RU

Що Україна пообіцяла МВФ. Ключові позиції нового Меморандуму

12.03.2015, 15:33
Що Україна пообіцяла МВФ. Ключові позиції нового Меморандуму - Фото
Фото: EPA

Кредит МВФ дано під реформу Нацбанку та енергетичного сектора, контроль за держвидатками і їх скорочення, а також під масштабну дерегуляцію економіки

На сайті МВФ опублікований Меморандум про економічну та фінансову політику України, яка узгоджена з фондом в рамках нової програми кредитування на $17,5 млрд.

Нижче - ключові положення програма реформ в Україні, яку підтримуватиме Міжнародний валютний фонд.

1. Ведення гнучкої і стійкої курсової політики;

2. Зміцнення банківської системи з тим, щоб та підтримувала економічну активність країни;

3. Скорочення державних витрат і реструктуризація боргу;

4. Поліпшення бізнес-клімату та дерегуляція.

Для реалізації цих цілей уряд і НБУ зобов'язуються дотримуватися кількох принципів економічної політики.

Монетарна політика України буде спрямована на доведення рівня інфляції до однозначного числа до середини 2016 р Для цього необхідно збереження гнучкого курсу гривні та істотне збільшення золотовалютних резервів Нацбанку в середньостроковому періоді.

Програма передбачає, що Нацбанк продаватиме валюту тільки для підтримки зовнішніх виплат уряду, в тому числі за контрактами Нафтогазу і Енергоатома. Відповідно, НБУ скасує заборону Нафтогазу купувати валюту на ринку.

Мінфін з цією метою перегляне ставки внутрішньої держпозики у валюті, щоб запропонувати потенційним кредиторам вигідніші умови підтримки уряду.

Влада України також має намір провести переговори з Китаєм про продовження існуючого свопу для поповнення резервів та оздоровлення платіжного балансу.

Уряд збирається до кінця поточного року скасувати додатковий імпортний збір, передбачений бюджетом-2015 на всі групи товарів, крім енергетичного імпорту та медикаментів - у випадку, якщо СОТ не схвалить подібні заходи. У Меморандумі підкреслюється, що цей збір був введений для термінового зміцнення платіжного балансу. Обмеження на валютообмінні операції також будуть скасовані, як і застосування кількох валютних курсів. Нагадаємо, Нацбанк вже заявив про свою відмову від цієї практики і перехід до єдиного курсу.

Однак певні обмеження на рух капіталу будуть зберігатися і/або тимчасово вводитися в разі потреби.

Національний банк України очікує трансформація. Правління буде перетворено у виконавчий комітет, що складається з голови та заступників голови НБУ. Завданнями цього виконавчого комітету буде формування та впровадження монетарної та курсової політики, а також регулювання банківської системи. Рада НБУ отримає додаткові функції з нагляду, зокрема, одноосібну відповідальність за події всередині структури регулятора і формування комітету аудиторів НБУ.

Фінансова самостійність Нацбанку буде посилена. У поточному році регулятор повинен був перерахувати до бюджету від 60 млрд грн з доходів 2014 року - після проведення аудиту. Відтепер до завершення аудиту від НБУ можна буде вимагати перерахування не більше 25% доходів. У наступні роки перерахування доходів Нацбанку уряду буде можливо тільки після завершення аудиту.

Підтримка та оздоровлення банківської системи України, згідно з новою програмою, буде базуватися на скороченні кредитування інсайдерів та пов'язаних осіб. З цією метою в Україні вже прийнятий закон, що посилює відповідальність власників банків. Крім тогог, до кінця березня НБУ спільно з МВФ і СБ перегляне законодавство, що стосується пов'язаних осіб. До кінця травня поточного року 10 найбільших приватних фінустанов зобов'язані відзвітувати про можливі збитки, пов'язані з такими особами. Потім, до кінця липня, такі звіти повинні подати наступні 20 найбільших банків зі списку НБУ. Інші фінустанови повинні подати такі звіти до кінця вересня.

Потім НБУ у співпраці з чотирма найбільшими світовими бухгалтерськими фірмами перевірить ці звіти. Перевірки будуть завершені, відповідно, в кінці вересня 2015 року, груденя 2015 року та квітня 2016 року.

Зміни в регулюванні банківської системи також включають створення кредитного реєстру в межах НБУ, перехід банків на міжнародні стандарти фінансової звітності до середини 2015 року, розробка (спільно з МВФ) до вересня 2015 року стратегії моніторингу держбанків та ін.

Скорочення державних витрат в Україні передбачає повне скасування субсидій для Нафтогазу до 2017 року. Крім того Україна (вже завтра - ред) почне переговори з приватними кредиторами про реструктуризацію боргу. Це дозволить привести держборг до задовільного та стійкого рівня 71% ВВП до 2020 року.

Влада України підкреслює, що перед ними стояло завдання знизити податкове навантаження і одночасно розширити базу оподаткування. З цією метою був скасований ряд дрібних податків і введений податок на дорогі автомобілі. У меморандумі згадується також прийнятий минулого року закон про трансфертні ціни. З метою оптимізації оподаткування та боротьби з ухиленням від сплати податків в Україні скасована можливість вибору великими платниками податків податкових агентів. На даний момент 60% таких платників обслуговуються поза спеціальних інспекцій. До кінця року уряд зобов'язується звести обслуговування всіх великих платників податків в єдиний спеціальний офіс, йдеться в Меморандумі.

Найважливішою частиною реформи енергетичного сектора є реформування Нафтогазу. Перед урядом стоїть завдання скоротити дефіцит держкомпанії до 3,1% ВВП в поточному році і усунути його в 2017 році. З цією метою були підвищені тарифи на газ для населення та бізнесу. Поступове підвищення ціни газу триватиме до квітня 2017 року.

Що стосується дерегуляції і поліпшення бізнес-клімату, ще в жовтні минулого року була прийнята стратегія реформ на 2014-2017 рр. Тоді ж було прийнято низку законів, спрямованих на боротьбу з корупцією та відмивання грошей. Незважаючи на це, боротьба з корупцією на вищих рівнях влади надзвичайно ускладнена, зазначається в меморандумі. Тому уряд намір зміцнити законодавчу базу роботи Національного антикорупційного бюро. Також діяльність НАБ підлягатиме громадському нагляду, у зв'язку з чим пропонується щорічно звітувати про виконану роботу.

Після прийняття відповідних законів НАБ зможе проводити розслідування на найвищих рівнях, включаючи колишніх президентів України і отримає доступ до всієї необхідної інформації, включаючи ту, на яку поширюється банківська таємниця.

Бюро має бути остаточно затверджено до кінця квітня 2015 року.

Боротьба з відмиванням грошей буде також пов'язана з впливовими політичними особами. НБУ і Служба фінансових розслідувань вивчатимуть підозрілі транзакції, пов'язані з такими особами.

Зазнає змін існуюча система розкриття інформації про доходи високопоставлених чиновників. Перегляд системи планується завершити до кінця березня 2015 р. Така інформація обов'язково повинна включати відомості про власність і контроль над якими-небудь фондами або іншими активами (визначеними FATF). Таким чиновникам заборонять отримувати дорогі подарунки.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини