RU

Страшний план. Як Кабмін хотів порізати бюджет, але поки програв депутатам. 5 фейлів

Страшний план. Як Кабмін хотів порізати бюджет, але поки програв депутатам. 5 фейлів - Фото
Денис Шмигаль (Фото: Сергій Долженко/ЕРА)
27.03.2020, 10:41

Перша версія секвестру бюджету від Дениса Шмигаля і Ігоря Уманського не сподобалася Верховній Раді. Але показала, які складні часи чекають на Україну

Держбюджет дочекався секвестру: в четвер вранці Кабмін представив главам парламентських фракцій свій погляд на те, як Україна повинна жити в умовах кризи.

Головні цифри: просідання витрат на більш ніж 100 млрд грн, жорстка економія, в три рази більший дефіцит бюджету - 300 млрд грн, а також нововведення - великий стабілізаційний фонд для боротьби з коронавірусом.

Депутати були проти більшої частини ідей Кабміну Дениса Шмигаля: на цей проект держбюджету очікують серйозні зміни. Оновлену редакцію Мінфін Ігоря Уманського може представити вже 27 березня.

Критика депутатів не скасовує ключового висновку: в 2020 році уряду буде вкрай важко звести кінці з кінцями. Як із цієї ситуації пропонував вибиратися Кабмін - в розборі LIGA.net.

Бюджет точно поріжуть. Що пропонують Шмигаль і Уманський

Вранці 26 березня, відбулася одна з найбільш незвичайних демонстрацій українського держбюджету в історії: через карантин усі учасники зустрічі (члени уряду, голови парламентських фракцій, окремі депутати) намагалися тримати дистанцію в кілька метрів, всі були в масках, деякі - ще і в захисних окулярах, розповідав LIGA.net один із присутніх нардепів.

У такій атмосфері Кабмін повідомив депутатам давно очікувану новину: секвестр бюджету неминучий. У розумінні міністерства фінансів Ігоря Уманського, яке займалося підготовкою змін, це означає наступне.

  • Доходи держбюджету потрібно скоротити на 116,9 млрд грн до 979,7 млрд грн (10,7%).
  • Витрати - збільшити на 86,3 млрд до 1 270,3 млрд грн (7,3%).
  • Дефіцит держбюджету доведеться розширити в три рази: на 202,1 млрд грн до 298,4 млрд грн. За приблизними оцінками, це майже 8% ВВП. У чинній версії було трохи більше 2%.
  • Для боротьби з наслідками епідемії коронавірусу потрібно створити стабілізаційний фонд на 124 млрд грн під управлінням Міністерства фінансів. Його хочуть направити на закупівлю медикаментів, доплати медикам, додаткові соцвиплати і підтримку постраждалих секторів економіки.
  • Від ряду витрат доведеться повністю відмовитися.
  • На фінансування дефіциту і погашення держборгу потрібні нові запозичення на $22 млрд (624 млрд грн, з них 377,6 млрд - на внутрішньому ринку). План нових боргів, згідно поточної версії бюджету, - $13,7 млрд.

Пізніше в пресі з'явився повний проект оновленого бюджету-2020 з деталями про видаткову і доходну частини, а також фінансування дефіциту. Не вистачало головного - макропрогнозу, на якому уряд побудував оновлений бюджет.

Очікування Кабміну в цьому сенсі як і раніше невідомі, хоча від прогнозного зростання/падіння ВВП, інфляції і курсу гривні залежить дохідна частина бюджету.

Напередодні заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів озвучувала прогноз падіння економіки на 5% за підсумками 2020 року. Прогнози опитаних LIGA.net економістів коливаються від "мінус" 2 до "мінус" 9% - залежно від тривалості карантину.

Читайте також: Карантин забирає в економіки більше $300 млн на тиждень. Далі - гірше. 3 сценарії

Погляд Шмигаля-Уманського: кому дати грошей, на кому - економити

Серед документів, які Кабмін приготував на зустріч з депутатами, була і велика таблиця - з пропозиціями Мінфіну про витрати, які можна скоротити.

Список складається з 159 пунктів: від скорочення відряджень чиновників до місцевих виборів 2020 року і земельної реформи. Щодо 75 статей Кабмін запропонував прибрати витрати повністю або на 90% і більше. Всього, за оцінкою уряду, ці заходи допоможуть заощадити 55,3 млрд грн.

Серед потенційно "зрізаних" статей багато знакових позицій. Мінфін хоче прибрати бюджетні витрати на підтримку АПК (4 млрд грн, зокрема гроші під земельну рефому), Фонд енергоефективності (1,6 млрд грн), місцеві вибори (2,2 млрд грн). Також був план відмовитися від субвенції об'єднаним територіальним громадам (2,1 млрд грн) і субвенції соцекономрозвитку (2 млрд грн).

Читайте також: Фінанси – також на карантині. Україні терміново потрібні мільярди доларів. Де їх взяти?

У списку витрат, на яких можна заощадити, – субсидії (відразу 8 млрд грн), будівництво мостів (500 млн грн), держпідтримка кіно (750 млн), програма "Нова українська школа" (1,4 млрд грн). Освіта зовсім - одна з найбільш "потерпілих" у цьому переліку: фінансування Міносвіти запропонували скоротити на 6,9 млрд грн.

З мінімальними втратами ревізію Мінфіну пройшли всі силові органи від МВС і Генпрокуратури до ДБР і НАБУ, а судова гілка влади отримала від Кабміну навіть потенційно розширений бюджет.

Бюджет доведеться переписувати. Що не так?

Досить швидко стало зрозуміло, що напрацювання Мінфіну Ігоря Уманського, представлені в Раді, від початку були приречені: депутати жорстко розкритикували зміни і запропонували спільно переробити документ.

"Всі фракції і групи виступили з критикою даних змін і прийшли до єдиної думки, що без узгодження з парламентом дані зміни в тому вигляді, в якому запропонував уряд, прийняті не будуть", – розповідав Інтерфаксу депутат від фракції Голос Ярослав Железняк.

Причини для невдоволення парламентаріїв можна розділити на кілька груп.

Нереалістичність показників. "Уряд пропонує зменшити доходи на 11%, але це все одно нереалістично завищена дохідна частина. Моя оцінка: в найоптимістичнішому сценарії номінальні доходи скоротяться на 20%", – написав у facebook секретар бюджетного комітету Ради Володимир Цабаль (фракція Голос).

Його оцінка дефіциту – 400 млрд грн або більше 9% ВВП.

Загадковий стабілізаційний фонд. 124 млрд грн на боротьбу з коронавірусом також викликали питання.

"Стабфонд логічний, оскільки він передбачає, що ми відкладаємо некритичні витрати на кращі часи, – зазначив у коментарі LIGA.net президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло. – Але кошти будуть витрачатися за рішенням Кабміну, тобто вручну. Це завжди ризики – і щодо політичного тиску, і щодо корупції, і щодо непрозорого витрачання коштів".

Читайте також: Криза зачепить кожного - пора на роботу. 9 думок бізнесу про продовження карантину

Невиразні джерела фінансування. Окреме питання – де взяти гроші на фінансування бюджетного дефіциту, яке зросло в рази.

"Дефіцит потрібно скорочувати, ми не зможемо залучити під такий бюджет гроші МВФ, знайти стільки ресурсу на внутрішньому ринку також не вийде", – вважає Цабаль з бюджетного комітету. За оцінкою Жаліла, в такій ситуації уряду, ймовірно, доведеться повернутися до практики фінансування через НБУ.

Економія на освіті та культурі. "Витрати скоротили буквально бензопилою, не піклуючись про консервацію важливих проектів на кшталт Нової української школи, збереження музейних експонатів або ветеринарний контроль", – зазначає заступник виконавчого директора ЦЕС Марія Репко.

Про важливість Нової української школи говорять і в Міносвіти. "МОН готове перенести на майбутнє окремі витрати, але є бюджетні програми, якими ми не можемо пожертвувати. Серед них – субвенція на програму "Нова українська школа", інакше ця реформа помре", – сказав у коментарі LIGA.net заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Ще одна схожа претензія: Мінфін запропонував прибрати витрати на медичну освіту. "Неймовірно, що у нас прибирають все фінансування на навчання лікарів у розпал епідемії", – написала в facebook депутат Інна Совсун.

Місцеві бюджети постраждали. "Найбільший ризик – відмова від субвенцій місцевим бюджетам. Вони вже і так втратили податки на землю і нерухомість, втрачають надходження єдиного податку через зупинку роботи багатьох ФОПів, до того ж зараз є ідея позбавити їх ПДФО, а це близько 60% доходів місцевих бюджетів", – зазначає Жаліло з ЦАД.

Підсумок першого бюджетного дня для Дениса Шмигаля та Ігоря Уманського на нових посадах – депутати буквально змусили їх переробити проект поправок до бюджету.

За інформацією LIGA.net оновлену версію Мінфін збирається представити сьогодні вранці. Далі над правками до бюджету уряд буде працювати під наглядом депутатів.

"Спікер парламенту запропонував створити Антикризовий штаб під керівництвом Шмигаля, до якого увійдуть представники всіх фракцій і груп, – розповів депутат Железняк. – Вони спільно напрацюють зміни і потім винесуть їх на розгляд Верховної Ради".

Підписуйтесь на розсилання Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Читайте російською: Страшный план. Как Кабмин хотел порезать бюджет, но пока проиграл депутатам. 5 фейлов

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини