"Справжня криза буде восени". Ігор Мазепа про карантин, бізнес олігархів і бюджет

Ігор Мазепа
15.05.2020, 10:29

Чи переживе українська економіка пандемію COVID-19 і хто більше втратить: ресторатори або олігархи? Інтерв'ю СЕО Concorde Capital Ігоря Мазепи

Офіс однієї з найбільших інвесткомпаній України Concorde Capital живе під час карантину майже звичайним життям. 80% співробітників продовжують працювати в бізнес-центрі "Парус" у центрі Києва, розповідає LIGA.net Ігор Мазепа, гендиректор компанії і один із найвідоміших інвестбанкірів країни.

Розмова з Мазепою – перша із серії великих інтерв'ю LIGA.net з українськими економістами та інвестиційними банкірами. Що про карантин та його вплив на економіку думають люди, які вміють заробляти на українських активах навіть у кризовий час? Кому вони пророкують крах, а в чиї успіхи як і раніше вірять? І як оцінюють дії уряду в боротьбі з коронавірусом?

Про це – в інтерв'ю Мазепи для LIGA.net.

“Став витрачати на обід 15 хвилин, а не півтори години"

- Почнемо розмову про коронакризу з незвичайної сторони: чи є речі, які вам подобаються в цій ситуації?

- Прогрес прискорюється. Те, до чого людство повільно крокувало багато років, відбудеться не еволюційним, а революційним шляхом. Маю на увазі все, що стосується internet of things, нової економіки.

Друге, я помітив зниження цінності "наземної інфраструктури" порівняно з віддаленими, але вивіреними сервісами. Поясню на прикладі: зараз на обід я витрачаю десь 15 хвилин – мені привозять їжу, я не витрачаю час на дорогу до ресторану і назад, не сиджу там ще годину, поки чекаю замовлення. Ресторатори при цьому навчилися робити їжу із доставкою цілком стерпної якості. Сам ресторан – це "наземна інфраструктура", яка зараз стає менш важливою, ніж процеси – швидке обслуговування без втрати якості. Це говорить про те, що в конкурентній боротьбі перемагають високоефективні компанії.

Ще одна тенденція – тренд на деурбанізацію, що вже призвело до підвищення цін на заміську нерухомість.

"Кризу не переживе десь половина ресторанів"

- Інвестбанкам теж доводиться скорочувати витрати на персонал?

- Ми не звільняли працівників, але дещо знизили зарплати – як ми вважаємо, до ринкового рівня. Це десь 60-70% від того, що ми платили до кризи. Хоча я знаю, що деякі мої колеги вважають "ринковим рівнем" 25-30% від попередніх цифр.

- У що зараз радите інвестувати?

- Я не бачу універсальних порад. Дійсно, є сектори, які зросли – та ж інтернет-торгівля, – але там ситуація неоднорідна. Наприклад, компанія Makeup.ua, в якій у нас є частка, зросла на 25-30% за виручкою, аналогічно - Rozetka і подібні бізнеси, онлайн-освіта зросла в чотири рази, казино – в 7-8 разів. Але з іншого боку, магазини, які торгують одягом в інтернеті, провалилися на 70%. Хоча і начебто принцип один і той самий.

- Який ринок найсильніше постраждає від коронавірусу?

- Швидше за все, ринок нерухомості. Але це проявиться ближче до кінця року - і для власників, і для орендарів. Найбільше - тому що це торкнеться і офісних, і торгових об'єктів, готелів - практично всього ринку. Якщо до офісних центрів зараз ще хтось ходить, то готелі взагалі обвалилися в нуль. Думаю, після кризи туди не повернеться ніхто.

Саме собою таке явище, як бізнес-туризм виявилося профанацією - подорожувати з питань бізнесу немає взагалі ніякої потреби, можна вирішити всі питання в будь-якому чаті через відео-зв'язок. Не треба цих всіх понтів з готелями і літаками. Звичайний туризм теж невідомо коли повернеться.

- Чи будуть пустувати офісні та торгові центри, коли все закінчиться?

- Я знаю, що в ейчарів багатьох компаній навіть було завдання вимірювати віддалену ефективність співробітників, щоб розуміти, яка частина людей може спокійно обходитися без роботи в офісі. Зрозуміло, навіщо це потрібно – скорочення витрат, оптимізація процесів. Думаю, до офісів повернеться відсотків 70 людей. До торгових центрів – десь половина. Мій прогноз щодо торгівлі – заповнюваність знизиться відсотків на 30, орендні ставки – десь на 30-40%. Не виключаю, що ця криза може стати початком кінця наземної торгівлі.

- Тобто девелоперського бізнесу, як такого – теж?

- Ні, бум навколо заміської нерухомості супроводжується і великим зростанням попиту на інфраструктуру, це, зокрема, розваги тощо. Ціни на оренду там зросли в півтора раза.

- Ви не згадали ресторани – там схожа історія з готелями?

- Так, теж буде погано. Думаю, до колишнього життя зможуть повернутися тільки 40-50% ресторанів. Багато хто, звичайно, спробує відкритися після зняття карантину, але сектор швидко зіткнеться з проблемою, коли на ринку немає платоспроможного клієнта. А оборотного капіталу, щоб підтримувати роботу – а це, по суті, те ж саме, що відкривати заклади з нуля – буде не вистачати. Те ж саме стосується перукарень, салонів краси і взагалі сфери послуг.

- Ви б інвестували зараз у ресторанний бізнес, враховуючи, що ринок наполовину спорожніє?

- Якщо запропонують щось технологічне, швидке, щоб можна було заміряти процеси із секундоміром – це цікаво, такі оператори залишаться на коні. Думаю, саме вони стануть центром консолідації на цьому ринку.

- Клініка Добробут, в якій у вас також є частка, – це хороший актив зараз?

- Найкраще на це питання відповів би Олег Калашніков (основний акціонер клініки. - Ред.), але в цілому, цифри такі: продажі Добробуту через карантин впали на 40-45%. Тобто - це ілюзія, що фармацевти і компанії, які працюють у медицині, знаходяться зараз у шоколаді. Причини зниження продажів прямо пов'язані з обмеженнями, наприклад, забороною уряду на планові операції. Плюс ми самі переобладнали дві великі клініки під інфекційні відділення – буквально готувалися до "Сталінграду". Це все теж ресурси: відкриваючи інфекційну, ми відповідно закривали інші напрямки.

- Що далі? Роботодавці, ймовірно, ріжуть кости і закриють програми корпоративного страхування співробітників.

- Страхування ніколи не відігравало суттєву роль у продажах, а тим більше, в маржинальності. Думаю, ми повернемося до докризового рівня восени. Від плану, звичайно, втратимо. Але в цілому зрозуміло, що криза зробить нашого клієнта біднішим.

- Плани щодо розширення медбінесу доведеться згорнути?

- Навпаки, це повинно стати набагато дешевшим для нас.

- Якби вам зараз запропонували продати Добробут, ви б погодилися?

- Якщо порівнювати з тим, що було 2-3 місяці тому, зараз не найкращий момент, щоб виходити з цього бізнесу. Тим більше, ми бачимо, що медицина в цілому буде зростати: уряд збирається збільшити бюджетні асигнування на цю сферу – до 6% ВВП наступного року. Для приватного сегменту це теж хороша новина. Тому виходити зараз – точно ні. Більш того, багато конкурентів перебувають у стресі і ми предметно розглядаємо можливості для розширення.

"Основні експортні індустрії втратять 15-25% виручки"

- Нещодавно один банкір у розмові з нами розповідав: для нього остаточним сигналом до того, що криза настала і буде важкою, став дефолт ДТЕК. У вас були подібні враження?

- Ні, не сказав би. Дефолт, реструктуризація – нічого в цьому особливого немає. Великі банкрутства зараз відбуваються мало не щодня, зі свіжого – той же Hertz (найбільший у світі сервіс із прокату авто. – Ред.). Це мало на що вплинуло, особливо на тлі стрімкої зупинки економіки, коли оголосили карантин. Ось це було дійсно вражаюче – відразу нагадало 2008 рік.

- Як сильно ця криза вдарить по бізнесу того ж Ріната Ахметова та інших найбільших олігархів?

- Однозначно вдарить. Навіть зараз за статистикою Укрзалізниці можна побачити, що вантажоперевезення в квітні впали на 15%. Ціни на українські commodity в світі знижуються. На кінець цього року я очікую зниження виручки за основними індустріями на 15-25%. В EBITDA ефект – десь половина. Тобто компанії зароблять приблизно в два рази менше операційного прибутку цього року, ніж було в 2019-му. І це, якщо не реалізується інший серйозний ризик – протекціонізм на наших ринках збуту. Ми бачили, як турки реагували на нашу продукцію, не виключено, що й інші країни будуть намагатися захищати внутрішнього виробника. Для нас - це найгірший сценарій.

"Боротьба з коронавірусом – точно не справа підприємців"

- Які емоції у вас викликає фраза "український уряд бореться з коронавірусом"?

- Це розмова не стільки про уряд, скільки про чиновників загалом. Наведу приклад: я їду на своїй машині у справах і намагаюся проїхати через невелике провінційне місто. А на в'їзді стоїть блокпост – до міста нікого не пускають, громадянин України не може просто проїхати через нього. Я для себе розумію це так, що чиновники діють за принципом "краще перепильнуватиніж недопильнувати", щоб у них була відмазка на випадок, якщо щось піде не так.

У той же час, доля жителів міст або цілих індустрій, які вони просто закривають, нікого не хвилює, хоча люди залишаються без засобів для існування. І політичної відповідальності за це, на жаль, ніхто не несе.

- Тобто, на вашу думку, такий жорсткий карантин був необов'язковий?

- Заходи дійсно дуже жорсткі, іноді навіть дурні, як заборона прогулянок у парках. Але насправді тут немає правди: я можу думати як завгодно, але у мене немає способу перевірити, хто з нас має рацію.

- Ви самі виконуєте карантин?

- У побуті я не дотримуюся жорсткого карантину. Співробітникам ми сказали: хто хоче, може приходити до офісу. Звичайно, дотримуємося основних заходів: розумні відстані, базові правила гігієни.

- Багато бізнесменів намагаються допомагати лікарням, а ви?

- Можливо, скажу не дуже популярну річ, але включатися у боротьбу з коронавірусом – це точно не справа підприємців. Допомагати грошима – окей, це прекрасно й потрібно. Але займатися закупівлями медобладнання тощо – нехай це краще роблять більш професійні люди. Відповідальність бізнесмена, на мій погляд, – зберегти свій бізнес і робочі місця, які він створює.

"Другий квартал – це м'яке входження до справжньої рецесії"

- НБУ все ж включив друкарський верстат і дасть гроші держбюджету, але не прямо, а через банки. Це адекватне рішення?

- Це необхідний крок. Думаю, таке фінансування до кінця року складе близько 100 млрд грн або $4 млрд. Цілком розумно.

- Загальний дефіцит бюджету – 300 млрд грн, є ще держборг. Тобто загальні потреби у фінансуванні, з урахуванням вже виконаних запозичень, у півтора рази вищі. Ви не побоюєтеся за бюджет з такою дірою?

- Ми оцінюємо діру в $14 млрд, дефіцит бюджету 7,5-8% ВВП. Я комфортний щодо цього: думаю, уряд все-таки домовиться з МВФ, що потягне за собою кошти інших донорів. Плюс у травні у нас виплата за євробондами, які випускалися під американську гарантію на 1 млрд – Мінфін зробить розумно, якщо попросить натомість ще один подібний інструмент.Тобто багато речей будуть ролитися (rollover - закриття старих боргів новими, - Ред.). За умови співпраці з МВФ, не бачу проблем із тим, щоб уряд впорався з цією бюджетною кризою.

- Які у вас очікування на друге півріччя і 2021 рік? НБУ прогнозував різке відновлення економіки, так звану V-shaped динаміку. Ви згодні?

- Я думаю, третій квартал стане тільки початком справжньої кризи. Те, що ми відчуємо у другому кварталі - це ще таке, м'яке, входження до серйозної рецесії. Я не вірю в швидке відновлення економіки: жодного разу Україна не виходила з криз V-подібно. Я думаю, відновлення почнеться через кілька років. Тобто 2021 рік теж буде дуже складним, можливо, навіть мінусовим.

- Що могло б стати драйвером економічного зростання у цей час?

- Це дуже велика проблема. Криза "вимила" український середній клас - ту частину економіки, яка створюється роками, "бампер" і драйвер зростання. Споживання сильно впаде - ще б пак, за нашими оцінками вже зараз в Україні близько 2 млн безробітних. Це в свою чергу призводить до соціальних наслідків - зростання злочинності тощо.

Тому для української економіки удар по сервісному бізнесу буде набагато болючішим, ніж, наприклад, в Європі або США, тому що там хоча б частково субсидуються зарплати співробітників закритих підприємств. У нас же - нічого. Люди залишилися без грошей. У таких умовах, щоб відродити цей бізнес потрібно буде витратити дуже багато часу.

- Як вам в цілому антикризовий план Кабміну?

- У ньому катастрофічно не вистачає підтримки бізнесу, який найбільше постраждав. Зате були додаткові пенсії - чистий популізм і непрофесіоналізм! Що я підтримую - це інфраструктурні проекти: будівництво доріг, злітних смуг, мостів тощо. Такі історії працюють в економіці з мультиплікатором. Однозначно краще витрачати гроші так, ніж у вигляді допомоги з безробіття.

- Що Кабмін міг би зробити для бізнесу, але не зробив?

- Відпустити карантин або зробити його більш гнучким. Плюс - інфраструктурні проекти.

Читайте російською: "Настоящий кризис будет осенью". Игорь Мазепа о карантине, бизнесе олигархов и бюджете

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини