RU

Скасування валютних кредитів: за і проти

25.06.2009, 09:32

Верховна Рада конституційною більшістю ухвалила Закон покликаний, зокрема, відновити кредитування і довіру до банківського сектору. Натомість учасники ринку по-різному оцінюють його можливий вплив на банківський сектор і економіку загалом

23 червня Верховна Рада зробила ще один антикризовий крок, спрямований на відновлення кредитування і довіри до банківського сектору. Незважаючи на те, що за прийняття Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи" парламент проголосував конституційною більшістю, учасники ринку по-різному оцінюють його вплив на банківський сектор і економіку загалом.

Серед основних спірних моментів - заборона на валютне кредитування для фізичних осіб на невиробничі цілі і видача валютних кредитів виключно у безготівковій формі. А також введення до 2011 року заборони на примусове виселення позичальника з житла, якщо він своєчасно платить відсотки за іпотечним кредитом.

Так, радник голови правління ВАТ АБ "Укргазбанк" Олександр Охрименко вважає, що це "черговий популістський Закон", що не має ніякого стосунку до економіки. "Такого роду закони треба було приймати півроку назад. На сьогодні можна забороняти, можна не забороняти, це ніяк на ринок не вплине. Кредити і так ніхто не видає, і найближчим часом ситуація не зміниться. Так що забороняти сенсу не було", - наголосив експерт.

О.Охрименко вважає, що депутати таким способом знищують іпотечне кредитування в Україні. "Я не уявляю, як може фізична особа взяти кредит у гривнях на 20 років за ставкою навіть 18%... і розрахуватися. Ми можемо багато розповідати, що мають бути дешеві кредити в гривнях, але такі кредити стануть реальністю, коли інфляція в Україні зрівняється з європейською. Крім того, навіть коли завершиться криза, найнижча ставка кредиту в гривнях буде близько 15%. Хто візьме кредити на купівлю нерухомості під 15%? Ніхто!", - підкреслив експерт.

За його словами, саме завдяки дешевим валютним кредитам на українському ринку з'явилося іпотечне кредитування. "Іншого шляху - не існувало. Сьогодні виходить, що цей шлях закритий: ніхто не буде залучати з-за кордону долари, якщо неможливо видавати кредити. Навіть після відновлення економіки в Україні іпотечного кредитування не буде. Частково залишиться автокредитування і дрібні споживчі кредити", - вважає О.Охрименко.

Щодо пункту з мораторію на відчуження заставного майна експерт вказав, що "це ще один цвях у труну іпотечного кредитування". "Після таких "витівок" депутатів навіть якщо хтось і вийде на міжнародний ринок з ініціативою залучити кошти для кредитування, то отримає відповідь: з такими країнами не можна мати справу. Неможливо працювати в країні, де у позичальника більше преференцій, ніж у кредитора. Повинні бути рівні умови. Можна сперечатися про ставки, пільги, оцінки ризиків.., але умови повинні бути рівними. Якщо явно давати преференції одній стороні, то це - не ринкові відносини", - вважає О.Охрименко.

Також експерт здивований тим, що Закон був прийнятий в умовах валютної стабілізації. "Населення на сьогодні на валютний ринок вже не тисне. На ринку ціну на валюту формують юридичні особи. Тому зараз проблема абсолютно в іншому. Треба думати, яким способом реструктуризовувати корпоративну заборгованість", - вказав експерт.

У свою чергу, Асоціація "Український Кредитно-Банківський Союз" вважає, що Верховна Рада прислухалася до аргументів банківського співтовариства. В УКБС зазначають, що Закон спрямований на захист прав і інтересів як позичальників, так і кредиторів українських банків. На думку експертів УКБС, прийнятий Закон дасть додатковий поштовх реформуванню української фінансової системи і сприятиме відновленню кредитування і виходу економіки з кризи.

Фахівці Асоціації роблять акцент на інших моментах, які, на їхню думку, позитивно вплинуть на ситуацію у банківському секторі. Це надання пільг фізособам за сплату податку за депозитами до 1 січня 2011 року; права на відшкодування прибуткового податку з суми сплачених відсотків за іпотечними кредитами не тільки у гривні, але й у валюті відповідно до офіційного курсу НБУ на момент оплати; право банків здійснювати до 31 грудня 2009 року реструктуризацію заборгованості за іпотечними кредитами, укладеними до 1 жовтня 2008 року, без зниження фінансового класу позичальника.

"Впроваджено законодавчі зміни щодо удосконалення процедури реалізації заставного майна в умовах зростання обсягів проблемної заборгованості дадуть можливість істотно підвищити платіжну дисципліну і знизити кількість прострочених кредитів", - вказує генеральний директор УКБС Галина Оліфер. За її словами, в результаті будуть максимально захищені інтереси і реалізовані в повному обсязі права кредиторів українських банків. Насамперед, вкладників.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини