Сьомий в Tesla. Як Женя із Севастополя створив стартап на мільярд

01.08.2019, 15:17
Сьомий в Tesla. Як Женя із Севастополя створив стартап на мільярд - Фото
Фото: technologyreview.pk

Історія українського емігранта, який дуже хотів створити великий технологічний бізнес в Америці. У нього вийшло.

Євген (Gene) Бердичевський був одним з перших членів команди в Tesla. У 2004 році він став її сьомим за рахунком співробітником. Зараз хлопець розвиває свій власний стартап Sila Nanotechnologies, вартість якого оцінюється більше, ніж в $ 1 млрд. У цьому році стартап став єдинорогом.

Євген популярний в Штатах. Його запрошують на записи в бізнес-підкасти, а Forbes днями випустив про нього колонку.

Liga.Tech публікує з неї головні тези, а також додає кілька своїх інсайдів.

Українсько-російське минуле

Євген народився в Севастополі (Forbes, пише дуже узагальнено - на Чорному морі). Його батьки були інженерами, що спеціалізуються на атомних підводних човнах.

У дитинстві Євгену довелося переїхати з сонячного Криму в холодний Мурманськ. Тут Женя прожив ще п'ять років, потім кілька років в Санкт-Петербурзі.

Коли Євгену було 9 років, родина Бердичевських емігрувала до Штатів. Батьки перекваліфікувалися в розробників програмного забезпечення. Вони жили в Річмонді, штат Вірджинія. Gene пізніше відправився в коледж, у Каліфорнії.

Хлопцеві пощастило, що він ріс у підприємницькій сім'ї і бачив, як його батько почав свій власний невеликий бізнес в Штатах.

Але Євген не збирався йти по стопах батька і ставати програмістом. Він любив математику і точні науки. Це і привело його до вивчення машинобудування.

На першому курсі в Стенфорді Gene брав участь в проекті по створенню авто на сонячних панелях. Студенти змагалися в створенні автомобіля на сонячній енергії. Завданням було проїхати по всій країні. Це дорога протяжністю 2300 миль від Чикаго до Лос-Анджелеса.

Команда хлопця з нуля сконструювала автомобільне шасі, сконструювала корпус з вуглецевого волокна і додала акумулятор приблизно тієї ж сили, що й тостер на вашій кухні.

Один з перших в Tesla

У 2004 році Євген став сьомим співробітником Tesla. Він почав як технічний лідер розробки архітектури акумуляторних систем.

Не секрет, що у Tesla було багато ранніх випробувань. Вони почали буквально склеювати батареї для ноутбуків разом, щоб зробити батарейний блок.

Тоді головним завданням було уникнути випадкових збоїв. Вони з акумуляторами трапляються. Навіть якщо це рідкість, коли ви використовуєте 10000 батарей в одному транспортному засобі, ви дійсно повинні бути готові до того, що це станеться, і запобігти збою.

Tesla зросла з 10 осіб на старті роботи Бердичевського до приблизно 300, коли він пішов. У 30 разів всього за чотири роки. Зараз в Tesla працює більше 45 000 співробітників, а ринкова капіталізація становить $ 40 млрд.

З першого дня, коли Євген потрапив в Tesla, він усвідомлював, що його мозок уже був зациклений на думці «Як я можу заснувати свою власну компанію? Як мені побудувати щось подібне? ». Він навіть написав бізнес-план по виробництву електромобілів на американському ринку, коли ще починав навчання в Стенфорді.

Стартап емігрантів

Для досягнення своєї мети Євген подорожував по світу, зустрічаючись з багатьма засновниками компаній. Під час роботи в Sutter Hill Ventures він зустрів свого майбутнього співзасновника Гліба Юшина. Той, як потім виявилося, був російським емігрантом. Разом вони придумали назву для свого стартапу російською - Сила.

Колишній колега Євгена по Tesla Алекс Джейкобс приєднався до них в якості третього співзасновника.

Після численних розмов хлопці почали з лабораторії в підвалі у Джорджії. Так народився стартап Sila Nanotechnologies.

Якщо пошукати в інтернеті, то можна дізнатися, що на посаді senior scientist (провідний вчений) в Sila працює ще один емігрант з України. Це Богдан Дзирко, який закінчив Львівську політехніку.

Sila, маючи на руках ряд технологічних патентів, вдавалося активно залучати гроші на розвиток. Останній раунд фінансування - пул на $ 170 млн на чолі з Daimler. В цілому стартап зібрав близько $ 295 млн.

Як пише німецька газета FAZ, Sila створила альянс і з BMW. Бердичевський сподівається, що два німецьких автовиробника будуть одними з перших у своїй галузі, хто буде використовувати акумуляторну технологію, як тільки вона буде готова для ринку. Стартапер переконаний, що вони бачать великий потенціал в партнерстві з ним: «Гроші від Daimler, звичайно, не приходять з їх маркетингового бюджету».

Позиціонування бізнесу мало тут вирішальне значення, так як багато людей втратили гроші в акумуляторних компаніях. З самого першого дня засновники давали зрозуміти, що це не компанія з виробництва акумуляторів, а технологічна компанія, яка виробляє матеріали для акумуляторів. Акумулятори - це ринок з низькою маржею. Але у матеріалів ринок дуже хороший.

Що ж собою являє сам продукт Сили?

Це чорний порошок, який замінює порошок графіту в існуючих літій-іонних батареях. Чим ефективніше ви можете зберігати літій, тим менше матеріалу вам буде потрібно для зберігання енергії. Порошок Sila Nano може накопичувати енергію більш "щільно", забезпечуючи більше енергії при тому ж обсязі і вазі.

Sila може зменшити вагу батареї приблизно на 20% або збільшити запаси енергії приблизно на 20%.

Кожному електромобілю потрібно від 15 до 20 кг цього матеріалу. А тепер уявімо, що через кілька років всі автомобілі будуть електричними. Можна говорити про ринок у 100 мільйонів нових автомобілів в рік. Якщо кожному авто знадобиться 20 кг порошку, то обсяг ринку цього абсолютно нового в світі матеріалу складе 2 мільярди кг.

Матеріал також може бути використаний для заправки нових повітряних таксі, в аерокосмічній промисловості. Ще один важливий величезний ринок - споживча електроніка. Все-таки ємність батареї для гаджетів має дуже велике значення.

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини