RU

Розбір | Гривня майже на мінімумі за два роки. Як довго триватиме девальвація?

21.09.2020, 14:42
Розбір | Гривня майже на мінімумі за два роки. Як довго триватиме девальвація? - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Національна валюта дешевшає, незважаючи на допомогу від НБУ. Що впливає на курс? Щотижневий огляд

Український валютний ринок зупинився за два кроки від антирекорду за два роки: долар на міжбанку коштує вже 28,19 грн/$.

Найближчими днями гривня може подолати відразу два значущих курсові мінімуми: до пікового значення початку COVID-карантину залишилося всього три копійки, до показників січня 2019-го – сім копійок.

Імовірно, до кінця вересня курс із запасом оновить дворічний мінімум, але опитані  LIGA.net банкіри і фінансисти не очікують різкого обвалу гривні. Девальвація буде плавною, оскільки економічних передумов для цього не так багато, зазначають аналітики.

Що це означає і скільки долар буде коштувати наприкінці вересня? Деталі – в щотижневому курсовому огляді  LIGA.net.

Дворічний мінімум поруч. Що відбувається з курсом
Девальвація гривні в Україні триває рівно місяць. Із середини серпня долар подорожчав майже на гривню і повернувся до рівня березня, коли курс обвалився через карантин.

Події серпня-вересня, як і раніше не можна назвати обвалом: минулого тижня гривня втратила 23 копійки або 0,8% вартості. Більш важливо, що символічний поріг у 28 грн/$, як і припускали в минулому огляді опитані  LIGA.net фінансисти, було взято досить швидко і з "запасом" – навіть незважаючи на спроби НБУ підтримати гривню першим від липня продажем валюти. В результаті останній повноцінний тиждень вересня міжбанк починає з курсу 28,18/28,195 грн/$.

Вранці понеділка, 21 вересня в банках можна було купити долар за 28,20-28,40 грн/$, євро – за 33,25-33,65 грн/€.

Агроекспорт, пріоритети НБУ і карантин. Чому плавна девальвація продовжиться
Інтрига від агрохолдингів

У першій половині серпня гривня змогла відіграти частину падіння, викликаного скандальною зміною голови НБУ, що сталася в липні. Опитані фінансисти пояснювали це активністю агросектору: частина компаній завершували сезон продажу врожаю, забезпечуючи стабільний приплив валюти на український ринок.

У середині серпня цей фактор вичерпав себе, кажуть аналітики. Пропозиція долара значно скоротилася.

Що відбуватиметься в агросекторі далі – одна з ключових інтриг валютного ринку до кінця року. Попереду – період збору врожаю. Фінансисти очікують, що він стабілізує ситуацію на валютному ринку, але відчутної допомоги гривні аграрії, ймовірно, не нададуть: галузеві асоціації дають песимістичні прогнози щодо врожаю кукурудзи, соняшнику й особливо озимих культур.

Дивіденди, ОВДП, слабкий імпорт. Від кого йде попит на валюту

Джерела попиту на валюту залишаються стабільними вже котрий місяць. Головні покупці зараз – "дочки" іноземних компаній, що виводять з України дивіденди, а також іноземні власники ОВДП, які продовжують плавний вихід з українських активів.

Така комбінація з боку попиту – скоріше позитив для гривні. Через невизначену ситуацію з коронавірусом (чи повторний карантин), ділова активність і купівля валюти імпортерами залишаються слабкими, зазначають фінансисти.

Це – одна з головних причин, через яку банкіри поки не очікують різкого обвалу курсу найближчими тижнями. З іншого боку, об'єктивних передумов для зміцнення гривні теж немає.

Більш того, очікування учасників ринку вказують на те, що плавна девальвація триватиме.

Серед підстав для такого песимізму – затримка у співпраці з МВФ та іншими офіційними кредиторами (це важливе джерело валюти; рішення про другий транш від Фонду очікувалося ще на початку вересня, але цього не сталося), а також проєкт бюджету на 2021 рік із дефіцитом у 6% ВВП і планом гривневих запозичень понад 500 млрд грн.

Усе це означає, що в середньостроковій перспективі в української економіки буде не так багато джерел валюти. При цьому, судячи з планів уряду, фізична кількість гривні може істотно збільшитися.

НБУ "за" девальвацію, але проти різкого обвалу

За останні місяці Нацбанк став ключовим фактором того, що відбувається на валютному ринку. Спочатку ситуацію підігрівала зміна керівництва НБУ (разом із новим головою Кирилом Шевченком, прийшло кілька нових членів правління, серед них – куратор валютного напрямку Юрій Гелетій), далі – поведінка регулятора на ринку.

Відразу кілька опитаних банкірів і фінансистів зазначають, що у другій половині серпня і на початку вересня НБУ дав зрозуміти ринку, що його влаштовує плавна девальвація гривні до 28 грн/$ і вище.

Підтвердження – регулятор купував символічні партії долара навіть у моменти, коли курс зростав через ринкові причини. Це може вказувати на спроби Нацбанку штучно стимулювати девальвацію, кажуть в одній із великих українських інвесткомпаній.

З іншого боку, НБУ показав, що занадто різке зростання курсу – також не в його інтересах. На цьому тижні регулятор вперше від липня продавав валюту ($71 млн), щоб уповільнити девальвацію, яка розігналася після того, як міжбанк уперше за півроку пробив позначку в 28 грн/$.

Рекорд близько. Прогноз до 25 вересня
Уже цього тижня долар в Україні може оновити дворічний мінімум, не виключають фінансисти, опитані  LIGA.net.

Прогнозний діапазон до 25 вересня: 28,08-28,39 грн/$.

У складанні огляду  LIGA.net допомагали Юрій Єфремов (Акордбанк), Ярослав Кабін (Ідея банк), аналітики ОТП Банку, Райффайзен Банку Аваль, інвесткомпанії ICU і Concorde Capital.

Читайте матеріал російською: Разбор | Гривня почти на минимуме за два года. Как долго продлится девальвация?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини