RU

"Шейхи" для Чорноморця. Перше інтерв'ю американського покупця стадіону в Одесі

Руслан Зінуров. Фото - прес-служба Allrise Capital
19.08.2020, 11:55

Стадіон Чорноморець в Одесі купила компанія з Каліфорнії, яка збирається заробити на українському футболі. Хто це такі? Інтерв'ю із СЕО

19 листопада 2011 президент і власник ФК Чорноморець Леонід Клімов отримав від Федерації футболу України медаль "За заслуги". Федерація нагородила одеського бізнесмена за будівництво нового стадіону в центрі Одеси на місці старої арени, де Чорноморець грав ще з часів СРСР.

Через чотири роки стадіон у Клімова відібрала держава - за борги. Чорноморець разом із збанкрутілим Імексбанком екс-нардепа перейшов у власність Фонду гарантування вкладів фізосіб, тоді як однойменний клуб залишився під контролем бізнесмена. Фонд і НБУ оцінюють претензії до Клімова у 8,3 млрд грн.

Майже п'ять років Чорноморець разом з оточуючими його бізнес-центром і готелем залишався у власності держави. Клуб продовжував грати на арені завдяки домовленостям Фонду гарантування і Федерації футболу. А Фонд весь цей час намагався продати стадіон.

Тільки після двох десятків невдалих спроб покупець знайшовся: в кінці травня 2020 року Чорноморець купила маловідома в Україні американська компанія Allrise Capital. Сума угоди - всього 193 млн грн або близько $7 млн. Це набагато менше за стартову ціну арени, яка перевищувала мільярд гривень.

Хто це такі? Навіщо американцям стадіон в Одесі? Чи розуміють вони, що держактив за п'ять років так і не порвав зв'язок із Клімовим? Що вони збираються робити з ареною і чи мають намір інвестувати в ФК Чорноморець?

LIGA.net ставила особисто ці питання СЕО Allrise Capital Руслану Зінурову, який прилетів до України з Лос-Анджелеса 13 серпня. Якщо сказане Зінуров зробить, то вже скоро у лідерів українського футболу Шахтаря і Динамо з'явиться новий серйозний конкурент - з Одеси. Нюанс в "якщо".

Деталі - в інтерв'ю.

"$500 млн - це тільки наші девелоперські проекти в Каліфорнії"

- Після того, як маловідома в Україні компанія Allrise Capital купила одеський стадіон "Чорноморець", найпопулярнішим питанням у медіа та соцмережах було щось типу "хто це такі?". Адресуємо його до вас: хто такі Allrise Capital?

- Allrise Capital - інвесткомпанія, ми базуємося в Лос-Анджелесі, США. Ми інвестуємо в три основні класи активів: нерухомість, tech, фінансові інструменти, зокрема, цінні папери, NPL-портфелі тощо.

- Назвіть бенефіціарів компанії.

- Бенефіціарами є Володимир Євсєєв і менеджмент компанії (згідно із сайтом Allrise Capital, до топ-менеджменту входять Руслан Зінуров, Михайло Трубчик і Натан Чо, - Ред.). Бенефіціари є резидентами США вже довгий час.

- Як так вийшло, що у компанії зі штаб-квартирою в США майже всі топ-менеджери - це російськомовні люди?

- Далеко не всі. У нас є тільки три або чотири людини, які розмовляють російською мовою. З моїм партнером (Михайло Трубчик, - Ред.) ми познайомилися десять років тому, коли працювали разом у J.P. Morgan.

- Як сформувався ваш початковий капітал?

- У бенефіціарів є довгий і успішний досвід інвестиційної діяльності на ринках США і світу.

- В яких країнах оперуєте?

- Левова частка всіх інвестицій зосереджена на Західному узбережжі США - штати Каліфорнія і Невада.

- Які ринки, що розвиваються, крім України, вас цікавлять?

- У нас є активи в Східній Європі, наприклад, в Чехії. Також працюємо в Латинській Америці.

- Як ви заробляєте? Розкажіть на прикладі нерухомості.

- Ми інвестуємо в активи, які можуть зростати в ціні. У сфері нерухомості нам цікаві об'єкти, які можуть приносити орендний дохід, але ми займаємося і девелоперськими проектами, тобто інвестуємо на етапі будівництва. Наприклад, зараз у нас є кілька великих девелоперських проектів у Сан-Франциско.

- ЗМІ писали, що загальний обсяг вашого портфеля становить $500 млн. Це актуальна цифра?

- Ми не коментуємо обсяг нашого портфеля. Але можу сказати, що цифра, яку ви назвали, відповідає бюджету наших девелоперських проектів у Каліфорнії.

- Стадіон "Чорноморець" - ваш перший актив в Україні?

- Це не перший актив, але це одна із наших найбільших інвестицій на даний момент. Раніше інвестували в tech, комерційну нерухомість і боргові інструменти, зокрема NPL.

"Структури Клімова досі контролюють комплекс"

- У вас є досвід роботи зі спортивними об'єктами?

- Ні, "Чорноморець" - наш перший подібний проект. Але у нас є досвід роботи в шоу-бізнесі. Наприклад, ми володіємо цирковим шоу в Лас-Вегасі.

- Чому ви вирішили увійти до спортивного ринку саме з купівлі стадіону в Україні, яка ніколи не славилася хорошими бізнес-кейсами в спортіндустрії?

- Ми стежили за стадіоном "Чорноморець" приблизно із середини 2019 року, бачили, що Фонд гарантування вкладів безуспішно намагався продати його більше двадцяти разів. За цей час ми провели глибокий аналіз об'єкта, пильно спостерігали за продажами і в певний момент вирішили, що при даному ціновому рівні цей актив інвестиційно привабливий для нас.

- Тобто основною мотивацією була ціна?

- Я б не говорив так. Ми проводили не тільки інвестиційний, а й операційний аналіз активу. Ми добре розуміємо, як управляти об'єктами нерухомості, прекрасно вивчили проект з купівлею стадіону з точки зору бізнесу.

- Що входить у лот, який ви придбали?

- Чаша стадіону і комерційні об'єкти навколо нього: бізнес-центр, фітнес-центр і готель.

- За нашою інформацією аж до моменту продажу стадіону, навколишню його комерційну нерухомість фізично контролювали структури Леоніда Клімова - колишнього власника "Чорноморця" та Імексбанку, в заставі у якого перебували всі ці активи. Чи було вам відомо про цю обставину до угоди?

- Ви маєте рацію, структури колишніх власників дійсно до останнього моменту мали фізичний контроль над комплексом.

- Зараз також?

- Так, але ми активно працюємо над тим, щоб управління перейшло в наші руки.

- Чому вони не покинули об'єкти, якщо згідно з умовами продажу стадіону, договір оренди між компаніями Клімова та колишнім орендодавцем повинен бути автоматично розірваний, як тільки ви укладаєте угоду з Фондом гарантування?

- Є деякі операційні моменти. Це величезний об'єкт, потрібен час для того, щоб якісно передати всі активи нам. Це займе певний час.

- Коли ви розраховуєте отримати повний контроль над "Чорноморцем"?

- Найближчим часом. У мене немає конкретних часових рамок, але ми дуже активно працюємо над цим.

- Назвіть хоча б приблизний горизонт: кілька тижнів, місяці?

- Не все залежить від нас. Наша юридична і операційна команда вживає всіх необхідних заходів, щоб передача управління пройшла найближчим часом.

"Інвестуємо в стадіон $10 млн - на газон і електрику"

- Ви заявляли, що збираєтеся інвестувати в стадіон Чорноморець $10 млн. На що саме будуть витрачені ці гроші?

- Перш за все - у стадіону є проблеми з комунікаціями, зокрема, електрикою. Ми розглядаємо різні "креативні" варіанти, щоб оперативно їх вирішити. Друге - газон. Він знаходиться не в кращому стані.

- Всі $10 млн підуть на дві мети?

- Більша частина - на електрику.

- Про що мова, чому все настільки серйозно?

- Є гостра нестача потужностей, причому проблему потрібно вирішити якомога швидше.

- Хто зараз експлуатує чашу стадіону?

- Колишні власники.

- Які у вас плани в цьому сенсі, враховуючи, що вже скоро в Україні починається футбольний сезон? Чи буде на цьому стадіоні грати ФК Чорноморець?

- Так, це наша принципова позиція.

- Тобто, ви продовжите здавати стадіон в оренду Федерації футболу або безпосередньо клубу? Мова про комерційну ціну?

- Будуть комерційні відносини, але ми розуміємо кон'юнктуру і враховуємо, що клуб грає в другому дивізіоні і у нього є певні проблеми з генерацією виручки від футбольних матчів.

- Чи покривають доходи від комерційної частини активу - БЦ, фітнес-центр, готель - витрати на утримання комплексу, включаючи чашу стадіону?

- Вони покривають бюджет на утримання стадіону і всього комплексу. Потрібно враховувати, що бізнес-кейс - це також виручка від матчів: квитки, їжа, напої, мерчендайзинг тощо.

"Порушуємо питання про купівлю ФК Чорноморець"

- Як швидко ви плануєте окупити інвестиції в проект?

- Попередній горизонт - близько п'яти років.

- Тобто, можна стверджувати, що ви не плануєте виходити з цього активу протягом цього періоду?

- Так. Ми прийшли сюди надовго. У нас є дуже чітко сформульована інвестиційна теза щодо стадіону. Це не інвестиція для перепродажу, ми готові працювати тут тривалий час.

- Ви розглядаєте варіант із тим, щоб стати власником ФК "Чорноморець" або інвестувати в нього гроші?

- Ми готові розглянути варіант з участю в самому клубі і зацікавлені в цьому. Але це окрема тема для розмови з колишнім власником стадіону.

- Ви вже обговорювали це з Клімовим?

- Наші фахівці ставили це питання.

- На якій стадії переговори?

- Ми поки не можемо це коментувати.

- З боку Клімова є бажання продати Чорноморець?

- Ми можемо сказати, що з нашого боку є зацікавленість у переході клубу під наш контроль. Але я не можу коментувати позицію іншої сторони.

- Приблизно в той же самий час, як ви купили стадіон, президент ФК "Олімпік" бізнесмен Владислав Гельзін заявляв, що має намір разом із неназваним партнером придбати Чорноморець - і стадіон, і клуб. У вас були контакти з цією групою потенційних інвесторів?

- Я не знаю, хто ця людина і яке відношення він має до цієї історії.

"ФК Чорноморець повинен вирішувати найамбітніші завдання"

- На чому грунтується ваше інвестиційне припущення, що в Україні реально створити бізнес на базі спортивного об'єкта, враховуючи, що успішних кейсів в історії критично мало?

- Багато що залежить від результатів команди, це безпосередньо позначається на привабливості матчів, на відвідуваності і відповідно на виручці від всіх вертикалей продажів починаючи від квитків, закінчуючи атрибутикою. Бізнес-кейс безпосередньо залежить від успіхів клубу. Успіхи, так само, залежать від належного фінансування спортивної складової. Тобто ми, як власники стадіону, безпосередньо зацікавлені в тому, щоб Чорноморець грав на найвищому рівні не тільки в Прем'єр-Лізі України, а й у єврокубках.

- Скільки, на ваш погляд, потрібно буде інвестувати в ФК "Чорноморець"?

- Думаю, для нас орієнтиром будуть інвестиції в інших клубах Прем'єр-ліги.

- У цьому сенсі в Україні дуже велика різниця: річний бюджет донецького Шахтаря близько $70 млн, Динамо Київ - $35 млн, луганської Зорі - близько $8 млн, Дніпра-1 - $5 млн. Який орієнтир вам ближчий?

- Якщо у нас буде можливість придбати сам клуб, ми будемо виходити з того, що команда повинна вирішувати найамбітніші завдання.

- Як швидко ви хочете вивести клуб на такий рівень?

- Для початку клуб повинен вийти у вищу лігу, далі - потрібно працювати над тим, щоб найближчим часом команда могла конкурувати за високі місця.

- Один з інсайдерів, пояснюючи нам, чому стадіон продається так погано, прямо вказував на "специфічність" Одеси в плані дуже глибоких зв'язків між локальним великим бізнесом, представником якого є Леонід Клімов, місцевою владою, правоохоронними органами і судами. Сторонньому інвестору в таких умовах важко робити бізнес. Ви враховували цей ризик при купівлі "Чорноморця"?

- Ми розуміли цю "історію" і ми прекрасно усвідомлюємо ризики, пов'язані з інвестиціями на ринках, що розвиваються, зокрема, в Україні. Але ми бачимо прогрес із точки зору захисту прав іноземних інвесторів тут. Разом із тим, всі ризики були враховані.

- "Чорноморець" вже багато разів опинявся під арештом: періодично їх ініціює то Прокуратура, яка розглядає об'єкт, як речовий доказ у розслідуванні, пов'язаному з Клімовим, то Агентство з розшуку активів, отриманих корупційним шляхом (АРМА). Наскільки я розумію, "потенціал" для подібних арештів не вичерпаний зі зміною власника - це може відбуватися знову і знову. Що ви можете зробити в зв'язку з цим?

- Наша юридична команда активно працює над тим, щоб вирішити ці проблеми. Ми розуміємо, що дії правоохоронних органів далеко не завжди сприяють залученню інвестицій в Україну. Але в контексті стадіону у нас є великий оптимізм, що ми в найкоротший час зможемо закрити юридичні складності.

Читайте російською: "Шейхи" для Черноморца. Первое интервью американского покупателя стадиона в Одессе

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини