RU

Що в голові у нового глави НБУ. Аналіз роботи першого місяця Кирила Шевченка

Що в голові у нового глави НБУ. Аналіз роботи першого місяця Кирила Шевченка - Фото
Кирило Шевченко (Фото: прес-служба президента)
13.08.2020, 13:25

Новий глава Нацбанку Шевченко поки не змінює політику регулятора, але активно оновлює топ-менеджмент. Що відбувається в НБУ?

Одним із перших комунікаційних рішень Нацбанку після призначення нового глави Кирила Шевченка стало активне просування новини про його зустрічі із представниками Міжнародного валютного фонду. "Шевченко пообіцяв, що виконає всі зобов'язання, взяті Україною в рамках меморандуму з МВФ", - говорилося в цьому повідомленні.

Це був перший серйозний меседж про політику нового керівника Нацбанку. Відтоді пройшов майже місяць: Шевченко був призначений 16 липня - через два тижні після того, як його попередник Яків Смолій пішов у відставку, заявивши про "політичний тиск".

Багато хто чекав від Шевченка насамперед кадрової революції в керівництві НБУ, різких кроків щодо стимулювання кредитування і девальвацію гривні. Збулося не все. Поки що.

LIGA.net провела ревізію першого місяця роботи Шевченка на посаді голови Нацбанку і дізналася про його найближчі плани.

Куди веде центробанк України перший його керівник, призначений президентом Володимиром Зеленським?

Чому Шевченко прийшов до НБУ і що вимагає Зеленський

"Важливо продовжувати ефективну співпрацю з міжнародними партнерами. Але не менш важливо приймати системні рішення, які нарешті забезпечать дві довгоочікувані речі: реальні кредити для українського бізнесу і доступне іпотечне кредитування для всіх наших громадян", - говорив президент Зеленський, представляючи колективу НБУ Кирила Шевченка через кілька днів після його призначення Верховною Радою.

Незважаючи на те, що екс-главу державного Укргазбанку відразу називали основним претендентом на місце Смолія, Зеленський витратив на вибір "свого" керівника Нацбанку два тижні.

На столі у президента було близько десяти кандидатур. Одне з головних питань, яке президент ставив претендентам: "що ви, як глава НБУ, можете зробити для іпотеки під 10% вже цього року", розповідали співрозмовники LIGA.net серед учасників відбору.

Кандидатів умовно можна було розділити на дві групи: незалежні, які, швидше за все, зберегли б політику Смолія, та більш лояльні до прагнення Банкової підкоригувати політику НБУ на догоду політичній доцільності. Шевченка зараховували до другої групи, втім, вагомих приводів він для цього не давав.

Яких змін домагаються політики від НБУ? Смолія критикували за надмірно високу облікову ставку, жорсткі правила для банків при кредитуванні реального сектора і валютну політику, яка в 2019 році дозволила гривні занадто сильно зміцнитися. (Деякі політики закликали НБУ допомогти держбюджету з фінансуванням рекордного дефіциту і відновити купівлю облігацій внутрішньої держпозики, що заборонено законом про Нацбанк).

У своєму інтерв'ю Смолій, вже в статусі колишнього глави НБУ підтвердив, що ці питання і були причиною "систематичного політичного тиску".

Поки досяг успіху тільки в кадрах. Чотири зміни в НБУ за час роботи Шевченка

За перший майже місяць роботи нового глави НБУ, поки не можна однозначно відповісти на питання "яким буде Нацбанк" за час роботи Кирила Шевченка.

Політика регулятора не зазнала великих змін, але нові ідеї у оновленого керівництва є, розповідають, співрозмовники LIGA.net, знайомі з планами Шевченка.

Умовно їх можна розділити на чотири групи:

Повзуча кадрова революція

"З 2014 до 2020 року в НБУ змінилося близько 80% персоналу. Що в цьому поганого? ", - так Кирило Шевченко відповів на питання про кадрові зміни під час однієї з непублічних перших зустрічей у статусі глави Нацбанку, розповідають LIGA.net очевидці розмови.

Чи не першим його рішенням на посаді було звільнення одного із заступників - багаторічного куратора валютного блоку Олега Чурія (працював в НБУ з 2014 року), чий контракт з НБУ закінчився в середині липня.

Шевченко довго не думав, чи варто залишати Чурія: на його місце оперативно був призначений екс-заступник міністра фінансів Юрій Гелетій. Через два тижні в правлінні сталася ще одна кадрова перестановка: замість куратора платіжного напрямку Сергія Холода, який пішов "за сімейними обставинами", до керівництва увійшов Олексій Шабан - екс топ-менеджер ПриватБанку, який на початку цього року очолив у НБУ департамент платіжних систем.

Тепер у правлінні Нацбанку троє нових (Шевченко, Гелетій і Шабан) і троє старих членів. З "команди Смолія" крісла поки зберігають перша заступник голови Катерина Рожкова, яка курирує банківський ринок, Дмитро Сологуб, відповідальний за інфляцію і макроекономіку, і головний з адміністративних питань Роман Борисенко.

Двоє співрозмовників LIGA.net у Нацбанку припустили, що саме Борисенко може стати наступним "кандидатом на вихід" із правління НБУ. У Нацбанку вже кілька місяців йде внутрішнє розслідування щодо адмінвитрат регулятора в 2019 році, писало агентство Українські новини. Співрозмовники LIGA.net в Нацбанку припускають, що це може бути використане для тиску на Борисенка.

Значні кадрові перестановки за час роботи Шевченка відбувалися не тільки в правлінні. Після його призначення пішли глави трьох департаментів: юридичного (Олег Заморський), HR (Ольга Прохоренко) і комунікацій (Наталія Бондаренко). Офіційно замість них поки ніхто не призначений. Двоє співрозмовників LIGA.net у Нацбанку розповіли, що основним претендентом на посаду глави департамента комунікацій є екс-журналістка Економічної правди Галина Калачова.

Монетарну політику не змінює: Шевченко голосував проти зниження облікової ставки

На одному зі своїх перших виступів у новому статусі Шевченко заявив, що при ньому НБУ повинен продовжити політику зниження облікової ставки (з осені 2019 року Нацбанк знизив ставку з 16,5 до 6%).

Вже через кілька днів після призначення нового глави, правління Нацбанку мало приймати щоквартальне рішення щодо облікової ставки. І Шевченко особисто зачитав рішення НБУ - залишити ставку незмінною, 6%. Один із членів правління розповів LIGA.net, що Шевченко був серед тих, хто голосував за те, щоб не знижувати ставку.

Цього ж дня глава Нацбанку представив оновлений прогноз за обліковою ставкою - на такому ж рівні вона залишиться до кінця 2022 року.

Такий меседж міг розчарувати тих, хто чекав від Шевченка швидких рішень для активізації кредитування. Учасників ринку це також здивувало: опитані LIGA.net фінансисти припускали, що регулятор міг знизити ставку до 5%.

Шевченко поки не поспішає реформувати монетарну політику НБУ. Зміни в режимі інфляційного таргетування, яке передбачає, що середньострокова інфляція в Україні має бути в діапазоні 4-6%, не входять до його найближчих планів, каже один із високопоставлених співрозмовників LIGA.net, знайомий із позицією Шевченка.

Кредитуванню допоможуть: НБУ готує зниження вимог до резервів

Офіційно новий глава НБУ поки не уточнював, як саме він збирається стимулювати кредитування в Україні, що було одним із його головних завдань.

Відповідь з'явиться вже скоро: до кінця серпня регулятор представить напрацювання щодо змін до 351 Постанови Нацбанку, яка встановлює вимоги до ризик-менеджменту банків при видачі кредитів, розповів LIGA.net співрозмовник, задіяний у напрацюванні змін.

Одна з головних позицій документа - правила нарахування резервів при кредитуванні юросіб. Раніше Шевченко заявляв, що йому не подобається ситуація, при якій правила дають переваги споживчому кредитуванню перед фінансуванням реального сектора.

Як уточнив LIGA.net банкір, знайомий із новою концепцією, мова, ймовірно, йде про застосування "портфельного" підходу до оцінки кредитного ризику позичальників-юросіб.

"У споживчому кредитуванні банк може оцінювати ризики нових позичальників на підставі даних щодо портфеля кредитів, які були видані раніше. Чим вище рівень неповернень, тим вище ризик нової видачі, - пояснює співрозмовник. - З юрособами потрібно оцінювати кожного окремого позичальника виходячи із ситуації в галузі й економіці. Він може бути першокласним, але якщо у нас падає ВВП, ризики дефолту підвищуються, резервів потрібно більше ".

Фінансування бюджету: НБУ не збирається купувати ОВДП

У Нацбанку поки не піднімалося питання купівлі ОВДП на вторинному ринку, говорить високопоставлений співрозмовник LIGA.net у НБУ. Нагадаємо, що на цьому наполягав, зокрема, глава Ради Нацбанку Богдан Данилишин.

Разом із тим регулятор планує додати до переліку застав, під які може бути видане довгострокове рефінансування банкам, облігації місцевих органів самоврядування (поки це допустимо тільки, якщо у таких облігацій є високий кредитний рейтинг).

"Поки виходимо із такої позиції. Це наш варіант кількісного пом'якшення", - говорить співрозмовник.

НБУ не заважає гривні зміцнюватися

Шевченко неодноразово повторював, що валютна політика НБУ залишиться колишньою: регулятор і далі буде виходити на ринок тільки при надмірних коливаннях курсу.

Поки ця теза швидше підтверджується: останніми тижнями Нацбанк, якщо і поповнює резерви, то невеликими сумами - до $40 млн на тиждень. Це говорить про те, що регулятор дійсно викуповує на ринку тільки надлишки валюти (в силу сезону активність торгів на міжбанку поки залишається низькою) і не заважає гривні зміцнюватися: з початку серпня долар подешевшав із 27,86 до 27,5 грн.

Глав НБУ "по осені" рахують. МВФ - перше випробування для Шевченка

Чи задоволені новим главою НБУ Зеленський і депутати правлячої партії?

Сам президент поки не коментував результати НБУ за час роботи Шевченка. Депутати Слуги народу теж не багатослівні, можливо, через сезон відпусток.

"У мене питань немає. Нормальна людина без різких рухів, зайвого романтизму або шапкозакидування", - зазначив у розмові з LIGA.net глава фінкомітету Ради від СН Данило Гетманцев.

Ймовірно, досягнення Шевченка в керівництві країни рахуватимуть вже "по осені". У вересні нового главу НБУ разом із Кабміном та Офісом президента чекає перше серйозне випробування: переговори з МВФ про видачу другого траншу фінансування.

Читайте російською: Что в голове у нового главы НБУ. Анализ работы первого месяца Кирилла Шевченко

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини