Секрет на 1000 гривень! Що треба знати про нову купюрю

25.10.2019, 11:20
Секрет на 1000 гривень! Що треба знати про нову купюрю - Фото
Фото: пресс-центр НБУ

Нацбанк випустить банкноту в тисячу гривень, дрібні номінали поступово зникнуть. Що означає рішення регулятора? (Текст від 25.06.2019)

Читайте також російською: Секрет на 1000 гривень! Что надо знать о новой купюре

Українці зможуть розраховуватися новою купюрою в 1000 гривень з портретом академіка Володимира Вернадського.

Це не останнє грошове нововведення - НБУ має намір значно скоротити звичний банкнотно-монетний ряд. Регулятор планує вилучити з обігу майже всі копійки (крім 10 і 50) і купюри від однієї до десяти гривень - в найближчі роки їх повністю замінять монетами.

Таким чином Нацбанк реагує на нові реалії української економіки, яка пережила стрибок інфляції і серйозну девальвацію в 2014-2016 роках, відзначають опитані LIGA.net економісти.

Що залишиться від гривні в нових умовах?

Вернадський і дизайн


Банкнота в 1000 грн вводиться в обіг з 25 жовтня. Купюра буде виконана в тому ж стилі, що і оновлені 20, 100 і 500 грн, зазначив на презентації глава Нацбанку Яків Смолій.

Найближчим часом НБУ планує випустити нові купюри номіналом 50 і 200 грн.

Копійок більше не буде. 1 жовтня статус платіжного засобу втратять найдрібніші монети - 1,2 і 5 копійок, а також припиниться карбування 25 копійок. Їх можна буде обміняти на більші гроші протягом трьох років: у перший рік у відділеннях всіх українських банків, до кінця вересня 2022 року - тільки в НБУ і його регіональних підрозділах або в уповноважених регулятором банках. Зараз це Ощадбанк, Приват і Райффайзен Банк Аваль. НБУ розраховує економити 90 млн грн на рік за рахунок відмови від карбування 1, 2 і 5-копійчаних монет.

На лицьовій стороні тисячі - відомий вчений, перший президент Української академії наук Володимир Вернадський, на зворотному боці - будівля Президії НАНУ.

Під час виборі Нацбанк радився з Академією наук і Міністерством освіти, розповів на брифінгу глава департаменту грошового обігу регулятора Віктор Зайвенко.

Остаточне рішення приймало правління НБУ, уточнив він в коментарі LIGA.net. Чи була альтернатива?

Фото: НБУ

"У нас було достатньо багато варіантів: Олександр Довженко, Микола Костомаров, Павло Скоропадський, Данило Галицький, Петро Конашевич-Сагайдачний, - зазначив Зайвенко.  Вибір на користь Вернадського обумовлено, зокрема тим, що наш банкнотний ряд прикрашений портретами багатьох видатних українців, але вчених серед них до цих пір не було".

У НБУ не розголошують обсяги тиражу і собівартість друку: нову купюру будуть друкувати в залежності від попиту банків і роздрібних торговців, пояснив Смолій.

Рішення про випуск тисячі правління НБУ прийняло рік тому, уточнив LIGA.net. Зайвенко. Весь цей час регулятор витратив на розробку дизайну і системи захисту нової купюри, додав Смолій.

Чому зараз


Найбільша на даний момент гривнева купюра номіналом 500 грн була випущена ще в 2006 році. З тих пір середня зарплата в Україні зросла в 10 разів, обсяг грошової маси - в п'ять разів, зазначив на брифінгу глава НБУ.

"Необхідність випуску тисячної купюри виникла досить давно, - сказав Смолій.  Зараз для отримання середньомісячної зарплати необхідно не менше двадцяти банкнот, з появою тисячі досить буде дев'яти купюр".

За даними НБУ, 55% всіх банкнот в обігу припадає на купюри 500 грн, ще третина - на 200 грн. Згідно з практикою інших центробанків, така структура - це достатня умова для введення банкноти більшого номіналу, пояснив глава Нацбанку.

Тисячу можна вважати відображенням інфляції і девальвації гривні, які українська економіка переживала в 2008-2009 і 2014-2015 роках, вважає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

"З вересня 2006 року, коли була випущена банкнота в 500 грн, ціни зросли на 402%, середня зарплата - на 845%, - відзначає він. - Можливо, регулятор відтягував введення тисячі, побоюючись фіксувати зниження купівельної спроможності гривні, яке відбулося за останні два кризи".

У 1996 році, коли гривня замінила собою купоно-карбованці, найбільшою купюрою були 100 грн. Їх купівельна спроможність на той момент відповідає 1600 грн зараз, 200 грн в 2001-му можна зіставити з 1000 грн у 2015 році, відзначає глава аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

"Я не бачу в цьому великої події, - додає директор Інституту суспільно-економічних досліджень Ярослав Жалило. - Ми бачимо технічний процес адаптації грошової одиниці до нової макроекономічної реальності".

Без копійок, але з монетами


Якою гривня буде далі й що залишиться від звичного набору монет і банкнот?

У планах НБУ - скоротити грошовий ряд з 17 до 12 позицій. До 2022 року регулятор планує залишити в обігу по шість монет і шість банкнот. Повністю зникнуть копійки: 1, 2, 5 і 25, а також паперові 1, 2, 5 і 10 грн - їх замінять монетами аналогічних номіналів. Монета в 5 грн вийде до кінця 2019 року, 10 грн - в 2020-му, розповів Смолій.

"Ми спеціально вирішили вилучити з обороту одну й дві копійки, - заявив він. - Тепер їх не сплутаєш з монетами в одну і дві гривні".

Чи буде регулятор випускати купюри більших номіналів? З огляду на розвиток безготівкових платежів, в цьому немає великої необхідності, вважає Жаліло. З іншого боку, випуск тисячі сам по собі суперечить заявам НБУ про плани розвивати безготівкові платежі, відзначає виконавчий директор CASE-Україна Дмитро Боярчук.

"У цьому рішенні немає особливого посилу, але Нацбанк таким чином визнає, що готівкові залишаються дуже важливим елементом нашої економіки", - пояснює він.

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини