливо, для України - це велика сума грошей, але стільки грошей може, наприклад, знадобиться для реконструкції Донбасу. Для інституціональних інвесторів, наприклад, МВФ - це не захмарна сума, і вони можуть її виділити, якщо буде політична воля з боку Європи і США.

Щоб отримати таку суму грошей від приватних інвесторів, потрібно створити сприятливі умови для ведення бізнесу.

ПриватБанк і червона лінія МВФ

- У 2017-му Rothschild отримав мандат провести реструктуризацію кредитів ПриватБанку, провести переговори з колишніми акціонерами і затвердити графік погашення. Можете, через багато років, трохи розповісти про результати? Чого вдалося досягти? Зараз питання закрите або є нові переговори?

- Так, у нас був мандат, який ми склали в 2017-му. Ми дали рекомендації щодо того, чого і як бажано досягти у взаєминах між сторонами, потім правління ПриватБанку вирішило прийняти певну стратегію. Це все, що я можу сказати.

- Сьогодні часто можна почути, що компроміс щодо ПриватБанку між державою і екс-власниками - червона лінія для інвесторів. Минулого тижня The Wall Street Journal писав, що це може бути однією з причин, чому МВФ відклав програму підтримки України. Чи потрібно нам хвилюватися за долю нового траншу через історію Привату?

- Для МВФ це скоріше політико-етична проблема. Приватних інвесторів мало хвилює історія ПриватБанку, їх скоріше цікавить реакція на неї МВФ. Адже, будь-яке рішення Фонду - для них певний сигнал.

- Які шанси, що країна все-таки підпише угоду з МВФ цього року і наскільки це критично?

- Складно оцінювати шанси. Але угода з МВФ, безумовно, - важлива. Відсутність угоди не критична з точки зору фінансування, тому що сьогодні, як я вже говорив, українські облігації внутрішньої позики дуже затребувані - інвестори готові купувати український борг. Угода з МВФ важлива з репетиційної точки зору - відмова МВФ викличе у деяких інвесторів певні сумніви.

Союз із Китаєм і світова криза

- Історик Ніл Фергюсон говорив нам в інтерв'ю, що Україні варто "брати в союзники Китай", активно залучати китайські інвестиції. Але чи можна чекати звідти великих грошей? До яких секторів економіки?

- Ніл Фергюсон має рацію. Україна повинна докласти зусиль для встановлення багатосторонніх відносин не тільки з Заходом, але і Сходом.

І Китай, безсумнівно, найбільший гравець в Центральній і Південно-Східній Азії. І, наприклад, програма "Один пояс і один шлях" може бути стратегічно важлива для України.

Китайців, в першу чергу, цікавлять три сектори української економіки - сільське господарство, транспортна інфраструктура і технології. Зараз тема передачі технологій Китаю стала чутливою у зв'язку з ситуацією в Мотор Січ, і Україна, на жаль, як завжди, знаходиться в центрі геополітичного тиску (В Білому Домі вважають, що операція із продажу "Мотор Січ" дасть Китаю важливі оборонні технології і розширить військовий потенціал, - Ред.).

- А що стосується економічного тиску. Економіка Китаю цього року показує найнижчі за 28 років темпи зростання ВВП. У той же час це провідний учасник світової торгівлі. Те, що відбувається в цій країні, так чи інакше, впливає на більшість країн світу. Це може якось позначитися на українському ринку?

- Так, уповільнення в Китаї - погана новина для будь-якої країни-експортера, включаючи Україну. У мене на руках немає цифр, але наведу невеликий приклад. Україна є найбільшим виробником ільменіту, мінералу, його активно експортували до Китаю. Але як тільки Китай через уповільнення економічного зростання скоротив їх імпорт, ціни на ільменіт просто впали. І це тільки один мінерал, але ж є агропродукція, яку не менш активно експортують до Китаю, і яка традиційно - головна стаття доходу української економіки.

Криза буде спровокована раптовим прискоренням торгової гонки і банкрутством зомбі-компаній

- На тлі мусування теми торгових воєн, може здатися, що уповільнення зростання Китаю вигідне хіба що США. Але чи так це, з огляду на взаємну економічну залежність двох країн?

- Я думаю, що торгова війна - це тимчасова історія. Глобалізація зростає незалежно від торгової війни, і є мірою, яка створює економічну ефективність.

Підвищення тарифів на китайський імпорт в кінцевому підсумку виливається в додаткові витрати для американських споживачів. Безумовно, існує негативна взаємозалежність країн, але це короткочасна проблема.

- Чому короткочасна? Навколо всі постійно говорять про наближення світової кризи, викликаної посиленням торгових воєн.

- Так, але ніхто не може передбачити напевне, коли настане світова криза. Ми знаходимося в абсолютно новій парадигмі світу, і вона змінюється набагато швидше, ніж ми могли припустити.

Думаю, криза буде спровокована раптовим прискоренням торгової гонки і банкрутством зомбі-компаній. Це спричинить за собою зростання облікових ставок на 1-2%, і світова криза, як зазвичай, буде викликана фінансово.

- Наостанок, чи є у вас прогноз розвитку України на півроку, рік? Поганий сценарій і хороший?

Хороший сценарій - це зняття мораторію на землю з деякою можливістю інвестування для компаній з іноземним капіталом, прозора приватизація великого активу, хороші історії успіху приватизації. Пам'ятаю, Одеський припортовий завод намагалися приватизувати разів шість або сім. Це смішно. Хотілося б, щоб справу ПриватБанку було взято під контроль, врегульовано і вона зникла з заголовків газет.

Поганий сценарій - все протилежне тому, що перерахував. Якщо нічого з цього не відбудеться, то зростання економіки займе значно більше часу.

Читайте російською: Спор за Приват, зомби-компании и новый мировой кризис. Интервью с топом Rothschild

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини