RU

Справа до виборів: мода на затягнуті пояси скасовується

13.03.2012, 11:05
Справа до виборів: мода на затягнуті пояси скасовується - Фото
Нові соціальні ініціативи Януковича оцінюють в 16 млрд.грн., не враховуючи виплат вкладникам Ощадбанку СРСР

Команда Януковича почала малювати перед електоратом перспективи різноманітних соціальних поліпшень: від повернення вкладів до забезпечення житлом

З наближенням виборів традиційні в минулому році посили влади до народу про необхідність "затягти пояси" майже затихли. Президент Віктор Янукович і його команда почали малювати перед виборцями перспективи різноманітних соціальних поліпшень.

Ще в середині січня тоді ще міністр фінансів України Федір Ярошенко доручив підготувати законопроект про компенсацію втрат від знецінених вкладів в Ощадбанк колишнього СРСР. Метою законопроекту мало стати врегулювання самого механізму компенсації втрат вкладників і зниження таким чином соціальної напруженості в суспільстві.

Практично миттєво давні союзники регіоналів - комуністи назвали таку ініціативу передвиборчим піаром. Народний депутат від Компартії Євген Царьков заявив, що сума коштів, що підлягає поверненню колишнім вкладникам Ощадбанку СРСР, складає близько 250 млрд. грн. "Зрозуміло, що такої суми в бюджеті немає, тому очевидно, що це просто політичне рішення" - зазначив парламентарій.

Незабаром Ярошенко своєї посади позбувся, але риторика влади про вклади залишилася колишньою. В акурат до 8 березня Янукович доручив з 1 червня відновити виплати вкладникам Ощадбанку СРСР. "Держава повинна займатися поверненням боргів своїм громадянам. Попередній уряд зупинив програму повернення заощаджень вкладникам Ощадбанку СРСР, але залишилася велика кількість громадян, які не змогли отримати обіцяну компенсацію в тисячу гривень", - сказав Янукович.

Відповідальність за виконання цього завдання Янукович поклав на прем'єра Миколу Азарова, віце-прем'єра - міністра соціальної політики Сергія Тігіпка та голову НБУ Сергія Арбузова.

В той же день Нацбанк створив робочу групу з виконання доручення голови держави. "Уже проведено першу нараду з цього питання, ми працюємо й у вівторок будемо готові надати попередню інформацію про виконання доручення президента", - сказав Арбузов.

Експерти оцінили ініціативи влади не тепліше, ніж комуністи. Зокрема, президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер назвав анонсоване Януковичем повернення боргів Ощадбанку СРСР нездійсненним популізмом.

"Повернення тисячі вкладникам Ощадбанку СРСР - це просто популістська міра. Вона сформульована таким чином, що ми взагалі збираємося віддати ці гроші населенню ... Цього ніколи не буде, - заявив Пасхавер. - Як економіст я вважаю, що уряд взагалі не мав права взяти на себе це зобов'язання. Це зобов'язання країни, якої не існує. І його неможливо виконати чисто економічно".

За словами авторитетного експерта, повернення вкладів Ощадбанку СРСР було би можливе, якби "ми мали гіперінфляцію, і ці цифри перетворилися б у ніщо". "А поки такого немає і, я сподіваюся, не буде, то це зробити неможливо. Віддати ж шматочки першої тисячі - можливо. Там залишилося неповернених шість мільярдів", - зазначив економіст.

До критики планів Януковича очікувано приєдналася опозиція. Зокрема, партія Наша Україна заявила, що розглядає ініціативи президента як спробу випустити пар громадського невдоволення напередодні виборів і як прояв небезпечного популізму, мета якого - поліпшення рейтингу Партії регіонів, але не життя громадян.

Засумнівалися в реалістичності ініціативи свого лідера навіть у Партії регіонів. "До кінця тритисячного року заощадження  повною мірою громадянам повернуті не будуть", - іронічно заявив народний депутат Олександр Стоян.

"Це, я підкреслюю, не суперечить президенту ... Він сказав, що тій частині людей, якій припинила виплати Тимошенко, треба доплатити. Тобто йдеться ще про шість мільйонів людей, тому що всього у 12 мільйонів людей є гроші на книжках, які протягом цього року отримають тисячу ", - пояснив регіонал.

Втім, шквал песимістичних оцінок не збентежив Януковича. "Ми розраховуємо на те, що нам вдасться людей, якусь частину, переконати, щоб люди залишили ці кошти на своїх рахунках. Тобто не отримували готівкою, а залишили на рахунках. Ми для цього створимо вигідні умови. Щоб відразу поклали на депозити", - сказав президент.

За словами голови держави, такий крок не тільки працюватиме на зміцнення ліквідності вітчизняних банків, але й дозволить домогтися зниження кредитних ставок для фінансування та інвестицій у різні галузі економіки України.

При цьому він також зазначив, що в ході виплати боргів вкладникам Ощадбанку СРСР в обіг буде введена істотна грошова маса. "Звичайно, занепокоєння є, бо ми в оборот будемо вводити багато грошей. Дуже важливо, щоб ми не зірвали тут і інфляцію, і курс. Є занепокоєння. Ми всі дуже серйозно прорахували. Тобто ми не будемо це робити в один день. Передбачено поступове збільшення соціальних виплат, деякі з них стабільні, тобто вони переходять і в 2013 рік, і ми розраховуємо, що вони будуть тільки зростати", - підкреслив він.

Президент знову додав, що влада буде просити громадян класти кошти на депозити. Але з такою постановкою питання знову не погодилися, і знову представники правлячої партії. Так, перший заступник голови Адміністрації президента Ірина Акімова заявила, що людей не будуть змушувати залишати свої гроші, отримані в ході компенсацій вкладів Ощадбанку СРСР, на рахунках у банку.

Акімова зазначила, що повернення компенсацій вкладникам Ощадбанку СРСР торкнеться близько 5,4 млн. чоловік, які свого часу не отримали ці компенсації. За її словами, на це потрібно близько 6 млрд.грн.

Відповідаючи на питання, чи не будуть людей змушувати залишати ці гроші на своїх рахунках у банку, Акімова сказала, що цього категорично робити не можна. "Це не просто не планувалося, але це й ніколи не може розглядатися, тому що довіру до банківської системи такою неправильною мірою дуже легко підірвати. Це розуміють всі, тому мови про це бути не може. Створення стимулу, пропозиція вигідних умов, високих процентних ставок - це одна історія, а насильство - зовсім інше, воно тут абсолютно неприпустиме", - сказала вона.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини