RU

Розбір | Демпінг Коломойського й повернення попиту. Що буде з цінами на АЗС у вересні?

07.09.2020, 14:10
Розбір | Демпінг Коломойського й повернення попиту. Що буде з цінами на АЗС у вересні? - Фото
Фото: Facebook/ANP

Ціни на паливо на українських АЗС повернули втрачені позиції через карантин. Автогаз подорожчав на 4 грн, дизель і бензин - на 1 грн. Що далі?

В Україні четвертий місяць поспіль зростають роздрібні ціни на паливо, відіграючи втрачений за час жорсткого карантину.

Автогаз, за ​​даними профільного сайту enkorr, з травня по вересень подорожчав в середньому на 4 грн за літр. Дизель, "А-92" і "А-95" - приблизно на 1 грн. При цьому ціни на нафту на світовому ринку за цей же період зросли ще вище - на 12%.

Що стримує подорожчання на українських АЗС? Причина в АЗС неформальної групи Приват  Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Її автозаправки четвертий місяць поспіль тримають ціни на одному рівні, "з'їдаючи" все середнє зростання вартості світлих нафтопродуктів.

Що відбувається з роздрібним ринком АЗС і якою буде ціна на пальне у вересні?

Стабільність в епоху карантину

Березень-квітень 2020 року - один з найскладніших періодів для роздрібних автозаправок. У квітні, за словами директора Консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, обсяги продажів на АЗС впали на 30% через введений в березні Кабміном карантин. Ціни, незважаючи на низький попит і дворазове падіння котирувань на нафту, знизилися всього на 2-3 грн.

Чому так?

Ціни не впали через високу маржу, яку встановили АЗС, щоб компенсувати падіння попиту, вважає Куюн. Найбільша націнка мереж, згідно з даними  enkorr, спостерігалася в квітні, тоді вона була історичною - 7,4 грн за літр. Уже в серпні маржа впала до близько 3 грн. Це мінімум з осені 2018 року.

Переломною стала квітнева угода країн ОПЕК +. Вона стабілізувала котирування на нафту на світовому ринку, внаслідок чого ціни на європейських АЗС почали повертати "втрачені" позиції.

Як зазначає Куюн, під час жорсткої фази карантину українським автозаправкам вдалося накопичити великий запас нафтопродуктів - і аж до травня-липня утримувати ціни в залежності від виду палива.

Наприклад, автогаз, за ​​інформацією А-95, подешевшав за квітень на 2 грн за літр. Але вже з травня він надолужив згаяне, і за літо подорожчав більше, ніж інші види палива.

До кінця серпня скраплений газ зріс в ціні на 4 грн за літр - з 8 у квітні до 12 грн, піднявшись вперше за півтора року до 50% від вартості бензину А-95.

Ще в липні, згідно з даними enkorr, "А-92", "А-95" і дизпаливо продавалося в середньому на рівні 22-23 грн за літр. І з тих пір, за словами Куюна, середня вартість пального зросла лише на 4%. При цьому преміальні мережі WOG і ОККО підвищили ціни в травні-серпні на 1,5 грн за літр, а мережі-дискаунтери, наприклад, БРСМ-Нафта, - на все 2 грн.

"Середня вартість могла бути і вище, якби мережі АЗС Привату (Авіас, Укрнафта, ANP і Sentosa Oil) не утримувати ціни чотири місяці поспіль завдяки дешевій травневій і червневій нафті, - додає Куюн. - На сьогодні різниця між преміальними мережами і АЗС Привату виросла до рекордних 5,5 грн літр".

Як влаштований український ринок нафтопродуктів

Україна споживає 10,5 млн тонн нафтопродуктів рік, розповів LIGA.net експерт Центру Разумкова Максим Білявський. Однак власне виробництво, за його словами, здатне покрити лише 30% попиту, інші 70% - це імпортні поставки.

"Український ринок сильно залежить від імпортного пального. Щорічно Україна перераховує за нафтопродукти в економіки інших держав більше $ 5 млрд. Найбільші партнери - Білорусь, Росія і Литва", - говорить Білявський.

Останні кілька років, за словами Куюна з А-95, Україна імпортує 85% дизельного палива, 50% бензину і 60% скрапленого газу.

На сьогодні в країні працює всього два з семи існуючих нафтопереробних заводи. Шебелинський ГПЗ належить державній компанії Укргазвидобування, Укртатнафу (Кременчуцький НПЗ), контролюють Нафтогаз України і неформальна група Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Що буде з цінами

За прогнозами Білявського з Центру Разумкова, активного підвищення цін на АЗС варто очікувати, коли котирування на нафту знову почнуть зростати, це станеться "не раніше четвертого кварталу 2020 року".

Поки ціни на нафту на світовому ринку падають. За минулий тиждень ф'ючерси на Brent подешевшали з $46,4 до $42,3 за барель.

"З урахуванням надлишку обсягів видобутку "чорного золота", активне зростання котирувань відбудеться не раніше, ніж через три місяці після повернення глобальної економіки до звичного режиму споживання. При цьому вартість палива в Україні навряд чи буде вище 7% поточних цін", - вважає Білявський .

Куюн з ним не згоден. За його словами, вже у вересні ціни на заправках можуть вирости на 0,5-1 грн за літр. "На це зараз все вказує - в опті, як і в роздробі немає особливої ​​маржі. Це означає, що пружина вже стиснулася - і рано чи пізно все одно розіжметься", - додав він.

Побічно про перспективи підвищення цін каже зростання попиту, яке спостерігається в Україні четвертий місяць поспіль.

У серпні, за даними Держзовнішінформу, порівняно з квітнем, споживання бензину й дизеля в країні виросло на 50%, а попит на автогаз збільшився на 35%.

Читайте також російською: Демпинг Коломойского и возвращение спроса. Что будет с ценами на АЗС в сентябре? 

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини