RU

Що станеться з курсом долара за останні 10 днів року, що минає. Детальний прогноз

21.12.2020, 11:22
Що станеться з курсом долара за останні 10 днів року, що минає. Детальний прогноз - Фото
Колаж: Євген Адаменков/LIGA.net

Курс долара в Україні може знизитися напередодні Різдва. Чому? І що з валютним ринком буде далі?

Минулий тиждень почався непогано для гривні. Спочатку курс опустився до одного з найнижчих значень з вересня, проте після цього долар швидко повернувся в діапазон "28+" грн/$.

Незважаючи на це, в передріздвяні дні у гривні знову є шанси зміцнитися. Хоч і ненадовго, додають опитані LIGA.net банкіри. Причини ті ж: уряду як і раніше потрібні гроші, допомогти може і передноворічний продаж валюти населенням.

Яким буде курс долара напередодні різдвяно-новорічних свят? Детально про ситуацію на валютному ринку – в щотижневому курсовому огляді LIGA.net.

Кращий курс з початку осені. Що відбувається на міжбанку

Минулого тижня курс долара на міжбанку вперше з середини вересня опустився нижче 28 грн/$.

Ключовим фактором досить несподіваної ревальвації (ще кілька тижнів тому опитані LIGA.net банкіри прогнозували, що Україна закінчить рік з доларом дорожче 28,5 грн) було повернення іноземних інвесторів, які вперше з березня вклали помітну суму в український держборг – облігації внутрішньої держпозики.

За понеділок-вівторок внаслідок того, що Мінфін 15 грудня провів рекордний аукціон з розміщення держоблігацій (докладніше про це – нижче), гривня зміцнилася на 20 копійок до 27,77 грн/$. Але вже в середу долар почав дорожчати: у підсумку до п'ятниці курс досяг 28,01 грн/$.

Увечері 18 грудня долар в банках можна було купити по 27,9-28,2 грн /$, євро – по 34,15-34,6 грн/€.

Що впливає на курс. Запозичення Мінфіну, поведінка НБУ і прогноз на початок 2021

"Космічний" аукціон Мінфіну. 22 грудня буде щось схоже

У вівторок, 15 грудня, Міністерство фінансів провело найбільший аукціон з розміщення ОВДП в історії – за день до бюджету залучили понад 50 млрд грн, вдвічі більше, ніж попередній рекорд березня 2020 року. 30 млрд грн з цієї суми – продаж гривневих облігацій, інші папери – у валюті.

Найбільшими інвесторами в гривневі борги уряду були банки (24,8 млрд грн). Нерезиденти дали відносно небагато – 5 млрд грн, однак для міжбанку навіть це стало дуже важливою подією.

Чому? У 2019 році входження іноземних інвесторів (для того, щоб інвестувати в гривневі папери вони заводять в Україну валюту, яку обмінюють на гривню через місцеві банки) обвалило курс з 28 до 24 грн/$.

Зараз повернення нерезидентів після дев'ятимісячної паузи зробило помітний психологічний вплив на міжбанк: на очікуваннях подальшого зміцнення гривні з продажем (поки долар коштує відносно дорого) вийшли багато великих власників валюти, зокрема, експортери.

Схожа історія повториться і на цьому тижні: банкіри очікують зміцнення гривні в понеділок-середу, орієнтовний максимум – 27,70 грн/$. Після цього не виключено, що долар зможе швидко відігратися.

Для цього є дві причини. По-перше, торги на міжбанку в п'ятницю і четвер (17-18 грудня, коли долар подорожчав, тобто серйозної пропозиції валюти на ринку не було) показали, що нерезиденти поки не поспішають заводити серйозні суми під аукціони Мінфіну. По-друге, 22 грудня – остання дата торгів за ОВДП, в яких можуть взяти участь іноземці: на останньому аукціоні 29 числа їх швидше за все не буде через різдвяний період канікул в Європі і США.

НБУ стримує зміцнення гривні

Співрозмовник LIGA.net  в одному з банків з українським капіталом оцінює додаткову пропозицію валюти на минулому тижні (внаслідок входження нерезидентів і реакції ринку на це) в $400-500 млн.

Побічно про істотні надлишки свідчить і активність НБУ: регулятор за тиждень поповнив резерви на $300 млн – найбільша інтервенція за покупками за все друге півріччя 2020.

Покупки Нацбанку завадили гривні зміцнитися ще сильніше, говорять опитані банкіри. Якщо описаний сценарій повториться (ймовірність великого входження нерезидентів висока, в тому числі через місію МВФ, яка офіційно стартує в Україні 21 грудня) на міжбанку і на поточному тижні, НБУ буде однією з головних перешкод для ревальвації, очікують на ринку.

Легка девальвація. Що буде з курсом в кінці року

Вдалий борговий аукціон Мінфіну – хороша новина для держбюджету й швидше погана – для курсу гривні.

Наповнення бюджету означає, що в останні два тижні року держава буде дуже активно витрачати гроші, тим більше, що багато витрат, які заплановані на попередні місяці, не були профінансовані через фактичну бюджетну кризу.

Витрати держави означають великі розрахунки з підрядниками, кількість гривні на ринку збільшиться, а частину цих грошей, ймовірно, буде конвертовано у валюту. До цього додасться фактор відшкодувань ПДВ (проходять в кінці кожного місяця): глава Державної податкової служби Олексій Любченко вже заявив, що виплати експортерам будуть виконані вчасно і в повному обсязі. Перший фактор зіграє в сторону підвищення попиту на валюту, другий – знизить пропозицію (у експортерів буде менше мотивації продавати валютну виручку).

З іншого боку, цей негатив буде частково урівноважений фактором Нового року. Опитані  LIGA.net  фінансисти очікують збільшення продажу валюти населенням (в тому числі, "заробітчанами") напередодні свят.

Все разом це означає, що 2020 рік український валютний ринок, ймовірно, завершить в діапазоні 28-28,30 грн/$.

Що буде в 2021-му: повториться ревальвація 2019-го?

Поведінка Нацбанку на валютному ринку – одна з головних економічних інтриг найближчих місяців. Опитані фінансисти готуються до того, що серйозний інтерес іноземців до українського боргу збережеться, як мінімум, в першому кварталі 2021. А значить зміцнення гривні продовжиться.

Причину привабливості українських боргів кілька днів тому озвучив прем'єр-міністр Денис Шмигаль: Україна сподівається отримати транш МВФ тільки в березні наступного року. До того моменту Мінфіну, ймовірно, доведеться наповнювати держбюджет (в якому знову заплановано дуже великий дефіцит в 270 млрд грн або 5,5% ВВП) ринковими запозиченнями. Це означає, що ставки за гривневими ОВДП залишаться високими. Зараз Мінфін розміщує папери з погашенням в 2025 році під 12,18% річних.

Крім фактора нерезидентів на користь гривні на початку 2021 зіграють незвично позитивні зовнішні умови (найвищі за 9 років ціни на сталь, зростання цін на зернові, все ще відносно дешева нафта).

Опитані фінансисти припускають, що попит іноземців на ОВДП буде не таким сильним, як в 2019 – тоді курс за рік зміцнився з 28 до 24 грн/$. Однак з урахуванням інших факторів, гривня вже навесні 2021 може зміцнитися до 26 грн/$, прогнозують в інвесткомпанії Dragon Capital.

Чи виправдається цей прогноз – залежить від НБУ. У 2019 регулятор піддавався серйозній критиці, в тому числі з боку політиків, за те, що допустив занадто різку ревальвацію, замість того, щоб активніше проводити інтервенції з купівлі валюти на ринку.

Ключових людей, які тоді відповідали за валютний блок, в Нацбанку вже немає.

Що далі: прогноз курсу до 24 грудня

Долар дешевше 28 грн/$ збережеться на міжбанку і на передріздвяному тижні, очікують опитані  LIGA.net банкіри.

Прогнозний діапазон до 24 грудня – 27,70-28 грн/$.

У складанні огляду LIGA.net допомагали Артем Красовський (Правекс банк), Юрій Гриненко (банк Кредит Дніпро), Василь Невмержицький (Кредитвест банк), Ярослав Кабін (Ідея банк), аналітики інвесткомпаній ICU і Dragon Capital.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини