RU

Розбір | Поле битви – КСУ. Чи зможе Коломойський скасувати в Україні "зелений тариф"

17.09.2020, 15:24
Розбір |  Поле битви – КСУ. Чи зможе Коломойський скасувати в Україні
Ігор Коломойський (Фото: пресслужба YES © 2019. Фотограф: Сергій Ільїн)

47 народних депутатів хочуть скасувати через Конституційний суд "зелений" тариф на електроенергію. Бізнес із ними побореться. У кого більше шансів

Інвестори в "зелену" енергетику прийняли виклик депутатів, близьких до Ігоря Коломойського, і захищатимуть право на високий тариф у Конституційному суді (КСУ).

Вчора, 16 вересня, чотири великих "зелених" асоціації об'єдналися в коаліцію і подали клопотання про участь у процесі КСУ, де буде оскаржуватися антиконституційність стимулюючого тарифу.

Йдеться про Українську вітроенергетичну асоціацію, Українську асоціацію відновлюваної енергетики, Асоціацію сонячної енергетики України і Європейсько-Українське енергетичне агентство. Вони будуть сперечатися із 47 народними депутатами від Слуги народу.

Контекст. У серпні 2020 року нардепи оскаржили в КСУ законність стимулюючої ставки для відновлюваної енергетики (ВДЕ). Депутати вважають, що ухвалюючи "зелений" тариф у 2008-му, Верховна Рада перевищила свої повноваження, і це призвело до необґрунтованих витрат держбюджету.

Учасники ринку ВДЕ вважають, що за діями нардепів стоїть інтерес українського олігарха Ігоря Коломойського. У серпні минулого року бізнесмен  обіцяв оскаржити в Конституційному суді законність "зеленого" тарифу.

Версію "зелених" підкріплює та обставина, що ініціатором звернення депутатів до КСУ був Олександр Дубінський, колишній журналіст телеканалу 1+1 та один з основних лобістів інтересів Коломойського в Раді.

Що буде із "зеленим" тарифом?

Коломойський VS "зелений" тариф
Історія ворожнечі Ігоря Коломойського з "зеленим" тарифом почалася в липні 2019 року – з моменту запуску в Україні оптової моделі ринку електроенергії (про те, як вона влаштована, ми писали  тут).

Енергорефома в перші місяці роботи ринку викликала різке зростання цін на електрику. Наприклад, у липні минулого року вартість електроенергії для бізнесу зросла відразу на 20-25%. Це вдарило по українській промисловості, серед іншого – по енергоємним об'єктам Коломойського: Нікопольському (НЗФ) і Запорізькому феросплавним заводам (ЗФЗ).

Чому подорожчала електроенергія? Одна з причин – "зелений" тариф. При переході на нову модель енергоринку Нацкомісія з тарифів (НКРЕКП) заклала в тариф Укренерго на передачу е/е дотації для "чистих" електростанцій. Простими словами, промисловість почала субсидіювати "зелені" електростанції через тариф на передачу електроенергії.

Довідка: "Зелений" тариф введено для розвитку альтернативної енергетики в Україні. За суттю, це державна дотація для вітропарків, малих ГЕС і електростанцій, що використовують біомасу та СЕС, що в підсумку перекладається на всіх кінцевих споживачів електроенергії.

Згідно з даними НКРЕКП, на травень 2020 року в країні налічувалося понад 7 ГВт "зелених" потужностей. Це на 70% більше ніж у 2018 році. Завдяки спецтарифу "альтернативники" отримують 26% усіх грошей на енергетичному ринку.

За оцінкою т.в.о. міністра енергетики Ольги Буславець, за останні 10 років в українську відновлювальну енергетику вклали 10 млрд євро.

Це не влаштувало Коломойського. У липні п'ять його металургійних підприємств через суд домоглися тимчасових "пільгових" тарифів на передачу електроенергії. Паралельно заводи олігарха  організували страйки під стінами Укренерго і НКРЕКП. Мітингувальники  вимагали виключити  з тарифу диспетчера ринку компенсацію "зеленого" тарифу. Регулятор відмовився змінити формулу тарифу.

Розбір |  Поле битви – КСУ. Чи зможе Коломойський скасувати в Україні "зелений тариф"

Протест металургів під офісом НКРЕКП, 21 липня. (Фото: пресслужба Запорізького феросплавного заводу)

Невдача з НКРЕКП змусила бізнесмена змінити тактику. Вже у серпні 2019 року Коломойський пообіцяв оскаржити законність "зеленого" тарифу в Конституційному суді.

"Я зараз консультуюся з юристами з приводу подачі запиту до Конституційного суду. Якщо держава дотує  так нехай тоді держава й отримає у власність усі ці великі "зелені" електростанції!,  говорив олігарх в  інтерв'ю виданню Цензор.net у серпні 2019 року.  15-16 центів за кіловат-годину  це грабіж країни при вартості теплової генерації 4 центи".

Від слів до справи

Вперше про плани народних депутатів оскаржити законність "зеленого" тарифу в КСУ  стало відомо в грудні 2019 року. Тоді звернення до суду підготували 49 народних депутатів. Але щось пішло не так. Підготовлений документ до суду так і не дійшов, справа затихла на вісім місяців.

Знову до цієї ідеї нардепи повернулися лише наприкінці літа 2020-го. У серпні 47 народних депутатів звернулися до Конституційного суду з вимогою скасувати "зелений" тариф. Підписи депутатів нібито збирав  Олександр Дубінський, чию ініціативу підтримали Данило ГетманцевДмитро Наталуха, Олег Семінський та Олександр Качура.

На думку парламентарів, "зелений" тариф було встановлено в Україні неправомірно. Вони стверджують, що при прийнятті в 2003 році закону №555-IV "Про альтернативні джерела енергії" Верховна Рада діяла поза своїми повноваженнями, всупереч принципу поділу влади. А прийнятий парламентом у 2017-му закон №2019-VIII "Про ринок електроенергії" і зовсім нібито призвів до неправомірних витрат держбюджету.

Цими законами, зокрема, парламент увів в Україні "зелений" тариф і регламентував купівлю електроенергії ВДЕ держкомпанією "Гарантований покупець".

"Народні депутати України вважають, що Верховна Рада вийшла за межі своїх повноважень, втрутившись у сферу конституційних повноважень іншої гілки влади, зокрема виконавчої, безальтернативно встановивши на законодавчому рівні коефіцієнти і механізми розрахунку "зеленого" тарифу", – йдеться у зверненні 47 народних депутатів.

Слово за КСУ

Що буде, якщо Конституційний суд стане на сторону народних депутатів? За словами засновника Української асоціації відновлюваної енергетики Ігоря Тинного, звернення парламентарів до КСУ носить дестабілізаційний характер.

"Увесь цей час, поки розглядається скарга, інвестиції у ВДЕ фактично зупинено. Задумайтесь: чому ЄБРР, наприклад, передумав кредитувати Укренерго (для погашення частини заборгованості за "зеленим" тарифом.  Ред.)?",  заявив Тинний на пресконференції 16 вересня.

Найгірший сценарій, на думку директора Європейсько-Українського енергетичного агентства Олександри Гуменюк, зашкодить не тільки великим іноземним компаніям, а й домогосподарствам і малому бізнесу, які можуть залишитися без "зеленого" тарифу.

Список "жертв" може бути й більшим. Скасування тарифу, за словами радника юридичної компанії Arzinger Ярослави Чекери, може дати сигнал міжнародним партнерам України, що країна не виконує свої зобов'язання, а разом з інвесторами можуть постраждати і їхні партнери та кредитори.

"Йдеться не лише про державні Укргазбанк і Ощадбанк, але й міжнародні структури, такі як Європейський банк реконструкції і розвитку, IFC, німецькі та голландські банки", – говорить Чекера з Arzinger, яка представлятиме інвесторів і асоціації у КСУ. Втім, перемога депутатів у Конституційному суді не вирішена. На думку прихильників "зеленого" тарифу і юристів, позиція депутатів поки не логічна.

Людмила Буймистер наводить аргумент, що з 47 нардепів, які підписали подання до КСУ, 24 проголосували за законопроєкт №3658 у липні цього року, яким Верховна Рада скоротила "зелений" тариф у рамках меморандуму з інвесторами.

"Мабуть, мої колеги у фракції були дуже неуважні, коли підписували подання. З одного боку вони начебто оскаржують "зелені" тарифи, а з іншого – повністю підтримують їх у законопроєкті, просто зменшуючи розмір", – написала вона в Facebook 21 серпня. – Потрібно дати юридичну оцінку цим зверненням, оскільки реально проти "зелених" тарифів виступили не більше 23 нардепів".

Цей парадокс зазначають і юристи "зелених". Ярослава Чекера каже, що захист має намір використати це в якості одного з контраргументів на засіданні КСУ.

Читайте матеріал російською: Разбор | Поле битвы – Конституционный суд. Сможет ли Коломойский отменить в Украине "зеленый" тариф

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини