"Соросята ухайдокали економіку?" Поки що ні, але буде складно. 6 висновків для українців

Олексій Гончарук і Тимофій Милованов (Фото: прес-служба Кабміну)
18.02.2020, 19:30

Новий Кабмін, турборежим у парламенті і найгірший показник зростання ВВП за останні роки. Що це означає і хто винен?

На скандальній економічній нараді в Кабміні, запис якої потрапив у мережу місяць тому, прем'єр-міністр Олексій Гончарук невимушено поскаржився колегам із Мінфіну і НБУ: "За деякими оцінками, темпи зростання ВВП у четвертому кварталі будуть нижчими 2%. Тепер нам скажуть, що ось - при міцних господарниках було 4,2 і 4,5%, а тут прийшли "соросята" й ухайдокали економіку!"

На той момент (розмова відбулася в середині грудня) прем'єр ще не міг знати точних цифр, але, здається, настільки поганого закінчення року не очікував ніхто: 1,5% економічного зростання в четвертому кварталі 2019 - найгірший квартальний показник із початку 2016-го . Це вкрай далеко від заявлених амбіцій уряду Гончарука про економічне зростання в 5-7% на рік.

Що ж сталося з економікою, яка ще влітку демонструвала одні з кращих темпів зростання в Європі, і винні в цьому Гончарук і Зеленський?

Повний обвал. Що сталося з економікою в кінці 2019
У першому кварталі 2016 року українська економіка вперше після двох років важкої рецесії, продемонструвала зростання. ВВП тоді виріс на символічні 0,1%, але це була дійсно знакова подія: з того моменту економіка зростає вже 15 кварталів поспіль.

Такого періоду в нас не було з часів бурхливого розвитку початку і середини нульових. Апогеєм стали два супервдалих квартали в середині 2019-го: у квітні-червні ВВП виріс на 4,6%, в липні - вересні - на 4,2%. На той момент це були одні з найвищих показників зростання в Європі і кращі квартальні результати економіки за останні вісім років (у четвертому кварталі 2011 року було 4,7%).

"Соросята ухайдокали економіку?" Поки що ні, але буде складно. 6 висновків для українців

Зростання економіки 2016 - 2019 Графіка - Мінекономіки.PNG

Уповільнення в четвертому кварталі не стало сюрпризом, але трирічного мінімуму ні в міністерстві економіки, ні в Нацбанку не очікували. Менше місяця тому в Мінекономіки давали 2,1%, НБУ говорив про 2,2%.

Що ж сталося?

По-перше, промисловість стабільно скорочувала виробництво починаючи з травня. Хто саме?

  • Металургія. Частина потужностей була на ремонті, решта виробників постраждали через зміцнення гривні і низькі ціни на чорні метали в світі (в кінці року виплавка сталі досягла історичного мінімуму). Ще одна проблема металургів - великі складнощі з залізничною інфраструктурою (не вистачає тяги, порти не справляються з навантаженням), що обмежує експорт.
  • Переробка. Низькі врожаї плодово-ягідних культур і особливо цукрових буряків вивели в мінус переробку в харчовій промисловості.
  • Енергетика просіла на 4% через теплу зиму (теплогенерація скоротилася).
  • Текстильна промисловість упала на 9,9%. Одна з причин - зміцнення гривні, що зазвичай негативно впливає на конкурентоспроможність українських виробників проти імпорту.

По-друге, в агросекторі збір основного врожаю кукурудзи випав на третій, а не четвертий, квартал (частково в цьому - причина суперпоказника липня-вересня). Додаткові фактори - майже на 10% скоротився урожай картоплі. Загальний показник АПК у 2019 - зростання на 1,1% (рік тому було 8,1%).

Великі амбіції і реальний бюджет

Міністру економіки Тимофію Милованову не пощастило з датою презентації Стратегії економічного розвитку України: всього через два дні після публікації Держстатом результатів четвертого кварталу, міністру довелося розповідати про те, що Кабмін все ще збирається наростити ВВП на 40% до 2024 року і залучити за цей час $50 -100 млрд інвестицій.

Як? Рецепти відомі: приватизація, концесії, судова реформа, ринок землі і т.інш. Правда, бюджет на найближчі три роки буде побудовано на інших - більш скромних - прогнозах. "Ми повинні бути амбіційними у цілях і консервативними в бюджеті", - визнав міністр.

Милованов також брав участь у тій самій розмові в офісі прем'єра два місяці тому. Чи справді проблеми в економіці пов'язані з роботою уряду Гончарука?

Опитані економісти з цим не згодні: Україна далека від економічного дива, але і провал четвертого кварталу 2019 не варто вважати ознакою кризи.

Головний висновок: новий Кабмін так і не знайшов підходів до структурних проблем української економіки. Серед них: низька частка товарів із високою доданою вартістю (3% у переробній промисловості, 17% - в експорті), високе зношення основних фондів (61%, для порівняння: у Білорусі - 38%, в Молдові - 42%), велика залежність від експорту (45% в ВВП).

Прогнози опитаних аналітиків про зростання ВВП на 2020 рік не дуже відрізняються від 2018-2019: 3-3,4%. Очікування, озвучені НБУ в січні, - 3,5%. Держбюджет-2020 зверстано на 3,7% зростання. У 2021-22 Нацбанк очікує прискорення до 4%.

Що може підтримати українську економіку в цьому році?

По-перше, промвиробництво має збільшиться в першому кварталі: зокрема, після серйозного падіння відновилися ціни на сталь, відзначає глава підрозділу з аналізу корпорацій ICU Олександр Мартиненко.

По-друге, в цьому році відновлять роботу деякі виробництва, які перебували на ремонті в 2019-му, очікують у Мінекономіки. У перших трьох кварталах минулого року капітальні інвестиції в економіці росли темпами близько 20% за квартал - це дозволяє розраховувати на підйом у виробництві.

По-третє, певний розігрів економіки може бути пов'язаний зі зниженням процентних ставок і активізації кредитних процесів, зазначає начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна Олексій Блінов. "У перші три квартали ми очікуємо зростання в 2,3-3,5%, в останньому кварталі - більше 4%, що зокрема пов'язано з ефектом низької бази порівняння з IV кварталом 2019 року", - говорить він.

По-четверте. "Велике будівництво" президента Зеленського, який анонсував масштабний проект із розвитку доріг та іншої інфраструктури вже з березня. За оцінкою міністра Милованова, серйозний ефект від цього економіка відчує не відразу, а через 4-8 кварталів.

Зростання сповільнилося. Чому це важливо не тільки для Гончарука

Уповільнення економіки - важлива новина не тільки для економістів і членів уряду. Цифра зростання ВВП може багато розповісти і звичайним громадянам. Як її правильно читати? На які питання вона відповідає? Ось кілька висновків.

Зарплати зростатимуть повільніше. За даними Мінекономіки, за останні три роки зростання продуктивності праці в Україні не перевищувало 3,5%, реальні зарплати при цьому росли темпами 9-20% (9,4% - у четвертому кварталі).

Ці показники і так не відповідали один одному. З уповільненням зростання в кінці минулого року у компаній стане менше ресурсу: у багатьох не залишиться можливості збільшувати частку зарплат у собівартості продукції.

Криза може статися в будь-який момент. "Частка України в світовому ВВП - 0,3%, експорту - 0,2%, - зазначив на презентації Милованов. - Ми маленькі, як пушинка, але дуже залежні від світових ринків".

Ситуація в четвертому кварталі дійсно ще раз нагадала про те, що в української економіки дуже невеликий запас міцності: промисловість залежна від цінової кон'юнктури на зовнішніх ринках, а на результати сільського господарства можуть вплинути погодні умови, додає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Коронавірус - один із головних ризиків для України. У Мінекономіки поки не бачать "прямого впливу" епідемії в Китаї на Україну. Аналітики з цим не згодні: ситуація точно вплине на світову економіку - глобальне зростання, як мінімум у першому кварталі, швидше за все, сповільниться, вважає Мартиненко з ICU.

Крім того, Китай - один із найбільших гравців ринку металів і руди: зниження попиту може істотно підштовхнути ціни вниз, говорить замвиконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

"Частина українських виробників отримують із Китаю проміжну сировину або обладнання: деталі електроніки, тканини, - додає вона. - Якщо ризик реалізується, їм доведеться переорієнтуватися на постачальників з інших регіонів, це може збільшити витрати".

Бюджет знову під загрозою. Уповільнення в четвертому кварталі - потенційна проблема для бюджету-2020: його зверстано на показнику зростання в 3,7%, прогнози опитаних аналітиків, а також НБУ нижчі.

"Відсутність запланованого зростання на тлі зниження планових доходів уряду буде збільшувати дефіцит", - вважає аналітик Альпарі Максим Пархоменко. У такій ситуації уряду доведеться знову замислитися над ефективністю бюджетних витрат, допускає директор рейтингового агентства IBI-Rating Олексій Амфітеатров.

3% зростання на рік - це нормально. Для України в нинішній формі 3-3,3% зростання на рік - це не найгірший показник, вважає Репко з ЦЕС. "Просто розтиражована риторика про 40% зростання за п'ять років і 5-7% зростання на рік сформувала нереалістичні очікування, - каже вона. - Стабільне, але скромне зростання - це краще, ніж "гойдалки" за принципом стрибок вперед і два назад, що Україна демонструє в останні два десятиліття".

Зе-ейфорія пройшла? Після перемоги Володимира Зеленського на виборах і формування уряду Гончарука, індекс споживчих очікувань в Україні, за даними компанії InfoSapiens, досяг рекордної позначки за останнє десятиліття - 97,5 пункти з 200 можливих. У жовтні показник почав знижуватися: в січні він становив уже 89 пунктів. Індекс ділової активності підприємств у січні також знизився, відзначає головний менеджер із макроекономічного аналізу Райффайзен банку Аваль Михайло Ребрик.

"На тлі можливого погіршення зовнішньоекономічної кон'юнктури, ця "економічна слабкість" може поширитися і на найближчі квартали, - очікує він. - А це само собою буде стримувати зростання".

Читайте матеріал російською: "Соросята ухандокали экономику?" Пока нет, но будет сложно. 6 выводов для каждого украинца

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини