Що не так з новим ринком электроенергії? По-перше, буде дорожче

10.06.2019, 15:39
Що не так з новим ринком электроенергії? По-перше, буде дорожче - Фото
Південно-Українська АЕС, ДП Енергоатом (фото: depositphotos.com)

Запуск ринку електроенергії - одне із зобов'язань України перед ЄС. Чи всі до нього готові?

До дати запуску оптового ринку електроенергії залишилося трохи менше місяця. Його "старт" запланований на 1 липня. Готовність до запуску - одна з найбільш обговорюваних тем в бізнес-середовищі.

5 червня Кабінет міністрів прийняв дві постанови, які змінюють правила на реформованому ринку і, по ідеї, повинні вберегти населення від різкого зростання цін. Підвищення не перевищить 5-6%, обіцяють в уряді.

Бізнесу таких гарантій ніхто не дає. Незважаючи на фактичне скасування так званої формули Роттердам+, вартість електроенергії для промислових споживачів може вирости на 40-50%, прогнозують в НКРЕКУ. Максимальну вигоду отримають державний  Енергоатом і ДТЕК Ріната Ахметова.  

Чи готова Україна до запуску нового ринку?

Що вже зробили?

Реформа енергоринку - одне із зобов'язань України перед Євросоюзом і умова для отримання 500 млн євро фінансової допомоги.

У квітні 2017 року Верховна Рада зробила перший крок до запуску оптового ринку, прийнявши закон про ринок електроенергії.

В результаті, з 1 січня 2019 року звичні обленерго (природні монополісти з постачання електрики) розділилися на дві окремі компанії - постачальника універсальної послуги (збутові компанії - наступники обленерго, які постачають електрику населенню за регульованим тарифом) та оператора розподільних мереж.

Лібералізація ринку постачання е/е дозволила вийти на нього новим гравцям (незалежним постачальникам), а споживачам - самостійно вибирати постачальника. Наприклад, до кінця 2018 року - перед початком першого етапу реформи - НКРЕКУ видала ліцензію на постачання електрики 226 компаніям (683 постачальника).

З 2019 року на ринку також працює, так званий, постачальник останньої надії, який виступає "подушкою безпеки" для великого бізнесу (цей обов'язок поклали на держкомпанію Укрінтеренерго). Його послугами - не більше 90 днів - можуть користуватися компанії, які не змогли знайти собі іншого постачальника. Стільки часу їм відведено для пошуку.

За ще діючими правилами, всі генеруючі компанії продають вироблену електроенергію держпідприємству Енергоринок за ціною встановленої НКРЕКУ. Далі електрику закуповує постачальник електроенергії і перенаправляє її споживачеві.

Для бізнесу і побутових споживачів вартість електрики різна: за рахунок перших субсидується пільгова електроенергія для населення.

Що не так з новим ринком электроенергії? По-перше, буде дорожче

Інфографіка - Укренерго

Що далі?

З 1 липня на зміну Енергоринку повинен прийти, так званий, оптовий ринок. Він складається з п'яти сегментів: внутрішньодобовий ринок, ринок на добу вперед, ринок двосторонніх договорів, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.

Запуск другого етапу реформи дозволить споживачам самостійно вибирати не тільки постачальників електрики, але і виробників.

Купівлею-продажем "зеленої" енергетики буде займатися ДП Гарантований покупець, що разом з ДП Оператор ринку має бути створено до 11 червня на основі Енергоринку.

У перспективі вартість електрики на оптовому ринку електричної енергії повинна стати ринковою, формуючись без участі держави - за рахунок попиту і пропозиції.

Чи все гаразд з реформою?

На підготовку до запуску оптового ринку, згідно із законом, було відведено два роки. За два місяці до запланованого старту, бізнес і донори заговорили про те, що Україна до реформи не готова. За цей час перенести дату запуску "ринку" порадили кілька найбільших партнерів -  ЄБРР, Світовий банк і Європейський інвестиційний банк.

Що не так з реформою?

Ключова ідея запуску нового ринку - ліквідація різниці цін на е/е для населення і бізнесу, але цього не сталося, вважають 
в Українській асоціації незалежних постачальників електроенергії.

В Україні недостатньо протестований механізм взаємодії всіх елементів оптового ринку і в законодавстві не прописаний процес його впровадження, заявила старший банкір департаменту електроенергетики ЄБРР Ольга Єрьоміна на одній з прес-конференцій.

Під загрозою також можуть виявитися інвестиції в Україну. У разі проблем з ринком, українським компаніям загрожує дефолт за кредитами, наданими державними банками та іноземними інвесторами на будівництво об'єктів "зеленої" енергетики, написала в Facebook глава офісу Національної інвестради Юлія Ковалів. За її підрахунками, за останні два роки, в українську відновлювальну енергетику інвестори вклали близько $ 1,8 млрд.

Ще одна складність - борги комунальних підприємств і ТЕЦ, розмір яких до квітня цього року досяг 1,39 млрд грн.

Всі ці проблеми ставлять під удар не тільки постачальників електроенергії та операторів мережі. Вони створюють ризики для фінансової стабільності країни в цілому, заявляв глава Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв.

Хто за і проти перенесення реформи?

Запуск ринку вигідний виробникам електроенергії - державним Енергоатому і Укргідроенерго, а також ДТЕК Ахметова.

За даними Міненерго, атомні електростанції (Енергоатом) за минулий місяць виробили 56% е/е, ТЕЦ - 32% (9 з 14 станцій входить в структуру ДТЕК), а гідроелектростанції (Укргідроенерго) виробили 7% електроенергії.

За підрахунками НКРЕКУ, продаж електроенергії на новому ринку щорічно буде приносити Енергоатому від 50 до 75 млрд грн прибутку, працюючи на ринку двосторонніх договорів - основному ринку для покупки е/е, де найнижча ціна на електрику.

В умовах нового ринку Укргідроенерго завдяки можливості швидко підвищувати виробництво, буде працювати в двох сегментах - ринку додаткових послуг і балансуючому ринку. На останньому закриватимуться розбаланси, неврегульовані в рамках інших сегментів, тому електрика на ньому буде найдорожчою, пояснив глава Укренерго Всеволод Ковальчук.

ДТЕК буде грати ключову роль на дорогих ринках - ринку на добу вперед і внутрішньодобовому ринку, написала нардеп Вікторія Войціцька в колонці для Дзеркало Тижня.

Що не так з новим ринком электроенергії? По-перше, буде дорожче

Інфографіка - Укренерго

Кому вигідне перенесення запуску ринку електроенергії? В першу чергу ціна на електрику виросте для промислових споживачів і вдарить по кишені великого бізнесу.

Найбільшу вигоду від зміни дати запуску може отримати Ігор Коломойський, заявив секретар РНБОУ Олександр Данилюк в ефірі одного з телеканалів.

Бізнесмену належать Нікопольський і Запорізький феросплавні заводи (ЗФЗ), продукція яких безпосередньо залежить від вартості електроенергії. Гранична потужність Нікопольського заводу - 949 800 тонн феросплавів за рік, запорізького - 520 000 тон. Щорічно, ЗФЗ споживає 25% електроенергії всієї Запорізької області.

Але неправильно говорити, що підвищення торкнеться тільки підприємств Коломойського. Його відчує на собі весь бізнес, в тому числі підприємства Ріната Ахметова, Віктора Пінчука та інших.

Як буде працювати ринок?

5 червня Кабмін поклав спецообов'язки (ПСО) з продажу електроенергії для потреб населення на Енергоатом, Укргідроенерго і Укренерго. ДТЕК в цей список не потрапив. Ще одним рішенням він затвердив порядок проведення електронних аукціонів з продажу електроенергії за двосторонніми договорами: і для бізнесу, і для населення. Обидва документи розробило Міністерство енергетики.

Засідання Кабміну відбулося в середу, але рішення так і не опублікували.

Згідно з проектом документа, Кабмін хоче зобов'язати Енергоатом продавати на електронних аукціонах не більше 60% своєї електроенергії, а Укргідроенерго - не більше 20%.

Ціна для населення не повинна перевищувати "граничну вартість", яку встановить НКРЕКУ. Спецообов'язки для генерації будуть діяти з 1 липня до 31 грудня 2020-го.

Разом з тим Кабмін збирається покласти ПСО і на постачальника універсальної послуги, зобов'язавши його купувати на аукціонах не менш 80% електричної енергії, необхідної для поставок населенню.

Компенсувати поставки населенню електрики за пільговою ціною пропонується зобов'язати Укренерго, а розмір компенсації включити в тариф на диспетчеризацію.


У той же час методики проведення цих аукціонів і порядку укладання двосторонніх договорів ще немає. Розробити цю методику Кабмін пропонує "аукціонній комісії", яка буде складатися з представників чотирьох відомств: Міненерго, НКРЕКУ, Мінекономрозвитку і Антимонопольного комітету, свідчить інший проект урядової постанови.

Організатора аукціону Міненерго повинен вибрати самостійно, оголосивши конкурс.

 

Пропонований варіант по спецообов'язкам сподобався не всім учасникам ринку. Згідно з листом глави НКРЕКУ Оксани Кривенко до Кабінету міністрів, ця модель ПСО може привести до різкого зростання цін на е/е для бізнесу на 40-50%.

Вона також може викликати фінансову нестабільність адміністратора "нового" ринку - держкомпанії Укренерго, що може привести до відсутності грошей на виконання ПСО, а, отже, до колапсу ринку,  говориться в листі.

Новий ринок буде впроваджений вчасно - іншого варіанту уряд не розглядає, заявив на засіданні прем'єр Володимир Гройсман

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини